Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 10:32 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 151 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Czy Kościół straszy piekłem? 

Czy czułeś/łaś się kiedyś straszony/ona piekłem przez Kościół?
Tak 54%  54%  [ 14 ]
Nie 46%  46%  [ 12 ]
Liczba głosów : 26

 Czy Kościół straszy piekłem? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16895
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Gdyby piekło nie było przeznaczone też dla ludzi, nie byłoby w nim mowy w przypowieściach Jezusa. To słabość, a nie moc Boża, by straszyć ludzi wiecznym potępieniem. To nie jest nawet ludzka psychologia, więc nie może być bożą. Mówiłby o dotkliwych i długotrwałych karach.
Mowa Jezusa jest wyrazista, albo się nawrócicie albo zgniniecie. Decyzję złożono w ręce człowieka, któremu dano możliwość wyboru całego swojego życia, z wiecznym włącznie. Śmierć jest tylko przejściem i kontynuacją a nie zasadniczym zwrotem i odebraniem możliwości decydowania o sobie.


Wt lip 23, 2013 11:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przeczytaj ten fragment Pisma Świętego i zastanów się nad znaczeniem podkreślonego słowa:



Dlatego też zapytałem.
Czy Wszechmogący może nie doprowadzić do realizacji zamiaru, który jest jego najgłębszym pragnieniem.


Wt lip 23, 2013 11:03 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
thorwald napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przeczytaj ten fragment Pisma Świętego i zastanów się nad znaczeniem podkreślonego słowa:



Dlatego też zapytałem.
Czy Wszechmogący może nie doprowadzić do realizacji zamiaru, który jest jego najgłębszym pragnieniem.

Ależ może. Sęk w tym, że Bóg nikogo do przyjęcia zbawienia nie będzie zmuszał, więc nie sprawi "na chama", że wszyscy się nawrócą, bo to było by pogwałcenie wolnej woli ludzi. Dlatego o teorii pustego piekła możemy zapomnieć.


Wt lip 23, 2013 11:13 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn paź 04, 2010 5:53 pm
Posty: 1374
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
thorwald napisał(a):
Dlatego też zapytałem.
Czy Wszechmogący może nie doprowadzić do realizacji zamiaru, który jest jego najgłębszym pragnieniem.

Bóg nie ma pragnień w takim znaczeniu, w jakim ty to widzisz. Bóg jest absolutem, więc jest bytem samowystarczalnym i niezależnym od warunków zewnętrznych wobec Niego. Autonomia ta jednak nie wyklucza tego, że Bóg posiada wolną wolę a zbawienie i poznanie prawdy jest jej przedmiotem.


Wt lip 23, 2013 11:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ależ może. Sęk w tym, że Bóg nikogo do przyjęcia zbawienia nie będzie zmuszał, więc nie sprawi "na chama", że wszyscy się nawrócą, bo to było by pogwałcenie wolnej woli ludzi. Dlatego o teorii pustego piekła możemy zapomnieć.



Czy Bóg musi "na chama" sprawiać, że wszyscy się nawrócą, niejako wbrew swej woli?
Nie musi.
Może sprawić, aby wszyscy nawrócili się zgodnie ze swoją własną, nieprzymuszona wolą.
Doceń Jego nieskończona inteligencję.

Oglądałeś kiedyś program "Niania"?
W programie tym krnąbrne i złośliwe dzieci wskutek procesu terapeutycznego staja się stopniowo kochającymi pociechami, bez bicia czy straszenia wieczna karą.
I mniej więcej tak to działa w tym szerszym wymiarze.


Wt lip 23, 2013 11:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Czytałeś Ewangelie? Chrystus kilka razy w sposób bardzo obrazowy "straszył" piekłem.


Wt lip 23, 2013 11:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czytałeś Ewangelie? Chrystus kilka razy w sposób bardzo obrazowy "straszył" piekłem.


Masz rację.
Bardzo obrazowy, inaczej mówiąc alegoryczny.
Terapia dla dorosłych musi być nieco bardziej wyrazista, stąd ostrzejsze środki wyrazu. ;)


Wt lip 23, 2013 11:59 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
joannabw napisał(a):
dienicy napisał(a):
Koscioly i podobne nie lubia tracic czlonkow.

No jak ty byś utracił członka, przepraszam, któryś z członków to też chyba nie czułbyś się komfortowo.

To nie jest trafna analogia, bo jakbym zyskal ktorys z czlonkow, to tez raczej nie czulbym sie komfortowo.

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


Wt lip 23, 2013 12:31 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Cytuj:
Czytałeś Ewangelie? Chrystus kilka razy w sposób bardzo obrazowy "straszył" piekłem.


Po co nam taki Bóg ?!!! Sam zaczął i się mści.Każdy dzień na tym forum upewnia mnie,że miłościwy Bóg to jakaś farsa.

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Wt lip 23, 2013 1:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
Człowiek może się rozwijać albo zwijać.
Jest duchowy rozwój albo duchowy zwój.
Dusza szlachetnieje bądź szpetnieje.
Na końcu procesu wzrostu jest Bóg i Niebo.
Na końcu procesu degrengolady jest szatan i jego piekło.
Kościół od początku naucza o rzeczach ostatecznych tzn.
1. Śmierć. 2. Sąd Boży. 3. Niebo albo piekło.
Piekła nie można zatem wymazać z nauczania Kościoła.
Trzeba mieć świadomość, że życie duchowe nie zawsze musi zmierzać do szczęśliwego happy endu. Bardzo łatwo bowiem można się zacząć staczać, aż na samo dno..
Kwestia wiecznego pobytu w piekle jest jedną z tych, o których mam inne wyobrażenie niż nauczanie Kościoła Katolickiego.
Uważam, że tam można być tylko jakiś czas i to dość krótki..
To nie jest miejsce przeznaczone dla duszy ludzkiej..


Wt lip 23, 2013 1:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
watchman napisał(a):
Kwestia wiecznego pobytu w piekle jest jedną z tych, o których mam inne wyobrażenie niż nauczanie Kościoła Katolickiego.
Uważam, że tam można być tylko jakiś czas i to dość krótki..
To nie jest miejsce przeznaczone dla duszy ludzkiej..


O!
To tak jak w Ewangelii.
Pobyt w piekle jest wg niej aionion, czyli wprawdzie wieczny ale w znaczeniu trwający do końca eonu/wieku, a nie absolutnie wieczny tak jak absolutnie wieczny jest Bóg, w stosunku do którego pojawia się zupełnie inny przymiotnik (aidios).


Wt lip 23, 2013 2:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
dienicy napisał(a):
donaldzik86 napisał(a):
Czy takie zastraszenie jest dobre?
Nie, bo nie skutkuje na tych co w Pieklo nie wierza.
Gdyby skutkowało na tych, co nie wierzą, to by było dobre? Co Ty bredzisz chłopie?

A w ogóle to strasznie żałosne jest, że taki wielki buntownik jak donaldzik ma problemy, bo go ktoś w dzieciństwie postraszył.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Wt lip 23, 2013 2:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
zaintrygowaniec napisał(a):
joannabw napisał(a):
Generalnie sam Jezus skupiał uwagę ludzi na czynieniu dobra i wzajemnym miłowaniu się. Nie roztrząsał się aż tak nad piekłem
A co? Miał od razu straszyć piekłem tych pierwszych kilku członków Kościoła w razie gdyby chcieli dokonać apostazji? :lol:

A nie mówił o piekle? Mówił, tylko że nie straszenie było Jego celem. Terror psychiczny wprowadzono trochę później.
Od Jezusa odeszło wielu uczniów i jakoś nie było z tego tytułu sensacji.


Wt lip 23, 2013 3:52 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 29, 2011 1:28 pm
Posty: 83
Lokalizacja: Wielkopolska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
zefciu napisał(a):
A w ogóle to strasznie żałosne jest, że taki wielki buntownik jak donaldzik ma problemy, bo go ktoś w dzieciństwie postraszył.

Buntownik?... Ciekawe jakbyś Ty się zachowywał, gdybyś był homoseksualistą... Bardzo żałosny jest "chrześcijanin", który nie ma zrozumienia dla bliźniego i go tak osądza...

Religia zawsze zajmowała w moim życiu najważniejsze miejsce już od dziecka. Miałem dużą wrażliwość, współczucie do innych ludzi. Za bardzo brałem do siebie pewne kwestie, zwłaszcza z piekłem... wieczne cierpienie, męki...
Sądzę, że dzieci nie powinny mieć religii w szkole i nie powinno się im narzucać kościelnego światopoglądu... bo dla wrażliwych dzieci to masakra... Później jest taki donaldzik, który chce żyć w normalnym homo związku, ale ma ciągłe wrażenie, że zostanie za to ukarany i trafi do PIEKŁA. :( :( :( Czuję, że Kościół nie jest do końca dobry, nie daje wolności - za bardzo przymusza... Chcę być dobry i chcę, aby to wynikało nie ze strachu przed piekłem, ale z mojej nieprzymuszonej woli...

_________________
"Żal mi ciebie, mój bracie, Jonatanie. ... Więcej ceniłem twą miłość niżeli miłość kobiet." (2 Sm 1,26)


Wt lip 23, 2013 7:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt lut 06, 2009 11:03 pm
Posty: 1064
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Kościół straszy piekłem?
donaldzik86 napisał(a):
Później jest taki donaldzik, który chce żyć w normalnym homo związku


Homo związek nie jest normalny.

donaldzik86 napisał(a):
, ale ma ciągłe wrażenie, że zostanie za to ukarany i trafi do PIEKŁA. :( :( :( Czuję, że Kościół nie jest do końca dobry, nie daje wolności - za bardzo przymusza... Chcę być dobry i chcę, aby to wynikało nie ze strachu przed piekłem, ale z mojej nieprzymuszonej woli...


Ktoś cię do czegoś zmusza? Żyj jak chcesz, ale pamiętaj o konsekwencjach.
Czym jest wolność? Robienie wszystkiego na co ma się ochotę bez żadnych konsekwencji?
Nie ta bajka.


Wt lip 23, 2013 7:52 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 151 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL