Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 1:26 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Imię Boga w Nowym Testamencie. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Było by Ci ciężko, aby to potwierdził, skoro żaden zapis wypowiedzi Chrystusa nie zawiera imienia Jahwe. Nawet w modlitwach się nim nie posługiwał.

Widzę ze jesteś wskrzeszonym uczniem Jezusa.

Nie muszę być. Nowy Testament zawiera wiele wypowiedzi Zbawiciela, a także zapisy jego modlitw, i w żadnym z tych zapisów nie zawarto imienia Jahwe. To oznacza, że Chrystus nim się nie posługiwał.

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
TY i tak wiedziałbyś lepiej.
Elbrus ci je pokazał.

Elbrus pokazał dwa strzępki tekstu. Nie przedstawił dowodu, że właśnie taką wersją Septuaginty posługiwali się apostołowie.

Słucham?

Nie rozumiesz? To napiszę łopatologicznie:
Prezentacja strzępków Septuaginty zawierających imię Jahwe nie stanowi dowodu, że to imię było w cytatach z ST, które w NT zamieścili apostołowie.

Cytuj:
Teksty ST nie zawierały imienia Jahwe tylko tetragram.
Usunięto więc tetragram.

Napiszę wobec tego moją prośbę jeszcze raz, skoro czepiasz się szczegółów:

Zaprezentuj jakąkolwiek kopię tekstów ST, z której chrześcijanie usunęli tetragram.


Aha... Co z tym pokazywaniem manuskryptów NT z imieniem Jahwe, skoro Alfę Centauri można zobaczyć dzięki czemu jest możliwe udowodnienie jej istnienia??


Pn maja 28, 2012 9:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nowy Testament zawiera wiele wypowiedzi Zbawiciela, a także zapisy jego modlitw, i w żadnym z tych zapisów nie zawarto imienia Jahwe. To oznacza, że Chrystus nim się nie posługiwał.

Nie .
To oznacza że je wykreślono.
Cytowałem już dlaczego.
Cytuj:
Nie rozumiesz? To napiszę łopatologicznie:
Prezentacja strzępków Septuaginty zawierających imię Jahwe nie stanowi dowodu, że to imię było w cytatach z ST, które w NT zamieścili apostołowie.

Ale potwierdza że je znali.
A jak znali i cytowali to całościowo.
A jak Jezus czytał ze Zwojów w Synagodze to też je wymawiał a nie zmieniał.


Cytuj:
Teksty ST nie zawierały imienia Jahwe tylko tetragram.
Usunięto więc tetragram.
Napiszę wobec tego moją prośbę jeszcze raz, skoro czepiasz się szczegółów:

Zaprezentuj jakąkolwiek kopię tekstów ST, z której chrześcijanie usunęli tetragram.

Już prezentowałem.
http://tetragram.pl/

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


Pn maja 28, 2012 9:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Cytuj:
Tak.
To odpowiedz czy w Septuagincie występuje imię boże?
Czy ktoś zadawał takie pytanie?
W St występuje. Prawdopodobnie w niektórych wersjach Septuaquinty też.
I co to ma do rzeczy ?

Cytuj:
Cytuj:
Jeżeli kwestionujesz tekst NT jaki mamy w kwestii Tetragramu, to właściwie nia ma z Tobą o czym gadać - bo równie dobrze możesz zakwestionować dowolny inny fragment.

Nie ja wykreślam imię boże z Biblii.
Tetragram pozostał tam, gdzie było to uzasadnione i nigdy nie był negowany.
Natomiast ty usiłujesz DODAĆ coś do NT czego tam nie ma. I tyle.


Cytuj:
Cytuj:
Nie ma starożytnego tekstu NT w którym byłby tetragram - co właściwie kończy dyskusję.

Nie ma tę takiego dowodu na istnienie alfa centauri. Jednak nie zmienia to faktu że ona istnieje.
Owszem, na alfa centauri jest. Podobnie jak tekst NT jest. Natomiast istnienie tetragramu w NT jest tylko WYMYSŁEM ŚJ.


Cytuj:
Wszyscy wiedzą ż tetragram w ST był.
Bo mamy teksty ST w którym jest. A w NT nie ma i żadne łamańce tego nie zmienią.
I ten brak nie jest wynikiem "wykreślenia". Po prostu nigdy go tam nie było.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn maja 28, 2012 9:58 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nowy Testament zawiera wiele wypowiedzi Zbawiciela, a także zapisy jego modlitw, i w żadnym z tych zapisów nie zawarto imienia Jahwe. To oznacza, że Chrystus nim się nie posługiwał.

Nie .
To oznacza że je wykreślono.

Jak przedstawisz chociaż jeden grecki manuskrypt NT z wieków I-III, który zawiera imię Jahwe, to będziesz mógł twierdzić, że to imię zostało wykreślone. Obecnie możesz jedynie twierdzić, że masz takie przypuszczenia.

Cytuj:
Cytuj:
Nie rozumiesz? To napiszę łopatologicznie:
Prezentacja strzępków Septuaginty zawierających imię Jahwe nie stanowi dowodu, że to imię było w cytatach z ST, które w NT zamieścili apostołowie.

Ale potwierdza że je znali.

E tam... Znali je chociażby z hebrajskich tekstów ST, które czytali w Synagogach. Nie potrzeba do tego Septuaginty. Natomiast sam fakt znania imienia Jahwe nie jest równoznaczny z tym, że się nim posługiwali.

Cytuj:
A jak znali i cytowali to całościowo.

Ta hipoteza wymaga udowodnienia. Niestety, jedynym dowodem, który będzie rzeczywistym potwierdzeniem cytowania z imieniem Jahwe, będzie grecki manuskrypt Nowego Testamentu z tym imieniem z początków istnienia Chrześcijaństwa.

Cytuj:
A jak Jezus czytał ze Zwojów w Synagodze to też je wymawiał a nie zmieniał.

Intrygująca teza w świetle faktu, że zapis słów, które wypowiedział Jezus czytając fragmenty ST, nie zawierają imienia Jahwe. Jak więc udowodnisz, że je odczytał tak, jak zapisano w ST, a nie poprzez praktykowaną przez żydów zamianę na słowo "Adonai" (Pan)?


Cytuj:
Cytuj:
Napiszę wobec tego moją prośbę jeszcze raz, skoro czepiasz się szczegółów:

Zaprezentuj jakąkolwiek kopię tekstów ST, z której chrześcijanie usunęli tetragram.

Już prezentowałem.
http://tetragram.pl/

Nie rozśmieszaj mnie. Pokaż jakąkolwiek kopię tekstów ST, z której chrześcijanie usunęli tetragram, a nie witrynę w sieci, albo przestań oskarżać chrześcijan o czyny, których nie popełnili.


Pn maja 28, 2012 10:13 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Barney napisał(a):
Tak.
To odpowiedz czy w Septuagincie występuje imię boże?

Czy ktoś zadawał takie pytanie?
W St występuje. Prawdopodobnie w niektórych wersjach Septuaquinty też.

Czemu tylko w niektórych?



Cytuj:
Jeżeli kwestionujesz tekst NT jaki mamy w kwestii Tetragramu, to właściwie nia ma z Tobą o czym gadać - bo równie dobrze możesz zakwestionować dowolny inny fragment.
Nie ja wykreślam imię boże z Biblii.

Tetragram pozostał tam, gdzie było to uzasadnione i nigdy nie był negowany.

I ty wiesz gdzie to jest uzasadnione pozostawić a gdzie nie?
To gratuluję.
Tak właśnie fałszuje się prawdę.

Uzasadnione jest pozostawienie tego tetragramu wszędzie gdzie występował. Zmiana to fałsz.



Cytuj:
Nie ma starożytnego tekstu NT w którym byłby tetragram - co właściwie kończy dyskusję.
Nie ma tę takiego dowodu na istnienie alfa centauri. Jednak nie zmienia to faktu że ona istnieje.

Owszem, na alfa centauri jest.

O to ciekawe. Pokaż mi ten werset.



Cytuj:
Wszyscy wiedzą ż tetragram w ST był.

Bo mamy teksty ST w którym jest. A w NT nie ma i żadne łamańce tego nie zmienią.
I ten brak nie jest wynikiem "wykreślenia". Po prostu nigdy go tam nie było.


Tak jak wykreślono to imię w Septuagincie (bo ono tam powinno być) tak samo zrobiono to z NT.

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


Pn maja 28, 2012 11:15 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Yarpen Zirgin napisał(a):



Cytuj:
A jak Jezus czytał ze Zwojów w Synagodze to też je wymawiał a nie zmieniał.
Intrygująca teza w świetle faktu, że zapis słów, które wypowiedział Jezus czytając fragmenty ST, nie zawierają imienia Jahwe.


łuk 4:18 cytat z
iz 61:1
רוח אדני יהוה עלי יען משח יהוה אתי לבשר ענוים שלחני לחבש לנשברי לב לקרא לשבוים דרור ולאסורים פקח קוח
Cytuj:
Jak więc udowodnisz, że je odczytał tak, jak zapisano w ST, a nie poprzez praktykowaną przez żydów zamianę na słowo "Adonai" (Pan)?

Bo Jezus nie praktykował tradycji Żydów tylko przyszedł objawić prawdę.
(9) Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje

(28) Ojcze, wsław Twoje imię. Wtem rozległ się głos z nieba: Już wsławiłem i jeszcze wsławię.


(6) Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata




Cytuj:

Zaprezentuj jakąkolwiek kopię tekstów ST, z której chrześcijanie usunęli tetragram.
Już prezentowałem.
http://tetragram.pl/

Nie rozśmieszaj mnie. Pokaż jakąkolwiek kopię tekstów ST, z której chrześcijanie usunęli tetragram, a nie witrynę w sieci, albo przestań oskarżać chrześcijan o czyny, których nie popełnili.


Podaj mi adres to ci prześlę oryginalne teksty .Trzymam je w domu po łóżkiem.

A na poważnie .pojedź do muzeów i popatrz. Tam mają te kopie.

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


Pn maja 28, 2012 11:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Cytuj:
A jak Jezus czytał ze Zwojów w Synagodze to też je wymawiał a nie zmieniał.
Intrygująca teza w świetle faktu, że zapis słów, które wypowiedział Jezus czytając fragmenty ST, nie zawierają imienia Jahwe.


łuk 4:18 cytat z
iz 61:1
רוח אדני יהוה עלי יען משח יהוה אתי לבשר ענוים שלחני לחבש לנשברי לב לקרא לשבוים דרור ולאסורים פקח קוח

A to cytat tego, co powiedział Jezus:

Luk 4:18-19 gnt-tis "(18) πνευμα κυριου επ εμε ου εινεκεν εχρισεν με ευαγγελισασθαι πτωχοις απεσταλκεν με (19) κηρυξαι αιχμαλωτοις αφεσιν και τυφλοις αναβλεψιν αποστειλαι τεθραυσμενους εν αφεσει

Podkreśl mi w nim tetragram.

Cytuj:
Cytuj:
Jak więc udowodnisz, że je odczytał tak, jak zapisano w ST, a nie poprzez praktykowaną przez żydów zamianę na słowo "Adonai" (Pan)?

Bo Jezus nie praktykował tradycji Żydów tylko przyszedł objawić prawdę.
(9) Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje

(28) Ojcze, wsław Twoje imię. Wtem rozległ się głos z nieba: Już wsławiłem i jeszcze wsławię.


(6) Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata

To jeszcze zacytuj taki wers, w którym Jezus rzeczywiście, a nie w Twoich marzeniach, wypowiedział imię Jahwe. Wtedy będziemy mogli mówić, że nie praktykował żydowskiego zwyczaju niewymawiania tego imienia.
Cytuj:
Cytuj:
Nie rozśmieszaj mnie. Pokaż jakąkolwiek kopię tekstów ST, z której chrześcijanie usunęli tetragram, a nie witrynę w sieci, albo przestań oskarżać chrześcijan o czyny, których nie popełnili.

A na poważnie .pojedź do muzeów i popatrz. Tam mają te kopie.

Do którego muzeum mam się udać w celu obejrzenia chrześcijańskiej kopii ST bez tetragramu?

Aha... To co z tym greckim manuskryptem Nowego Testamentu z wieków I-III z imieniem Jahwe? Pokażesz go wreszcie?


Pn maja 28, 2012 11:32 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):
Uzasadnione jest pozostawienie tego tetragramu wszędzie gdzie występował. Zmiana to fałsz.
Gdzie wystepował - tak. Ale imię Jahwe bywało w niektórych tłumaczeniach także tam gdzie nie występował.

Ale dobrze - zmiana to fałsz.
Dodawanie tetragramu do NT - to zmiana. Czyli fałsz.

Cytuj:
Nie ma starożytnego tekstu NT w którym byłby tetragram - co właściwie kończy dyskusję
.
Cytuj:
Nie ma tę takiego dowodu na istnienie alfa centauri. Jednak nie zmienia to faktu że ona istnieje.

A wiesz że w NT było że Świadek Jehowy o nicku "ja" na forum katolik.pl nie ma pojęcia o logice? (tylko nie mów że w kopiach nie ma - z pewnoscią wykreślono. Nie zaprzeczaj - a jak chcesz zaprzeczyć to podaj werset. Ja nie znam żadnego w którym by było cokolwiek przeciwnego napisane...)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn maja 28, 2012 12:09 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 8:05 pm
Posty: 486
Lokalizacja: W-wa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Tetragram zaczął pojawiać się masowo dopiero około roku 1000 n.e. w tzw. kopiach masoreckich ST. Wcześniej Tetragram był używany od XVI wieku p.n.e. przez Edomitów a później używali go Egipcjanie oraz Babilończycy.

Zwróćmy uwagę na to, że słowo Biblia jest słowem greckim i słowo to oznacza - księgi.

Najbardziej znanymi tekstami biblijnymi w języku nowym hebrajskim są teksty Masoretów, które pojawiły się około VI-X wieku naszej ery.

Teksty te są co najmniej 1000 lat młodsze, niż tekst Greckiej Septuaginty, która jest datowana na rok 285 p.n.e.

Skąd się zatem wziął Tetragram skoro praktycznie go nie ma w Septuagincie?

Dlaczego tłumaczy się Biblię z nowoczesnego hebrajskiego (Teksty masoreckie), skoro istnieją znacznie starsze kopie greckiej Septuaginty?

Współcześni teologowie uznają oficjalnie 1000 lat młodszy od Septuaginty tekst hebrajski masoreckiego Starego Testamentu jako oryginalny paleo - hebrajski język, którym posługiwał się Mojżesz i prorocy.
Jest to świadome oszustwo!

Paleo hebrajski a nowoczesny hebrajski to dwa zupełnie odmienne języki i alfabety. Języki te nie mają ze sobą nic wspólnego, a ich alfabety są także zupełnie odmienne i czytane są odwrotnie. Na domiar złego paleo hebrajski posiada samogłoski a współczesny hebrajski ich nie posiada.

_________________
Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Mt 24:35


Pn maja 28, 2012 4:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Znów się posypało. Właśnie tego chciałem uniknąć. Wiadomo jednak, że żadnych "dokumentów" nie ma , więc nikt ich nie poda. Możemy sobie w takim razie pozwolić na "wolne wnioski". Ja też sobie pozwolę na parę odpowiedzi :)
ja napisał(a):
Na jakich kodeksach i manuskryptach .
czy nie tych pochodzących kilka wieków po pisarzach biblijnych.?
Musze przyznać, że niestety tak, ale z prostego powodu, że wcześniejszych nie ma.
Cytuj:
Pewnie nigdy nie byleś na zebraniu stąd takie brednie piszesz.
Pominę obelgi, bo na forum to niestety norma. Za to pochwalę się, że byłem nawet na "szkole teokratycznej" :PPPP . Gdybyś dokładniej powiedział, o jakie bzdury Ci chodzi, to bym odpowiedział precyzyjniej.
Cytuj:
Ale nie oznacza to że ich tam nie było.
Akurat tu się zgodzę. Jednak dowodów, że były i gdzie - nie ma, a o to pytałem.


Pn maja 28, 2012 5:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Ktoś może pomyśleć, że "muszę nie zgodzić się" z Barneyem, ale ja tylko chcę się wytłumaczyć, że
Barney napisał(a):
1.
W Polsce protestanci działają trochę na takiej zasadzie, jak grupy typu Odnowa czy RŚŻ - są to małe grupy pastoralne, z aktywnymi członkami
Dlatego szanuję Odnowę. Jednak uważam, że jest (przynajmniej w Polsce) odwrotnie, Odnowa i pewnie RŚŻ (nie kojarzę co to) działają jak protestanci. O Niemczech nie wiem, myślałem o Polsce.
Cytuj:
2.
Druga sprawa to cel czytania Biblii. Katolik raczej nie czyta (albo nie słucha w kościele) Biblii po to by dyskutować - nie uczy się na pamięć wersetów by coś udowodnić protestantom itd. - katolik traktuje Biblię raczej jako miejsce gdzie znajduje wiarę, a nie argumenty przeciw ŚJ czy protestantom.
Powiedziałbym, że raczej w ogóle nie czyta. Chwała wyjątkom, które są wszędzie. Zapamiętywanie (moja pięta) i czytanie "dla dyskusji" zostaje najczęściej wymuszone przy dyskusjach. Więc to nie zamierzenie, ale mus. Katolicy w większości tego unikają (nie będę domniemywał dlaczego, żeby nie wszczynać awantury), więc - sprawa jasna.


Pn maja 28, 2012 5:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Barney napisał(a):
1.
W Polsce protestanci działają trochę na takiej zasadzie, jak grupy typu Odnowa czy RŚŻ - są to małe grupy pastoralne, z aktywnymi członkami
protestujący napisał(a):
Dlatego szanuję Odnowę. Jednak uważam, że jest (przynajmniej w Polsce) odwrotnie, Odnowa i pewnie RŚŻ (nie kojarzę co to) działają jak protestanci. O Niemczech nie wiem, myślałem o Polsce.
OBIE grupy (Odnowa i protestanci) działają jak małe grupy pastoralne.
Napisałem o Nimczech, ale w USA czy Szwecji jest podobnie - tam gdzie wyznanie jest duże i nie złozone ze "ciepłych" konwertytów przecietny poziom aktywności jest niski. I własciwie dotyczy to w równym stopniu wszystkich wyznań.
Cytuj:
Cytuj:
2.
Druga sprawa to cel czytania Biblii. Katolik raczej nie czyta (albo nie słucha w kościele) Biblii po to by dyskutować - nie uczy się na pamięć wersetów by coś udowodnić protestantom itd. - katolik traktuje Biblię raczej jako miejsce gdzie znajduje wiarę, a nie argumenty przeciw ŚJ czy protestantom.
Powiedziałbym, że raczej w ogóle nie czyta. Chwała wyjątkom, które są wszędzie. Zapamiętywanie (moja pięta) i czytanie "dla dyskusji" zostaje najczęściej wymuszone przy dyskusjach. Więc to nie zamierzenie, ale mus. Katolicy w większości tego unikają (nie będę domniemywał dlaczego, żeby nie wszczynać awantury), więc - sprawa jasna.
Tu się zgadzamy. Katolicy unikają czytania dla dyskusji, rzadko podkreślają wersety itd.
Ja tak robię jak protestanci bo się tak przyzwyczaiłem (no i prowadzę sporo dyskusji). Jednak uważam to za złe (za koszt uprawiania apologetyki), bo wolałbym czytac bardziej dla zbudowania, a nie przekonywania.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn maja 28, 2012 5:27 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Barney napisał(a):
Uzasadnione jest pozostawienie tego tetragramu wszędzie gdzie występował. Zmiana to fałsz.
Gdzie wystepował - tak. Ale imię Jahwe bywało w niektórych tłumaczeniach także tam gdzie nie występował.[/qupte]


Ale dobrze - zmiana to fałsz.
Dodawanie tetragramu do NT - to zmiana. Czyli fałsz.

Jeśli by go tam wcześniej nie było.

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


Pn maja 28, 2012 6:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):
Barney napisał(a):
Uzasadnione jest pozostawienie tego tetragramu wszędzie gdzie występował. Zmiana to fałsz.
Gdzie wystepował - tak. Ale imię Jahwe bywało w niektórych tłumaczeniach także tam gdzie nie występował.[/qupte]


Ale dobrze - zmiana to fałsz.
Dodawanie tetragramu do NT - to zmiana. Czyli fałsz.

Jeśli by go tam wcześniej nie było.

Hipoteza, że imię Jahwe było w NT, ciągle pozostaje hipotezą, ponieważ jej nie udowodniłeś.


Pn maja 28, 2012 6:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
protestujący napisał(a):
Znów się posypało. Właśnie tego chciałem uniknąć. Wiadomo jednak, że żadnych "dokumentów" nie ma , więc nikt ich nie poda. Możemy sobie w takim razie pozwolić na "wolne wnioski". Ja też sobie pozwolę na parę odpowiedzi :)

Na jakich kodeksach i manuskryptach .
czy nie tych pochodzących kilka wieków po pisarzach biblijnych.?

Musze przyznać, że niestety tak, ale z prostego powodu, że wcześniejszych nie ma.

Czyli kilka stuleci później nic nie zostało zmienione.?
Nie żartuj.


Cytuj:
Pewnie nigdy nie byleś na zebraniu stąd takie brednie piszesz.

Pominę obelgi, bo na forum to niestety norma. Za to pochwalę się, że byłem nawet na "szkole teokratycznej" :PPPP . Gdybyś dokładniej powiedział, o jakie bzdury Ci chodzi, to bym odpowiedział precyzyjniej

O wypowiedzi dotyczące korzystania z rożnych przekładów Biblii.
Że to zakazane.


.
Cytuj:
Ale nie oznacza to że ich tam nie było.

Akurat tu się zgodzę. Jednak dowodów, że były i gdzie - nie ma, a o to pytałem.


Dowodów też nie ma na istnienie Jezusa. Ale jednak miliony ludzi w niego wierzą.

Po prostu pewne rzeczy są logiczne.
jeśli ktoś cytuje z tekstu w którym jest tetragram to trudno aby go pominął.

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


Pn maja 28, 2012 6:59 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL