Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:16 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Dylemat 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz kwi 26, 2018 5:06 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Dziękuję Krysiu za wyrażenie zdania.

Być może zostałem zwiedziony przez strach przed popełnieniem grzechu i współodpowiedzialnością za tragedię uznając to jako głos sumienia. Generalnie wiem, że upominanie wszystkich zawsze i wszędzie jest niewykonalne, ale często w tego typu tematach mam wątpliwości. Przypuszczam, że gdybym ją próbował upomnieć i uświadomić w tej sprawie, to bym dużo nie zdziałał, gdyż zapewne na wstępie zostałbym osądzony o wciskanie nosa w nieswoje, bardzo intymne sprawy, jak słusznie Krysiu zauważyłaś. Pewnie moja próba by nie poskutkowała niczym dobrym.

Trochę mnie przekonałaś, jednak nadal mam wątpliwości, ponieważ może tu chodzić o ludzkie życie (zarodek). Czy w związku z tym nadal nie powinienem podejmować działań, nawet jeżeli prawdopodobnie są skazane na porażkę?


Pn maja 21, 2018 7:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Zapytaj spowiednika, odpowiedź będzie dla Ciebie bardziej wiążąca niż dysputy na forach. Polecam!


Pn maja 21, 2018 10:12 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 17, 2014 7:01 pm
Posty: 83
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Barney napisał(a):
aguar napisał(a):
Tabletki antykoncepcyjne hormonalne nie mają działania poronnego. A jeżeli są jakiekolwiek kontrowersje, to dotyczą najwyżej "pigułki po", a nie tych stosowanych codziennie.

To, niestety, nieprawda. Każda tabletka hormonalna ma oba komponenty, tyle że w różnym natężeniu.
"Zwykłe" mają przede wszystkim działanie zmieniające cykl, ale jesli zawiodą (co dzieje się częściej niż się wiekszości stosujących zdaje), mają także działanie wczesnoporonne.
Drugi rodzaj to "dwufazowe", w których to drugie działanie jest wzmocnione.
Wreszcie trzeci rodzaj, o którym wspomniałeś - "tabletki po", gdzie działanie jest w 100% wczesnoporonne.


Tabletki"Po" przede wszystkim hamują owulację, więc nie masz racji.

_________________
"Gdy uczyć będziemy ludzi, jak powinni myśleć,a nie co powinni myśleć,to unikniemy wielu nieporozumień"Guiness


Cz cze 07, 2018 5:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Kotlinka napisał(a):
Barney napisał(a):
aguar napisał(a):
Tabletki antykoncepcyjne hormonalne nie mają działania poronnego. A jeżeli są jakiekolwiek kontrowersje, to dotyczą najwyżej "pigułki po", a nie tych stosowanych codziennie.

To, niestety, nieprawda. Każda tabletka hormonalna ma oba komponenty, tyle że w różnym natężeniu.
"Zwykłe" mają przede wszystkim działanie zmieniające cykl, ale jesli zawiodą (co dzieje się częściej niż się wiekszości stosujących zdaje), mają także działanie wczesnoporonne.
Drugi rodzaj to "dwufazowe", w których to drugie działanie jest wzmocnione.
Wreszcie trzeci rodzaj, o którym wspomniałeś - "tabletki po", gdzie działanie jest w 100% wczesnoporonne.


Tabletki"Po" przede wszystkim hamują owulację, więc nie masz racji.
Do tego wystarczyłyby "zwykłe" tabletki hormonalne. Tak, masz rację - jeśli jeszcze owulacja nie nastąpiła mogą działać w ten sposób. Ale przyjmuje się je z założeniem uśmiercenia dziecka.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz cze 07, 2018 5:48 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 20, 2018 6:38 pm
Posty: 102
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Napisz do niej maila albo tradycyjny list. Nie musisz się podpisywać jawnie, jednoznacznie, identyfikowalnie. Wyłóż o co chodzi, i może nie tylko samo sedno ale też że się przejmujesz nią i ewentualnym dzieckiem. Bo co innego słuchać (czytać) moralizatorstwa a co innego dowiedzieć się przy tym, że komuś zależy. W ten sposób na raz przekażesz koleżance co chcesz, nie narażając jej ani siebie na skrępowanie. Wysłucha i zrobi, jak uważa. Ciekawe jak jej chłopak odnosi się do prezerwatyw, ale nie rób wywiadu na ten temat xD

Edit: mareta dobrze mówi.

_________________
Trzecia natura, jak pisze Boecjusz w czwartym rozdziale dzieła O dwóch naturach (...)


Śr cze 13, 2018 1:01 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 02, 2015 7:51 pm
Posty: 600
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Ja osobiście odpuściłabym moralizowanie i pouczanie koleżanki w tej sprawie Autorze ,ok gdyby to była jakaś Twoja bliska przyjaciółka/ktoś z rodziny z którą rozmawiałbyś na tak intymne tematy to wtedy mógłbyś delikatnie wyrazić swoje zdanie i uświadomić jej pewne sprawy .

Ale w innej sytuacji-nie mieszałabym się ,w moim środowisku większość kobiet tez współżycie przed ślubem i stosuje antykoncepcje hormonalną czy mechaniczną i co w związku z tym miałabym każdą przekonywać do tego że popełnia grzech ciężki? większość ateistów nawet nie chce rozmawiać o wierze ,zwykle kończy się to awanturą.


Śr cze 13, 2018 11:43 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz kwi 26, 2018 5:06 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Dawno tu nie zaglądałem i widzę wiele odpowiedzi, za które serdecznie dziękuję.
Chyba faktycznie pójdę do spowiednika, tam lepiej wszystko mi zostanie wyjaśnione. Jak już wspominałem, cierpię na nerwicę natręctw, słyszałem, że w terminologii katolickiej tą przypadłość nazywa się skrupułami, psychika z duchowością się łączy- wiadomo. Kiedy czytałem o owych skrupułach to przytaczano dość banalne, moim zdaniem, przykłady np. ktoś nie wie czy się dobrze pomodlił, albo zapomniał się przeżegnać przed krzyżem i teraz się zastanawia czy zgrzeszył. Już wolał bym mieć takie skrupuły niż strach przed tym, że mógłbym współodpowiedzialny za śmierć potencjalnego jeszcze nienarodzonego człowieka. Ale oczywiście wiem że każdy odczuwa inaczej, nie chcę bagatelizować więc innego rodzaju skrupułów. Często mam wrażenie, że moje skrupuły to głos sumienia, jednak kiedyś gdzieś wyczytałem, że sumienie nie działa w sposób agresywny i natrętny tylko delikatny i subtelny więc moja racjonalna część wyklucza, że to sumienie, ale emocje niestety robią swoje.

Dobra, chyba zamykam temat, ale jak ktoś ma coś do dodania to dawajcie.
Dzięki za odpowiedzi


Cz cze 21, 2018 8:00 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 11, 2018 8:56 am
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Moim zdaniem nie ma sensu nawracanie na siłę. Stawiając na szali przyjemne współżycie seksualne versus upomnienie nie trudno domyślić się co upomniana osoba wybierze. Moim zdaniem jest to tak tak delikatna kwestia, że nikt nie powinien nikomu wchodzić do łóżka. Ani katolicy "niewiernym" ani "niewierni" katolikom.


Śr lip 11, 2018 9:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Impress napisał(a):
Moim zdaniem nie ma sensu nawracanie na siłę. Stawiając na szali przyjemne współżycie seksualne versus upomnienie nie trudno domyślić się co upomniana osoba wybierze. Moim zdaniem jest to tak tak delikatna kwestia, że nikt nie powinien nikomu wchodzić do łóżka. Ani katolicy "niewiernym" ani "niewierni" katolikom.


Podzielę się historyjką z czasów PRL. Do mego ukochanego wujka przyjechał w odwiedziny kolega, Pan Olek. Często przyjeżdżał; z żoną, Barbarą, lub sam. Aż pewnego razu gruchnęła wieść, że pan Olek zostawił żonę i związał się z inną. Niebawem przyjechał znowu w odwiedziny, ławo się domyślić z kim. Ciocia nie była zadowolona ale cóż, trzeba byłó okazać gościnność.
Wujek poczekał na sposobną chwilę, po czym z delikatnością słonia zasugerował: "zostaw ty lepiej to gó....., do twojej Basi się nie umywa". Pomogło, niewierny małżonek posłuchał rady kolegi a pani Basia przebaczyła.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Pn lip 16, 2018 10:48 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 11, 2018 8:56 am
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Cytuj:
Podzielę się historyjką z czasów PRL. Do mego ukochanego wujka przyjechał w odwiedziny kolega, Pan Olek. Często przyjeżdżał; z żoną, Barbarą, lub sam. Aż pewnego razu gruchnęła wieść, że pan Olek zostawił żonę i związał się z inną. Niebawem przyjechał znowu w odwiedziny, ławo się domyślić z kim. Ciocia nie była zadowolona ale cóż, trzeba byłó okazać gościnność.
Wujek poczekał na sposobną chwilę, po czym z delikatnością słonia zasugerował: "zostaw ty lepiej to gó....., do twojej Basi się nie umywa". Pomogło, niewierny małżonek posłuchał rady kolegi a pani Basia przebaczyła.


Z grubej rury powiedziane... pytanie w ilu przypadkach takie rady będą skuteczne? Poza tym czym innym jest zwrócenie uwagi w domu, a czym innym wtrącanie się w intymne sprawy obcych ludzi (nawiązuję tu do tematu autora wątku). Zasady etykiety zabraniają upominania kogoś, szczególnie jeśli chodzi o sprawy intymne. Poza tym post autora trąci mi już dosyć grubą przesadą. To jest miecz obosieczny. My (katolicy) będziemy upominać "grzeszników seksualnych", nic to nie da bo nikt nie zrezygnuje z seksu, czy antykoncepcji bo ktoś (szczególnie jakiś zacofany katol) mu coś powiedział, a oni będą się z nas śmiać i zarzucać wtrącanie w nieswoje sprawy. Potem będą głosy, że np. religię należy wyrzucić ze szkół, bo ogranicza wolność ludzi...


Wt lip 17, 2018 3:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat
Kakl88 napisał(a):
Nie wiem czy powinienem ją upomnieć,

Jak chce sie truc to jej sprawa ale mozesz jej przekazac ode mnie, ze jak ja spotkam to ja spiore na kwasne jablko bo mi ryby truje.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... y-ryb.html


Wt lip 17, 2018 9:36 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL