Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:56 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Ślub cywilny a grzech. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2018 3:55 pm
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Ślub cywilny a grzech.
Jesteśmy z narzeczoną zaręczeni od pół roku, ślub kościelny planujemy za rok w lipcu/sierpniu. I tu mam pytanie:

Czy gdybyśmy wzięli teraz ślub cywilny to byłby to grzech? Ślub tylko po to, żebyśmy mogli wziąć wspólnie hipotekę na budowę domu. Oczywiście do czasu prawdziwego ślubu, nadal ___ trwalibyśmy w czystości i nie mieszkalibyśmy wspólnie. Nic by się nie zmieniło oprócz tego kredytu.


Ostatnio edytowano Wt kwi 24, 2018 10:56 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

wykasowano "nie" przy "trwaliśmy" na prośbę autora



Wt kwi 24, 2018 4:00 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech.
Na 99% nie.


Wt kwi 24, 2018 5:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech.
blur napisał(a):
Jesteśmy z narzeczoną zaręczeni od pół roku, ślub kościelny planujemy za rok w lipcu/sierpniu. I tu mam pytanie:

Czy gdybyśmy wzięli teraz ślub cywilny to byłby to grzech? Ślub tylko po to, żebyśmy mogli wziąć wspólnie hipotekę na budowę domu. Oczywiście do czasu prawdziwego ślubu, nadal nie trwalibyśmy w czystości i nie mieszkalibyśmy wspólnie. Nic by się nie zmieniło oprócz tego kredytu.


Skoro, jak piszesz, " nadal NIE trwalibyśmy w czystości" - no przeczytaj, tak piszesz - to oczywiście jest to grzech.
Chciałeś tak napisać, "NIE trwalibysmy"?


Wt kwi 24, 2018 9:10 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 08, 2014 3:30 pm
Posty: 444
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech.
blur napisał(a):
Jesteśmy z narzeczoną zaręczeni od pół roku, ślub kościelny planujemy za rok w lipcu/sierpniu. I tu mam pytanie:

Czy gdybyśmy wzięli teraz ślub cywilny to byłby to grzech? Ślub tylko po to, żebyśmy mogli wziąć wspólnie hipotekę na budowę domu. Oczywiście do czasu prawdziwego ślubu, nadal ___ trwalibyśmy w czystości i nie mieszkalibyśmy wspólnie. Nic by się nie zmieniło oprócz tego kredytu.

Przed wprowadzeniem konkordatu to była norma.
Najpierw musiał być ślub cywilny i z aktem z USC do księdza załatwiać ślub w Kościele.

_________________
Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.


Śr kwi 25, 2018 7:13 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech.
blur napisał(a):
Jesteśmy z narzeczoną zaręczeni od pół roku, ślub kościelny planujemy za rok w lipcu/sierpniu. I tu mam pytanie:

Czy gdybyśmy wzięli teraz ślub cywilny to byłby to grzech? Ślub tylko po to, żebyśmy mogli wziąć wspólnie hipotekę na budowę domu. Oczywiście do czasu prawdziwego ślubu, nadal ___ trwalibyśmy w czystości i nie mieszkalibyśmy wspólnie. Nic by się nie zmieniło oprócz tego kredytu.

Polecam przyśpieszyć slub koscielny zamiast najpierw zwiazywac sie hipoteka.
Potem decyzja moze nie byc juz w peln wona do slubu no bo przeciez kredyt..


Śr kwi 25, 2018 10:25 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech.
sachol napisał(a):
blur napisał(a):
Jesteśmy z narzeczoną zaręczeni od pół roku, ślub kościelny planujemy za rok w lipcu/sierpniu. I tu mam pytanie:

Czy gdybyśmy wzięli teraz ślub cywilny to byłby to grzech? Ślub tylko po to, żebyśmy mogli wziąć wspólnie hipotekę na budowę domu. Oczywiście do czasu prawdziwego ślubu, nadal ___ trwalibyśmy w czystości i nie mieszkalibyśmy wspólnie. Nic by się nie zmieniło oprócz tego kredytu.

Polecam przyśpieszyć slub koscielny zamiast najpierw zwiazywac sie hipoteka.
Potem decyzja moze nie byc juz w peln wona do slubu no bo przeciez kredyt..

Co do grzechu, to nie nas należałoby pytać, wszelako przez pół roku wiele może się zmienić.
Powiem tak: młodzi macie teraz super sytuacje: możecie stanąć przed ołtarzem, ślubować sobie nawzajem w obecności kapłana i wszystko jest legalne.
Macie ułatwienia, jakich my nie mieliśmy, mimo to kombinujecie. Nie boisz się, że przedobrzycie?
Nie możecie najpierw wziąć ślubu konkordatowego i potem załatwiać kredyt?

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Śr kwi 25, 2018 9:48 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech.
blur napisał(a):
Jesteśmy z narzeczoną zaręczeni od pół roku, ślub kościelny planujemy za rok w lipcu/sierpniu. I tu mam pytanie:
Czy gdybyśmy wzięli teraz ślub cywilny to byłby to grzech? Ślub tylko po to, żebyśmy mogli wziąć wspólnie hipotekę na budowę domu.


Trzeba rozdzielić jedno od drugiego. Kontrakt cywilny czyli potocznie nazywany ślubem cywilnym jest tylko i wyłącznie zawartą umową przed Państwem. Oznacza to, że z tego tytułu przykładowo w razie śmierci jednego z małżonków pracujących, otrzymujemy rentę itd. Jest to także objęte dziedziczeniem dobrodziejstw jak i długów. Takie małżeństwo zawarte cywilnie można bez problemu odwołać jeśli coś po czasie nam nie odpowiada.
Coś w rodzaj umowy na telefon, nie odpowiadają nam warunki więc mamy prawo wypowiedzieć tę umowę. Poszukać czegoś korzystniejszego.
Cywilny kontrakt we formule mówi o miłości , wierności i wspólnocie małżeńskiej przed Państwem danego kraju. Wy zakładacie że tej wspólnoty nie będzie gdyż macie pomysł na "wspólną hipotekę na budowę domu". Mieszkać będziecie oddzielnie itp.

Pytanie sztandarowe brzmi czy to grzech ? Grzech według mnie wynika z waszej nieszczerości przed sobą i Państwem, bo małżeństwo nawet zawarte prawnie, komunikuje że weszliśmy we wspólnotę z kochaną kobietą czy mężczyzną. A wy nie będziecie wspólnotą tylko dla swoich wiadomych spraw zawrzecie na dzień dzisiejszy transakcję.

Tu chodzi o uczciwość, szczerość przed samym sobą. Dlatego celowo nie włączam tu sakramentu małżeństwa , bo to nie o to chodzi. Chodzi o to dlaczego musicie spekulować ? Pośpiech wskazany jest przy łapaniu pcheł :?

Bo tak z jednej strony chcemy być cacy i skorzystać z przywilejów, a z drugiej strony chcemy pokazać że jesteśmy przecież "święci" , bo mieszkamy osobno i nie "śpimy "razem. Po co ten teatr ?
Zazwyczaj to co nosimy głęboko w sobie daje wyraz w naszych upodobaniach i decyzjach, w naszym życiu. Jakie więc wydacie świadectwo o sobie ?


Pt kwi 27, 2018 7:17 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn gru 22, 2014 11:04 pm
Posty: 515
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech.
danusia napisał(a):
Grzech według mnie wynika z waszej nieszczerości przed sobą i Państwem, bo małżeństwo nawet zawarte prawnie, komunikuje że weszliśmy we wspólnotę z kochaną kobietą czy mężczyzną. A wy nie będziecie wspólnotą tylko dla swoich wiadomych spraw zawrzecie na dzień dzisiejszy transakcję.

Czasem wydaje mi się że niektórzy znaleźliby grzech w ubiciu przyssanego do skóry komara. Serio? Narzeczeni trwają w czystości, planują już ślub kościelny, chcą - w pełni legalnie - skorzystać z ułatwień finansowych - a Tobie to przeszkadza? Wrzucasz jakieś wielkie słowa o teatrze, uczciwości... podczas gdy sama piszesz że to zwykł kontrakt cywilny. I tak go należy traktować. Bogu - co Boskie, cesarzowi - co cesarskie...

danusia napisał(a):
Zazwyczaj to co nosimy głęboko w sobie daje wyraz w naszych upodobaniach i decyzjach, w naszym życiu. Jakie więc wydacie świadectwo o sobie ?

No faktycznie straszliwi grzesznicy - biorą ślub cywilny 12 miesięcy przed kościelnym! To niedopuszczalne!


So maja 12, 2018 10:35 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 11:07 pm
Posty: 19
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech
Wydaje mi się, że jest to pewnego rodzaju oszustwo, że będziecie twierdzili, że jesteście małżonkami, mimo że tak naprawdę nie będziecie żyli jak małżonkowie i mieszkali razem. Tak więc ten ślub cywilny byłby zawarty dla pozoru.

Kodeks Cywillny:
Cytuj:
Art. 83.
§ 1. Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia
innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.
§ 2. Pozorność oświadczenia woli nie ma wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia,
jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działała w złej wierze.

Ten artykuł KC nie odnosi się do małżeństwa, które jest regulowane w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym.

Dziwię się, że nie możecie wziąć kredytu hipotecznego obecnie. Przecież jako małżonkowie możecie mieć rozdzielność majątkową.


So maja 19, 2018 8:54 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn gru 22, 2014 11:04 pm
Posty: 515
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech
swistak napisał(a):
Wydaje mi się, że jest to pewnego rodzaju oszustwo, że będziecie twierdzili, że jesteście małżonkami, mimo że tak naprawdę nie będziecie żyli jak małżonkowie i mieszkali razem. Tak więc ten ślub cywilny byłby zawarty dla pozoru.

Nie ma nic w przysiędze składanej przed urzędnikiem stanu cywilnego o tym że małżonkowie zobowiązują się następnego dnia zamieszkać ze sobą i rozpocząć współżycie. Dalej, młodzi się kochają i mają już zaplanowany ślub kościelny za 12 miesięcy, to nie załatwianie zielonej karty dla imigranta(-tki) w Stanach. Gdzie zatem to "pewnego rodzaju oszustwo", hę?

Jeśli kupię butelkę whisky i wstawię ją do piwnicy żeby sobie poleżakowała, to też jest "pewnego rodzaju oszustwo", bo powinienem ją tego samego dnia wytrąbić?

Fajnie też że przytoczyłeś artykuł KC który nie odnosi się do małżeństwa - bardzo przydatne!


N maja 20, 2018 8:32 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So lip 21, 2018 8:41 am
Posty: 2
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ślub cywilny a grzech
swistak napisał(a):
Dziwię się, że nie możecie wziąć kredytu hipotecznego obecnie. Przecież jako małżonkowie możecie mieć rozdzielność majątkową.

Czemu się dziwisz? Banki o wiele lepiej patrzą na małżeństwa niż na osoby w niesformalizowanym związku. Będąc małżeństwem łatwiej i na lepszych warunkach dostaje się kredyt.


N lip 22, 2018 2:44 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL