Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:11 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5685 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 379  Następna strona
 Pytania do Świadków Jehowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
Jacek.J napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Cóż, mnie z kolei, ponieważ nieco wypadłem "z obiegu" około 2008 roku, bardzo interesuje jakie nastąpiły zmiany w doktrynie ŚJ przez te cztery lata.

Jestem podejrzliwy więc wietrzę że w podtekście sugestie iż u ŚJ często następują zmiany w doktrynach;)?

To nie sugestia. To akurat fakt, że u ŚJ zmiany w doktrynach następują stosunkowo często.

Cytuj:
Niestety nie przypominam sobie żadnych zmian z ostatnich czterech lat. Co nie znaczy że ich nie ma. Po prostu nic w tym momencie nie przychodzi mi do głowy.

Ok. Gdybyś jednak sobie coś przypomniał, to będę wdzięczny.

Cytuj:
A może interesuje cię nasz temat który poruszaliśmy jakieś osiem, dziesięć lat temu? Donoszę wiec że nadal uważamy iż słowa „Bóg” i „ Pan” to nie są imiona tylko tytuły. A zatem trzecia „osoba” Trójcy nadal nie ma imienia więc nie jest stricte osobą według definicji słownika w BT.

To będzie offtop, ale imieniem Ducha Świętego nie są słowa "Bóg" czy "Pan", tylko określenie "Duch Święty".


Pt paź 26, 2012 8:56 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
dienicy napisał(a):
Jestem ciekawy w jaki sposob radzicie sobie ze starymi rzeczami? Na przyklad ludzie znajduja takie kije i potem nazywaja je bronia lowiecka, a znaleziska datowane na przestrzeni setek tysiecy lat.

Jak przypuszczam chodzi c o to że znalezisko jest datowane na setki tysięcy lat a z Biblii wynika że człowiek istnieje trochę ponad sześć tysięcy lat? Po pierwsze problem zaczyna się z określeniem od kiedy np. jakieś szczątki „ludzkie” uznajemy jako ludzie. Czy od momentu jak istota człekokształtna się wyprostowała, czy od momentu jak uzębienie takiej istoty jest takie jak nasze, czy może od momentu jak wielki palec u nogi przesunął się bardziej do przodu jak u współczesnych ludzi, itp. Kiedyś uważano że tym wyznacznikiem jest moment w którym taka istota użyła pierwszy raz jakiegoś narzędzia do zdobycia pożywienia. Dziś już tak się nie uważa ponieważ różne zwierzęta- w tym naczelne- również używają narzędzi i nikt nie uważa ich za ludzi. Po drugie w Biblii jest mowa o stworzeniu człowieka-nazwijmy to- współczesnego na obraz Boga.

Rodz 1: 26 I przemówił Bóg: „Uczyńmy człowieka na nasz obraz, na nasze podobieństwo, i niech im będą podporządkowane ryby morskie i latające stworzenia niebios oraz zwierzęta domowe i cała ziemia, jak również wszelkie inne poruszające się zwierzę, które się porusza po ziemi”. 27 I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył; stworzył ich jako mężczyznę i kobietę.

To stwierdzenie „na obraz Boży” jest bardzo istotne odróżnia bowiem człowieka współczesnego od prehistorycznego. Księga rodzaju w której jest mowa o stworzeniu człowieka nie jest księgą ściśle o charakterze naukowym tylko literackim więc nie precyzuje naukowo jak i kiedy powstał człowiek w sensie rozumianym przez dzisiejszą naukę. Podobnie nie precyzuje kiedy –z naukowego punktu widzenia- powstała ziemia, słońca czy gwiazdy. Literacko jest to tylko ujęte określeniem czasowym np. w dniu pierwszym czy w dniu czwartym, itp. Przy czym nie koniecznie chodzi w takim określeniu o dzień jako dwudziesto cztero godzinny. W Biblii jest mowa o tym że u Boga jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień albo nawet tysiąc lat jest jak straż nocna – chodzi o wartę nocną która w tamtych czasach trwała trzy albo cztery godziny.

Psalm 90: 4 Bo tysiąc lat jest w twoich oczach zaledwie jak dzień wczorajszy, który przeminął,
i jak straż w nocy.
2 Piot 3: 8 Ale niech ten jeden fakt nie uchodzi waszej uwagi, umiłowani, że u Jehowy jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat — jak jeden dzień.


_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


So paź 27, 2012 12:38 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
joannabw napisała:

Cytuj:
1.Dlaczego wyklucza sie ze zborow i jak to wyglada? Czy taki wykluczony moze wrocic? Jesli tak, to co musi zrobic?


Wyklucza się tylko i wyłącznie z jednego powodu. Tj. uporczywe łamanie prawa Bożego czyli grzeszenie. Np. jeśli ktoś dopuści się kradzieży, oszustwa starsi zboru rozmawiają z takim człowiekiem by upewnić się że jest w pełni świadomy tego że to co robi jest grzechem i że w ten sposób zniesławia dobre imię Boga. Z doświadczenia wiem że grzesznik nie raz widzi takie postępowanie trochę inaczej. Np. wyniesienie z pracy rękawiczek roboczych to żaden grzech, jest to bez znaczenia bo to żadna strata dla firmy, a poza tym dziennie wyrzuca się dziesiątki zużytych rękawic. A gdy spytać co by się stało jak by kierownik zauważył że wynosisz takie rękawice z pracy? To odpowiedź pada pewnie by mnie zwolnił. Zatem to ma znacznie i jest to zwykła kradzież. Ale po jednym napomnieniu jeszcze się nie wyklucza dopiero – w zależności od sytuacji- po kilku np. trzech, pięciu napomnieniach widać że grzesznik nie bierze sobie do serca tego co robi, ani napomnień starszych zboru więc wykazuje się uporczywością w grzechu. Skoro więc nie daje się skorygować i lekceważ sobie prawo Boże ostatnim środkiem skorygowania takiego grzesznika jest wykluczenie go ze społeczności. Wykluczenie nie ma na celu pozbycie się problemu ze zboru w postaci grzesznika, ani ukaranie go bo nie ludzką rzeczą jest karać współwyznawców tylko jest to działanie pomagające opamiętać się grzesznikowi. Taki nakaz dał apostoł Paweł

1Kor 5: 9 Napisałem wam w liście, żebyście przestali się zadawać z rozpustnikami, 10 nie mając na myśli ogólnie rozpustników tego świata albo chciwców i zdzierców lub bałwochwalców. W przeciwnym razie musielibyście po prostu opuścić świat. 11 Ale teraz piszę wam, żebyście przestali się zadawać z każdym, kto jest zwany bratem, a jest rozpustnikiem albo chciwcem, albo bałwochwalcą, albo człowiekiem rzucającym obelgi, albo pijakiem, albo zdziercą — żebyście z takim nawet nie jadali. 12 Bo cóż mi do sądzenia tych na zewnątrz? Czy nie wy sądzicie tych wewnątrz, 13 podczas gdy tych na zewnątrz sądzi Bóg? „Usuńcie niegodziwego spośród siebie”.

Oczywiście każdy wykluczony może wrócić do zboru. Warunkiem jest skrucha. Skruchę rozumiemy dokładnie tak jak w KrK czyli 1. Przyznanie się do grzechu, 2. Przeproszenie za grzech Boga, 3 nie wracanie do grzechu.

Cytuj:
2. Kim sa ludzie, ktorzy urodzili sie i wychowali w rodzinie SJ, i ktorzy przyjeli wiare rodzicow? Nie SJ OD URODZENIA?


Są zwykłymi obywatelami danego kraju. Nie ma u ŚJ czegoś takiego jak przyjęcie wiary rodziców. Jeśli ktoś taki nie odda się Bogu i usymbolizuje to chrztem nie może reprezentować imienia Jehowy Boga jako jego świadek.

Cytuj:
3. Czy macie obowiazek ewangelizacji? Co z ludzmi, ktorzy maja roznego rodzaju fobie spoleczne i boja sie jakiegokolwiek dialogu?

Ewangelizacja jest obowiązkiem „statutowym” każdego człowieka który uznaje Chrystusa za Pana a tym bardziej za Boga.

< Biblia Tysiąclecia >
28:19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.


Cytuj:
4. Wierzycie w Trojce sw?


Powiem tak! Wierzymy w to że jakby „ rdzeniem” religijnym w Religi chrześcijańskiej jest Bóg Ojciec Jehowa jego Syn Boży Pan Jezus Chrystus i duch święty który nie jest osobą tylko czynną Mocą Bożą. Ich należy wielbić, oddawać im cześć i chwałę należącą się Bogu. Ale nie uznajemy że Jehowa Bóg i Jezus Chrystus są sobie równi i stanowczo nie wierzymy w to że jest to jedna osoba.

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


So paź 27, 2012 1:58 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
Eli napisał:

Cytuj:
Chodziło mi o podkreślenie, co tu dużo mówić, ducha totalitaryzmu jakim z Twego, otwierającego wątek, wpisu wionie:


jak ty żeś tu ducha totalitaryzmu wypatrzył to chyba tylko Bóg wie?:)

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


So paź 27, 2012 2:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
Jacek.J napisał(a):
hen napisał(a):
Pytanie do ŚJ.
Żyje jeszcze ktoś z tych, co to mają iść do Nieba


tak.


Słyszałem, że ta liczba 144000 jest już od dawna pełna.
Czy wszyscy mieli i mają Izraelskie pochodzenie i czy widzieli Aniołów, którzy przybyli
ich naznaczyć i nadali im imiona, które dla nich wybrał Pan?

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


So paź 27, 2012 2:11 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
Zacytowales fragment Biblii, w ktorym jest:
,,zebyscie przestali sie zadawac z kazdym kto jest zwany bratem, a jest [...] albo pijakiem.
Czyli wedlug was kobieta majaca meza pijaka powina go opuscic? Czy uznajecie takie rozwiazanie jak rozwod?

Nie wiem czy dobrze zrozumialam, ale czy przed chrztem nie wolno wam swiadczyc (opowiadac) o Bogu? A jesli ktos przed chrztem zrobi wlasnie tak. Czekaja go jakies sankcje?

Kolejne pytanie- co z ta ewangelizacja i fobiami? Jak czlowiek, ktory nie potrafi normalnie komunikowac sie z innymi ma ewangelizowac?
Czy wedlug was kazdy moze nauczac i chrzcic? Z cytatu biblijnego jaki przytoczyles wychodzi na to, ze tak. Jak to sie ma do matek noworodkow, czy zniedoleznialych ludzi. Biore pod uwage wszystkich wyznawcow.

No i jeszcze jedno. Jak rozumiesz slowa Jezusa: ja i Ojciec jedno jestesmy (pisze z pamieci).


So paź 27, 2012 8:28 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
hen napisał:

Cytuj:
Słyszałem, że ta liczba 144000 jest już od dawna pełna.


Nie. Nigdy nie twierdziliśmy że ta liczba 144000 namaszczonych duchem jest kompletna. Co roku na jedynym Biblijnie uzasadnionym święcie tj. uroczystość upamiętniająca śmierć Pana Jezusa przypadająca na 14 Nisan [ w przed dzień Wielkanocy] pewna część ŚJ spożywa emblematy [chleb i wino] symbolizujące ciało i krew Chrystusa. W ten sposób pokazują że ich zdaniem należą do tej grupy wybranych 144000. Co roku na całym świecie jest ich około 8000. Zakładam że części z tych 8000 tylko się wydaje że zostali powołani. Ale jest to tak indywidualna i intymna sprawa że nikt nie wnika w to czy aby na pewno „zostałeś powołany czy nie” każdy może bez skrępowania twierdzić że on właśnie ma powołanie. Jedynie rozmawia się z taką osobą by się upewnić że świadoma praw, obowiązków i konsekwencji takiej decyzji i czy przypadkiem nie podejmuje jej pod wpływem chwilowego uniesienia czy euforii. I dlatego ta liczba 144000 nie jest kompletna w niebie skoro jeszcze tyle osób deklaruje się na ziemi że do niej należy. A te 8000 podlegają takim samym pokusom do grzechu jak każdy człowiek więc może się zdarzyć Szatan skusi kogoś z nich do grzechu i oczywiście straci on swojej powołanie.

Cytuj:
Czy wszyscy mieli i mają Izraelskie pochodzenie

Odkąd ludzie wierni Bogu zostali ‛nabyci’ przez Chrystusa Jezusa, jednorodzonego Syna Bożego, „dostąpili usynowienia” i stali się jego współdziedzicami
Rz 8:14-17. Wszyscy bowiem, których prowadzi duch Boży, są synami Bożymi. 15 Gdyż nie otrzymaliście ducha niewoli, na nowo wzbudzającego bojaźń, lecz otrzymaliście ducha usynowienia, przez którego to ducha wołamy: „Abba, Ojcze!” 16 Tenże duch świadczy wespół z naszym duchem, że jesteśmy dziećmi Bożymi. 17 Jeżeli więc jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami wprawdzie Bożymi, lecz współdziedzicami z Chrystusem, jeśli tylko razem z nim cierpimy, aby też razem zostać otoczeni chwałą.

Czyli od Chrystusa przynależności do narodu Izraelskiego z urodzenie nie ma znaczenia bo Bóg ustanowił w jego miejsce duchowy Izrael Boży
Gal 6:15 Bo ani obrzezanie nie jest czymś, ani nieobrzezanie, tylko nowe stworzenie. 16 A nad wszystkimi, którzy będą porządnie chodzić według tej reguły postępowania — nad Izraelem Bożym — niech będzie pokój i miłosierdzie.
Rzym 9: 6 Jednakże to nie znaczy, że słowo Boga zawiodło. Gdyż nie wszyscy, którzy wywodzą się z Izraela, rzeczywiście są „Izraelem”. 7 I nie wszyscy przez to, że stanowią potomstwo Abrahama, są dziećmi, lecz: „Co będzie zwane ‚twoim potomstwem’, będzie poprzez Izaaka”. 8 Znaczy to, że dzieci cielesne nie są rzeczywiście dziećmi Bożymi, ale dzieci według obietnicy — te są poczytywane za potomstwo



Cytuj:
i czy widzieli Aniołów, którzy przybyli
ich naznaczyć i nadali im imiona, które dla nich wybrał Pan?


A gdzie tak pisze że muszą zboczyć anioła który In nadje imię? Przynależność do Izraela duchowego [144000] określa Bóg poprzez ducha świętego który to duch świadczy wraz z naszym duchem że mamy takie powołanie tak jak to pisze w cytowanym powyżej liście do Rzymian 8:16

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


N paź 28, 2012 1:47 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
joannabw napisała:


Cytuj:
Zacytowales fragment Biblii, w ktorym jest:
,,zebyscie przestali sie zadawac z kazdym kto jest zwany bratem, a jest [...] albo pijakiem.Czyli wedlug was kobieta majaca meza pijaka powina go opuscic?


Słowa które tu wypowiada Paweł nie są w kontekście relacji między mężem i żoną tylko w relacji między zbór i wierni. To zbór ma potraktować „pijaka” w zalecany przez Pawła sposób, a nie żona męża pijaka. pijak czy alkocholik to choroba i trzeba takiemu człowiekowi pomóc, a nie pozbywać się problemu.

Cytuj:
Czy uznajecie takie rozwiazanie jak rozwod?


Tak. Tylko z jednego powodu tj. niewierności małżeńskiej
Mat 5: 32 Ja jednak wam mówię, że każdy, kto się rozwodzi ze swą żoną — jeśli nie na podstawie rozpusty — naraża ją na cudzołóstwo, a ktokolwiek poślubia rozwiedzioną, popełnia cudzołóstwo.

Cytuj:
Nie wiem czy dobrze zrozumialam, ale czy przed chrztem nie wolno wam swiadczyc (opowiadac) o Bogu? A jesli ktos przed chrztem zrobi wlasnie tak. Czekaja go jakies sankcje?


Może świadczyć, ale we własnym imieniu. Nie może świadczyć w imieniu Świadka Jehowy faktycznie nim nie będąc taki człowiek byłby oszustem Taka jest zasada. A jeśli jakiś człowiek sympatyzuje ze ŚJ chodzi do zboru i wyraża chęć publicznego świadczenie ze ŚJ to spotykają się z nim starsi takiego zboru i jest z nim przeprowadzany w pewnym sensie „egzamin na głosiciela” skalda się na niego około 90 pytań na które taki kandydat musi udzielić odpowiedzi zgodnie z tym czego nauczają ŚJ jeśli chce głosić i występować w roli Świadka Jehowy. taki czlowiek głosi w tedy jako drugi w parze z ochrzczonym ŚJ. Natomiast jeśli taki – my taką osobę nazywamy- „nieochrzczony głosiciel” na te 90 pytań odpowie poprawnie, a mimo wszystko podczas głoszenia wygłasza jakieś własne poglądy to dziękuje się takiej osobie za dalszą współpracę i nie może już występować w charakterze nieochrzczonego głosiciela bo głosi nauki które nie są naukami ŚJ. To chyba oczywiste? Każdy może głosić swoje nauki ale pod własnym szyldem i sam za to bierze odpowiedzialność. Nie może być tak że ŚJ będą musieli ponosić odpowiedzialność przed Bogiem i ludźmi za czyjeś prywatne poglądy.

Cytuj:
Kolejne pytanie- co z ta ewangelizacja i fobiami? Jak czlowiek, ktory nie potrafi normalnie komunikowac sie z innymi ma ewangelizowac?


Po pierwsze. Przynależność do jakiegoś wyznania nie jest wyznacznikiem wybawienia. O tym kto będzie wybawiony decyduje Bóg nie wizytówka konkretnego kościoła. Realnie mówiąc nie każdy ŚJ będzie wybawiony nawet jeśli świadczył całe życie. I odwrotnie! Nikt nie może powiedzieć że przed Katolikiem, Protestantem, Prawosławnym, itp. Drzwi wybawienia są zamknięte bo nie są np. ochrzczeni jako ŚJ. Nie do człowieka należy zamykanie czy otwieranie „drzwi” wybawienia tylko do Boga. A przecież człowiek [przywódcy religijni poszczególnych wyznań] nie będzie mówił Bogu kogo on ma wybawiać a kogo nie.:) A zatem po drugie! Jeśli jakiś człowiek ma fobie i nie potrafi się komunikować z ludźmi siłą rzeczy nie może być ŚJ bo zwyczajnie nie świadczy o Jehowie. jednak to nie znaczy że taki człowiek nie ma szans na wybawienie. Bóg widzi nasze serca i on o tym decyduje. Ale są różna formy głoszenia poza tymi które wymagają stanąć twarzą w twarz. Można świadczyć listownie, e-mailem, telefonicznie, nieoficjalnie, niesamodzielnie to znaczy- ja to nazywam na przyczepkę- z innym głosicielem podczas prowadzenia np. „studium Biblii” z jakimś zainteresowanym w ciepłym kameralnym klimacie. Ważne jest pragnienie serca i to że taki głosiciel robi wszystko wy wywiązać się z zadania które nam zleci Pan Jezus. Mat 29:19. ale moim zdaniem odwoływanie się do fobii jest sztucznym tworzeniem sobie usprawiedliwienia dla uspokojenie sumienia. Każdy może głosić musi tylko chce. Jest taki przysłowie” Niechęć szuka usprawiedliwienia. Pragnienie szuka sposobu” człowiek który twierdzi że nie może głosić bo ma np. fobie przed ludźmi jakby zaprzecza istnieniu Boga. Pan Jezus uczył że musimy prosić Boga, a on na pewno da nam to o co prosimy. O ileż bardziej jeśli będziemy go prosić o to by pomógł nam w czynieniu uczniów to jest głoszeniu ewangelii zgodnie z tym do czego zobligował nas Jezus Chrystus. Mam taką historię o człowieku który gdy się denerwował, stresował tak bardzo się jąkał że nie mógł wyartykułować ani słowa. Więc gdy podczas głoszenia stawał przed drzwiami nie mógł wyksztusić nawet „dzień dobry” można by było powiedzieć że przez swoją dolegliwość jest uczciwie dożywotnio zwolniony z świadczenia. Nic bardziej mylnego! Uczynił swój problem tematem najżarliwszych modlitw do Boga bo bardzo chciał głosić i dziś nadal się jąka, ale potrafi w znacznym stopniu nad tym panować [leczył się u logopedy] i radzi sobie.

Cytuj:
Czy wedlug was kazdy moze nauczac i chrzcic? Z cytatu biblijnego jaki przytoczyles wychodzi na to, ze tak


Z Biblii wynika że każdy kogo powołał do tego Bóg [ mam na myśli religie chrześcijańską] a kogo do tego powołał Bóg to jak wcześniej pisałem nie do ludzi należy takie orzekanie. Acz kol z Biblii dowiadujemy się że w śród uczniów Jezusa powstaną fałszywi nauczyciele

2 Piot 2: 2 Jednakże powstali też wśród ludu fałszywi prorocy, podobnie jak wśród was będą fałszywi nauczyciele. Właśnie oni cichaczem wprowadzą zgubne sekty i zaprą się nawet właściciela, który ich kupił, tak iż ściągną na siebie prędką zagładę.

Rozpoznać ich można po owocach. M.in. po tym czy nauczają tego co pisze Biblia czy nauczają dowolnej interpretacji tego co pisze w biblii.

Mat 7: 15 „Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami, którzy przychodzą do was w okryciu owczym, ale wewnątrz są drapieżnymi wilkami. 16 Rozpoznacie ich po ich owocach. Czyż zbiera się z cierni winogrona albo z ostu figi? 17 Podobnie każde drzewo dobre wydaje owoc wyborny, ale każde drzewo spróchniałe wydaje owoc bezwartościowy; 18 drzewo dobre nie może rodzić owocu bezwartościowego ani nie może drzewo spróchniałe wydawać owocu wybornego. 19 Każde drzewo nie wydające wybornego owocu zostaje ścięte i wrzucone w ogień. 20 Rzeczywiście więc rozpoznacie ich po ich owocach.

Cytuj:
. Jak to sie ma do matek noworodkow, czy zniedoleznialych ludzi. Biore pod uwage wszystkich wyznawcow.


Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi?

Cytuj:
No i jeszcze jedno. Jak rozumiesz slowa Jezusa: ja i Ojciec jedno jestesmy (pisze z pamieci).


Pomogę. Jana 10:30. Pan Jezus mówi to że jest jednomyślny z Bogiem Ojcem Jehową. Pod względem działania, myślenia, pragnień, itp. Są jedno.
W takim samym znaczeniu Pan Jezus wypowiada się w dalszej części tej ewangelii tak:
17:11 „I już nie jestem na świecie, ale oni są na świecie, a ja przychodzę do ciebie. Ojcze Święty, czuwaj nad nimi ze względu na twoje imię, które mi dałeś, żeby oni byli jedno, tak jak my.[…]20 „Proszę nie tylko za nimi, lecz także za tymi, którzy dzięki ich słowu uwierzą we mnie; 21 żeby oni wszyscy byli jedno, tak jak ty, Ojcze, jesteś w jedności ze mną, a ja jestem w jedności z tobą, żeby i oni byli w jedności z nami, by świat uwierzył, żeś ty mnie posłał. 22 Ja też dałem im chwałę, którą ty mi dałeś, żeby byli jedno, tak jak my jedno jesteśmy.

Na pewno nie chodzi tu o jedność substancji w sensie rozumienia Trójcy. Bo wówczas należałoby przyjąć że ci uczniowie za którymi prosi tu Pan Jezus również wchodzą w skład „Trójcy” bo są jedno. Z całą pewnością chodzi tu o jedność w działaniu, pragnieniach, myśleniu, postępowaniu, itp. Przykład! Na ostatniej olimpiadzie w dyscyplinie wioślarskiej startowała polska „ósemka” ośmiu wioślarzy i sternik. żeby osiągnąć jak najlepszy wyniki wioślarze ci muszą stanowić jedno pod względem działania, myślenia, pragnień, chęci, itp. Taką jedność miał na myśli Pan Jezus wypowiadają te słowa z Jana.

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


N paź 28, 2012 5:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
Dziekuje Ci za obszerne odpowiedzi. Zastanawia mnie tylko pewna wg mnie niespojnosc. Dotyczy tematu alkoholika. Z jednej strony nie mozecie sie z nim zadawac, z drugiej piszesz, ze to choroba i trzeba takiemu czlowiekowi pomoc. Mozesz mnie oswiecic?
Jak wy rozumiecie niechec(?) katolikow do waszego wyznania?


N paź 28, 2012 12:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
Zacytowałeś fragment Ewangelii wg. Jana 10:11 Ojcze Święty, czuwaj nad nimi ze względu na twoje imię, które mi dałeś, żeby oni byli jedno, tak jak my. (podkreślenie moje) zatem pytanie: kim wg. Ciebie jest osoba, która nosi Imię Jahwe...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N paź 28, 2012 1:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
Jacku...piszesz, że Jezus jest jednomyślny z Bogiem
Jacek.J napisał(a):
Pod względem działania, myślenia, pragnień, itp. Są jedno.
na potwierdzenie czego w dalszej części swojej wypowiedzi cytujesz fragment Ewangelii wg. Jana 10:11 Ojcze Święty, czuwaj nad nimi ze względu na twoje imię, które mi dałeś, żeby oni byli jedno, tak jak my.(podkreślenie moje)
zatem pytanie: kim wg. ciebie(Świadka Jehowy) jest osoba, która nosi imię Jahwe jeżeli Słowo Boże mówi:
„Tak powiesz synom Izraela: «Jahwe, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was.» To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.”
oraz
(...) imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca.
?? ?? ??

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N paź 28, 2012 3:17 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
joannabw napisał(a):
Dziekuje Ci za obszerne odpowiedzi. Zastanawia mnie tylko pewna wg mnie niespojnosc. Dotyczy tematu alkoholika. Z jednej strony nie mozecie sie z nim zadawac, z drugiej piszesz, ze to choroba i trzeba takiemu czlowiekowi pomoc. Mozesz mnie oswiecic?



Wykluczenie[ usuniecie] ze zboru jest najostrzejszą formą skarcenia mającą na celu – jak już pisałem- nie pozbycie się problemu [ np.alkoholika] tylko zadbanie o czystość pod względem doktrynalnym i moralnym w zborze oraz skłonienie grzesznika do zmian w życiu. Apostoł Paweł pisał jeszcze tak w tej sprawie
2Tes. 3: 13 Wy zaś, bracia, nie dawajcie za wygraną w czynieniu tego, co słuszne. 14 Ale jeśli ktoś nie jest posłuszny naszemu słowu przekazanemu w tym liście, miejcie go za naznaczonego, przestańcie z nim obcować, żeby się zawstydził. 15 Jednakże nie uważajcie go za nieprzyjaciela, lecz w dalszym ciągu napominajcie jak brata


Cytuj:
Jak wy rozumiecie niechec(?) katolikow do waszego wyznania?


...?nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Może to fobia, zawiść? chociaż KrK nigdy nie lubił innowierców. Zawsze tępił ruch reformatorskie. Odpowiem tak! Niechęć Katolików do naszego wyznania traktujemy z wyrozumiałością

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


N paź 28, 2012 8:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
Jacek.J
Tak, chociaz nie jestem pewien czy z Bibli cos wynika. Sam zauwazasz, ze to folklor a nie naukowa publikacja.
Zapytalem o to bo interesuje mnie stosunek religii do nauki, a dokladnie stosunek Ciala kierowniczego do nauki. Opowiedziales, ze przedtem jako kryterium uzywano faktu korzystania z narzedzi. I teraz nie wiem, czy nie napisales jakiego kryterium uzywacie teraz bo przestawiliscie sie na wylacznie Biblie, czy po prostu nie napisales.
Przeciez moglem zapytac nie o jakies dzidy starsze od Adama a o budynki, drogi czy dziela sztuki lub nauki - Adam's Calendar co jest starszy od Adama.
Wyglada, ze metody poznania i objawienia Ciala Kierowniczego nie przynosza najlepszych efektow...


Z jakiego powodu Bog wybral Izraelitow?

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


N paź 28, 2012 9:21 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
sahcim napisał(a):
Jacku...piszesz, że Jezus jest jednomyślny z Bogiem
Jacek.J napisał(a):
Pod względem działania, myślenia, pragnień, itp. Są jedno.
na potwierdzenie czego w dalszej części swojej wypowiedzi cytujesz fragment Ewangelii wg. Jana 10:11 Ojcze Święty, czuwaj nad nimi ze względu na twoje imię, które mi dałeś, żeby oni byli jedno, tak jak my.(podkreślenie moje)
zatem pytanie: kim wg. ciebie(Świadka Jehowy) jest osoba, która nosi imię Jahwe jeżeli Słowo Boże mówi:
„Tak powiesz synom Izraela: «Jahwe, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was.» To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.”
oraz
(...) imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca.
?? ?? ??


Jest Bogiem Ojcem. To że interpretujesz dwa fragmenty Biblii odnoszące się do dwóch osób tj Boga Ojca Jehowy i Syna Bożego Jezusa Chrystusa w których jest mowa o znaczeniu imienia każdego z nich nie stanowi faktu że Jehowa i Jezus to ta sama osoba. To jest tylko dowolna interpretacja fragmentów Biblii w którą – jak przypuszczam - ty wierzysz. Rozumiem twoje stanowisko i je szanuję ale się z nim nie zgadzam. Zwolennicy tej interpretacji nie chcą pamiętać że znaczenie imienia Jezus brzmi „Jehowa jest wybawieniem”tak że i pod tym względem jest jedność między Panem Jezusem a Bogiem Jehową

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


N paź 28, 2012 9:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
Jacek.J napisał(a):
Jest Bogiem Ojcem.
czy wg. Ciebie Syn Boga mówiący: [color=#0000BF]Ojcze Święty, czuwaj nad nimi ze względu na twoje imię, które mi dałeś(J 10:11)
nie otrzymał Imienia Jahwe na własność o swojego Ojca, którego nazywa Święty...??
Cytuj:
To że interpretujesz dwa fragmenty Biblii odnoszące się do dwóch osób tj Boga Ojca Jehowy i Syna Bożego Jezusa Chrystusa w których jest mowa o znaczeniu imienia każdego z nich nie stanowi faktu że Jehowa i Jezus to ta sama osoba.
[/quote] ale ja wcale nie twierdzę, że TEN, który nazywa siebie zgodnie z wolą swojego Ojca imieniem JA JESTEM czyli JHWH:
"Ojcze Święty, czuwaj nad nimi ze względu na twoje imię, które mi dałeś..." jest tą samą osobą co Bóg Ojciec...to Ty tak sadzisz, że ja tak wierzę. Dla mnie Syn Boga, który mówi o sobie JA JESTEM(patrz Biblia) jest różną od Ojca Osobą tej samej istoty, którą nazywam Bóg...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N paź 28, 2012 10:13 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5685 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 379  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL