Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 07, 2024 12:00 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Groźby - ankieta. 

Czy uważasz, ze ksiadz Oko ma rację (czytaj poniżej) ?
Tak, ma rację, Chrystus rzeczywiscie tak dużo groził 58%  58%  [ 7 ]
Nie, nie ma racji, jego ocena jest przesadzona 42%  42%  [ 5 ]
Liczba głosów : 12

 Groźby - ankieta. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 11, 2010 10:25 pm
Posty: 598
Płeć: mężczyzna
Post Groźby - ankieta.
Kod:
- To przede wszystkim Chrystus mówił bardzo dosadnie.40 proc. jego wypowiedzi to są groźby, łącznie z groźbą potępienia wiecznego. Jeśli istnieje poważne zagrożenie, trzeba używać mocnych słów - mówi ks. Oko.*

_________________
Mój Bóg ma związane ręce.


Wt lut 04, 2014 7:51 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Groźby - ankieta.
Po raz kolejny piszę to samo, kamień w wodę...
Nie jest ważne ile razy mówił. Jest istotne, dlaczego i do kogo używał mocnych słów. Tak więc analizować należy ludzkie postawy. A o tym w jaki sposób Jezus mówił, pisałam wiele razy.
Policzyć można samemu, ile jest grup ludzi, których przytulał....


Miłość Boga nie ma nic wspólnego z rozpieszczaniem, z tolerowaniem zła, z pobłażliwością, naiwnością. Każdemu okazuje miłość w inny sposób. Jezus nie do wszystkich się uśmiechał, uzdrawiał czy przytulał. Niektórym rozwalał stoły, a innych publicznie nazywał plemieniem żmijowym czy ludźmi o zatwardziałych sercach.
Należy łączyć nauczanie Jezusa z Jego czynami, inaczej odczytanie Ewangelii jest zubożone.
Można wyróżnić w Ewangelii kilka grup ludzi i różne ich traktowanie.
1. Ludzie szlachetni- podchodził do nich w radosny sposób. To jeden ze sposobów okazywania miłości-wspierać, umacniać, cieszyć się, wzruszać się.
Jezus oprócz tego uczył innych sposobów miłości, co jest trudno przyjąć wielu ludziom.
2.Ludzie błądzący- napominał
3.Grupa krzywdzicieli- nie tylko błądzili, ale jeszcze krzywdzili innych. Bronił się przed nimi. Najpierw bronili Go Maryja z Józefem. Potem schodził im z linii ciosu, gdy chcieli go strącić z skały czy ukamieniować. Polemizował z tymi, którzy próbowali Nim manipulować czy wmówić Mu, że działa mocą szatana.
Podstawą miłości jest zdolność do tego, by czynić więcej niż wymaga prawo.
Zalecał więc:
a)jeśli ktoś prosi byś szedł z nim 1000 kroków (wymóg prawa), idź z nim (jak trzeba) 2000kroków,
b) oddaj i płaszcz,
c)nadstaw drugi policzek, a więc nie mścij się (nie znaczy to daj się bić). Prawo zwyczajowe nie wymagało od Żydów miłości do nieprzyjaciół. Żeby ktoś jednak nie popadł w drugą skrajność i nie sądził, że należy kochać nieprzyjaciół i sądził, że trzeba biernie się przyglądać, gdy nas krzywdzą...bronił stanowczo się przed żołnierzem, który Go uderzył:'udowodnij, że źle mówię, albo mnie nie bij!'
Jezus bronił się przed krzywdzicielami i tylko raz uczynił wyjątek-dobrowolnie dał się aresztować i skrzywdzić, byśmy byli pewni, że także wtedy, gdy jesteśmy grzesznikami kocha nas.

Mądra miłość Jezusa zależała od postawy ludzi:
-ludzi szlachetnych wspierał,
-błądzących upominał,
-przed krzywdzicielami się bronił. Obrona przed krzywdzicielem jest ważnym przejawem miłości, gdyż wtedy nie tworzy się krzywdzicielowi komfortu błądzenia i nie pozwala, by miał jeszcze więcej ofiar na sumieniu.
Taka jest dziś nauka Kościoła, uczenie odpowiedzialności a nie nie lelum polelum i głaskanie po plecach.


Wt lut 04, 2014 8:05 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 11, 2010 10:25 pm
Posty: 598
Płeć: mężczyzna
Post Re: Groźby - ankieta.
Oj merss, ankieta jest z pytan tego typu, w których wybiera sie sposrod podanych odpowiedzi, cos jakby "cyfrowo", a Ty odpowiadasz "analogowo".
Na razie nie bede tego szerzej komentował, poczekam na wiecej odpowiedzi w ankiecie.

_________________
Mój Bóg ma związane ręce.


Śr lut 05, 2014 8:32 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Groźby - ankieta.
Po to, by odpowiedzieć należy to policzyć. Policzyłeś? Na pewno? Jaki ma sens ankieta, gdy user odpowiada wrażeniami?
Na bazie sobiemyśle chcesz dokonać analizy i wyciągać wnioski? Z góry zakładam, że będą falszywe.
Ja nie wezmę udziału w ankiecie, bo zbyt dużo czasu zajęłaby mi analiza Biblii pod tym kątem. Uznałabym to za stracony czas.
Poza tym zakładam, że znałeś wnioski w chwili zakładania wątku.


Śr lut 05, 2014 9:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 28, 2007 12:00 pm
Posty: 4288
Lokalizacja: Pomorskie
Płeć: kobieta
Post Re: Groźby - ankieta.
bogdank67 napisał(a):
Oj merss, ankieta jest z pytan tego typu, w których wybiera sie sposrod podanych odpowiedzi, cos jakby "cyfrowo", a Ty odpowiadasz "analogowo".
Na razie nie bede tego szerzej komentował, poczekam na wiecej odpowiedzi w ankiecie.

Pytania w ankiecie są tendencyjne, żeby nie powiedzieć zmanipulowane. To, że Jezus przestrzegał, a nawet groził, aby ustrzec człowieka przed potępieniem to pewne i to potwierdza ks. Dariusz Oko.

_________________
"Dopóki macie czas, dobro czyńcie"
Święty Paweł z Tarsu


Śr lut 05, 2014 10:20 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 11, 2010 10:25 pm
Posty: 598
Płeć: mężczyzna
Post Re: Groźby - ankieta.
merss napisał(a):
Z góry zakładam, że będą falszywe.


Wypaliłaś z działa, a jeszcze nie wiesz do czego.

merss napisał(a):
Poza tym zakładam, że znałeś wnioski w chwili zakładania wątku.


Poczyniłem pewne załozenia. Oczekuje z lekkim zaintrygowaniem, czy okażą się słuszne. Wnioski zależą od zdarzeń. Jedynym moim wpływem na nie, było utworzenie ankiety.

@Brygida
Nie jak określiłem %. Założ swoją ankiete. Jestem ciekaw pytań.

_________________
Mój Bóg ma związane ręce.


Śr lut 05, 2014 10:28 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Groźby - ankieta.
bogdank67 napisał(a):
Wypaliłaś z działa, a jeszcze nie wiesz do czego.

Tak dziala nasz system myślenia nr1. Od razu przesyła wnioski na bazie dotychczasowych doświadczeń. Dopiero po dostarczeniu kolejnych faktów, rozum to może zweryfikować. Poczekamy, zobaczymy... :-D
Napominasz, a słyszysz, że to groźba/uwzięcie się/zła wola. Motywem u Jezusa była zawsze miłość a więc dobro człowieka. Do niektórych osób można dotrzeć tylko poprzez ukazanie swojej wyższości. Tylko wówczas nie zlekceważą człowieka i zaczną myśleć.


Śr lut 05, 2014 5:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Groźby - ankieta.
Jest różnica pomiędzy grożeniem, a ostrzeganiem.
Mówienie, że Chrystus kierował pod adresem ludzi groźby to absurd i nonsens. Jakaś herezja.
Ujawnianie się takiego języka pokazuje jak bardzo polski Kościół oddala się od normalnego katolicyzmu, który najlepiej uosabia dziś papież Franciszek.

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-oneci ... tonu/qldj3


Pt lut 07, 2014 8:40 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Groźby - ankieta.
Gdzie masz wypowiedzi Kościoła jako groźby? Znów mącisz? Ton wypowiedzi nie dowodzi groźby. Groźba oznacza zastraszanie. Tylko człowiek zniewolony nie potrafi tego różnicować z napominaniem i pozostawieniem człowiekowi decyzji wyboru. A Jezus mówił: jak chcesz, pójdź za mną, wybór należy do ciebie. Możesz mi nie uwierzyć i sam myśleć co dobre i złe.
Tak więc tam, gdzie człowiek wolny widzi napominanie i ostrzeganie przed niebezpieczeństwami (ostrzega nas sama natura, to część naszej loterii genetycznej), zniewolony irracjonalnie tłumaczy grożeniem.
To są utrwalone schematy myślowe, więc dopóki nie odzyska wolności będzie myślał jak niewolnik.
Za ostrzeganiem kryje się troska o drugiego człowieka, za groźbą kryje się chęć podporządkowania go sobie. Biologia nas też ostrzega, byśmy nie stracili życia (boimy się węży, szelestu w krzakach, nieznanych wydzielin i zapachów).


Pt lut 07, 2014 9:02 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 01, 2012 3:42 pm
Posty: 492
Płeć: mężczyzna
Post Re: Groźby - ankieta.
merss napisał(a):
Po to, by odpowiedzieć należy to policzyć. Policzyłeś? Na pewno? Jaki ma sens ankieta, gdy user odpowiada wrażeniami?
Na bazie sobiemyśle chcesz dokonać analizy i wyciągać wnioski? Z góry zakładam, że będą falszywe.
Ja nie wezmę udziału w ankiecie, bo zbyt dużo czasu zajęłaby mi analiza Biblii pod tym kątem. Uznałabym to za stracony czas.
Czas byłby stracony wtedy, gdyby jego ilość była niewspółmierna z otrzymaną korzyścią. Ja nie uznałem go za stracony (nie było go zresztą dużo) i policzyłem, bo może się to przydać przy innej okazji - nie jest to dla mnie "liczenie dla zabawy".
Teraz więc, po przejrzeniu wyników mojej pracy (i ewentualnie ich korekcie) już możesz wziąć udział w ankiecie.
merss napisał(a):
A Jezus mówił: jak chcesz, pójdź za mną, wybór należy do ciebie. Możesz mi nie uwierzyć i sam myśleć co dobre i złe.
Wyrażał to często w znacznie bardziej konfrontacyjny sposób. Ja po lekturze jakiejkolwiek kanonicznej Ewangelii nie odniosłem wrażenia, że Jezus mówił w ten sposób (możesz sam myśleć co dobre i złe), więc to, co piszesz, może być konstrukcją, którą sama stworzyłaś, a która nie jest zawarta ani u Ewangelistów, ani w wersjach mów Jezusa bez form redakcyjnych.

merss napisał(a):
Gdzie masz wypowiedzi Kościoła jako groźby? Znów mącisz? Ton wypowiedzi nie dowodzi groźby. Groźba oznacza zastraszanie. Tylko człowiek zniewolony nie potrafi tego różnicować z napominaniem i pozostawieniem człowiekowi decyzji wyboru. A Jezus mówił: jak chcesz, pójdź za mną, wybór należy do ciebie. Możesz mi nie uwierzyć i sam myśleć co dobre i złe.
Tak więc tam, gdzie człowiek wolny widzi napominanie i ostrzeganie przed niebezpieczeństwami (ostrzega nas sama natura, to część naszej loterii genetycznej), zniewolony irracjonalnie tłumaczy grożeniem.
To są utrwalone schematy myślowe, więc dopóki nie odzyska wolności będzie myślał jak niewolnik.
Za ostrzeganiem kryje się troska o drugiego człowieka, za groźbą kryje się chęć podporządkowania go sobie.
Tylko że to ks. Oko powiedział, że Jezus groził, a nie thorwald czy bogdank67.

No i:

http://sjp.pwn.pl/slownik/2463101/gro%C5%BAba
"1. «zapowiedź niebezpieczeństwa, kary, zemsty itp.»"

merss napisał(a):
Po raz kolejny piszę to samo, kamień w wodę...
Nie jest ważne ile razy mówił.
Oczywiście, że jest istotne. Im częściej mówił o czymś w podobny sposób, tym chyba dla niego miało to większe znaczenie, niż to, o czym ledwo co wspomniał, a co z większym prawdopodobieństwem mogło być formą zastosowaną przez autora, według którego Jezus to a to miał na myśli, mimo że mógł nie mieć?

Brygida napisał(a):
Pytania w ankiecie są tendencyjne, żeby nie powiedzieć zmanipulowane.
Jedynie wtedy, jeśli dla kogoś 40% to nie jest dużo.


-------------------------------------------------------------------------------
Do "grożenia" zaliczyłem napomnienia i zwracanie uwagi, usilne przypominanie o czujności itp. (zgodnie ze znaczeniem ze SJP).
Jeśli komuś jakieś przyporządkowanie nie będzie odpowiadało, to będzie mógł samemu policzyć.

Korzystałem z NIV Red Letter i wyszło mi, że wśród wszystkich słów Jezusa, gróźb jest... 39,72%, czyli w zaokrągleniu 40%, dlatego jeśli ktoś z ks. Oko w jakiejś kwestii się nie zgadza, to tutaj nie będzie mógł mu zarzucić, że sobie coś zmyślił (bo mam nadzieję, że robił to na podstawie jakichś analiz, nawet jeśli nie własnych, a nie zgadywał).
Poniżej zamieszczam dane w zestawieniu.

3770 - ilość wersetów w 4 Ewangeliach
1896 - ilość wersetów w 4 Ewangeliach ze słowami Jezusa
753 - ilość wersetów w 4 Ewangeliach, w których zawarte są "groźby" Jezusa
50,29% - część jaką stanowią wersety ze słowami Jezusa w stosunku do wszystkich wersetów 4 Ewangelii
19,97% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wszystkich wersetów
39,72% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wersetów ze słowami Jezusa

1071 - ilość wersetów w Ewangelii wg Mateusza
627 - ilość wersetów ze słowami Jezusa w Ewangelii wg Mateusza
358 - ilość wersetów w Ewangelii wg Mateusza, w których zawarte są "groźby" Jezusa
58,54% - część jaką stanowią wersety ze słowami Jezusa w stosunku do wszystkich wersetów Ewangelii wg Mateusza
33,43% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wszystkich wersetów
57,10% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wersetów ze słowami Jezusa

675 - ilość wersetów w Ewangelii wg Marka
278 - ilość wersetów ze słowami Jezusa w Ewangelii wg Mateusza
79 - ilość wersetów w Ewangelii wg Marka, w których zawarte są "groźby" Jezusa
41,19% - część jaką stanowią wersety ze słowami Jezusa w stosunku do wszystkich wersetów Ewangelii wg Marka
11,70% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wszystkich wersetów
28,42% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wersetów ze słowami Jezusa

1146 - ilość wersetów w Ewangelii wg Łukasza
566 - ilość wersetów ze słowami Jezusa w Ewangelii wg Łukasza
265 - ilość wersetów w Ewangelii wg Łukasza, w których zawarte są "groźby" Jezusa
49,39% - część jaką stanowią wersety ze słowami Jezusa w stosunku do wszystkich wersetów Ewangelii wg Łukasza
23,12% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wszystkich wersetów
46,82% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wersetów ze słowami Jezusa

2892 - ilość wersetów w Ewangeliach synoptycznych
1471 - ilość wersetów ze słowami Jezusa w Ewangeliach synoptycznych
702 - ilość wersetów w Ewangeliach synoptycznych, w których zawarte są "groźby" Jezusa
50,86% - część jaką stanowią wersety ze słowami Jezusa w stosunku do wszystkich wersetów Ewangelii synoptycznych
24,27% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wszystkich wersetów
47,72% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wersetów ze słowami Jezusa

878 - ilość wersetów w Ewangelii wg Jana
425 - ilość wersetów ze słowami Jezusa w Ewangelii wg Jana
51 - ilość wersetów w Ewangelii wg Jana, w których zawarte są "groźby" Jezusa
48,41% - część jaką stanowią wersety ze słowami Jezusa w stosunku do wszystkich wersetów Ewangelii wg Jana
5,81% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wszystkich wersetów
12% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wersetów ze słowami Jezusa


Bez uwzględnienia prologów (rozdziały 1 i 2 u Łukasza i Mateusza oraz 18 pierwszych wersetów u Jana), które niektórzy badacze kwestionują jako nienależące do pierwotnych wersji, no i dodatkowo niezawierających (prócz 1 zdania u Łukasza) słów Jezusa, co lepiej odda to porównanie z Markiem (którego jednak nie będę już rozpatrywał ani bez wersetów 16:9-20 ani bez kilku wcześniejszych):

1071 minus 47 = 1024 - ilość wersetów w Ewangelii wg Mateusza
627 - ilość wersetów ze słowami Jezusa w Ewangelii wg Mateusza
358 - ilość wersetów w Ewangelii wg Mateusza, w których zawarte są "groźby" Jezusa
61,23% - część jaką stanowią wersety ze słowami Jezusa w stosunku do wszystkich wersetów Ewangelii wg Mateusza
34,96% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wszystkich wersetów
57,10% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wersetów ze słowami Jezusa

1146 minus 132 = 1014 - ilość wersetów w Ewangelii wg Łukasza
565 - ilość wersetów ze słowami Jezusa w Ewangelii wg Łukasza
265 - ilość wersetów w Ewangelii wg Łukasza, w których zawarte są "groźby" Jezusa
55,72% - część jaką stanowią wersety ze słowami Jezusa w stosunku do wszystkich wersetów Ewangelii wg Łukasza
26,13% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wszystkich wersetów
46,90% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wersetów ze słowami Jezusa

878 minus 18 = 860 - ilość wersetów w Ewangelii wg Jana
425 - ilość wersetów ze słowami Jezusa w Ewangelii wg Jana
51 - ilość wersetów w Ewangelii wg Jana, w których zawarte są "groźby" Jezusa
49,42% - część jaką stanowią wersety ze słowami Jezusa w stosunku do wszystkich wersetów Ewangelii wg Jana
5,93% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wszystkich wersetów
12% - część jaką stanowią "wersety z groźbami" w stosunku do wersetów ze słowami Jezusa

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)


N sie 24, 2014 8:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Groźby - ankieta.
Krotka ankieta. Wedlug mnie brakuje opcji w stylu: Zapytajmy Jezusa, nie powinien miec problemu tego wyjasnic ku satysfakcji kazdego.

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


N sie 24, 2014 8:37 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Groźby - ankieta.
Ks Oko po prostu zwrócił uwagę, że Jezus jakiego kreuje popkultura (czyli ktoś w rodzaju pacyfisty - hippisa, ględzącego nośne banały a la Gandhi) nie ma wiele wspólnego z rzeczywistym Jezusem.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N sie 24, 2014 8:59 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Groźby - ankieta.
Elbrus napisał(a):
Do "grożenia" zaliczyłem napomnienia i zwracanie uwagi, usilne przypominanie o czujności itp. (zgodnie ze znaczeniem ze SJP).

Huk roboty :)
Możesz napisać jak brzmi dokładniej ta słownikowa definicja grożenia, pytam nie dlatego że nie dowierzam tylko po prostu nie mogę odnaleźć takiej, w której napominanie jest zaliczone do grożenia.
I jeszcze jakbyś mógł przytoczyć ze dwa przykładowe wersety z napominaniem (które zaliczone zostały na podstawie tej definicji do w. z groźbami).

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Cz sie 28, 2014 1:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Groźby - ankieta.
Barney napisał(a):
Ks Oko po prostu zwrócił uwagę, że Jezus jakiego kreuje popkultura (czyli ktoś w rodzaju pacyfisty - hippisa, ględzącego nośne banały a la Gandhi) nie ma wiele wspólnego z rzeczywistym Jezusem.

:brawo:

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Cz sie 28, 2014 6:14 pm
Zobacz profil
Post Re: Groźby - ankieta.
Grozi tylko ten, kto w swej argumentacji jest bezsilny.
Ksiądz Oko jako człowiek, może takim być i tak uważać.
Jezus Chrystus Bóg, nie miał żadnego powodu, czuć się bezsilny w swej argumentacji. Natomiast używał mocnych słów by poruszyć zatwardziałe serca także. Innym wystarczyło zwykłe napomnienie, jeszcze inni rozumieli wprost to co mówił. A jeszcze inni potrafili pojąć, cały kontekst danej wypowiedzi. Czyli całość zagadnienia z tym, skąd się ono bierze, jak przebiega i co z niego wyniknie. Nie wierzę by taki ktoś jak Jezus Bóg, zwłaszcza że nazywany jest miłosiernym, i to zasadnie, posuwał się do groźby. Człowiek tak,będzie groził. Miłosierdzie wyklucza grożenie, bo jest ono już po wydarzeniu. Nie ma więc po co grozić jak już coś się wydarzyło. Można przestrzegać przed groźnymi skutkami, tego wydarzenia i to wszystko. A to nie to samo co groźba, groźba ma na celu zastraszyć swym wyolbrzymionym znaczeniem. Nie jest więc prawdą, nawet wtedy kiedy może nią być. Bo będzie prawdą dopiero wtedy, jak się wydarzy. Więc by rozpatrując nauczanie Pana Jezusa dobrze je rozumieć, trzeba pilnować, by w wynikach tych przemyśleń, nie było sprzeczności.
Grożenie tą sprzecznością jest, nie tylko tą,którą dla przykładu przytoczyłem, czyli połączenie cechy miłosierdzia i grożenia.
Dla uzasadnienia to wystarczy, bo to jest ankieta a nie dyskusja.


Cz sie 28, 2014 6:22 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL