Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 3:22 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 O korzyściach z imienin/urodzin 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
mniszek_pospolity napisał(a):
Czasu się nie cofnie, a niejednej osobie zdarza się westchnąć na samą myśl jak było cudownie, bezproblemowo i wspaniale, jak się miało 15, 18, czy 21 lat...

W pewnej części to idealizowanie. 8)


Cz kwi 18, 2019 10:49 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
mniszek_pospolity napisał(a):
Tak, może być... Każdy ma swoje zdanie. Jednak podejrzewam, że jakby tak spytać w jakiejś sondzie ulicznej ludzi, czy cieszą się, że są coraz starsi, to wynik byłby raczej na "nie" :wink:

Teraz można się cieszyć, że nie ma stresu związanego z maturą, ale zegara biologicznego też się nie oszuka. Poza tym zawsze można to pięknie ująć "czas ucieka, wieczność czeka".

Z moich obserwacji wynika dość jasno, że ludzie nie są jakoś bardzo szczęśliwi z tego powodu, że mają coraz więcej lat... (szczególne ci samotni, którzy nie mają żon, dzieci itd.)

Czasu się nie cofnie, a niejednej osobie zdarza się westchnąć na samą myśl jak było cudownie, bezproblemowo i wspaniale, jak się miało 15, 18, czy 21 lat...

O. Leon często powtarza, że "Mnisi są jak wino. Im starsi, tym lepsi" :wink:


Mnie się wydaje, że możliwe jest, iż niektórzy mają skłonność do narzekania i wyznają zasadę, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma czy, że kiedyś to było dobrze, a teraz jest okropnie. Sama nie spotkałam się z nikim, kto by tęsknił za wiekiem nastoletnim i też sama raczej wolałabym do niego nie wracać, bo po co(?). Są samotni, którzy woleliby zmienić swoją sytuację, ale i podobnie jest i z osobami będącymi w związkach, którym się nie układa. Mnie się wydaje, że dobrze jest dostrzegać plusy swojego stanu i cieszyć się z nich i wykorzystywać je po bożemu na tyle, na ile się da.

"Mnisi są jak wino. Im starsi, tym lepsi" - To słyszałam w odniesieniu do kobiet. Pewnie autorzy powiedzenia i o kobietach i o mnichach mają coś szczególnego na myśli pisząc o tej "lepszości." Kobiety pewnie coraz lepiej gotują :?: :idea: , ale co to takiego w mnichach, to bycie lepszym?


Cz kwi 18, 2019 6:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Ja z kolei mam odmienne doświadczenia. Kogo nie spotkam ze znajomych, to z sentymentem wraca do wspomnień z lat dzieciństwa czy młodzieńczych. Wtedy faktycznie, jedynym zmartwieniem było odrobienie lekcji, odkurzenie domu w sobotę, zmycie naczyń raz na tydzień, czy zakupy ;) "Dawna szkoła, podstawówka" - granie w piłkę nożną i koszykówkę całymi wieczorami... beztroska :)

Co do mnichów jak wino, to pewnie chodzi o jakieś doświadczenie - im dłuższy pobyt w klasztorze, tym zakonnik bardziej doświadczony, "mądry życiowo", lepsze rady da, więcej się modli, jest bardziej pokorny itd... ;)

Ja też nie przepadam za takim ciągłym wspominaniem, że kiedyś to było lepiej, ale nie zmienimy tego, że wielu ludzi tak po prostu odczuwa. Chce wrócić w jakiś sposób do tego co w ich mniemaniu było lepsze i nigdy już nie wróci... a czas płynie dalej.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Wt kwi 23, 2019 2:42 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL