Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:33 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Astronomia i ciekawe wątki prowadzące donikąd. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 29, 2015 1:30 am
Posty: 1492
Lokalizacja: Syracuse
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Astronomia i ciekawe wątki prowadzące donikąd.
Chciałbym pogadać z kimś kto interesuje sie astronomią i pogawędzić czasem w miarę możliwości na tematy naukowe.

Zacznę od mojego dylematu związanego z księżycem.

Jak wiemy ludzie są w posiadaniu ok 900 lbs rozmaitych skał z księżyca.
Pochodzą z rosyjskich programów LUNA (male ilości) i amerykańskich Apollo.

Mija 40 lat - i nasza zaawansowana nauka wysnówa wnioski które mieszcza sie na 1 stronie papieru i właściwie nic z tych analiz nie wynika.

Mało wody, zawartość zbliżona do ziemskich skal, sporo szkla, sporo tytanu więcej niż z na ziemi, prawie o połowe niższa gęstość i w sumie tyle.Oszacowano ich wiek itd itp.

Nadal jednak mimo że mamy je w rękach nie potrafimy jednoznacznie stwierdzic że księzyc pochodzi z materiału ziemsiego lub ze jest ciałem obcym.

Co z tą nauką aż tak marnie??

Ma ktoś może jakieś linki do materiałów na ten temat , wyniki badań itp których może jeszcze nie znalazłem..... Będę wdzięczny!

_________________
Świat jest mostem. Przechodźcie przez niego, ale nie zatrzymujcie się na nim, aby zamieszkać.


Pn sty 04, 2016 1:54 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Nie wiem na ile to naukowe, ale może w jakiś sposób Ci pomoże:
http://dracul.kill.pl/~bielu/astronomia ... siezyc.htm
http://www.edupress.pl/warto-przeczytac ... oriam.html
http://astro.ia.uz.zgora.pl/~tygrysek/s ... udowa.html

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pn sty 04, 2016 11:02 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Hades napisał(a):
C

Co z tą nauką aż tak marnie??


Marne są wynagrodzenia na uczelni i marne fundusze na badania. Może dlatego.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Pn sty 04, 2016 5:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 29, 2015 1:30 am
Posty: 1492
Lokalizacja: Syracuse
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
No tak ale np. USA ma spore fundusze na badania a winiki nadal marne.
Tych materiałów z ksieżyca albo nie umiemy badać albo te informacje nie śą zbyt powszechnie dostępne. Wszystko bardzo ogólnikowo :(

_________________
Świat jest mostem. Przechodźcie przez niego, ale nie zatrzymujcie się na nim, aby zamieszkać.


Pn sty 04, 2016 5:21 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Nigdy nie badałem próbki księżycowego gruntu, ale gdy sobie wyobrażę, że to dość lekki pył albo skała, bez żadnych oznak przeobrażeń wynikających z występowania życia, bez śladów erozji wodnej itp. to co mógłbym powiedzieć oprócz podania składu chemicznego i podstawowych parametrów fizycznych? Mało się działo to i mało jest do opisania. Czegoś konkretnego oczekujesz?


Pn sty 04, 2016 10:45 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Pył to w kategoriach gleboznawczych jedna z frakcji mechanicznych. Chodzi to o wielkość cząstek. Skałę natomiast określa jej skład mineralogiczny.


Pn sty 04, 2016 10:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 29, 2015 1:30 am
Posty: 1492
Lokalizacja: Syracuse
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Myślałem że potwierdza tezę że księzyc powstał z materiału ziemskiego.
A tu tylko stwierdzenie że prawdopodobnie i nadal teza :(
Tyle to każdy może stwierdzić lol

_________________
Świat jest mostem. Przechodźcie przez niego, ale nie zatrzymujcie się na nim, aby zamieszkać.


Wt sty 05, 2016 2:07 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Hades napisał(a):
Myślałem że potwierdza tezę że księzyc powstał z materiału ziemskiego.

Ma to dla Ciebie aż tak duże znaczenie czy miliard lat temu w okolice słońca przyleciały dwa kawałki skały czy jeden, od którego póżniej oderwał się mniejszy? :wink:

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Wt sty 05, 2016 1:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 29, 2015 1:30 am
Posty: 1492
Lokalizacja: Syracuse
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
W sumie nie ma żadnego znaczenia :)

Ale troche się ciekiawie astronomią i byłoby fajnie wyeliminować 10 tez o księżycu i zastąpić je jedną albo jeszcze lepiej zastąpić tezę dowodem i wreszcie przejść dalej. Bo skoro nie potrafimy określić czegoś co mamy pod nosem to gdybanie o tym co dalej jest, wprawia mnie w stan hipnozy ogłupiającej ;)

_________________
Świat jest mostem. Przechodźcie przez niego, ale nie zatrzymujcie się na nim, aby zamieszkać.


Wt sty 05, 2016 5:08 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Hades, bardzo mozliwe, ze USA przeznacza rocznie na rozwoj nauki wiecej niz niektore kraje na wszystko. Jednakze, kwestia majaca tu znaczenie moze byc dystrybucja budzetu. Wiemy tez, ze USA nie przeznacza wystarczajaco duzo pieniedzy. LHC mogl byc w stanach z dekade wczesniej niz w Cern - co sie nie stalo?
W tym momencie jest ze trzy tuziny grup naukowcow badajacych material z Ksiezyca (oprocz tych przywiezionych mamy takze kilka meteorytow BTW). Wydaje mi sie, ze jestes po prostu niecierpliwy.

(O nowy post, wiec wyglada, ze powinienes wiedziec) Ponad polowe paliwa zuzywasz by dostac sie na najnizsza orbite okoloziemska. Twoje 'pod nosem' wcale nie jest duzo dalej niz obrzeza Ukladu Slonecznego.

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


Wt sty 05, 2016 5:23 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 29, 2015 1:30 am
Posty: 1492
Lokalizacja: Syracuse
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Masz racje.

Ja poprostu mam wrażenie że im więcej wiemy tym więcej rodzi się pytań.

Mam też spore wątpliwości co do stwierdzen że planety uklady słonecznego typu Jowisz, Neptun i Saturn są czysto gazowe i mają tzw"jądro" nie mylić z biologią, z gazów typu wodór czy cokolwiek, w stanie metalicznym. Bo jak można wysnuć taką teze opierając sie wyłącznie na obserwacji zdjęć z sondy i wyników czujnika mierzącego gęstość.
Masę chyba szacują po wyglądzie , rozmiarach i składzie chemicznym (tego składu jednak nie znamy do końca).

Ostatnio myślą se jednak mają skaliste jądro jednak , nie cieklo- metaliczno - gazowe. No poprostu nasza wiedza jest jeszcze marna o samym układzie słonecznym.Tym co najbliżej!

Jednak to dobrze bo w ten sposób wierze w Boga bardziej niz w nauke jednak. AMEN

_________________
Świat jest mostem. Przechodźcie przez niego, ale nie zatrzymujcie się na nim, aby zamieszkać.


Wt sty 05, 2016 5:35 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Ty, Hades jak da rade to opowiedz na co ci ta zgodnosc Biblii z astronomia czy jakakolwiek inna nauka. Wiesz, przez tysiace lat ludzie zyli bez tej nauki i nie przeszkadzalo im to byc katolikami. Hmm, chyba, ze to jest sytuacja analogiczna do 'przez tysiace lat ludzie zyli bez TV i smartfonow a teraz juz im nie idzie'...

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


Wt sty 05, 2016 8:41 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 29, 2015 1:30 am
Posty: 1492
Lokalizacja: Syracuse
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Dlatego że podświadomie czy chcę czy nie odnoszę wrażenie że wszystko co odkrywany, wszystko, ma związek z Bogiem o ile jest prawdziwe. Czyli im więcej wiemy tym bardziej go poznajemy w pewnym sensie.

Trudne to wszystko bo nasza wiedza opiera sie w 99.9% na teoriach.Czyli bądz co bądz zwykłych przemyślanych gdybaniach.
Tyczy sie to Fizyki, Astronomi jak i biologii ( kod dna na wiele hipotez, skąd i jak i po co jest).

Matma już lepiej ale liczby nie dają odpowiedzi lecz wyniki.I tak człek marny błądzi i szuka.

Zresztą ja mam dosyć dziwne rozumowanie i wyobrażenie o swiecie i myśle ze wazne dla nas ludzi jest to aby odkrywac nauczyć sie jak przetrwac nawet takie apokaliptyczne zjawiska kiedys jak np. ucieczka przed umierająca gwiazdą itd...... Długa jeszcze droga nauki ale mamy tez sporo czasu! A idziemy w górę szybko i duchowo i naukowo.


....


Nie prawdą jest że kiedyś było lepiej. Cos ty! Bzdura!!!!
Ludzie chorowani - nie było żadnych leków! Byli traktowanie podle jako chorzy. Jest lepiej!! Trza to tylko docenić! Dalej jest masa wierzących więcej niż dawniej. Jestem optymistą.

_________________
Świat jest mostem. Przechodźcie przez niego, ale nie zatrzymujcie się na nim, aby zamieszkać.


Wt sty 05, 2016 8:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Hades napisał(a):
Mam taką dziwną myśl (być może szatańską):

Jak to jest z tą KR? Czy prorok który ją pisał spisywał swoje objawienie odrazu na papier / tablice? Czy może pisał to wszystko póżniej. Jaką mamy pewność że nie pomylił kolejności - w tamtych czasach nie bylo TE i nie było astronomi tzn byla ale teorie mieli inne - ziemia byla plaska i centrum świata a jednak napisal KR w której wsio sie zgadza oprócz kolejności - może pomylil.
A jaka chcesz wersje, ta dla policjantow czy ta dla wojskowych? ;)
Mam zaczac od 'nie ma czegos takiego jak prorok czy objawienie'? Czy chodzi ci zebym ci opowiedzial co pamietam od chrzescijan i udawac, ze jednak ludzie kiedys zyli po kilkaset lat i rozmnazali sie magicznie etc.?

I nowy post, ale musze wyjsc wiec pozniej bede.
Opowiedz jak ci idzie z ksiazkami. Przeszedles jakas ksiazke w zeszlym roku? Czy jestes w stanie wywalic $10 na ksiazke i nawet jej nie przeczytac?
Pytam, bo ksiazek opowiadac ci nie bede a przydaloby sie zebys kilka przerobil.

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


Wt sty 05, 2016 8:59 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 29, 2015 1:30 am
Posty: 1492
Lokalizacja: Syracuse
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące do nikąd.
Nie czytam książek chyba widać to po pisowni i brakach. Nawet przyznam się ze lektur tez nie czytałem w całości żadnych oprócz łyska :)

Nie interesuje mnie literatura jakoś.Prawdopodobnie mógłbym przeczytać książke w całości gdyby mnie zainteresowała ale jak dotąd na takową nie trafiłem a że mocno siedzę w informatyce to wole czytac cos na necie - i płacić nie trzeba:)

Pozatym dla mnie ksiażka to istny lek na senność. Jak nie mogę zasnąc to czytam zazwyczaj nic z tego nie pamietam dzień pózniej zato zasypiam prawie momentalnie.

:)

NIEUK <---

_________________
Świat jest mostem. Przechodźcie przez niego, ale nie zatrzymujcie się na nim, aby zamieszkać.


Wt sty 05, 2016 9:10 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL