Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 3:22 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt mar 26, 2019 1:26 am
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje w prawie kanonicznym pojęcie błędu obustronnego przy zawieraniu związku małżeńskiego? Czy w procesie unieważnienia małżeństwa jeden z małżonków może wnieść skargę niejako również na siebie przykładowo wnosząc jako powód wykluczenie obustronne potomstwa, które doprowadziło w konsekwencji do wygaśnięcia uczucia i rozstania? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Ostatnio edytowano Wt mar 26, 2019 2:22 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

W tytule: Unieważnienie zmienione na Nieważność - nie ma czegoś takiego jak "unieważnienie" małżeństwa



Wt mar 26, 2019 1:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
olt napisał(a):
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje w prawie kanonicznym pojęcie błędu obustronnego przy zawieraniu związku małżeńskiego? Czy w procesie unieważnienia małżeństwa .


Nie ma procesu unieważnienia małżeństwa. Jest stwierdzenie nieważności, jeżeli małżeństwo było nieważne od początku.
Wykluczenie chęci posiadania potomstwa, może być początkiem rozpoczęcia badania, czy to małżeństwo jest ważne. Chyba na protokole przedślubnym, w kancelarii was o to pytano? Co wtedy powiedzieliście?
Przysięgaliście także, oboje przed ołtarzem,że "chcecie przyjąć potomstwo, którym was Bog obdarzy".
Pozwól sobie przypomnieć,że w KK posiadanie potomstwa jest celem małżeństwa. Uczucie, lub jego brak, nie ma tu nic do rzeczy.
Tak na marginesie: w wielu małżeństwach uczucie wygasa, jednak małżonkowie trwają przy sobie kierując się miłością wg św Pawła.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Śr mar 27, 2019 8:40 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 6:44 pm
Posty: 78
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
Ja już odpowiedziałam na innym forum, gdzie jest to pytanie. Powtórzę: pisząc pozwy, gdy tylko jest to zasadne, to z punktu widzenia prawa nie ma przeciwwskazania, aby nie wyjść z tytułem również po swojej stronie. Winno się jednak wziąć pod uwagę czy zostanie to potwierdzone dowodami.
Kłaniam się!


Śr mar 27, 2019 9:17 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt kwi 06, 2018 7:45 pm
Posty: 21
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
mareta napisał(a):
Chyba na protokole przedślubnym, w kancelarii was o to pytano? Co wtedy powiedzieliście?
Przysięgaliście także, oboje przed ołtarzem,że "chcecie przyjąć potomstwo, którym was Bog obdarzy".
Pozwól sobie przypomnieć,że w KK posiadanie potomstwa jest celem małżeństwa.

To ciekawe, bo mnie nikt przy spisywaniu protokołu o to nie pytał. Co więcej, ksiądz celowo, rozmyślnie i samowolnie nie wypowiedział w czasie ceremonii pytania o przyjęcie potomstwa. Tłumaczył się, że ze względu na wiek panny młodej (47) pytanie to nie miało jego zdaniem sensu.


Śr mar 27, 2019 3:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
Obrzęd Sakramentu Małżeństwa przewiduje możliwość opuszczenia pytania o przyjecie i wychowanie po katolicku potomstwa gdy przemawiają za tym okoliczności. Tu ksiądz najwyraźniej uznał że taka okoliczność zachodzi z uwagi na wiek narzeczonej.


Śr mar 27, 2019 4:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
Jakie okoliczności wieku są zasadne? Moja sąsiadka, w której żyłach płynie hiszpańska krew, twierdzi, że jej ciotka w Hiszpanii zaszła w ciążę po 50-ątce. Mamy w Księdze Rodzaju zapis:
Cytuj:
17 Abraham, upadłszy na twarz, roześmiał się5; pomyślał sobie bowiem: «Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?»
, chociaż może wtedy inaczej liczono wiek ludzi (?). Elżbieta chyba też nie była młoda, gdy począł się Jan.


Śr mar 27, 2019 5:06 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
No wiesz.. W dawnych czasach to 20-letnia panna była starą panną..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr mar 27, 2019 5:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
Brandeisbluesky napisał(a):
Jakie okoliczności wieku są zasadne? Moja sąsiadka, w której żyłach płynie hiszpańska krew, twierdzi, że jej ciotka w Hiszpanii zaszła w ciążę po 50-ątce.

Jeśli to pytanie do mnie to myślę że chodzi o wiek w którym w zwykłym porządku rzeczy nie spodziewa się już zajścia w ciąże. To raczej fakt notoryjnie znany że wraz z wiekiem płodność kobiety spada i przypadki - raczej incydentalne -ciąży w okresie menopauzalnym tego nie zmieniają.
Brandeisbluesky napisał(a):
Elżbieta chyba też nie była młoda, gdy począł się Jan.

Poczęcie Jana było cudem, tak jak poczęcie Izaaka przez Sarę o której Pismo Święte pisze że miał 90 lat. Dal Boga nie ma nic niemożliwego, i jakiekolwiek okoliczności wieku są zasadne :)


Śr mar 27, 2019 5:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
dionizy napisał(a):
ksiądz ........ nie wypowiedział w czasie ceremonii pytania o przyjęcie potomstwa. ..... ze względu na wiek panny młodej (47) pytanie to nie miało jego zdaniem sensu.


olt napisał(a):
Czy w procesie ........... małżeństwa jeden z małżonków może wnieść skargę niejako również na siebie przykładowo wnosząc jako powód wykluczenie obustronne potomstwa


Nic nie rozumiem. Zostałeś oszukany co do wieku narzeczonej ?Gdzie ten obustronny błąd?.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Śr mar 27, 2019 7:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Błąd obustronny? Nieważność małżeństwa
Popatrz kogo zacytowałaś...


Śr mar 27, 2019 7:07 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL