Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 11:39 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Tajemnica korespondencji 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Tajemnica korespondencji
Czy wg was w małzenstwie obowizuhe Tajemnica korepondencji? Czy mąż zona ma prawo otworzyć list adresowany do drugiej strony lub odczytać email?


Śr paź 16, 2019 9:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
Delikatność i grzeczność powinna powodować że druga strona nie zagłądała by do korepsondencji, Z drugiej strony małżeństwo to ściśłejszy związek niż inny w rodzinie (rodzeństwo, rodziace-dzieci) więc druga strona dobrze jakby sama poinformowała o swojej korespondencji.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr paź 16, 2019 10:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
O. Leon Knabit świetnie to wyjaśnia w książce pt. "Tajemnice zakonu". W nowicjatach dawniej sprawdzano korespondencję, listy były czytane przez magistra nowicjatu...

"...Kontrola korespondencji miała pewien sens. Pamiętam, że jeden z nowicjuszy w liście do rodziców ostro ich napominał, że są mało gorliwi w wyznawaniu i praktykowaniu wiary. Powyznaczał im nawet zadania duchowe. Zwróciłem mu uwagę, że takim językiem nie można pisać do rodziców. Gdyby taki list dotarł do adresatów, przyniósłby najgorszą opinię i o nim, i o klasztorze...Kiedyś jako przełożony otworzyłem jeden z listów. Okazało się, że był to list miłosny do jednego z zakonników, który potem zresztą odszedł z zakonu. Też nie miał do mnie o to pretensji. Mnich zatem wiąże się ze wspólnotą, w pewnym sensie, jak mąż z żoną. Jeśli mąż pisze list miłosny do innej kobiety, nie może żonie powiedzieć, że to jego prywatna sprawa. Porównanie zakonu do rodziny jest właściwe..."

Dzisiaj już się tego nie praktykuje. Odstąpiono w duchu poszanowania intymności człowieka.

Co do małżeństw to nie wiem :cfaniak: Chyba kwestia zaufania i uszanowania prywatności. Są takie programy w komercyjnych stacjach jak "Zdrady" czy coś, a tam zwykle zaczyna się, że któreś z małżonków odczytało jakiegoś smsa...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Śr paź 16, 2019 10:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
A ja mam w pamięci delikatność mojego Ojca, który szanował czyjąś korespondencję.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr paź 16, 2019 10:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
sachol napisał(a):
Czy wg was w małzenstwie obowizuhe Tajemnica korepondencji? Czy mąż zona ma prawo otworzyć list adresowany do drugiej strony lub odczytać email?

Myślę, że jeśli małżonkowie muszą się zastanawiać nad swoimi prawami w związku, to mają większe problemy niż przeczytany list.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Śr paź 16, 2019 10:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
Choć małzonkowie to "jedno ciało". Co innego gdy chodzi o rodzeństwo czy rodziców-dzieci, którzy powinni być jak najbardziej odrębni jeśłi chodzi o korepspondencję.
Natomiast czy żona ma odbierać listy męża i czytać i odrrotnie - to nie mam pojęcia.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr paź 16, 2019 10:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
Myślę że decyduje intencja. W małżeństwie istnieje w ogóle wzajemna reprezentacja małżonków pozostających we wspólnym pożyciu i w pewnych sytuacjach jeden z małżonek jest uprawniony do działania za drugiego. Jestem w stanie wyobrazić sobie sytuacje kiedy otwarcie przez jednego z małżonków listu kierowanego do drugiego jest uzasadnione i w ogóle leży w jego interesie. Natomiast jeśli motywem przewodnim nie jest dobro drugiego małżonka - rozumiane właściwie -a tym bardziej zazdrość, próby kontroli, sprawdzania, nieufność i podejrzliwość to cóż... ten małżonek sam strzela sobie w stopę jeśli to nie będzie list miłosny - wtedy większe wiarołomstwo przesłoni mniejsze.


Śr paź 16, 2019 11:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
[code][/code]Zgodnie z polskim prawem naruszenie tej tajemnicy korespondrncji jest zlamaniem prawa także przez żonę/męża i zdarzaja sie sprawy w polskim sadzie z takiego paragrafu


Cz paź 17, 2019 9:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
Ale o czym rozmawiamy? Bo ja zakładam normę - małżonków we wspólnym.pożyciu. I w takiej sytuacji nie widzę możliwości by mąż/żona inicjowała sprawę sądową o naruszenie tajemnicy korespondencji, nawet jeśli jest to źródłem jakiegoś konfliktu - sami między sobą powinni ustalić granicę prywatności. I pisałam liczy się intencja - np. jeśli to zostanie uznane za przejaw zazdrości może być jedną z przyczyn przypisania winy za rozkład pożycia. Jeśli mówimy o małżeństwach głęboko skonfliktowanych, gdzie jedna/obie strony zerwała pożycie, na granicy rozwodu albo w jego trakcie to po pierwsze zasada wzajemnej reprezentacji tam nie zachodzi, a co więcej bywa że uzyskane informacje są wykorzystywane przeciw małżonkowi. A małżonkowie czasem są gotowi iść na noże o miniejsze sprawy niż otwarcie listu.


Cz paź 17, 2019 11:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
Myślę że rzecz rozbija się o szacunek i zaufanie, lojalność wobec siebie. W sytuacji optymalnej ani jedno nie robi tajemnicy ze swych listów, ani drugie nie ma ochoty ich czytać bez wiedzy i zgody tego pierwszego.


Cz paź 17, 2019 11:31 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
Malzonkom nie wolno otwierac wspolmalzonka korespondencji.
Jest wiele powodow, ktore moga uderzac w osoby trzecie, np. list klienta do swojego prawnika, w ktorym moga byc informacje zastrzezone dla tego prawnika, ktorych nawet sad nie ma prawa odczytac, a co dopiero wspolmalzonek/ka prawnika.
Taki list wcale nie musi byc kierowany do kancelarii prawnej.
To samo z e-mailami, czy jakakolwiek inna korespondencja.
Tematy korespondencji moga byc bardzo rozne i zawierac roznorakie informacje o osobach trzecich lub ich bezpieczenstwa, dlatego tajemnica korespondencji jest prawnie sankcjonowana.


Cz paź 17, 2019 12:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
Właśnie, szacunek. W rodzinie, w której się wychowałam, bylo i jest nie do pomyślenia, żeby ktoś bez zgody adresata otworzyl adresowaną do tegoż adresata korespondencję. Zwyczajnie, naturalnie: nie do mnie. Nawet, jeśli wiadomo, że w środku jest list z regulaminem od spółdzielni mieszkaniowej - otwiera adresat, list czeka, chyba że adresat upoważnia, mówi "weź, otwórz".


Cz paź 17, 2019 12:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
bergamotka napisał(a):
Myślę że rzecz rozbija się o szacunek i zaufanie, lojalność wobec siebie. W sytuacji optymalnej ani jedno nie robi tajemnicy ze swych listów, ani drugie nie ma ochoty ich czytać bez wiedzy i zgody tego pierwszego.

Wsyscy wiemy ze po grzechu pierworodnym sytacje optymalne rzadko wystepuja.
Znam malzenstwo w ktorym maz i zona maja dostep do swoich kont, mailowych, komunikatorow itd a i pewnie jak by list przyszedl ktory by uznali za podejrzany tez by otworzyli bez zgody drugiego. Wszystko oczywiscie w twierdzeniu ze sobie ufaja a te hasla po to.aby czuc sie bezpiecznie.
No coz roznie to bywa w obecnych czasach z ta wiernoscia.


Cz paź 17, 2019 2:04 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
trzeba tez dodac ze ta ciekawosc ludzka wykozystuja takze hakerzy wysylajac maila o kuszacym tytule.


Cz paź 17, 2019 2:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tajemnica korespondencji
sam2 napisał(a):
trzeba tez dodac ze ta ciekawosc ludzka wykozystuja takze hakerzy wysylajac maila o kuszacym tytule.

Dobry program pocztowy filtruje takie spamy. Aczkolwiek zapewne niejednego neci mail od goroacych lasek itd.


Cz paź 17, 2019 2:18 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL