Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:11 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Pochodzenie jądra komórkowego 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Pochodzenie jądra komórkowego
Kolejny wielka zagadka ewolucji: jądro komórkowe. Czemu ewolucja oparta o dobór naturalny i mutacje, doprowadziła do wytworzenia z organizmów prokariotycznych (bezjądrowych), takie, które posiadają j.komórkowe? Organizacja komórki prokariotycznej okazała się doskonała ewolucyjnie na każdym poziomie: przystosowawczym, metabolicznym, organelli komórkowych itd
Warto sobie przypomnieć podstawową wiedzę - to ułatwi merytoryczną dyskusję. :) Polecam filmiki: Lekcja 13. Jądro komórkowe https://www.youtube.com/watch?v=jwb3dytOvbw oraz nieco trudniejszy, ale dla mnie ciekawszy „Podróż do wnętrza jądra komórkowego” – dr. Adriana Magalska https://www.youtube.com/watch?v=R3-_tVhbD1Q
Do poczytania Wykład 3. Organizacja jądra komórkowego struktura chromatyny https://docplayer.pl/6969061-Wyklad-3-o ... atyny.html
Molekularne podstawy organizacji chromatyny bakteryjne: https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl ... ew/270/441
Wysłuchanie i przeczytanie ze zrozumieniem, pozwoli uchwycić istotne różnice między strukturą i funkcją j.komórkowego (kluczowa chromatyna eukariotyczna), a organizacją chromatyny bakteryjnej. Ewolucja doprowadziła do powstania niezwykle złożonej chromatyny eukariotycznej z prostszej chromatyny bakteryjnej.
Po wysłuchaniu i/lub przeczytaniu proszę o odpowiedż: jakie są istotne różnice między chromatyną eukariotyczną a bakteryjną? Jeszcze raz zapraszam do dyskusji.


N gru 01, 2019 3:02 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pochodzenie jądra komórkowego
A sam tego nie potrafisz zreferować? Nie każdemu się chce tak w ciemno poświęcać czas na oglądanie filmików..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N gru 01, 2019 7:12 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pochodzenie jądra komórkowego
PeterW napisał(a):
A sam tego nie potrafisz zreferować? Nie każdemu się chce tak w ciemno poświęcać czas na oglądanie filmików..

Aby dyskutować, trzeba podjąć wysiłek zdobycia wiedzy. Moja pomoc polega na tym, że dałem kompetentne artykuły i filmiki, więc już nie trzeba tracić czasu na szukanie. Jeśli ktoś będzie miał pytania- z chęcią odpowiem. :)


N gru 01, 2019 8:07 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pochodzenie jądra komórkowego
Prawidłowe linki do artykułów
Molekularne podstawy organizacji chromatyny bakteryjnej
https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl ... ew/270/441
Organizacja jądra komórkowego struktura chromatyny https://docplayer.pl/6969061-Wyklad-3-o ... atyny.html


N gru 01, 2019 8:53 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pochodzenie jądra komórkowego
W niektórych koncepcjach eukariogenezy autorzy nie wyjaśniają w ogole wartości przystosowawczej, wynikającej z posiadania j.komórkowego. Co daje komórce zamykanie informacji genetycznej w j.komórkowym? Przecież dalej podlega szkodliwym mutacjom. Co więcej: generuje nowe problemy, choćby potrzebę (1) kontroli cyklu komórkowego. Jest ona bardzo złożona, nawet u prostych drożdży. W uproszczeniu: https://www.genome.jp/kegg-bin/show_pat ... ption=show Różne fazy cyklu wymagają specyficznych i zintegrowanych mechanizmów, które muszą uwzględniać kontrolę podziału jądra i całej komórki. Zachodzą jednocześnie nakładające się sekwencje zdarzeń cyklu komórkowego (synteza DNA, migracja jądra do szyjki pączka, tworzenie wrzeciona wewnątrzjądrowego, przemieszczanie się replikowanych chromosomów na płytce metafazowej). Pomyślne zakończenie tych zdarzeń jest monitorowane w punkcie kontrolnym metafazy. Kiedy wszystkie systemy są „gotowe”, komórka drożdży wychodzi z mitozy (metafaza → anafaza → telofaza → podział komórki). Podejmujemy te procesy pod tytułem ZAKOŃCZ, ponieważ przywracają one komórki macierzyste i potomne do fazy G1, przygotowane do wykonania START kolejnego cyklu komórkowego. https://www.nature.com/articles/npjsba201516 Paradoks polega na tym, że komórka wchodząc stopniowo na drogę eukariogenezy, zaczyna multiplikować problemy, które wcześniej nie zachodziły, a więc za bardzo nie ma wiedzy o tym, jak je rozwiązać. Nie ma bazy, na której mogłaby adaptować mechizmy do nowych wyzwań. Cykl komórkowy składa się z 4 oddzielnych faz: fazy G1, fazy S, fazy G2 (zwanych łącznie interfazą) oraz fazy M. Faza M składa się z kolei z 2 ściśle połączonych ze sobą procesów: kariokinezy, w czasie której chromosomy komórki zostają rozdzielone pomiędzy 2 przyszłe komórki potomne i cytokinezy, w czasie której dochodzi do podziału cytoplazmy z uformowaniem odrębnych komórek. Aktywacja każdej fazy jest zależna od właściwego postępu i ukończenia poprzedzającej ją fazy. O komórce, która czasowo i w sposób odwracalny zatrzymała swoje podziały, mówi się, że weszła w fazę spoczynkową, zwaną fazą G. https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_kom%C3%B3rkowy
Każda z tych faz wymaga integracji i koordynacji: ilościowo-jakościowo-czasowo-przestrzennej. Czego? Białek i RNA. Te specyficzne cząsteczki muszą specyficznie oddziaływać, aby dać prawidłowy efekt poprzez włączanie/wyłaczanie na okreslonej fazie cyklu. Co koordynuje i integruje cały cykl komórkowy - nie wiadomo? To powinien być jakichś nadrzędny integrator, ale jego natury/mechanizmu raczej nie znamy.

Tych ogromnych problemów nie ma system prokariotyczny, gdziem wystarczy powielić DNA i podzielić się.
Komórki posiadające j.k. MAJĄ chromosom skompleksowany w białka (2)histonowe(nukleosom). https://pl.wikipedia.org/wiki/Nukleosom Dzięki nim może się DNA pomieścić w jądrze ,gdyż jest skompresowana.Niestety,ale taka chromatyna jest utrudniona dla odczytu informacji, czyli dla ekspresji genów.Komórka eukariotyczna musi stosować różne tricki molekularne ,aby rozluznić chromatynę np .modyfikacje histonów,ale jest to skomplikowane i jeszcze nie do konca zrozumiane.
Kowalencyjne modyfikacje histonów
rdzeniowych http://www.biolsys.pl/wyklady/Chromatyn ... stonow.pdf Polecam str.4 Różne rodzaje modyfikacji 5 histonów w różnych aminokwasach. Również skutki zróżnicowane:represja,aktywacja transkrypcji itd. To są realne, ogromne problemy, które ledwie zarysowałem, bo można i trzeba o tym napisać książkę. Po co sobie to komplikować, skoro prokariotyczny system zrobi to szybciej i wydajnej. Celem jest przecież udane rozmnożenie się, a nie orgia wysublimowanych rozwiązań molekularnych, które musiały być niedoskonałe i dobór naturalny je by wyeliminował.
Tych wszystkich problemów nie ma prokariota-luzne DNA otwarte na ekspresję genów, gdzie cały chromosom nie zostaje zablokowny, jak to ma miejsce u eukariota. Dlaczego d.naturalny miałby tak utrudniać funkcjonowanie komórki prokariotycznej, skoro ona swietnie sobie radzi w srodowisku,co dowodzi jak wiele nisz ona opanowała(kwaśne,zasolone itd) i jak długo ta organizacja trwa na Ziemii-miliardy lat!Prokariotyczny model komórki jest na swój sposób doskonały.
Podsumowująć: jakie korzyśći są z utraty liniowego DNA u prokariota i zamianę na skompresowane chromosom podlegający skomplikowanych regulacjom, skoro efekt jest ten sam - odczyt informacji genetycznej(transkrypcja) Skoro można było to u prokariota dokonywać prostej transkrypcji na liniowych DNA ze znakomitymi adaptacyjnymi korzyśćiami; po co ewolucja "zapragnęła" wejść na Himalaje problemów. To tak, jakby z Wrocławia do Krakowa przez Katowicę -rozsądne rozwiązanie proponują prokariota. Eukariota: z Wrocławia do Krakowa przez Poznań, Warszawę, no i w końcu Kraków. Czy to ma racjonalny sens. Traci się czas, energię,materię i naraża na kłopoty. Zaczynaccie czuć/rozumieć, choć trochę problem?


N gru 01, 2019 11:45 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pochodzenie jądra komórkowego
Po takim wprowadzeniu, to nawet laik w temacie zastanowi się dlaczego tak a nie inaczej. Człowiek też ma podobne problemy z wyborem, tak jak to jest w tych komórkach. Że ma i dobre w znaczeniu, sprawne trafne nie wymagające wielkich nakładów wybory. Ale często nie wybiera ich, a wybiera okrężną drogą rozwiązanie.
Dlaczego? Oto jest pytanie. Bo człowieka wybory mogą być odruchowo wzorowane na tych komórkowych. Choć mamy rozum, to nie zawsze celnie z niego korzystamy. Natomiast procesy w komórkach takie jak te przytoczone w jądrach komórek. Mogą być celowo zafałszowywane, celowo zdublowane informacją o mniej wydajnym charakterze. Więc kolejne pytanie dlaczego? Dobre to zdublowanie czy złe dla nas? Ja wierząc w Boga wybieram wyjaśnienie, może wbrew swojej logoce, że dobre. Bo nie znając powodu tego stanu rzeczy, mógłbym je określić jako złe. Tylko że wiem że świat jest celowo wywołanym bytem, więc i celowe są w nim ograniczenia i trudności. Sam powód tej celowości to po prostu konieczność sterowania w dużym zakresie. Kiedy trzeba szybkiego rozwoju, podziału komórek, są w nich odblokowywane te najwydajniejsze kierunki podziału. A kiedy trzeba spowolnić ten podział, jest podawany pełny wybór, bądź droga dłuższa do celu. Coś jak pedał przyspieszenia samochodu.
No jak to przebiega praktycznie, to sprawa specjalistów w tym temacie.


Pn gru 02, 2019 1:07 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL