Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:11 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Moderator treści 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Moderator treści
Niedawno miałam przyjemność zapoznać się z dokumentem Czyściciele Internetu
trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=lQdmBJOHRYQ

Cytuj:
Opis z filmweba:
Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. To właśnie oni akceptują lub odrzucają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna.


Dokument ten porusza trzy główne wątki:
- ograniczanie wolności słowa w mediach społecznościowych
Moderator z Filipin niekoniecznie jest zdolny do odróżnienia ironii, artystycznej wizji od treści niestosownej, łamiącej prawo bądź zasady dobrego obyczaju. Z pewnością też nie potrafi odczytywać kulturowych kontekstów i wydźwięku przeglądanych materiałów. A nawet jeśli jest zdolny, to ma regulamin, którego musi się trzymać i limit dopuszczalnych błędów. Ma też normę dzienną, więc na zastanawianie się „co artysta miał na myśli” nie ma czasu
- wykorzystywanie taniej siły roboczej do wykonywania „czarnej roboty” moderatora (którzy w ramach wykonywanej pracy oglądają np. sceny dekapitacji, transmisje samobójstw na żywo, seks z udziałem dzieci).
Jeżeli nigdy nie zetknąłeś się z niczym szokującym na Fejsie, to wiedz, że zawdzięczasz to moderatorom treści, którzy czasami pod wpływem wykonywanej pracy decydują się na samobójstwo niczym Chrystus umierający za grzechy całego świata.
- hipokryzja ludzi, którzy za tymi mediami stoją:
na ustach mają nieskrępowaną wolność, a cenzurują według mało wyrafinowanego szablonu (nagie ciało - usuń, krew - usuń, odważna karykatura znanego polityka- usun) ;
moderują, żeby chronić użytkowników przed szkodliwymi treściami, narażając ludzi z biednych środowisk na obcowanie z tymi treściami w traumatyzującej skali

Co myśleć o zjawisku moderowania treści? Czy "dobro ogółu" może się odbywać kosztem jakieś grupy, która podejmuje się takiej pracy z braku innych opcji? Czy poprawność polityczna jest ważniejsza niż wolność słowa? Lepiej kasować wszystko co kontrowersyjne jak leci niezależnie od wymowy i intencji twórców czy ograniczyć moderowanie do przypadków skrajnych? Czy w ogóle da się wypracować kulturę wolności słowa w mediach? I wreszcie polityka i etyka outsourcingu - czy to profesjonale zlecać funkcję moderatora desperatowi z Filipin? Czy samo zjawisko outsourcingu nie sprzyja różnym patologiom?

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt cze 01, 2018 9:06 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
Z patologiami i tak mamy doczynienie i to na ogromną skalę. Cały przemysł filmowy jest nastawiony bynajmniej nie na informowanie nas. A postraszenie, ogłupienie, zdezorientowanie., odwrócenie uwagi. A nie ma mowy i tak o wolności w internecie. Kontrola przekazów daje większe możliwości sterowania, od zakazów moderatorskich. Co nie oznacza że to o czym piszesz nie jest bez znaczenia.
Jedyna skuteczna walka z takimi dążeniami, to unikać internetu, bądź nie iść za ich treściami.
Co zwykle dla ludzi młodych spragnionych nowinek jest trudne.


Pt cze 01, 2018 11:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
Myślę, że moderowanie treści na FB może się odbywać na poziomie, o którym wielu użytkowników nie ma świadomości. W tym momencie mam na myśli sprawę Cambridge Analytica, czy wykorzystanie danych z FB na rzecz kampanii Obamy w 2012 r., czy blokowanie katolickiej reklamy (Franciscan University of Steubenville), czy nawet wpływ na poszczególnych użytkowników FB przez to, co dociera do nich przez ich przyjaciół z FB (ich wpisy, czy dalej przekazywane treści (sharing)). Wydaje mi się, że w jakimś sensie toczy się walka o umysły ludzi, którzy korzystają z różnych platform społecznościowych i dlatego trzeba na czytane/oglądane treści zakładać parę filtrów. Jednak uważam, że najlepiej zajmować się rozważaniem tych treści, które dotyczą zjawisk, na które mam autentyczny wpływ, albo które wpływają na moje życie. O tych ludziach z Filipin nawet nie wiedziałam.


So cze 02, 2018 1:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
Przypomniał mi się ten wątek w kontekście kondycji wolności słowa na forach dyskusyjnych.

Piszę równolegle na kilku forach i zauważyłam, że poziom dyskusji (dotyczy zarówno zawartości merytorycznej, jak i samej kultury dyskusji) wzrasta, kiedy ludziom się daje wolność (a tym samym: zaufanie).

Im mniej moderacja się wtrąca w dyskusje pomiędzy użytkownikami, tym lepiej dla samej dyskusji.

W związku z tym nasunął mi się wniosek, czy może nadzieja na to, że człowiek sam z siebie może się zachowywać przyzwoicie. Nie musi mieć nad sobą bata.
Ba, bat tak naprawdę człowiek psuje, bo jego moralność wyznacza opozycja nagroda-kara. Dobre jest to, za co nie dostaną bata (lub dostanę pochwałę, dotyczy szczególnie portali z systemem reputacji), a złe to, za co grozi bat.

Taki system zwalnia człowieka od refleksji moralnej i niesie ryzyko zrodzenia się ideologii, w ramach której właściciel bata (kasta moderatorska) pociąga dyskutantów za sznurki. Jeśli kasta jest moralnie zepsuta, to mamy duże "szanse" na kolejną ... wojnę światową.

Oczywiście, chcę potraktować ten problem w jak najszerszym kontekście. Co jeśli tam na samej górze tej światowej piramidy są jacyś moderatorzy, którzy nami manipulują...

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn wrz 10, 2018 8:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
towarzyski.pelikan napisał(a):
Oczywiście, chcę potraktować ten problem w jak najszerszym kontekście. Co jeśli tam na samej górze tej światowej piramidy są jacyś moderatorzy, którzy nami manipulują...

W możliwie szerokim kontekście problem porusza chociażby pan Grzegorz Braun omawiając w gruncie rzeczy doktrynę wojenną pt. "strategiczne zarządzanie percepcją". Jest to po prostu duraczenie własnych obywateli na masową skalę. Prym w tym wiodą ośrodki masowej propagandy, zwane mediami głównego ścieku.
Jako ciekawostkę należy podać, że św? pamięci Zbigniew Brzeziński, jako jedno z głównych zagrożeń dla elit uznał wzrost samoświadomości tzw. obywateli w postaci niekontrolowanej wymiany informacji. Postulował, że jest to problem, który trzeba wyeliminować.
W myśl zasady: problem, reakcja, rozwiązanie. Rozdmuchano do granic możliwości problem tzw. mowy nienawiści, a następnie nałożono kagańce w postaci rozmaitych programów śledzących użytkowników. Oczywiście pojawia się coraz więcej różnych knebli jak ostatnio RODO. Ten proces jest nie do cofnięcia. Zrobią 1 krok w tył jak przy ACTA, a potem 2 kroki do przodu.
http://niepoprawni.pl/blog/raven59/grzegorz-braun-strategiczne-zarzadzanie-percepcja-czyli-polska-na-froncie-wspolczesnej


Pn wrz 10, 2018 10:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
https://www.wprost.pl/swiat/10152496/acta-2-przeglosowane-parlament-europejski-przyjal-kontrowersyjna-dyrektywe.html
Nie będę udawał, że mnie to dziwi. Ten proces się tylko będzie nasilał.
Umieszczenie takiego linku jak ten wyżej będzie groziło sankcjami...
Nie doczytałem kiedy to prawo wchodzi, ale jakieś vacatio legis pewno jest.. :x

_______________________
I jeszcze jeden cymesik odnośnie wojny informacyjnej:
Artykuł pochodzi z rosyjskiego portalu na Polskę:
Umieszczam póki mogę :roll:
https://pl.sputniknews.com/swiat/201809118760376-Idlib-Syria-atak-chemiczny-Syria/
Zgodnie z informacjami otrzymanymi od mieszkańców Idlibu rozpoczęły się tam nagrania inscenizacji prowokacji z rzekomym użyciem „broni chemicznej” przez syryjską armię
Obrazek


Ostatnio edytowano Śr wrz 12, 2018 8:11 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów



Śr wrz 12, 2018 2:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
watchman napisał(a):
https://www.wprost.pl/swiat/10152496/acta-2-przeglosowane-parlament-europejski-przyjal-kontrowersyjna-dyrektywe.html
Nie będę udawał, że mnie to dziwi. Ten proces się tylko będzie nasilał.
Umieszczenie takiego linku jak ten wyżej będzie groziło sankcjami...
Nie doczytałem kiedy to prawo wchodzi, ale jakieś vacatio legis pewno jest.. :x
g]


Cytuj:
Z kolei poparcie dla ACTA 2 wyrażają m.in. przedstawiciele środowisk artystycznych (np. polski ZAIKS), które liczą na większą ochronę twórczości w internecie.


To nie są żadni artyści. Artysta ceni wyżej wolność niż pieniądze.

Prawdziwy twórca youtuber Ator mówi, że jest przeciwko Acta, mimo że z Acta zarobi większy hajs. Jednak jego przekaz zostanie ograniczony.

Ator Jest Skończony? Acta 2.0 Przeszło Przez Parlament Unii Europejskiej UE - Plociuch
https://www.youtube.com/watch?v=7DMd1OJv7qQ

i hipokryzja PO w sprawie Acta

Platforma w Lipcu 2018 Walczyła z Acta 2. 0 - TERAZ POPIERA - Hipokryzja PO - Komentator
https://www.youtube.com/watch?v=RnKKIAiKtBE

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt wrz 14, 2018 1:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
https://www.youtube.com/watch?v=4Q4mTXwrpfI
CIEMNA STRONA WIKIPEDII CZ. 1 - JIMMY "JIMBO" WALES

https://www.youtube.com/watch?v=HnTGKJr ... U&index=15
CIEMNA STRONA WIKIPEDII CZ.2 - TEORIE SPISKOWE

Czyli o tym, jak wikipedia manipuluje świadomością jej użytkowników. Rzekomo wolna encyklopedia, która w teorii ma być wspólnym dobrem wolnych obywateli, jest narzędziem w rękach manipulatorów propagujących Nowy Porządek Świata.

Wikipedia służy między innymi do ośmieszania niewygodnych ludzi, szczególnie naukowców. Wystarczy, że w artykułach np. określi działalność badacza jako psuedonaukę, powiąże się z teorię spiskową etc.

Ciemny lud kupuje tę propagandę i na podstawie tej misternie utkanej manipulacji postrzega świat.

Zauważcie, z jakimi reakcjami w Internecie spotykają się osoby, które inicjują dyskusję w oparciu o tzw. teorie spiskowe. Wikipedia wyszkoliła sobie grupę żołnierzy broniących w zaparte NWO. Człowiek, który przyzna się do wiary w teorię spiskową, z marszu traci reputację i prawie nikt nie bierze go poważnie. NWO stworzyło ludzi, którzy sami z własnej woli pilnują siebie nawzajem, żeby nie dopuścić do siebie samodzielnego myślenia.

Nie myśl. Nie kombinuj. Bądź grzeczny. Siedź cicho. Słuchaj się autorytetów. My wszystko zrobimy za Ciebie. Urządzimy Ci życie, a Ty tymczasem zajmij się swoim dobrobytem, pogonią za dobrami, których nie potrzebujesz. Ucieknij w głupawą rozrywkę, scrolluj ścianę na fejsie, oglądaj koty i zwiedzaj galerie handlowe.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt wrz 21, 2018 7:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
Wracam do sprawy Acta 2.
https://www.chip.pl/2018/10/z-powodu-ac ... -z-europy/
Z powodu Acta 2 YouTube może zniknąć z Europy

Cytuj:
Szefowa YouTube'a opublikowała list do internautów, w którym tłumaczy, jakie konsekwencje będzie miała unijna dyrektywa o prawach autorskich. Jeśli wejdzie w życie w aktualnie rozważanym kształcie, Europejczycy mogą stracić dostęp do portalu. Dlaczego?

Susan Wojcicki zwraca uwagę zwłaszcza na artykuł 13 dyrektywy unijnej, który nakłada na dostawców usług online obowiązek sprawdzania treści i usuwania tych, które mogłyby naruszać licencje. Filtrowanie treści w obecnej formie, m.in. system Content ID, z jakiego korzysta YouTube, okazałby się niewystarczający. Prezes platformy stawia sprawę jasno – jeżeli ustawa zwana potocznie „ACTA 2” zostanie uchwalona, z powodu dużego ryzyka serwis może zostać wycofany z Europy:

Ta propozycja może zmusić platformy takie jak YouTube, by dopuszczać treści pochodzące tylko od małej liczby dużych przedsiębiorstw – tłumaczy Susan Wojcicki. – Dla serwisów byłoby zbyt ryzykowne hostować treści od poszczególnych twórców, ponieważ platformy byłyby bezpośrednio odpowiedzialne prawnie za te treści. Wiemy, jak ważne jest, aby wszyscy posiadacze praw autorskich byli sprawiedliwie opłacani. Właśnie dlatego stworzyliśmy Content ID i system wynagradzania. Ale niezamierzoną konsekwencją artykułu 13 będzie zagrożenie dla tego modelu. Zobowiązujemy się do współpracy w ramach branży, by znaleźć lepsze rozwiązanie. Brzmienie przepisów może zostać sfinalizowane przed końcem roku, więc to ważne, żeby zabierać głos właśnie teraz – argumentuje CEO YouTube’a.

W ubiegłym roku liczba kanałów z co najmniej milionem subskrybentów wzrosła aż o 75%. Wojcicki przypomina, że YouTube jest nie tylko narzędziem rozrywkowym, ale też edukacyjnym, pełnym wartościowych nagrań. Dla ich autorów to też często jedyna metoda zarabiania na swoich publikacjach. „ACTA 2”, według szefowej portalu należącego do Google’a, może położyć temu kres na Starym Kontynencie. | CHIP


Link do oryginalnej wypowiedzi Susan Wojcicki:
https://youtube-creators.googleblog.com ... s-for.html

Dzięki naszej kochanej Unii, której celem, zdaniem jej zwolenników, jest oswabadzanie nas spod jarzma państwowej suwerenności, niedługo YouTube zmieni się KorpoTube. Czyli żegnajcie niezależni yotuberzy, komentatorzy polityczni, undergorundowe kanały informacyjne. Już za parę chwil na YouTube będzie można już tylko pooglądać TVP, TVN i Polsat.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


So paź 27, 2018 2:24 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
No cóż, to, co wiem na pewno, to to, że Facebook nieraz obcina zasięgi różnym stronom.


So paź 27, 2018 4:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moderator treści
Viridiana napisał(a):
No cóż, to, co wiem na pewno, to to, że Facebook nieraz obcina zasięgi różnym stronom.

Prawda. Ale chyba wolimy nawet dyskryminujący Facebook czy YouTube niż zmonopolizowany Facebook czy YouTube?

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


So paź 27, 2018 6:53 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL