Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 9:52 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 151 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona
 Czy Kościół straszy piekłem? 

Czy czułeś/łaś się kiedyś straszony/ona piekłem przez Kościół?
Tak 54%  54%  [ 14 ]
Nie 46%  46%  [ 12 ]
Liczba głosów : 26

 Czy Kościół straszy piekłem? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6817
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Oj Donaldzik.. Widzę że wymiękasz.. Kiedyś miałeś w opisie "w pełnej łączności.." teraz już nie i dziwne pytania o straszenie piekłem... Będę złośliwy.. Czyżbyś się chciał na siłę pozbyć swoich dawnych wątpliwości tak by było po Twojemu? Rogaty buntuje Twoje sumienie?
Myślisz że jak zmienisz status to już będzie wszystko wporzo? Tylko to cholerne sumienie.. Tylko wykpienie tego piekła zostało?

Ktoś gdzieś kiedyś powiedział, że największy tryumf szatana to jak człowiek przestaje wierzyć w jego istnienie..
Innymi słowy nie zaczarujesz rzeczywistości by była na twoje życzenie.
Twoje skłonności powinieneś ujarzmiać, a nie szukać sobie łatwych usprawiedliwień. Jeśli upadłeś, to powstań, nie leż w błocie wmawiając sobie że tak jest fajnie

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt lip 23, 2013 8:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
donaldzik86 napisał(a):
Religia zawsze zajmowała w moim życiu najważniejsze miejsce już od dziecka.
a czy to poczucie pierwszeństwa dla religi wynikało od ciebie czy od kogoś z twojego otoczenia...?
Cytuj:
Sądzę, że dzieci nie powinny mieć religii w szkole i nie powinno się im narzucać kościelnego światopoglądu... bo dla wrażliwych dzieci to masakra...
eee...gdyby to
"narzucanie kościelnego światopoglądu" było źródłem problemu jaki ma donaldzik, to takie same skutki powinny się ujawniać także u innych wrażliwych dzieci no nie...?
Cytuj:
Później jest taki donaldzik, który chce żyć w normalnym homo związku, ale ma ciągłe wrażenie, że zostanie za to ukarany i trafi do PIEKŁA.
a za co niby ten donaldzik miałby być ukarany i trafić do PIEKŁA skoro tenże donaldzik chce żyć w normalnym homo związku...?
Cytuj:
Czuję, że Kościół nie jest do końca dobry, nie daje wolności - za bardzo przymusza...
twoje uczucia, twój problem...
Cytuj:
Chcę być dobry i chcę, aby to wynikało nie ze strachu przed piekłem, ale z mojej nieprzymuszonej woli...
jest takie stare powiedzenie: dobrymi chęciami piekło jest wydrukowane... :wink:

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt lip 23, 2013 8:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Link do całości artykułu, a poniżej fragment:
http://www.katolik.pl/o-leku--strachu-i ... 16,cz.html



Pascal pisał: "Pierwszą rzeczą, jaką Bóg obdarza duszę, którą naprawdę tknąć raczy jest zgoła niezwyczajna zdolność poznawania i widzenia sprawiająca, że dusza rozważa rzeczy i samą siebie w zupełnie nowy sposób. To nowe światło budzi w niej lęk (bojaźń) i przynosi jej niepokój niwecząc pociechy, które dawały jej to wszystko, w czym znajdowała upodobanie" (O nawróceniu grzesznika w: Rozprawy i listy). Co to znaczy, że nowe światło niweczy pociechę? To nie tak, że nam tę pociechę zabiera, jak mama cukierki niegrzecznemu dziecku. Zabiera w ten sposób, że nas już to przestaje bawić. Zaczynamy rozumieć, że wiele rzeczy, do których tęskniliśmy i których pragnęliśmy, będące w pewnym momencie naszego życia niesłychanie ważne i istotne, staje się właściwie mało znaczące i nudne.

Zdaniem Simone Weil, jednej z najmądrzejszych myślicieli minionego XX stulecia, kłamstwo literatury polega na tym, że w literaturze to co złe, wydaje się ciekawe, bogate, interesujące, a to co dobre - jawi się jako mdłe i szare. W życiu natomiast jest dokładnie odwrotnie.

Myślę, że współczesne środki masowego przekazu, które nazywam czasami "środkami masowego rażenia", też odwracają ten porządek. Zło podobno jest ciekawsze, ale przemiana serca powoduje, że pokazuje swoją prawdziwą twarz i zaczyna cię nudzić. Zło jest nudne i banalne.

Pamiętam, że będąc jeszcze uczonym na księdza, strasznie się bałem jak to będzie, kiedy siądę w konfesjonale. Wyobrażałem sobie naiwnie, że będzie to jak doświadczenie lekarza, który w każdym widzi jakąś chorobę. Nie będę więc widział w ludziach nic prócz grzechów i jak ja wtedy dam sobie radę? Muszę wam powiedzieć, że najbardziej dotkliwym doświadczeniem spowiednika jest doświadczenie potwornej nudy grzechu. Naprawdę, kiedy grzeszymy, jesteśmy tak banalni, jak romanse dla nastolatek. Wiemy jak to się skończy, ale grzeszymy z nudów lub braku wyobraźni, z braku błysku tej iskry Bożej, która pozwoliłaby nam zrobić czasem coś dobrego. I powiem więcej: z braku bojaźni Bożej. Nie z lęku przed Bogiem, ale z braku bojaźni Bożej, która ma moc przemiany serca i postawienia rzeczy na nogach, tak, jak jest naprawdę, czyli tak, jak widzi je Bóg. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą (Mt 5,8) - a więc już znamy istotny, wyjściowy warunek mądrości: czystość serca.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr lip 24, 2013 3:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Od siebie dodam, że lęk przed piekłem, który prowadzi do skruchy i przestawienia priorytetów w swoim życiu nie jest niczym złym.
Lękać się trzeba grzechu. Ojciec Pio mówił, że straszną rzeczą jest spotkać się z Bogiem Sprawiedliwym. Tego typu słowa mogą budzić lęk, niepokój po to, aby wstrząsnąć. Jeśli więc lęk przed sprawiedliwością Bożą spowoduje przewartościowanie spraw w życiu człowieka, jego opamiętanie, to nie ma co się dopatrywać w lęku zła.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr lip 24, 2013 4:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Czyli wracamy do zagadnienia, czy lepsze jest szczere, bezinteresowne dobro, czy wynikające ze strachu przed karą...

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Śr lip 24, 2013 8:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
zaintrygowaniec napisał(a):
Czyli wracamy do zagadnienia, czy lepsze jest szczere, bezinteresowne dobro, czy wynikające ze strachu przed karą...
sądzisz, że ktoś z wierzących ma wątpliwości co do tego iż jedynie szczere, bezinteresowne dobro jest tym, które wynika ze źródła Dobra, a to wynikające ze strachu jest tym skażonym grzechem...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr lip 24, 2013 9:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 16, 2009 6:12 pm
Posty: 2377
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
zaintrygowaniec napisał(a):
Czyli wracamy do zagadnienia, czy lepsze jest szczere, bezinteresowne dobro, czy wynikające ze strachu przed karą...



Proponuję czytać Pismo Święte, tam jest wszystko napisane. Dobro czyni się z Miłości do Boga, a wtórnie do drugiego człowieka, bo Miłość Boża, która w nas mieszka(ć może) rozlewa się przez Ducha Świętego i daje się tę Miłość dalej innym, stąd dwa najważniejsze przykazania Miłości Boga i bliźniego :) (z z nich zaś cała reszta :) )
Kolejna sprawa - czy Kościół straszy piekłem - odpowiedź krótka: NIE.
Kościół ostrzega, tak jak Pan Jezus - "„Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą”

_________________
"Bóg jest miłością" :) | Polecam dla katolickich małżeństw -> www.mamre.pl | Bądźmy Miłosierni


Śr lip 24, 2013 10:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Ciekawe co z tymi, którzy nie czują miłości do Boga, a nie chcą wylądować w piekle. Mają udawać?


Śr lip 24, 2013 10:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
joannabw napisał(a):
Ciekawe co z tymi, którzy nie czują miłości do Boga, a nie chcą wylądować w piekle. Mają udawać?
Miłość joannobw, to nie samo uczucie czyli ohy, ahy, motylki itp...ale miłość, to przede wszystkim kreatywność w czynach czyli dzielenia się tym co w nas najlepsze z innymi...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr lip 24, 2013 11:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
joannabw

Nie, myślę, że szczera chęć miłości do Boga na początek wystarczy.
Trzeba się modlić o miłość. Człowiek jest jak naczynie, w które Bóg może wlać dane łaski, miłość także jest taką łaską. Ten, który kocha Boga i tak nie wziął tego od siebie, to Bóg w niego wlał tę miłość.
Ponadto nie o fajerwerki chodzi, Jezus powiedział, że ten go kocha, kto zachowuje Jego przykazania.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr lip 24, 2013 11:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn kwi 07, 2003 6:53 pm
Posty: 2637
Lokalizacja: USA
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
donaldzik86 napisał(a):
Witam :)
Ogólnie mam taki problem, że Kościół zasiał we mnie już od najmłodszych lat lęk przed piekłem.


To nie "problem".
To szczescie.
Kto sie piekla nie boi jest glupcem.



Cytuj:
Czy takie zastraszenie jest dobre?



Tak.


Cytuj:
Czy bycie dobrą osobą nie powinno wynikać raczej z przemyślanego wolnego wyboru?


Tak.

Dlatego np. ci, ktorzy Boga odrzucaja sa zniewolonymi glupcami, ktorzy nie wzieli pod rozwage tego, ze beda cierpiec wiecznie.

Cytuj:
A nie z tego, że będę teraz tak postępował jak głosi Kościół, bo inaczej Bóg wtrąci mnie do piekła.



A to wyklucza wolny wybor?!

?!

Czyz czlowiek wolny i madry nie bierze pod rozwage wszystkich dostepnych "danych", wszystkich mozliwosci?

Wolny wybor na tym polega: na wyborze miedzy "tak" i "nie".
Czlowiek bierze pod rozwage wszystkie "dane".
I wybiera.
Na tym polega wolny wybor.
Nie wiedziales o tym?

Cytuj:
.. Czy zrezygnowanie z Kościoła, apostazja = wtrącenie do piekła?


Tak.

Cytuj:
Czy tylko Kościół ma monopol na zbawienie?


Tak.


Cytuj:
Czuję się zmęczony tym poczuciem lęku...


Bo brak Ci ufnosci w Boze Milosierdzie.

Cytuj:
A jeśliby mi się już udało trafić do nieba, to będę drżał o znajomych, przyjaciół, rodzinę, aby nie trafili do piekła



Jezeli rodzine i przyjaciol (w ogolnosci dowolnego czlowieka) milujesz bardziej, niz Boga, to NIE TRAFISZ DO NIEBA.
Tylko do piekla.
Jezeli zas Boga milujesz ponad wszystko inne (i wszystkich innych ludzi, chocby krewnych), to trafisz do Nieba i wtedy nie bedziesz sie zamartwial losem potepiencow.
Gdyz On- Bog bedzie Twoim Pocieszycielem i otrze Ci z oczu kazda lze (chocby ta po stracie krewnych).

Cytuj:
... aby ich nikt nie torturował po śmierci...


Rodziny beda rozbite.
Ludzie podzieleni.
Jesli kto nie moze sie z tym pogodzic, ze nie wszyscy pojda do Nieba- nie nadaje sie do Raju i nie pojdzie do Raju.
Pojdzie do piekla.

Cytuj:
Ciągle ten lęk, strach... :| Czy strach przed piekłem potrzebny jest do zbawienia?


Tak tak !
Jest KONIECZNY.
Bojazn Boza jest poczatkiem Madrosci- zaswiadcza Pismo.

Cytuj:
Czy Kościół straszy piekłem?


Kosciol posoborowy straszy pieklem ZA MALO.
Prawie w ogole.
Dlatego swiat odchodzi od Boga i Kosciola.
Jezeli bowiem piekla nie ma lub wszyscy beda w Niebie, bo Bog "musi przebaczyc, bo taki Dobry, bo Milosierny", to "hulaj dusza piekla nie ma".
I jezeli tak (jw) to PO CO przestrzegac Przykazan?
Skoro "wszyscy trafia do Nieba" lub "piekla nie ma", to PO CO przestrzegac Przykazan Bozych?

Kosciol przedsoborowy byl madrzejszy, niz posoborowy.
Dlatego straszyl pieklem duzo i czesto.
Dlatego (miedzy innymi) ludzie byli przy Kosciele.
I byli lepsi.


Śr lip 24, 2013 11:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
MJ napisał(a):
Kto sie piekla nie boi jest glupcem.
oj chyba ubliżasz Świetym...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz lip 25, 2013 12:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Ewa Agnieszka napisał(a):
Ojciec Pio mówił, że straszną rzeczą jest spotkać się z Bogiem Sprawiedliwym.


Sparafrazowałbym te słowa, bo mogą one wywoływać konfuzję.
Straszną rzeczą byłoby spotkać się z Bogiem Sprawiedliwym, nie wiedząc, że jest on Bogiem Miłosiernym oraz, że sprawiedliwość jest jedynie jego cechą, miłosierdzie zaś najgłębszą naturą.


Cz lip 25, 2013 8:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Trzy wizje piekła:

http://www.apokalipsa.info.pl/swiadectw ... piekla.htm

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Cz lip 25, 2013 1:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Jestem tylko człowiekiem, więc i jestem skażona przez grzech. Miłość do Boga miesza się u mnie z lękiem przed utratą Boga, bo wiem czym to może skutkować, tak w życiu doczesnym , jak i wiecznym. To mnie mobilizuje do większej wierności, choć wiem, że i tak popełniam błędy.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Cz lip 25, 2013 1:45 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 151 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL