Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:56 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
 Parę zagadnień dotyczących Żywego Różańca 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Parę zagadnień dotyczących Żywego Różańca
"Sporo ludzi nosi różańce, np. jako naszyjniki. O co z tą modą na różaniec chodzi?"

Chciałabym nawiązać do tego stwierdzenia i pytania, ale w innym kontekście, tj. w kontekście grup żywego różańca. Pamiętam, że w mojej rodzinie niezależnie od tego, jak ona funkcjonowała (czasami było lepiej, czasami gorzej, a czasami bardzo źle) zawsze mieliśmy szczególną wolę do odmawiania różańca i wydaje mi się, że dzięki modlitwie zawsze udawało się nam wracać na prostą. Chyba podobnie jest w wielu polskich rodzinach. Moja Mama (wydaje mi się, że też Babcie) należały do kół (kółek) żywego różańca, a jedna ciocia jest (lub była) zelatorką jednej z grup przy parafii. Jaka jest historia kół różańcowych w Polsce i kto je rozpropagował? Przebywam za granicą i tutaj nie spotkałam się z kołami różańcowymi. Raczej były to grupy modlitewne modlące się np. za intencje parafian (wystarczyło się zgłosić do kancelarii parafii, podać adres, a potem co miesiąc otrzymywało się długą listę z intencjami i człowiek zostawał z nią sam na sam na codziennej modlitwie). Wiki (klik)podaje, że koła różańcowe wywodzą się z dzieła Pauline-Marie Jaricot — Żywy Różaniec. Główny link pod tekstem prowadzi do strony społecznościowej Żywy Różaniec, która, jak się wydaje, jest inicjatywą prywatną podlegającą pod Fundację — Pomocnicy Królowej Różańca Świętego, z Markiem Woś jako prezesem zarządu Fundacji (ponieważ nie widzę tam odniesienia się do opieki ze strony władz Kościoła, przyjmuję, że jest to inicjatywa prywatna). Dodatkowo dotarłam do informacji o ks. Szymonie Mucha i do strony http://www.rozaniec.eu/ prowadzoną przez Siostry Loretanki. Strony te mają charakter informacyjny i dostarczają materiałów wiedzy o modlitwie różańcowej. Przeglądałam też strony internetowe podane na anglojęzycznej stronie wiki dla Association of the Living Rosary (klik). Wydaje mi się, że niektóre grupy, np. The Guild Of The Living Rosary Of Our Lady and Saint Dominic (Anglican-based), są otwarte na wszystkich chrześcijan. Tutaj nie bardzo rozumiem, co to może oznaczać. Niektórzy chrześcijanie mogą mieć cele modlitwy bardzo odmienne od celów modlitwy katolickiej (np. ktoś się może modlić o kapłaństwo kobiet, czy dostęp do aborcji). Przynależność do takiej grupy uważam za niewypał dla katolika, ze względu na to, że nie jest ona zbudowana w oparciu o nasz Kościół. Niektóre osoby zapoznane z tematem internetowych stron katolickich, mogą łatwo w internecie wyśledzić, które strony są katolickie, a które nie. W moim przypadku (zwykłego wiernego), staram się zawsze znaleźć informację, kto daną stronę firmuje. Jeśli nie ma poparcia ze strony Kościoła, czy zaczepienia w Kościele, traktuję takie strony za "niekoniecznie budzące zaufanie." Na podstawie tego, co napisałam, chciałam porozmawiać o światowej strukturze organizacyjnej Żywego Różańca w Kościele Rzymskokatolickim, historii jego rozpowszechnienia w Polsce, sposobie zakładania takich grup wirtualnych i dostosowaniem ich do statutu organizacji (klik)

oraz możliwościach "uwierzytelniania" takich grup w Kościele (uważam, że powinno się je gdzieś rejestrować) - tylko gdzie (?).


Pt lis 04, 2016 3:17 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Parę zagadnień dotyczących Żywego Różańca
Zamknięte na prośbę autorki. Wątek wróci gdy autorka zdecyduje.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt lis 04, 2016 3:39 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL