Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 1:46 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Następna strona
 Potop 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz gru 16, 2010 11:12 am
Posty: 232
Lokalizacja: Puławy
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Potop
"W bryłach węgla i skałach osadowych znaleziono rozmaite artefakty, które świadczą o istnieniu pradawnej cywilizacji na ziemi. Zniszczył ją ewidentnie ten sam globalny kataklizm, który przyczynił się do powstania złóż węgla i ropy, a także do utworzenia skał osadowych.

Jak inaczej wyjaśnić takie znaleziska jak młotek, gwoździe, wazon, lalka czy tabliczki w wyrzeźbionymi wizerunkami? " - http://www.solafide.dei.pl/index.php?op ... &Itemid=67


potop kompilacja : http://zbawieni.com/showthread.php?tid=15

skąd się wzieły wody potopu : http://www.youtube.com/watch?v=5pOMm7trUgw

http://www.youtube.com/watch?v=7L0k8Ptv ... re=related

jak wszystkie zwierzęta mogły zmieścić się na Arce : http://creationism.org.pl/artykuly/JSarfati


dla Boga Jezusa czy apostołów potop nie był bajeczką, jednak dziś wielu chrześcijan np z deficytem wiary lub w wyniku zwiedzenia nie wierzy w globalny potop a jest to błędem bo nauka potwierdza to, ale szatan bóg tego świata - 2 Koryntian 4:3, który zwodzi cały świat - Objawienie Jana 12:9 i który kontroluje systemy ziemskie w dużym powodzeniem ukrywa prawdę o potopie


,,Albowiem jak było za dni Noego, takie będzie przyjście Syna Człowieczego. (38) Bo jak w dniach owych przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali, aż do tego dnia, gdy Noe wszedł do arki, (39) i nie spostrzegli się, że nastał potop i zmiótł wszystkich, tak będzie i z przyjściem Syna Człowieczego" - Ewangelia Mateusza 24:37-39 biblia warszawska


,"Obstając przy tym, przeoczają, że od dawna były niebiosa i była ziemia, która z wody i przez wodę powstała mocą Słowa Bożego (6) przez co świat ówczesny, zalany wodą, zginął. (7) Ale teraźniejsze niebo i ziemia mocą tego samego Słowa zachowane są dla ognia i utrzymane na dzień sądu i zagłady bezbożnych ludzi" - 2 list Piotra 3:5-7, biblia warszawska

_________________
Google : JAK ANTYCHRYST OSZUKA WIELU CHRZEŚCIJAN

, Youtube : jedyny lek na wszelką depresję

, YT : MŁODY WIEK ZIEMI


Ostatnio edytowano Pt mar 14, 2014 11:26 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

Wielka litera w wyrazie rozpoczynającym tytuł wątku



N lis 24, 2013 12:23 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2012 9:38 am
Posty: 3264
Lokalizacja: Centralna Polska
Płeć: mężczyzna
Post Re: potop
Jana 17:17

Cytuj:
skąd się wzieły wody potopu : http://www.youtube.com/watch?v=5pOMm7trUgw

Bardziej ciekawe od tego, skąd się wzięły wody Potopu, jest pytanie, czemu wierzący w realność Potopu, próbują przy pomocy pseudonaukowego bełkotu rzecz wyjaśnić?
Przecież Bóg skoro tylko zechciał, mógł wziąć dowolną ilość wody "z palca".

Wydaje mi się, że te wyglądające na naukowe argumenty mają po prostu uwiarygodnić biblijne opisy. :wink:

A przy okazji, najlepszymi kandydatami do spowodowania potopu, choć nie w skali planety, są:
Przelanie Morza Śródziemnego do basenu dzisiejszego Morza Czarnego przez Cieśninę Dardanelską. Wylanie zbiorników polodowcowych w rodzaju Jeziora Agassiz:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Agassiz_%28jezioro%29
i wreszcie ewentualny impakt oceaniczny w czasach historycznych:
http://www.proszynski.pl/A_jednak_byl_potop__Od_mitu_do_historycznej_prawdy-p-1104-2000-.html


Cz mar 13, 2014 7:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: potop
JANA 17:17 napisał(a):
dziś wielu chrześcijan np z deficytem wiary lub w wyniku zwiedzenia nie wierzy w globalny potop a jest to błędem bo nauka potwierdza to

Dziś nauka nie potwierdza globalnego potopu (ale i nie zaprzecza).
Aby rozumieć biblijne opowiadanie o potopie (chodzi o jego zakres), trzeba wiedzieć, że dla autora świat kończył się tam dokąd on mógł "sięgnąć wzrokiem", tzn. wiedzieć jak sobie ówcześni ludzie wyobrażali ziemię.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt mar 14, 2014 7:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt lip 26, 2013 4:24 pm
Posty: 4214
Lokalizacja: Szwecja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: potop
Małgosia napisał(a):
JANA 17:17 napisał(a):
dziś wielu chrześcijan np z deficytem wiary lub w wyniku zwiedzenia nie wierzy w globalny potop a jest to błędem bo nauka potwierdza to

Dziś nauka nie potwierdza globalnego potopu (ale i nie zaprzecza).
Aby rozumieć biblijne opowiadanie o potopie (chodzi o jego zakres), trzeba wiedzieć, że dla autora świat kończył się tam dokąd on mógł "sięgnąć wzrokiem", tzn. wiedzieć jak sobie ówcześni ludzie wyobrażali ziemię.


Tak, poza tym owczesni ludzie odbierali przekazy inaczej niz my (czytalem o tym)- my wszystko analizujemy i zawsze dociekamy zwiazku logicznego przyjmujac wszystko doslownie- owczesni ludzie odbierali wszystko bardziej symbolicznie.

Poza tym- to nie jest najwazniejsze czy np. stworzenie swiata zajelo Bogu naprawde dokladnie 7 dni czy nie. Chodzi o przekaz.

_________________
'Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać
Ale miłość moja nigdy nie odstąpi od Ciebie
Mówi Pan'


Pt mar 14, 2014 10:29 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 16, 2013 11:45 pm
Posty: 825
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Potop
JANA 17:17 napisał(a):
"W bryłach węgla i skałach osadowych znaleziono rozmaite artefakty, które świadczą o istnieniu pradawnej cywilizacji na ziemi. Zniszczył ją ewidentnie ten sam globalny kataklizm, który przyczynił się do powstania złóż węgla i ropy, a także do utworzenia skał osadowych.

Jak inaczej wyjaśnić takie znaleziska jak młotek, gwoździe, wazon, lalka czy tabliczki w wyrzeźbionymi wizerunkami? " - http://www.solafide.dei.pl/index.php?op ... &Itemid=67


Są to artefakty znajdywane najczęściej przez XIX wiecznych górników, robotników. Nigdy nie wydobyte i nie przebadane zgodnie z naukowymi procedurami. Ogólnie - takie "widzimisia".
No i w końcu - ziemia ma 6 000, czy kilka mld lat? Bo widzę, że u kreacjonistów jest w tej sprawie zamieszanie.

Ach - i te Youtubowe filmiki. Pseudonaukowcy z szaleństwem w oczach. Nie wzbudzają mojego zaufania...

A potop? Nikt jakoś nie wyjaśnia co stało się z wodą z tego ogólnoświatowego potopu - wyparowała nagle do kosmosu?

Nigdy nie zrozumiem, do czego ma służyć "udowadnianie" tych dziwacznych "naukowych" tez.

Mam nadzieję, że ich twórcy nie uzależniają swojej wiary w Boga od wiary w prawdziwość tego, co opowiadają.


Pt mar 14, 2014 1:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2012 9:38 am
Posty: 3264
Lokalizacja: Centralna Polska
Płeć: mężczyzna
Post Re: Potop
Małgosia,

Cytuj:
Aby rozumieć biblijne opowiadanie o potopie (chodzi o jego zakres), trzeba wiedzieć, że dla autora świat kończył się tam dokąd on mógł "sięgnąć wzrokiem", tzn. wiedzieć jak sobie ówcześni ludzie wyobrażali ziemię.

Trafna uwaga.
Nie ulega wątpliwości, że naszych przodków spotykały gwałtowne kataklizmy naturalne o ogromnej skali. Większej, niż cokolwiek z tego, co dziś nas spotyka. Jedną z nich, zlokalizowaną blisko pierwszych centrów cywilizacyjnych na Bliskim Wschodzie była ta:
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/morze-czarne-powstalo-w-wyniku-potopu
Można ją porównać z gwałtownym zalaniem wodami morskimi całego naszego kraju i kawałka Niemiec. Coś takiego musiało wywrzeć trwały ślad na ludzkiej psychice, a pamięć o wielkości tragedii mogła przetrwać w ustnej tradycji przez tysiąclecia.

Mnie do idei "ogólnoświatowego" Potopu, najbardziej pasuje koncepcja małżeństwa Tollmanów - wielokrotnego impaktu oceanicznego w czasach historycznych. Szkopuł w tym, że jest bardzo niewiele konkretnych dowodów na jej poparcie. Z analiz komputerowych wynika, iż same fale Tsunami wywołane uderzeniem ciała z Kosmosu, mogłyby mieć wysokość kilku km i przelewać się przez łańcuchy górskie. Nie wspominając od innych "atrakcjach" z tym związanych


Pt mar 14, 2014 3:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Potop
exeter napisał(a):
Trafna uwaga.

To nie tylko uwaga. To umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstów biblijnych :)

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt mar 14, 2014 3:41 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 16, 2013 11:45 pm
Posty: 825
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Potop
exeter napisał(a):
Mnie do idei "ogólnoświatowego" Potopu, najbardziej pasuje koncepcja małżeństwa Tollmanów - wielokrotnego impaktu oceanicznego w czasach historycznych. Szkopuł w tym, że jest bardzo niewiele konkretnych dowodów na jej poparcie. Z analiz komputerowych wynika, iż same fale Tsunami wywołane uderzeniem ciała z Kosmosu, mogłyby mieć wysokość kilku km i przelewać się przez łańcuchy górskie. Nie wspominając od innych "atrakcjach" z tym związanych

Z tym, że to nie pasuje do opisu biblijnego - tam nie było fali.
Qwerty napisał(a):
A potop? Nikt jakoś nie wyjaśnia co stało się z wodą z tego ogólnoświatowego potopu - wyparowała nagle do kosmosu?

Muszę jednak odszczekać...
Najnowsze badania wskazują na to, że pod ziemią na dużych głębokościach znajduje się duża ilość wody, zbliżona wielkością do naziemnych zasobów oceanów (LosyZiemi.pl)

Rdz.7
10 A gdy upłynęło siedem dni, wody potopu spadły na ziemię. 11 W roku sześćsetnym życia Noego, w drugim miesiącu roku, siedemnastego dnia miesiąca, w tym właśnie dniu trysnęły z hukiem wszystkie źródła Wielkiej Otchłani i otworzyły się upusty nieba; 12 przez czterdzieści dni i przez czterdzieści nocy padał deszcz na ziemię.

Mowa o Wielkiej Otchłani sugeruje, że woda mogła pochodzić spod ziemi (tak jest zresztą w linkowanych filmach).
Hmm.. no zastanawiające.


Pt mar 14, 2014 5:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2012 9:38 am
Posty: 3264
Lokalizacja: Centralna Polska
Płeć: mężczyzna
Post Re: Potop
Qwerty,

na temat wody nie będę się wypowiadał, natomiast to:
Cytuj:
exeter napisał(a):
Mnie do idei "ogólnoświatowego" Potopu, najbardziej pasuje koncepcja małżeństwa Tollmanów - wielokrotnego impaktu oceanicznego w czasach historycznych. Szkopuł w tym, że jest bardzo niewiele konkretnych dowodów na jej poparcie. Z analiz komputerowych wynika, iż same fale Tsunami wywołane uderzeniem ciała z Kosmosu, mogłyby mieć wysokość kilku km i przelewać się przez łańcuchy górskie. Nie wspominając od innych "atrakcjach" z tym związanych

Z tym, że to nie pasuje do opisu biblijnego - tam nie było fali.

wymaga komentarza. Nauka dość dobrze poznała mechanizm impaktu oceanicznego. Fale Tsunami to lewie forpoczta "Siedmiu jeźdźców Apokalipsy". Pierwsza jest fala uderzeniowa i lawina ognia. Potem ognisty deszcz kawałków materii spadających nawet tysiące kilometrów od miejsca uderzenia.(Tu warto wspomnieć o hipotezie wiążącej inny biblijny mit - przekaz o zagładzie Sodomy i Gomory z impaktem w Alpy z roku 3123 pne. koło miejscowości Kofels.) Następnie zaczyna opadać woda wyrzucona w atmosferę i są to naprawdę opady "biblijne", do tego, część z nich może być tzw. "kwaśnymi", parzącymi deszczami. Potem pyły odcinają Ziemię od światła słonecznego na wiele miesięcy, a nawet lat i zaczyna się tzw. "zima jądrowa".
I tu warto wskazać na podobieństwa biblijnego opisu stworzenia świata zawartego w Księdze Genesis, z wyjściem Ziemi z poimpaktowej nocy. Być może jej autorzy mieli takie doświadczenia?


Pt mar 14, 2014 9:18 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 16, 2013 11:45 pm
Posty: 825
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Potop
exeter napisał(a):
Nauka dość dobrze poznała mechanizm impaktu oceanicznego. Fale Tsunami to lewie forpoczta "Siedmiu jeźdźców Apokalipsy". Pierwsza jest fala uderzeniowa i lawina ognia. Potem ognisty deszcz kawałków materii spadających nawet tysiące kilometrów od miejsca uderzenia.(Tu warto wspomnieć o hipotezie wiążącej inny biblijny mit - przekaz o zagładzie Sodomy i Gomory z impaktem w Alpy z roku 3123 pne. koło miejscowości Kofels.)


Poświęciłem wczoraj ponad 4 godziny (:!:) na zapoznanie się z poglądami kreacjonisty Kenta Hovinda.
W filmie Wiek ziemi przedstawia interesujące argumenty za tym, że ziemia jest znacznie młodsza niż wynika to ze współczesnej nauki.

Nie rozprawił się tylko z jedną metodą datowania geologicznego - radiometryczną. Prawdopodobnie nie ma argumentu przeciwko wiarygodności tej metody (albo nie trafiłem na nie).

W jego teorii wydobycie się ogromnych ilości wód spod skorupy ziemskiej było związane właśnie z uderzeniem meteoru. Z tym, że nie było tam mowy o fali tsunami a jedynie o wywołaniu pęknięcia skorupy ziemskiej.

Ciekawe, bo w momencie publikowania wykładu nie znane były jeszcze wyniki badań, które dopiero teraz potwierdzają ogromne zasoby wody na dużych głębokościach.


So mar 15, 2014 11:40 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2012 9:38 am
Posty: 3264
Lokalizacja: Centralna Polska
Płeć: mężczyzna
Post Re: Potop
Qwerty,

opinię na temat tez przedstawianych przez pana Hovinda musisz sobie sam wyrobić. Ja jedynie mogę zauważyć, iż pan Hovind, kimkolwiek jest, podważa całą naukową wiedzę ludzkości, wychodząc z założenia, że jest ona mniej wiarygodna od tej, jaką ludzie mieli 2500 lat temu i spisali w Biblii.
To postawa typowa dla amerykańskich środowisk Świadków Jehowy i niektórych kongregacji protestanckich. Jeśli fakty dostarczane przez różne dyscypliny naukowe jej przeczą, tym gorzej dla faktów. :wink:

Sprawa wody w płaszczu ziemskim. Wiemy, że tam jest, nie wiemy ile jej jest?
Nie potrzeba żadnych kataklizmów by ją wydobyć. Wydostaje się w postaci pary wodnej z czynnych wulkanów. Jej obecność nie jest niczym dziwnym, woda przesącza się szczelinami i zalega w warstwach wodonośnych. Nic nie wskazuje na to, że akurat ta woda spowodowała 8000, 10000 lat temu kataklizm, który ludzie nazwali Potopem.


So mar 15, 2014 9:52 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 16, 2013 11:45 pm
Posty: 825
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Potop
Daleki jestem od przyjęcia kreacjonizmu zwłaszcza w wydaniu baptystów (bardzo dosłownego traktowania przekazu biblijnego). Najbardziej przemawia do mnie idea inteligentnego projektu, ewolucji kierowanej ręką Boga. Dlatego nie rozumiem tezy Hovinda, jakoby wiara w ewolucjonizm wywoływała automatycznie ateizm.

Z drugiej jednak warto byłoby się pochylić nad tym, co mówi. Szukałem trochę w sieci, rzeczowej dyskusji. Nie znalazłem. Pełno zaś inwektyw, ośmieszania i prawie żadnego odniesienia do konkretów.

Czytałem już dawno temu "Zakazaną archeologię" Cremo i Thompsona. Są rzeczywiście takie niewygodne odkrycia, które uczeni z góry odrzucają, bo nie pasują do utartego szablonu.
Przykładem mogą być liczne skamieliny pni drzew, które przecinają warstwy geologiczne w poprzek (tak jakby pnie te mogły być pokrywane przez wiele set milionów lat - choć wiadomo, że to niemożliwe). Drażni mnie to, że nauka nie szuka rozwiązania tego typu zagadek, tylko izoluje i wyśmiewa tych, którzy mają odrębne zdanie. Mówiąc krótko nikt, kto nie stosuje odgórnego szablonu nie ma szansy na awans zawodowy i prowadzenie badań z powodu ostracyzmu.

Potop musiał mieć zasięg ogólnoświatowy, jeśli miał spełniać zadanie zlecone przez Boga. Inaczej jest nielogiczny - po co budować arkę, jeśli wystarczyło po prostu przenieść się na inne miejsce?

Potop miał wytracić tę najbardziej zdegenerowaną cześć ludzkości - i moralnie i fizycznie, tak żeby przetrwali Synowie Boży - Noe wraz z potomstwem.

exeter napisał(a):
Sprawa wody w płaszczu ziemskim. Wiemy, że tam jest, nie wiemy ile jej jest?
Nie potrzeba żadnych kataklizmów by ją wydobyć. Wydostaje się w postaci pary wodnej z czynnych wulkanów. Jej obecność nie jest niczym dziwnym, woda przesącza się szczelinami i zalega w warstwach wodonośnych. Nic nie wskazuje na to, że akurat ta woda spowodowała 8000, 10000 lat temu kataklizm, który ludzie nazwali Potopem.


Po pierwsze - jednak już coś wiemy - linkowałem artykuł dotyczący najnowszych badań. I chodzi tutaj o wodę uwięzioną na głębokości ok 500 km.

Obrazek
(LosyZiemi.pl)

Po drugie - chodzi o wydobycie w krótkim czasie, ogromnych ilości tej wody a do tego potrzeba katastrofy

A co do samego Hovinda - on przyjmuje czas potopu zgodny z chronologią biblijną, czyli 4200 lat temu.


So mar 15, 2014 10:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2012 9:38 am
Posty: 3264
Lokalizacja: Centralna Polska
Płeć: mężczyzna
Post Re: Potop
Qwerty,

Cytuj:
A co do samego Hovinda - on przyjmuje czas potopu zgodny z chronologią biblijną, czyli 4200 lat temu.

Chodziło o 4200 p.n.e., prawda? :-)
Cytuj:
Najbardziej przemawia do mnie idea inteligentnego projektu, ewolucji kierowanej ręką Boga. Dlatego nie rozumiem tezy Hovinda, jakoby wiara w ewolucjonizm wywoływała automatycznie ateizm.

Z drugiej jednak warto byłoby się pochylić nad tym, co mówi. Szukałem trochę w sieci, rzeczowej dyskusji. Nie znalazłem. Pełno zaś inwektyw, ośmieszania i prawie żadnego odniesienia do konkretów.

Czytałem już dawno temu "Zakazaną archeologię" Cremo i Thompsona. Są rzeczywiście takie niewygodne odkrycia, które uczeni z góry odrzucają, bo nie pasują do utartego szablonu.

Ja naprawdę Cię rozumiem. Nasze mózgi funkcjonują w ten sposób, że bardziej fascynuje nas niezwykłość aniżeli szara rzeczywistość. Przeglądałem "Zakazaną archeologię". Takie pozycje wydaje się, gdyż przynoszą zyski swoim autorom i wydawcom. Ty możesz tego nie pamiętać, ale w latach siedemdziesiątych XX wieku światową popularność zdobył niejaki Erich von Daniken, który wydawał w ogromnych nakładach książki o kosmicznym rodowodzie antycznych cywilizacji. Był gościem najpopularniejszych programów w TV i nie schodził z łam prasy. Wielu ludzi zadawało wówczas to samo pytanie, które Ty postawiłeś, dlaczego nauka nie zajmie się na poważnie jego "odkryciami"?
Odpowiedź w obu przypadkach jest taka sama - nauka nie zajmuje się bzdurami wyssanymi z palca.
Np. egiptolodzy od początku wiedzieli, że dowody na kosmiczny rodowód egipskiej cywilizacji są wyłącznie efektem bujnej wyobraźni pana Danikena.

Rozwój cywilizacji jest długotrwałym procesem pozostawiającym ślady w zapisie archeologicznym. Dodatkowo, cywilizacje nie rozwijają się w izolacji. Przejmują jedna od drugiej pomysły i rozwiązania i to także można prześledzić. Dlatego nie może być śladów jeepa w warstwach sprzed 100 000 lat. Jeśli ktoś tak twierdzi, jest hochsztaplerem nastawionym na zysk, albo wariatem.
Cytuj:
Potop musiał mieć zasięg ogólnoświatowy, jeśli miał spełniać zadanie zlecone przez Boga. Inaczej jest nielogiczny - po co budować arkę, jeśli wystarczyło po prostu przenieść się na inne miejsce?

Wiem, że Bóg jest Wszechmocny, ale po co miał się męczyć w wodą? :wink:
75 000 lat temu w wyniku erupcji superwulkanu Toba, omal nie wygineliśmy. To był prawdziwy, a nie mityczny Armagedon obejmujący zasięgiem całą planetę.
Cytuj:
Potop miał wytracić tę najbardziej zdegenerowaną cześć ludzkości - i moralnie i fizycznie, tak żeby przetrwali Synowie Boży - Noe wraz z potomstwem.

I to mnie najbardziej zdumiewa. Z całej ludzkości tylko jedna rodzina nie była zdegenerowana? :-)


N mar 16, 2014 1:02 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Potop
Qwerty napisał(a):
Potop musiał mieć zasięg ogólnoświatowy, jeśli miał spełniać zadanie zlecone przez Boga. Inaczej jest nielogiczny - po co budować arkę, jeśli wystarczyło po prostu przenieść się na inne miejsce?

W jaki sposób miało nastąpić to przeniesienie się na drugie miejsce? Czy potrafisz sobie wyobrazić w jakich warunkach żyli ówcześni ludzie: Noe i reszta? To była pustynia, a więc ludzie nie posiadali łodzi. Z drugiej strony widziałaś powodzie, jakie dzisiaj występują?Czy człowiek nie posiadający choćby pontonu jest w stanie przenieść się w inne miejsce?
exeter napisał(a):
I to mnie najbardziej zdumiewa. Z całej ludzkości tylko jedna rodzina nie była zdegenerowana?

Zaraz posypią się na mnie gromy, ale niech tam :)
Tak jest, jeśli Biblię czyta się literalnie. To jest opowiadanie o tym, że Bóg zniszczył zło, a nie fakt historyczny. Noe jest tu przede wszystkim typem człowieka sprawiedliwego, a więc Bóg pozostawił sprawiedliwych. Po drugie: jak liczna była wówczas populacja ludzi?

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


N mar 16, 2014 9:19 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Potop
Qwerty napisał(a):
Potop miał wytracić tę najbardziej zdegenerowaną cześć ludzkości - i moralnie i fizycznie, tak żeby przetrwali Synowie Boży - Noe wraz z potomstwem.

Trochę obok tematu, ale chciałabym wiedzieć czy zwróciłeś uwagę na to jak dobrze ta historia pokazuje stosunek starożytnych żydów do zła, bo mało kto zwraca na to uwagę. Ich zdaniem należało wyplenić je do samego korzenia, bo inaczej będzie się odradzało i w pewien sposób zatruje, skazi, zarazi pozostałą resztę.
Stąd chyba też nakazy wytępienia wrogów narodu wybranego wraz z kobietami i dziećmi. Nie było innego sposobu (nie widzieli go) jak pozbyć się zła/grzechu, jak tylko wytracić go... razem z grzesznikiem.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


N mar 16, 2014 9:59 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL