Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 9:15 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 O korzyściach z imienin/urodzin 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post O korzyściach z imienin/urodzin
Na Śląsku nie obchodzi się imienin a tylko urodziny. Niektórzy są przeciwni nawet hucznym obchodom zarówno imienin jak i urodzin.
Ale one mają bardzo ważne znaczenie dla dzieci. Jeśli parę razy do roku dziecko nie poczuje że jest w tym dniu pępkiem swojego małego świata, to wówczas będzie miało deficyt, którego nie pozbędzie się nawet gdy zostanie dyktatorem takim jak Hitler czy Stalin.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N sty 07, 2018 1:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Andy72 napisał(a):
Na Śląsku nie obchodzi się imienin a tylko urodziny. Niektórzy są przeciwni nawet hucznym obchodom zarówno imienin jak i urodzin.

Ja też jestem imieninom przeciwna,bo imprezy oznaczają koszty dla gospodarzy, którzy czasami muszą zaciągać nawet długi, w myśl polskiej tradycji; "zastaw się, a postaw się! ". Przecież stoły muszą się od jadła uginać, nie wypada też podejmować gości samą li tylko herbatą. O ilości napojów wyskokowych nie wspomnę. Z urodzinami jest podobnie.Za to pozostaje w domu mnóstwo nietrafionych prezentów, oraz brak możliwości rewizyty, bo większość naszych gości imienin,ani urodzin nie urządza.
Wolę spotykać się z przyjaciółmi bez okazji. Wtedy wystarczą kanapki,
i ewentualnie najprostsze, domowe ciasto.


Andy72 napisał(a):
Jeśli parę razy do roku dziecko nie poczuje że jest w tym dniu pępkiem swojego małego świata, to wówczas będzie miało deficyt, którego nie pozbędzie się nawet...


Skąd takie teorie? Jest całe mnóstwo powodów aby mieć deficyty

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


N sty 07, 2018 6:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
mareta napisał(a):
"zastaw się, a postaw się! ".

Nie chodzi o małe wesela.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N sty 07, 2018 8:27 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn gru 22, 2014 11:04 pm
Posty: 515
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
W większości krajów Europy imienin w ogóle się nie obchodzi.


N sty 07, 2018 10:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Urodziny w Piśmie Świętym:
Rdz 40, 1-23
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=40
Piekarz faraona traci głowę przez ścięcie w urodziny faraona.

Mt 14, 1-12
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=257
Ścięcie Jana Chrzciciela w urodziny Heroda

Hi 1, 4
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=431#W4
Możliwe, że opisane urodziny synów Hioba, po których Hiob najwidoczniej martwił się o stan ducha dzieci i dokonywał ich oczyszenia. Mówił «Może moi synowie zgrzeszyli i złorzeczyli Bogu w swym sercu?» Hiob zawsze tak postępował. Wydaje się, że Hiob z powodu obchodzenia urodzin miał powód do zmartwienia. Nie wiem, czy dobrze to interpretuję - jeśli źle, to może ktoś coś dopowie (?).

Ogólnie, powyższe wzmianki o urodzinach w Biblii mogą dawać powód do zastanowienia się, czy dobrze jest je obchodzić. Imieniny wiążemy z osobami uznanymi za święte, i dlatego w kraju katolickim wydają się one bardziej stosowne.


Pn sty 08, 2018 1:24 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Brandeisbluesky napisał(a):
Ogólnie, powyższe wzmianki o urodzinach w Biblii mogą dawać powód do zastanowienia się, czy dobrze jest je obchodzić.

No przepraszam, ale takie dowodzenie, że lepiej urodzin nie obchodzić, jest kuriozalne. Co ma piernik do wiatraka? Idąc tym tropem można by dowodzić, że skoro w Biblii jest zapis rozbicia się statku, którym św. Paweł płynął do Rzymu, to chrześcijanie nie powinni ich budować, a tym bardzie korzystać z tej formy transportu. :D


Pn sty 08, 2018 8:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Raczej próbuję zrozumieć typowo polski zwyczaj i poznać jego historię, niż coś przeforsować, czy na siłę uzasadnić. Dlaczego w Polsce obchodzi się/obchodziło się głównie imieniny, gdy tymczasem w innych krajach wiele osób nawet nie wie, że istnieje coś takiego jak imieniny? W Polsce są kalendarze z zaznaczonymi imieninami, a np. w USA je się pomija. Mnie jest wszystko jedno, co kto wybiera sobie do świętowania w odniesieniu do uczczenia swojej osoby. Znam osoby, które z przyjemnością przyjmują życzenia zawsze, gdy w kalendarzu wypadnie Marii, i takie, które nie świętują ani imienin, ani urodzin, albo świętują jedno, albo drugie.


Pn sty 08, 2018 4:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Yarpen Zirgin napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Ogólnie, powyższe wzmianki o urodzinach w Biblii mogą dawać powód do zastanowienia się, czy dobrze jest je obchodzić.

No przepraszam, ale takie dowodzenie, że lepiej urodzin nie obchodzić, jest kuriozalne. Co ma piernik do wiatraka? Idąc tym tropem można by dowodzić, że skoro w Biblii jest zapis rozbicia się statku, którym św. Paweł płynął do Rzymu, to chrześcijanie nie powinni ich budować, a tym bardzie korzystać z tej formy transportu. :D

No przyznaję, ze też tak to odebrałam.

A skąd wiesz, to mnie zaciekawiło bardzo, że uczty w rodzinie Hioba były urodzinowe? W dostępnych mi wydaniach Biblii itp. na razie nie znalazłam takiego komentarza. Albo przegapiłam. Mogę poprosić o źródło?

Trzeba byłoby dobrze poszperać, ale urodziny chyba mają rzymski rodowód; z mitologii coś pamiętam w stylu, że razem z dzieckiem płci męskiej przychodzi pewien duch opiekuńczy czy inna istota, i tę istotę czczono w dniu urodzin tego chłopca / mężczyzny. Zerknęłam w necie do info nt. mitologicznej istoty pt. geniusz i by się zgadzało.

Imieniny są na wskroś chrześcijańskie, wzięły się ze świętowania, czczenia patrona ze chrztu, czyli są związane z imieniem nadanym na chrzcie, są więc wpisane w kulturę chrześcijańską (obecnie pewnie katolicką, ale to przypuszczenie na gorąco). W kalendarzu liturgicznym czci się świętych i błogosławionych (są różnej rangi wspomnienia, święta, uroczystości; lista imion w kalendarzu liturgicznym bywa różna zależnie od kraju, tzn. większość polskich świętych wspominana jest tylko w Polsce, uniwersalne zaś dla całego Kościoła jest czczenie najważniejszych świętych "na skalę światową").
Jak się ustala daty imienin bez świętego patrona, tego nie wiem.
Imieniny nie są na pewno tylko polskie, jest więcej krajów, w których się je obchodzi.
Zdaje mi się też, że mocno są podkreślane we wspólnotach zakonnych itp., ale nie wiem, czy tylko w Polsce, trzeba byłoby dobrze poczytać czy popytać.

Pomysł z imieninami / urodzinami jako argumentem za chwilowym byciem pępkiem świata w odniesieniu do dziecka jest dla mnie hm, jakoś dziwny. Ale to inna bajka.


Pn sty 08, 2018 5:15 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Obchodzenie urodzin też może być zaczerpnięte z naszej religii. Obchodzimy przecież corocznie narodzenie Pana Jezusa.
A małpowanie zwyczajów to nasza ludzka, często bezwarunkowa cecha.


N sty 14, 2018 12:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
witoldm napisał(a):
Obchodzenie urodzin też może być zaczerpnięte z naszej religii. Obchodzimy przecież corocznie narodzenie Pana Jezusa.
A małpowanie zwyczajów to nasza ludzka, często bezwarunkowa cecha.


I wychodzi na to, że chcemy być traktowani jak sam Bóg :buja: :bukiet:


N sty 14, 2018 10:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
O ile się nie mylę, w Kościele rzymskokatolickim obchodzi się liturgicznie "urodziny" tylko trzech osób: Chrystusa, Maryi Panny oraz Jana Chrzciciela.
Jeśli chodzi o pozostałych, o świętych, błogosławionych, świętuje się ich wspomnienia i święta w dniu ich śmierci (czyli tzw. narodzin dla nieba) albo w najbliższym sąsiedztwie - i to są nasze katolickie imieniny, we wspomnienie patrona.


Pn sty 15, 2018 1:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lut 06, 2005 11:34 pm
Posty: 2308
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Yarpen Zirgin napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Ogólnie, powyższe wzmianki o urodzinach w Biblii mogą dawać powód do zastanowienia się, czy dobrze jest je obchodzić.

No przepraszam, ale takie dowodzenie, że lepiej urodzin nie obchodzić, jest kuriozalne. Co ma piernik do wiatraka? Idąc tym tropem można by dowodzić, że skoro w Biblii jest zapis rozbicia się statku, którym św. Paweł płynął do Rzymu, to chrześcijanie nie powinni ich budować, a tym bardzie korzystać z tej formy transportu. :D
Rzecz w tym, że są to zwyczaje pogan, i statki nie mają tu nic do rzeczy.

_________________
1 Kor. 8:1 " Wiedza pychą nadyma ... "


N sty 21, 2018 9:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Pogan? Ja wokoło widzę chrześcijan, którzy je praktykują, więc to ewidentnie chrześcijański obyczaj. :D

Już pomijam fakt, że Bóg nigdy nie zakazał obchodzenia urodzin czy imienin.


N sty 21, 2018 10:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Świętując swoje imieniny można też uczcić też swojego patrona, ale imię nie każdego katolika koresponduje z imieniem jakiejś osoby świętej. W przeszłości dziecku dość często nadawano imię świętego, którego wspominano w dzień narodzin dziecka. Dlatego imieniny pokrywały się z urodzinami i wtedy urodziny ściśle były związane z katolickim obrzędem.

Yarpen Zirgin napisał(a):
Pogan? Ja wokoło widzę chrześcijan, którzy je praktykują, więc to ewidentnie chrześcijański obyczaj. :D

Już pomijam fakt, że Bóg nigdy nie zakazał obchodzenia urodzin czy imienin.


Poganie też świętują urodziny, ale nie spotkałam się z tym, by świętowali imieniny. Urodziny zatem to też czysto pogański obyczaj ;)


Pn sty 22, 2018 1:15 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O korzyściach z imienin/urodzin
Dodam jeszcze taką myśl. Nie każdy lubi świętować swoje urodziny w dniu, który może się bardzo źle kojarzyć, np. z urodzinami masowego ludobójcy, czy jakimś tragicznym wydarzeniem. Dlatego dobrze się stało, że wymyślono imieniny związane z ludźmi świętymi.


Cz sty 25, 2018 11:19 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL