Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 5:28 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Modlitwa małżeńska 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Modlitwa małżeńska
Pytanie do małżonķów lub zamierzających weń wstapić?
Modlicie sie wspólnie? Za męża/żone?
Spotkałam sie z opinia:
"Brak bądź zaniedbanie modlitwy w małżeństwie sprawia, że jego sakramentalny wymiar przestaje być realizowany, a dary łaski z nim związane są odrzucane i deptane. Nie istnieje żadne usprawiedliwienie dla braku wspólnej modlitwy, dla braku realizowania przez męża powszechnego powołania do kapłaństwa i tej modlitwy prowadzenia. Trzeba powiedzieć jasno, że mąż który nie modli się z żoną i za żonę, łamie przysięgę małżeńską i swoje małżeństwo bezmyślnie niszczy."
Źródło:
http://templumchristi.pl/o-dysponowaniu ... umu-glowe/


Wt cze 25, 2019 10:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa małżeńska
sachol napisał(a):
Pytanie do małżonķów lub zamierzających weń wstapić?
Modlicie sie wspólnie? Za męża/żone?
Spotkałam sie z opinia:
"Brak bądź zaniedbanie modlitwy w małżeństwie sprawia, że jego sakramentalny wymiar przestaje być realizowany, a dary łaski z nim związane są odrzucane i deptane. Nie istnieje żadne usprawiedliwienie dla braku wspólnej modlitwy, dla braku realizowania przez męża powszechnego powołania do kapłaństwa i tej modlitwy prowadzenia. Trzeba powiedzieć jasno, że mąż który nie modli się z żoną i za żonę, łamie przysięgę małżeńską i swoje małżeństwo bezmyślnie niszczy."
Źródło:
http://templumchristi.pl/o-dysponowaniu ... umu-glowe/


Raczej oddzielnie. Modlę się z córką a mąż z synem, bo trzeba poświęcić mu więcej uwagi i pomóc się skupić z racji na wiek. Na pewno modlimy się za siebie nawzajem. Mąż należy do tego typu ludzi, że często lubi modlić się sam. Ma swój rytm pracy. Wydaje mi się , że ta uwaga z tekstu o łamaniu przysięgi małżeńskiej jest nieuzasadniona. Jakie argumenty mogłyby przemawiać na jej rzecz?


Śr cze 26, 2019 11:42 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa małżeńska
Jest taka formacja w Kościele katolickim która się nazywa Domowy Kościół. Nie będę się rozpisywać zbytnio, można użyć google jeśli kogoś to interesuje. Reguła życia w rodzinie polega między innymi na codziennej modlitwie małżeńskiej, również rodzinnej, a dodatkowo trzeba znaleźć czas na tzw namiot spotkania, czyli osobistą modlitwę. Tzn. modlić się i czytać Pismo, tj. słuchać co Bóg odpowiada mi na modlitwiem

A że wprowadzenie tych reguł jest wymagajace, stąd formuła Domowego Kościoła i wspólne dzielenie się zobowiazaniami. Wg. mnie taka forma pobożności jest myślę najlepsza.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Śr cze 26, 2019 12:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa małżeńska
Brandeisbluesky napisał(a):
sachol napisał(a):
Pytanie do małżonķów lub zamierzających weń wstapić?
Modlicie sie wspólnie? Za męża/żone?
Spotkałam sie z opinia:
"Brak bądź zaniedbanie modlitwy w małżeństwie sprawia, że jego sakramentalny wymiar przestaje być realizowany, a dary łaski z nim związane są odrzucane i deptane. Nie istnieje żadne usprawiedliwienie dla braku wspólnej modlitwy, dla braku realizowania przez męża powszechnego powołania do kapłaństwa i tej modlitwy prowadzenia. Trzeba powiedzieć jasno, że mąż który nie modli się z żoną i za żonę, łamie przysięgę małżeńską i swoje małżeństwo bezmyślnie niszczy."
Źródło:
http://templumchristi.pl/o-dysponowaniu ... umu-glowe/


Raczej oddzielnie. Modlę się z córką a mąż z synem, bo trzeba poświęcić mu więcej uwagi i pomóc się skupić z racji na wiek. Na pewno modlimy się za siebie nawzajem. Mąż należy do tego typu ludzi, że często lubi modlić się sam. Ma swój rytm pracy. Wydaje mi się , że ta uwaga z tekstu o łamaniu przysięgi małżeńskiej jest nieuzasadniona. Jakie argumenty mogłyby przemawiać na jej rzecz?

Pewnie słowa przysiegi ",,, tak mi dopomóż Bóg" a potem niezwracanie sie do Boga o tą pomoc.
A Komunie małzenska mamy tworzyć ze sobą wzajemnie a nie z dziećmi.


Śr cze 26, 2019 1:54 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa małżeńska
sachol napisał(a):
Pewnie słowa przysiegi ",,, tak mi dopomóż Bóg" a potem niezwracanie sie do Boga o tą pomoc.
A Komunie małzenska mamy tworzyć ze sobą wzajemnie a nie z dziećmi.

Nie umiem się w pełni ustosunkować do tego stanowiska, ale wydaje mi się, że jeżeli ktoś się w ogóle modli (szczerze), żyje w Kościele, to już w jakiś sposób jest zwracanie się do Boga, tworzenie z Nim relacji. Wydaje mi się także, że problem jest w pewnej części akademicki - jeżeli kocham swojego męża i Boga, to w modlitwie nieraz poproszę o potrzebne łaski do budowania małżeństwa i to wydaje się być oczywistym.
Modlitwa z dziećmi jest sensowna i nie musi Komunii małżeńskiej psuć. To po prostu element wychowywania dzieci w wierze katolickiej.


So cze 29, 2019 8:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa małżeńska
Wspólna modlitwa małżonków jest niewątpliwie cenna, ale nie widzę powodów, by modlitwę osobno uznać za łamanie przysięgi. Myślę, że to nadinterpretacja.


So cze 29, 2019 10:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa małżeńska
Jeśli chodzi o modlitwę małżeńską to zarówno JPII jak i cały Kościół przywołuje przykład Tobiasza i Sary pokazując ideał małżeński.

Sam Rafał mówi do Tobiasza:

 gdy już będziesz miał z nią się złączyć, powstańcie najpierw oboje i módlcie się, i proście Pana nieba, aby okazał wam miłosierdzie i ocalił was

Jeśli kogoś żywo interesuje modlitwa małżeńska, to można wygooglowac więcej na temat ideału w kluczu "modlitwa małżeńska - Tobiasz Sara".

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


N cze 30, 2019 1:01 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL