Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:49 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 "Głowa rodziny" 

Czy kobieta niespełniając woli męża grzeszy ?
Tak 0%  0%  [ 0 ]
Nie 58%  58%  [ 7 ]
Zależy od sytuacji 42%  42%  [ 5 ]
Nie wiem 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 12

 "Głowa rodziny" 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 02, 2015 7:51 pm
Posty: 600
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Krysia napisał(a):
Natalia22 napisał(a):
Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego fragmenty w Piśmie Świętym dotyczące panowania mężczyzny nad kobietę czy jego nadrzędnej roli jako głowa rodziny należy podważać i negować?


Nie negować i podważać, ale słuchać Papieża :)

"W liście apostolskim „Mulieris dignitatem” (1988) odwołując się do fragmentu z Listu do Efezjan, który omawiamy, Jan Paweł II zdobywa się na interpretację, która wprost przeczy temu, co pisali Jego poprzednicy:

Autor Listu do Efezjan (…) wie bowiem, że ten układ, który głęboko był zakorzeniony w ówczesnym obyczaju i religijnej tradycji, musi być rozumiany i urzeczywistniany w nowy sposób: jako „wzajemne poddanie w bojaźni Chrystusowej” (por. Ef 5,21) (…) O ile jednak w odniesieniu Chrystus-Kościół poddanie dotyczy tylko Kościoła, to natomiast w odniesieniu mąż-żona „poddanie” nie jest jednostronne, ale wzajemne!” (…). Równocześnie świadomość, że w małżeństwie istnieje wzajemne „poddanie małżonków w bojaźni Chrystusowej”, a nie samo „poddanie” żony mężowi, musi stopniowo przecierać sobie szlaki w sercach, w sumieniach, w postępowaniu, w obyczajach” (MD, 24)."

" Nie można wszystkich tekstów interpretować dosłownie, ponieważ to my, cały Kościół i świat, musimy dojrzeć do właściwego rozumienia słów Pisma. Dlatego Papież znacznie wyprzedził mentalność, która do dzisiaj króluje jeszcze w wielu kręgach Kościoła w Polsce. Potrzebujemy jeszcze sporo czasu i wysiłku, by to nowe rozumienie stało się obowiązujące."

"Franciszek słusznie zauważa w „Amoris laetitia”, że „św. Paweł pisał w czasach zdominowanych przez kulturę patriarchalną, w której kobieta była podporządkowana mężczyźnie. (…) Wyraża się tutaj w kategoriach kulturowych właściwych tamtej epoce, nie powinniśmy przejmować szaty kulturowej, lecz orędzie objawione, które wypływa z całego tego fragmentu” (AL, 154, 156) A więc musimy odsiać to, co czasowe, od tego, co ponadczasowe."

Tutaj całość:

http://www.malzenstwo.pl/kto-powinien-r ... lzenstwie/



Dzięki ;)
To rozjaśniło mi wiele spraw.


Pn cze 18, 2018 11:49 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Krysia napisał(a):
Hola, hola, z tym wybiegiem, jakobym ja coś zarzucała Papieżom 8O
Jeśli twierdzisz, że jeden papież napisał co innego niż poprzedni, to jest zdecydowanie zarzut.

Cytuj:
Bardzo bliskie memu doświadczeniu jest to, co w nim czytam, szczególnie jakże inna od prezentowanych na forum analiza zwrotu: głowa żony. Głowa, nie w sensie przełożony żony, ale trwający w tak nierozerwalnej z nią więzi.
Sens biblijnej perykopy nie ograniczał sie do tego, choć ta myśl także jest tam zawarta.
Cytuj:
I to podkreślenie, że mąż nie jest jak Chrystus.
A kto kiedykolwiek tak twierdził? Z kim dyskutujesz, Krysiu?

Cytuj:
"Św. Paweł nie twierdzi też, że mąż ma być głową domu czy małżeństwa, lecz żony. W każdym razie dzięki tej metaforze apostoł podkreśla nierozerwalną więź męża i żony na podobieństwo wiernej relacji Chrystusa z Kościołem. Z tym że Chrystus jest głową Kościoła i może istnieć bez niego, ale mąż bez żony przestaje być tym, kim jest. Należy więc uważać, by nie robić prostego przełożenia, że mąż dla żony jest jak Chrystus dla Kościoła. Jezus jest wzorem miłości, któremu żaden mąż czy żona nigdy nie dorówna."

Czyżbyś nie zauważyła pierwszego zdania? Mąż jest głową żony.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Ostatnio edytowano Pn cze 18, 2018 12:16 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

poprawione cytowanie



Pn cze 18, 2018 12:09 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 06, 2009 12:25 pm
Posty: 1704
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Barney napisał(a):
Jeśli twierdzisz, że jeden papież napisał co innego niż poprzedni, to jest zdecydowanie zarzut.


Cytuj:
W liście apostolskim „Mulieris dignitatem” (1988) odwołując się do fragmentu z Listu do Efezjan, który omawiamy, Jan Paweł II zdobywa się na interpretację, która wprost przeczy temu, co pisali Jego poprzednicy:

To oczywiście cytat z artykułu poniżej:
http://www.malzenstwo.pl/kto-powinien-r ... lzenstwie/

Barney napisał(a):
A kto kiedykolwiek tak twierdził? Z kim dyskutujesz, Krysiu?

Ano pomiędzy internetowym nauczaniem państwa Kowalskiego, państwa Nowaka (w moim odbiorze), niestety - pobrzmiewa zakamuflowana pokusa bycia na piedestale. Cóż, człowiek grzeszny jest.
Hmm, gdyby "Miłość i odpowiedzialność" była obowiązkową lekturą dla narzeczonych... Cała Prawda o miłości, opisana pięknym, pełnym poszanowania dla osoby ludzkiej językiem. Wszystko, co każdy przyszły mąż, żona wiedzieć powinni.
Trudno się dziwić gdzieś pośród uprawy kartoflanych grządek człowiek marzy.. No nazwijmy po imieniu - o władzy.

_________________
" Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią." Mt 5, 7


Pn cze 18, 2018 12:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Krysia napisał(a):
Ano pomiędzy internetowym nauczaniem państwa Kowalskiego, państwa Nowaka (w moim odbiorze), niestety - pobrzmiewa zakamuflowana pokusa bycia na piedestale.
A kto to są? :)
Krysia napisał(a):
Trudno się dziwić gdzieś pośród uprawy kartoflanych grządek człowiek marzy.. No nazwijmy po imieniu - o władzy.
Myślę, że w duzej części to Twoja projekcja - większość małżonków (obu płci) w ogóle o tym nie myśli.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn cze 18, 2018 12:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 06, 2009 12:25 pm
Posty: 1704
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Barney napisał(a):
A kto to są?

No pan Kowalscy, pan Nowakowie. Pewnie znajomi Ojca Knotza :)
Barney napisał(a):
Myślę, że w duzej części to Twoja projekcja - większość małżonków (obu płci) w ogóle o tym nie myśli.

Obu płci? Czyżby mężczyzna jednak nie był "przełożonym" żony?

Idealna do marzeń w kartoflanej grządce, polecam:
https://www.youtube.com/watch?v=Vva2K0tTfPM

_________________
" Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią." Mt 5, 7


Pn cze 18, 2018 1:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Krysia napisał(a):
Barney napisał(a):
A kto to są?

No pan Kowalscy, pan Nowakowie. Pewnie znajomi Ojca Knotza :)
Ptam, bo nie znam. A sąd wiesz, że to znajomi o.Knotza?
Krysia napisał(a):
Barney napisał(a):
Myślę, że w duzej części to Twoja projekcja - większość małżonków (obu płci) w ogóle o tym nie myśli.

Obu płci? Czyżby mężczyzna jednak nie był "przełożonym" żony?
Nie dość że złośliwość, to jeszcze nie trafiona, bo nie wynika ze zdania, które napisałem.

Cytuj:
Idealna do marzeń w kartoflanej grządce, polecam:
https://www.youtube.com/watch?v=Vva2K0tTfPM
Sarkazm i zmiana tematu. Może, jak nie masz nic do powiedzenia, to po prostu nie pisz, zamiast tu się wyzłośliwiać?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn cze 18, 2018 1:30 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 06, 2009 12:25 pm
Posty: 1704
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Barney napisał(a):
A sąd wiesz, że to znajomi o.Knotza?

Pewnie, czyli: chyba, być może.
Barney napisał(a):
Nie dość że złośliwość, to jeszcze nie trafiona, bo nie wynika ze zdania, które napisałem.

Na moje:
Cytuj:
Trudno się dziwić, że gdzieś pośród uprawy kartoflanych grządek człowiek marzy.. No nazwijmy po imieniu - o władzy.

napisałeś:
Barney napisał(a):
Myślę, że w duzej części to Twoja projekcja - większość małżonków (obu płci) w ogóle o tym nie myśli

Cóż jeśli nie "władzę" miałeś na myśli? I właśnie do władzy odniosłam się.
Barney napisał(a):
po prostu nie pisz

Trafna uwaga, bo każde napisane przeze mnie zdanie skomentujesz, jak to było z "zarzutami wobec Papieża", w przewrotny sposób.

_________________
" Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią." Mt 5, 7


Pn cze 18, 2018 1:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Krysia napisał(a):
Barney napisał(a):
A sąd wiesz, że to znajomi o.Knotza?

Pewnie, czyli: chyba, być może.
No dobrze, ale skąd takie przypuszczenie? A może po prostu taka mała łatka dla ks.Knotza?, bo go nie lubisz? ;)
A skoro nie lubisz również tych komentatorów, to znaczy że być może są w komitywie z ks. Knotzem? ;)
Krysia napisał(a):
Barney napisał(a):
Nie dość że złośliwość, to jeszcze nie trafiona, bo nie wynika ze zdania, które napisałem.

Na moje:
Cytuj:
Trudno się dziwić, że gdzieś pośród uprawy kartoflanych grządek człowiek marzy.. No nazwijmy po imieniu - o władzy.

napisałeś:
Barney napisał(a):
Myślę, że w duzej części to Twoja projekcja - większość małżonków (obu płci) w ogóle o tym nie myśli

Cóż jeśli nie "władzę" miałeś na myśli? I właśnie do władzy odniosłam się.

Do niczego się nie "odniosłaś". Na moje:
Cytuj:
Myślę, że w duzej części to Twoja projekcja - większość małżonków (obu płci) w ogóle o tym nie myśli.

Odpowiedziałaś:
Cytuj:
Obu płci? Czyżby mężczyzna jednak nie był "przełożonym" żony?
...co było absurdem, bo w jaki niby sposób z tego, że większość małżonków obu płci o tym nie myśli miałoby wynikać to czy mężczyzna jest lub nie jest przełożonym żony?


Cytuj:
Barney napisał(a):
po prostu nie pisz

Trafna uwaga, bo każde napisane przeze mnie zdanie skomentujesz, jak to było z "zarzutami wobec Papieża", w przewrotny sposób.
Takie komentowanie nazywa się "dyskusją" i jest praktykowane na tzw. "forach dyskusyjnych" ;)

A co do papieża, to podtrzymuję. Powiedzenie, że złamał naukę poprzedników do ciężki zarzut (nawet jesli Krysi się takie postępowanie podoba). Na szczęście - jak wynika z tekstu jaki przytoczyłaś - nic takiego nie miało miejsca.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn cze 18, 2018 2:39 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 06, 2009 12:25 pm
Posty: 1704
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Barney napisał(a):
...co było absurdem, bo w jaki niby sposób z tego, że większość małżonków obu płci o tym nie myśli miałoby wynikać to czy mężczyzna jest lub nie jest przełożonym żony?

Skoro w kontekście "władzy w małżeństwie" piszesz o małżonkach obydwu płci, że większość z nich o władzy nie myśli, a wcześniej piszesz, że mąż jest przełożonym żony, czyli tę władzę sprawuje, to zwyczajnie pytam Ciebie: czy zmieniłeś zdanie w kwestii "przełożeństwa" męża? No przecież z wypowiedzi wynika, że dopuszczasz możliwość myślenia o władzy także przez żonę.
Na marginesie: władza w małżeństwie w ogóle mnie nie interesuje i uważam, że sprawowanie jej przez któregokolwiek z małżonków jest tylko ze szkodą dla małżeństwa. Miłość rozwija się w wolności, nie zaś w atmosferze lęku, w podporządkowaniu etc.
Barney napisał(a):
Powiedzenie, że złamał naukę poprzedników do ciężki zarzut (nawet jesli Krysi się takie postępowanie podoba).

Przecież to Twoje słowa. O. Piórkowski nie pisze o złamaniu nauki poprzedników, ale:
Cytuj:
W liście apostolskim „Mulieris dignitatem” (1988) odwołując się do fragmentu z Listu do Efezjan, który omawiamy, Jan Paweł II zdobywa się na interpretację, która wprost przeczy temu, co pisali Jego poprzednicy


Czyż nie przeczy?
Cytuj:
Tymczasem Pius XI napisał, że żona jest sercem w małżeństwie, co, jego zdaniem, odpowiada kobiecej wrażliwości i miłości, a mąż głową, czyli tym, który kieruje. Odwołuje się jednak bardziej do ustroju monarchicznego niż do biblijnego obrazu. Mąż król, a żona poddana.

Jan Paweł II:
Cytuj:
O ile jednak w odniesieniu Chrystus-Kościół poddanie dotyczy tylko Kościoła, to natomiast w odniesieniu mąż-żona „poddanie” nie jest jednostronne, ale wzajemne!”

I daruj sobie zwracanie się do mnie w 3-ciej osobie, już pisałam co tym myślę.

_________________
" Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią." Mt 5, 7


Pn cze 18, 2018 4:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Krystof90 napisał(a):
Według Biblii i wypowiedzi świętych to meżczyzna rządzi w malżeństwie. .


Oj, chyba zbyt pobieżnie te wypowiedzi świętych czytałeś...

https://www.youtube.com/watch?v=1siE020cLZw

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Pn cze 18, 2018 9:00 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn gru 22, 2014 11:04 pm
Posty: 515
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Cytuj:
Św. Paweł nie twierdzi też, że mąż ma być głową domu czy małżeństwa, lecz żony

Piękne dywagacje - coś jak ile diabłów zmieści się nad łebku od szpilki :) Ale tak w praktyce - odbijając od górnolotnego filozofowania - czym to się niby różni czy mężczyzna jest "głową domu", "głową małżeństwa" czy "głową żony"? W czym to "przełożeństwo" (fantastyczne słowo, swoją drogą) ma się niby przejawiać? Bo chyba nie tak:

Żona: - Kochanie, co roku jeździmy nad morze, może raz byśmy pojechali w góry?
Mąż: - Co Ty Ziuta wymyślasz, jedziemy nad morze jak zwykle. Jestem Twoją głową - tak mówi Biblia, prorocy i Święte Magisterium - decyzja należy więc do mnie!


Pn cze 18, 2018 9:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Głowa rodziny"
Barney napisał(a):
Mąż jest głową żony.


W czym to się objawia? Czyż kobieta nie ma swojej własnej głowy, także od myślenia? W jaki sposób inny człowiek może być głową drugiego? W taki sposób pozbawia się człowieka - kobietę, jakby jej godności osoby ludzkiej, bo oto nie potrafi samodzielnie myśleć ani podjemować decyzji i potrzebuje do tego innej głowy, męskiej.

Bycie głową - czyli górowanie. Wszystko jakby sprowadza się do wywyższania jednego nad drugim. Dlaczego kobieta nie małaby podejmować decyzji i myśleć samodzielnie? Bo myśli tylko emocjami, uczuciami? Czyż i nie w tym mężczyzna i kobieta są kompatybilni i lepiej aby równoważyli te decyzje poprzez pryzmat kobiecości i męskości, wspólnie, razem?


Pn cze 18, 2018 11:31 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL