Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 14, 2024 9:15 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Drugie przykazanie 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lut 23, 2010 5:35 pm
Posty: 101
Lokalizacja: Stolyca
Post Drugie przykazanie
Wg Księgi Wyjścia II przykazanie brzmi:

"Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. "

vs

"Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno."

Pytanie:

1) Dlaczego Katolicy wbrew przykazaniu adorują figurki podobizn bóstw / swiętych: Jezus, Maryja, Jan Paweł II
2) Dlaczego Katolicy uprościli II przykazanie z Pisma Świętego pochodzącego od Boga - do wzywania jego imienia niepotrzebnie??

_________________
Tylko martwe ryby nie płyną pod prąd.


So cze 29, 2013 1:27 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Drugie przykazanie
Prisoner napisał(a):
Wg Księgi Wyjścia II przykazanie brzmi:

"Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. "

Nieprawda. W Księdze Wyjścia nie ma podanej informacji, ze akurat ten fragment stanowi II przykazanie. Takie II przykazanie mają protestanci (poza luteranami), prawosławie i anglikanizm.

Cytuj:
1) Dlaczego Katolicy wbrew przykazaniu adorują figurki podobizn bóstw / swiętych: Jezus, Maryja, Jan Paweł II

Katolików nie obowiązuje protestancka wersja II przykazania. Natomiast co do czci figur i obrazów Kościół naucza:

2131 Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.) uzasadnił - w kontrowersji z obrazoburcami - kult obrazów przedstawiających Chrystusa, jak również Matkę Bożą, aniołów i świętych. Syn Boży, przyjmując ciało, zapoczątkował nową "ekonomię" obrazów.

2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" 60 i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia" 61 . Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu.

Obrazom nie oddaje się czci religijnej ze względu na nie same jako na rzeczy, ale dlatego, że prowadzą nas ku Bogu, który stał się człowiekiem. A zatem cześć obrazów jako obrazów nie zatrzymuje się na nich, ale zmierza ku temu, kogo przedstawiają 62 .

60 Św. Bazyli, Liber de Spiritu Sancto, 18, 45: PG 32,149 C.

61 Sobór Nicejski II: DS 601; por. Sobór Trydencki: DS 1821-1825; Sobór Watykański II: konst. Sacrosanctum Concilium, 126; konst. Lumen gentium, 67.

62 Św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, II-II, 81, 3, ad 3..



Cytuj:
2) Dlaczego Katolicy uprościli II przykazanie z Pisma Świętego pochodzącego od Boga - do wzywania jego imienia niepotrzebnie??

Nie jest to prawda. Katolicy przyjęli fragment, który u protestanci wydzielili jako II przykazanie, za część I przykazania, które zakazuje posiadania cudzych bogów obok Jahwe. Tak samo uczynili zresztą również również luteranie.


So cze 29, 2013 10:50 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16900
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Drugie przykazanie
viewtopic.php?p=818666#p818666


So cze 29, 2013 2:30 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lut 23, 2010 5:35 pm
Posty: 101
Lokalizacja: Stolyca
Post Re: Drugie przykazanie
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nieprawda. W Księdze Wyjścia nie ma podanej informacji, ze akurat ten fragment stanowi II przykazanie. Takie II przykazanie mają protestanci (poza luteranami), prawosławie i anglikanizm.

Cytuj:
1) Dlaczego Katolicy wbrew przykazaniu adorują figurki podobizn bóstw / swiętych: Jezus, Maryja, Jan Paweł II

Katolików nie obowiązuje protestancka wersja II przykazania. Natomiast co do czci figur i obrazów Kościół naucza:

2131 Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.) uzasadnił - w kontrowersji z obrazoburcami - kult obrazów przedstawiających Chrystusa, jak również Matkę Bożą, aniołów i świętych. Syn Boży, przyjmując ciało, zapoczątkował nową "ekonomię" obrazów.

2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" 60 i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia" 61 . Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu.

Obrazom nie oddaje się czci religijnej ze względu na nie same jako na rzeczy, ale dlatego, że prowadzą nas ku Bogu, który stał się człowiekiem. A zatem cześć obrazów jako obrazów nie zatrzymuje się na nich, ale zmierza ku temu, kogo przedstawiają 62 .

60 Św. Bazyli, Liber de Spiritu Sancto, 18, 45: PG 32,149 C.

61 Sobór Nicejski II: DS 601; por. Sobór Trydencki: DS 1821-1825; Sobór Watykański II: konst. Sacrosanctum Concilium, 126; konst. Lumen gentium, 67.

62 Św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, II-II, 81, 3, ad 3..



Cytuj:
2) Dlaczego Katolicy uprościli II przykazanie z Pisma Świętego pochodzącego od Boga - do wzywania jego imienia niepotrzebnie??

Nie jest to prawda. Katolicy przyjęli fragment, który u protestanci wydzielili jako II przykazanie, za część I przykazania, które zakazuje posiadania cudzych bogów obok Jahwe. Tak samo uczynili zresztą również również luteranie.


Siódmy sobór powszechny w Nicei ewidentnie wydał prawo sprzeczne z Pismem Świętym, w którym czarno na białym jest zapisane:
4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu

Fragment ten będąc bądź nie, drugim przykazaniem, wyraźnie mówi że nie wolno tworzyć podobizn Boga - czy to na płótnie, czy w kamieniu.

Jedna z wielu ingerencji człowieka w Prawo Boże i prób nim manipulowania.

merss napisał(a):
http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=818666#p818666


Tej części forum nigdy nie odwiedzam. Ale przeczytam oczywiście ten wątek :)

_________________
Tylko martwe ryby nie płyną pod prąd.


So cze 29, 2013 3:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Drugie przykazanie
Prisoner napisał(a):
Siódmy sobór powszechny w Nicei ewidentnie wydał prawo sprzeczne z Pismem Świętym, w którym czarno na białym jest zapisane:
4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu

Nie jest to prawdą. Sobór w Nicei wydał dekret sprzeczny z istniejącą wśród części protestantów interpretacją Wj 20,4-6, a nie z Pismem Świętym. Pismo Święte jednoznacznie przekazuje nam, że nie każde uczynienie obrazu jest od razu złamaniem I przykazania.

Cytuj:
Fragment ten będąc bądź nie, drugim przykazaniem, wyraźnie mówi że nie wolno tworzyć podobizn Boga - czy to na płótnie, czy w kamieniu.

Fragment stwierdza, że nie wolno czynić obrazów "ego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią" w przypadku, kiedy mają być "cudzym bogiem obok Jahwe". Nie dopisuj do niego tego, czego w nim nie ma.


So cze 29, 2013 3:21 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lut 23, 2010 5:35 pm
Posty: 101
Lokalizacja: Stolyca
Post Re: Drugie przykazanie
Rozumiem.
Dwojako to można interpretować.

_________________
Tylko martwe ryby nie płyną pod prąd.


So cze 29, 2013 3:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Drugie przykazanie
Prisoner napisał(a):
1) Dlaczego Katolicy wbrew przykazaniu adorują figurki podobizn bóstw / swiętych: Jezus, Maryja, Jan Paweł II

Ponieważ II Sobór w Nicei na to zezwolił
Prisoner napisał(a):
2) Dlaczego Katolicy uprościli II przykazanie z Pisma Świętego pochodzącego od Boga - do wzywania jego imienia niepotrzebnie??

?


So cze 29, 2013 4:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Drugie przykazanie
Prisoner napisał(a):
Rozumiem.
Dwojako to można interpretować.

Nie można. Zakaz jest jednoznaczny.


So cze 29, 2013 4:17 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lut 23, 2010 5:35 pm
Posty: 101
Lokalizacja: Stolyca
Post Re: Drugie przykazanie
Mały Książę napisał(a):
Prisoner napisał(a):
1) Dlaczego Katolicy wbrew przykazaniu adorują figurki podobizn bóstw / swiętych: Jezus, Maryja, Jan Paweł II

Ponieważ II Sobór w Nicei na to zezwolił

Kilka powyższych postów to rozmowa moja z Yarpenem właśnie na temat soboru w Nicei.
Mały Książę napisał(a):
Prisoner napisał(a):
2) Dlaczego Katolicy uprościli II przykazanie z Pisma Świętego pochodzącego od Boga - do wzywania jego imienia niepotrzebnie??

?

?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Prisoner napisał(a):
Rozumiem.
Dwojako to można interpretować.

Nie można. Zakaz jest jednoznaczny.


Można. Zakaz absolutnie nie jest jednoznaczny.
"4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. "
Tak sformułowane zdanie można odnieść do wszystkiego co jest na niebie, ziemi, w wodach i pod ziemią. W pierwszej kolejności trzeba się domyśleć, że chodzi o bóstwo, w drugiej kolejności tego, czy Autorowi chodzi o podobizny innych bóstw, czy Jego własne. Nie ma tu żadnej jednoznaczności.

_________________
Tylko martwe ryby nie płyną pod prąd.


So cze 29, 2013 4:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Drugie przykazanie
Prisoner, twoje argumenty są sprzeczne z II Soborem w Nicei. Trzeba więc dokonać wyboru: Uznajemy nauczanie soboru, albo twoją wykładnię dekalogu.


So cze 29, 2013 4:31 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16900
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Drugie przykazanie
@Prisoner- proszę nie używać koloru czerwonego. Jest zastrzeżony dla moderacji. Reg. III/10.


So cze 29, 2013 4:50 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lut 23, 2010 5:35 pm
Posty: 101
Lokalizacja: Stolyca
Post Re: Drugie przykazanie
merss napisał(a):
@Prisoner- proszę nie używać koloru czerwonego. Jest zastrzeżony dla moderacji. Reg. III/10.

Nie powtórzy się :)

_________________
Tylko martwe ryby nie płyną pod prąd.


So cze 29, 2013 6:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Drugie przykazanie
Prisoner napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Prisoner napisał(a):
Rozumiem.
Dwojako to można interpretować.

Nie można. Zakaz jest jednoznaczny.


Można. Zakaz absolutnie nie jest jednoznaczny.
"4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. "
Tak sformułowane zdanie można odnieść do wszystkiego co jest na niebie, ziemi, w wodach i pod ziemią. W pierwszej kolejności trzeba się domyśleć, że chodzi o bóstwo, w drugiej kolejności tego, czy Autorowi chodzi o podobizny innych bóstw, czy Jego własne. Nie ma tu żadnej jednoznaczności.

No nie wiem. Jak dla mnie tutaj akurat nie ma nic o Bogu. Tym niemniej nie zmienia to niczego w temacie.


So cze 29, 2013 6:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 16, 2009 6:12 pm
Posty: 2377
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Drugie przykazanie
Prisoner napisał(a):
Wg Księgi Wyjścia II przykazanie brzmi:

"Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. "

vs

"Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno."

Pytanie:

1) Dlaczego Katolicy wbrew przykazaniu adorują figurki podobizn bóstw / swiętych: Jezus, Maryja, Jan Paweł II
2) Dlaczego Katolicy uprościli II przykazanie z Pisma Świętego pochodzącego od Boga - do wzywania jego imienia niepotrzebnie??


Najkrócej jak się da, to dlatego ponieważ "tego" tyczy się tylko i wyłącznie tego wszystkiego co nie uosabia i nie wychwala Pana Boga, czyli jakichś kultów bałwochwalczych.
Od kiedy jest Pan Jezus i Mama Jego (i nasza) to wierz mi, że Bóg Ojciec nie ma nic przeciwko temu aby uosabiać/pokazywać wizerunek Swojego Syna i Maryi Zawsze Dziewicy, Matki Syna Bożego.
Co do zaś obrazów i wizerunków świętych to uosabiają oni też Pana Jezusa, bo na Niego kierują bezpośrednio.

(„w całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi, na wzór Świętego, który was powołał, gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (1 P 1,15-16))

Swoim życiem wypełniali rady ewangeliczne, które nakazywał Pan Jezus.
Sam Pan Jezus też wychwalał niektóre osoby w trakcie swojej podróży i stawiał ich za wzór niejako, podobnież dziś obrazy świętych którzy starali się ukazać swoim życiem Chrystusa Pana :)

_________________
"Bóg jest miłością" :) | Polecam dla katolickich małżeństw -> www.mamre.pl | Bądźmy Miłosierni


So cze 29, 2013 9:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
Posty: 2778
Płeć: mężczyzna
Post Re: Drugie przykazanie
Zastanawiają mnie 2 rzeczy:
1. Gdyby świadkowie Jehowy doszli do władzy to jak potraktowali by dzieła sztuki przedstawiające Boga/Bogów?
Czy tak jak pierwsi Chrzescijanie którzy zniszczyli prawie wszystko co im wpadło w ręce? Czy wiecie dlaczego z rzymskiego i greckiego malarstwa nie zostało dosłownie NIC a wiekszośc rzeźb starozytnych to okaleczone kadłubki?
A moze tak jak talibowie starożytne posagi Buddy?
Obrazek

2. Dlaczego chrześcijanie gremialnie maja w nosie przykazanie o
" nie wzywaniu na daremno" ?
Ponoć starożytni Żydzi traktowali to przykazanie poważnie:
Cytuj:
W Talmudzie zawarto wzmianki o pojawieniu się, po powrocie Izraelitów z niewoli w Babilonie, tradycji niewymawiania tetragramu[103]. Głośne wymawianie imienia zarezerwowano dla kapłanów. Tetragram włączono do błogosławieństwa kapłańskiego wypowiadanego codziennie w świątyni oraz podczas Dnia Pojednania[104]. W innym traktacie (Sota 37b-38a) napisano, że tetragram wypowiadano w świątyni, natomiast poza jej terenem jego substytut – Adonaj[105]. W Jomie 39b jest mowa, że zaprzestano wymawiania na głos tetragramu po śmierci Symeona Sprawiedliwego[p]. Pod koniec istnienia Drugiej Świątyni nawet kapłani zaczęli niewyraźnie wypowiadać imię Boże, o czym świadczy traktat Kidduszin 71a. Według niego rabin Tarfon w latach swej młodości poszedł razem z wujem do świątyni, zbliżył się „do podium i wytężył słuch, aby uchwycić słowa arcykapłana. Posłyszał tylko, że Imię wymówiono tak, że zagłuszył je śpiew pozostałych kapłanów”[106]. Co ciekawe, ten sam traktat informuje o istnieniu tradycji przekazywania przez mędrców swoim uczniom oryginalnej wymowy tetragramu – raz lub dwa razy na siedem lat[107]. Były jednak czasy, gdy każdy mógł, a nawet powinien był wymawiać imię podczas przekazywania pozdrowień[108]. Według traktatu Sanhendryn 90a każdy, kto wymawia Imię, nie będzie mieć działu w przyszłym świecie[109][q]. Według Pesachim 50a dopiero w przyszłym świecie będzie można bez przeszkód wymawiać tetragram na głos.
Dostępna jest też pozatalmudyczna wzmianka o istnieniu zakazu wypowiadania tetragramu. Józef Flawiusz w dziele Dawne dzieje Izraela, w swoim komentarzu do objawienia przez Boga swojego imienia Mojżeszowi, napisał: „I wyjawił mu Bóg swoje imię, którego dotąd nie znał żaden człowiek; tego imienia nie wolno mi tu podać”[110].

Dlaczego więc współcześnie nie mówi się juz Adonaj tylko wzywa na daremno ile wlezie a nawet uwaza to za oznakę pobożnosci a nie bluźnierstwo?


Wt lip 02, 2013 5:01 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL