Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:22 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 27  Następna strona
 Kanon Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Barney napisał(a):
protestujący napisał(a):
Barney napisał(a):
1
Gdyby Kościół chciał Biblię utajnić, to by jej najpierw nie spisał, a później nie przechowywał, przepisywał i chronił przez wieki. Warto sobie uświadomić w jakich warunkach to się odbywało – mnisi pracowali przy świetle kaganka, pisząc „na ślepo” (atrament ówczesny był widoczny dopiero po 6 godzinach!), kaligrafując literę za literą.
Tylko dodam, że nie mówisz o KRK. Owszem Kościół przepisywał i chronił. Nawet niektórzy członkowie KRK to czynili i chwała im za to.
Sorry, ale bzdura. A niby który Kościół to robił, hę ?
Myślałem na przykład o Prawosławiu :lol:. Zaprzeczysz?(może spróbuj czasami spojrzeć trochę szerzej)
Cytuj:
Cytuj:
2
Wyciąłem resztę, żeby się obronić przed techniką "bardzo dużo nie koniecznie na temat". Nawet słowa nie powiedziałem, że to Luter wprowadził Biblię "pod strzechy". Tyle, że pozostaje pytanie, kiedy to KRK spowodował że "zbłądziła Biblia pod strzechy"?
Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Co gorsze wkrótce zaczęły się pojawiać tłumaczenia protestanckie, w których „niewygodne” fragmenty zmieniano lub po prostu opuszczano. Przykład z naszego podwórka: ariański przekład Szymona Budnego (tzw. „Biblia Nieświeska”). Budny nie wierzył w boskość Jezusa, więc po prostu usunął z Nowego Testamentu fragmenty potwierdzające tę prawdę wiary. Podobnie dla „polemiki antykatolickiej” pozamieniał słowo „niewiasty” na „żony”, a faryzejskich uczonych żydowskich pozamieniał na „księży”.
To Twoja ocena. Jak każdy tłumacz być może tendencyjnie (ale niekoniecznie) przekładał na język polski. Jeżeli twierdzisz, że coś wyrzucił, to udowodnij.
To nie ocena tylko fakt. Niby jak mam udowodnić? Jak nie wierzysz to sprawdź, a jak Ci się nie chce to - sorry -kij Ci w oko
Dziękuję za życzenia(Łk 6:31). Jeżeli stawiasz tezy o oszustwie, a później nie chcesz/nie umiesz ich obronić, to tylko świadczy o sile Twoich argumentów.
Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Że nie były to obawy płonne świadczy powstanie tysięcy mniejszych i większych odłamów protestanckich, które twierdzą iż „wierzą i żyją ściśle według Biblii” i stanowią „biblijne chrześcijaństwo”. Tyle że każde z nich twierdzi co innego...
Odłamy (owszem nie tak liczne, ale jednak) od KRK świadczą, że teza była błędna
Co to są odłamy w KRK? W KRK się jest albo się nie jest - bo ma, w przeciwieństwie do "protestantyzmu", zdefiniowaną naukę.
Dla Ciebie niech to będą herezje. KRK woli stosować takie określenie.
Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
5
Co gorsze, problemy z interpretacją Pisma nie ograniczały się do spraw wiary. Przykładem może być Thomas Munzer (jeden z przywódców Reformacji) który począł wzywać do stworzenia w drodze walki zbrojnej królestwa Bożego na ziemi, którego podstawą miało być bezklasowe społeczeństwo kultywujące wspólnotę dóbr (skąd my to znamy?). W efekcie został najradykalniejszym ideologiem tzw. Wojny Chłopskiej która pochłonęła tysiące istnień.
Argument raczej poniżej pasa. Np. w obliczu wojen krzyżowych.
Kolejna bzdura.Dzięki Bogu że były wojny krzyżowe.
Tu też nie podzielam Twojego zdania, ale mogłem Cię podejrzewać.
Cytuj:
Problemem - owszem - było często to co wyprawiali krzyżowcy, ale nie same wyprawy.
Pewnie protestancka piąta kolumna.
Cytuj:
6
Też wytnę i mam dla Cibie propozycję; Załóż sobie temat o Lutrze - będziesz mógł sobie przynajmniej poużywać (albo odpowiadaj na temat).
Cytuj:
[list][*]Nie o tym mówimy, a o tym że Luter w swej pysze odrzucił część Pisma
A ja myślałem, że o kanonie Pisma Świętego. Może spróbuj najpierw przeczytać temat (taki pogrubiony), a później dopiero się odgryzać.


Cz maja 17, 2012 1:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Kanon Pisma Świętego
pudlasz napisał(a):
protestujący napisał(a):
Przyznam, że nie badałem za bardzo sprawy - Septuaginta, a tekst masorecki.


Dogmat o nieomylności Lutra?

Nie do końca zrozumiałem. Już pisałem, że czytam również np. Księgę Tobiasza. Faktem jest, że nie mam Biblii "w wydaniu prawosławnym".


Cz maja 17, 2012 1:46 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz sty 28, 2010 6:01 pm
Posty: 132
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Kanon Pisma Świętego
jednak zastanawiający jest fakt, że kraje protestanckie są najbardziej stabilne gospodarczo, cieszą się największymi swobodami obywatelskimi, to tam większość osób chce emigrować. W mniejszym stopniu kraje katolickie takie jak Francja czy Włochy, następna kategoria to katolickie z zabarwieniem maryjnym, a już na samym końcu kraje prawosławne, które wiecznie przeżywają jakieś perturbacje społeczno-gospodarcze.

_________________
Luteranin.


Cz maja 17, 2012 1:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
protestujący napisał(a):
pudlasz napisał(a):
protestujący napisał(a):
Przyznam, że nie badałem za bardzo sprawy - Septuaginta, a tekst masorecki.


Dogmat o nieomylności Lutra?

Nie do końca zrozumiałem. Już pisałem, że czytam również np. Księgę Tobiasza.

Czytanie nic nie znaczy. Pytanie brzmi:
Czy uważasz, że to jest księga spisana z natchnienia Ducha Świętego?


Cz maja 17, 2012 1:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Kanon Pisma Świętego
białogłowa napisał(a):
A skąd wiesz, że kanon z którego korzystasz to zbiór ksiąg natchnionych.
Pisałem (chyba ze cztery razy), że czytam też księgi uznawane przez katolików za natchnione.
Cytuj:
Piszesz o zgodności z resztą, skąd wiesz że to właśnie ta reszta jest natchniona a nie np. Apokalipsa Eliasza, Ks. Henocha czy Ewangelia Tomasza?
Wymienionych prze zCiebie rzeczywiście nie czytuję, bo być może zbyt pochopnie, ale traktuję je jako "wynalazki", fałszywki itp.
Cytuj:
No i pytanie zasadnicze, gdy piszesz, że ufasz Kościołowi
to co pod tym pojęciem ( Kosciół ) rozumiesz?
Pytałem kiedyś o tym na forum. Upraszczając i w skrócie traktuję Kościół jako twór niewidzialny i niezorganizowany formalnie. Więc członkowie Kościoła mogą w niedzielę iść na mszę do parafii, a inni w sobotę do sali Kościoła ADŚ. W odniesieniu do Biblii staram się korzystać ze wszystkich dostępnych mi ksiąg. Te które pojawiają się w kanonach 3 grup "są najpewniejsze"
Cytuj:
Edit: Ale Cię Barney przyrzucił,
To chyba jego taktyka. Kiedyś prosiłem go o "porcjowanie", ale nic to nie dało.


Cz maja 17, 2012 1:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czytanie nic nie znaczy. Pytanie brzmi:
Czy uważasz, że to jest księga spisana z natchnienia Ducha Świętego?
(Twój awatar bardzo pasuje do Twojego stylu, trochę mnie przytłacza/przeraża). Zależy, co rozumiesz pod tym stwierdzeniem. Jeżeli Ci to coś da, to korzystałem w niej żeby przekonać do pewnej prawdy biblijnej.


Cz maja 17, 2012 2:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
protestujący napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czytanie nic nie znaczy. Pytanie brzmi:
Czy uważasz, że to jest księga spisana z natchnienia Ducha Świętego?
Zależy, co rozumiesz pod tym stwierdzeniem. Jeżeli Ci to coś da, to korzystałem w niej żeby przekonać do pewnej prawdy biblijnej.

To może zacznijmy od początku:

Co rozumiesz pod pojęciem "księga spisana z natchnienia Ducha Świętego"?


Cz maja 17, 2012 2:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Cytuj:
Myślałem na przykład o Prawosławiu :lol:. Zaprzeczysz?(może spróbuj czasami spojrzeć trochę szerzej)
Napisałeś że NIE Kościół katolicki, a nie że TEŻ Prawosławie. Więc nie wykręcaj się.
Cytuj:
Wyciąłem resztę, żeby się obronić przed techniką "bardzo dużo nie koniecznie na temat". Nawet słowa nie powiedziałem, że to Luter wprowadził Biblię "pod strzechy". Tyle, że pozostaje pytanie, kiedy to KRK spowodował że "zbłądziła Biblia pod strzechy"?
W formie mówionej - od poczatku. W formie papierowej sprawił to postęp techniczny (Gutenberg) i spadek kosztów Pisma.
A Ty stawiałeś tezę że protestantyzm więc się znów nie wykręcaj
Cytuj:
Jeżeli stawiasz tezy o oszustwie, a później nie chcesz/nie umiesz ich obronić, to tylko świadczy o sile Twoich argumentów.
Stara technika - kazać udowadniać fakty, by adwersarz zakopał się w szczegółach. Może mam fotografować w muzeum ocalałe egzemplarze wypocin Budnego? Te dane sa ogólnie dostępne. I tak już na Twoje bzdury wypisałem sporo - Ty tylko stawiasz nowe, fałszywe tezy. Nie jestem Twoim niewolnikiem.

(odzywki wycinam - nie interesuje mnie ten sposób dyskusji)
Cytuj:
6
Też wytnę i mam dla Cibie propozycję; Załóż sobie temat o Lutrze - będziesz mógł sobie przynajmniej poużywać (albo odpowiadaj na temat).[/quote]Trzeba było nie bronić Lutra "w ciemno"- to byś teraz nie musiał rejterować.

Cytuj:
Cytuj:
Nie o tym mówimy, a o tym że Luter w swej pysze odrzucił część Pisma
A ja myślałem, że o kanonie Pisma Świętego. Może spróbuj najpierw przeczytać temat (taki pogrubiony), a później dopiero się odgryzać.
Następna prymitywna technika ucieczki. Najpierw wchodzisz w off-top , a jak Ci w offtopie udowodnić że piszesz bzdury - "wracasz do tematu".

Oj Protestujący, pozytywnie odróżniałeś się merytoryką od obecnych na forum innych protestantów. Niestety, upodabniasz się do nich powoli.

protestujący napisał(a):
białogłowa napisał(a):
A skąd wiesz, że kanon z którego korzystasz to zbiór ksiąg natchnionych.
Pisałem (chyba ze cztery razy), że czytam też księgi uznawane przez katolików za natchnione.
Cytuj:
Piszesz o zgodności z resztą, skąd wiesz że to właśnie ta reszta jest natchniona a nie np. Apokalipsa Eliasza, Ks. Henocha czy Ewangelia Tomasza?
Wymienionych prze zCiebie rzeczywiście nie czytuję, bo być może zbyt pochopnie, ale traktuję je jako "wynalazki", fałszywki itp.

CHyba Małgosiu będziesz musiała zapytać 5 raz - bo na pytanie "czemu" Protestujący odpowiada "czytam" :D :D :D
protestujący napisał(a):
Więc członkowie Kościoła mogą w niedzielę iść na mszę do parafii, a inni w sobotę do sali Kościoła ADŚ.
Czyli nieważna jest treść Ewangelii, różna w tych dwu miejscach?

Cytuj:
Cytuj:
Ale Cię Barney przyrzucił,
To chyba jego taktyka. Kiedyś prosiłem go o "porcjowanie", ale nic to nie dało.
Lekarstwo jest proste - porcjuj swoje posty, pisz mniej różnych tematycznie bzdur w jednym poście, to i odpowiedzi będziesz miał porcjowane:)


=============================
Cytuj:
jednak zastanawiający jest fakt, że kraje protestanckie są najbardziej stabilne gospodarczo, cieszą się największymi swobodami obywatelskimi, to tam większość osób chce emigrować. W mniejszym stopniu kraje katolickie takie jak Francja czy Włochy, następna kategoria to katolickie z zabarwieniem maryjnym, a już na samym końcu kraje prawosławne, które wiecznie przeżywają jakieś perturbacje społeczno-gospodarcze.
To nie jest "fakt" tylko falszywa teza Webera.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 17, 2012 2:02 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
W mojej opinii protestujący nie jesteś do końca miarodajną
osobą do wykazania stanowiska protestantów w sprawie natchnienia Pisma Św., masz chyba dość... liberalne podejście do kanonu.
Zresztą nie podaję tego w formie zarzutu :-D
Barney napisał(a):
białogłowa napisał(a):
A skąd wiesz, że kanon z którego korzystasz to zbiór ksiąg natchnionych.
protestujący napisał(a):
Pisałem (chyba ze cztery razy), że czytam też księgi uznawane przez katolików za natchnione.


CHyba Małgosiu będziesz musiała zapytać 5 raz - bo na pytanie "czemu" Protestujący odpowiada "czytam"
8O
Dobrze Grzesiu.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Cz maja 17, 2012 2:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
białogłowa napisał(a):
8O
Dobrze Grzesiu.
Przepraszam :oops: :)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 17, 2012 2:29 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Czasami naprawdę wystarczy spojrzeć trochę szerzej, anie potępiać w czambuł.
Barney napisał(a):
Napisałeś że NIE Kościół katolicki, a nie że TEŻ Prawosławie. Więc nie wykręcaj się.
O prawosławiu nie pisnąłem słówka. Stosuj określenia KRK w odróżnieniu od Kościół, a będzie łatwiej dyskutować.
Cytuj:
W formie mówionej - od poczatku. W formie papierowej sprawił to postęp techniczny (Gutenberg) i spadek kosztów Pisma.
A Ty stawiałeś tezę że protestantyzm więc się znów nie wykręcaj
No to dokładniej w jaki sposób KRK propagował w formie mówionej Biblię (może w czasie łacińskich mszy?), a kiedy zaczął ją propagować w formie drukowanej (nawet Polska jest tu dobrym przykładem).
Cytuj:
Nie jestem Twoim niewolnikiem.
Nawet nie pytam czyim?
Cytuj:
(odzywki wycinam - nie interesuje mnie ten sposób dyskusji)
Mówisz o "kij w oko"?
Cytuj:
Trzeba było nie bronić Lutra "w ciemno"- to byś teraz nie musiał rejterować.
To tylko dowód, że nie czytasz ze zrozumieniem tego co piszę. Kiedy ja pisze swoją opinię o wypowiedzi Lutra (wprowadzonej zresztą przez Ciebie) Ty przedstawiasz "krótki życiorys Lutra" z wnikliwą analiza jego grzechów. O to chodziło?
Cytuj:
Oj Protestujący, pozytywnie odróżniałeś się merytoryką od obecnych na forum innych protestantów. Niestety, upodabniasz się do nich powoli.
Przykro mi z tego powodu, ale masz w tym spory udział.
Cytuj:
CHyba Małgosiu będziesz musiała zapytać 5 raz - bo na pytanie "czemu" Protestujący odpowiada "czytam" :D :D :D
Fakt, że wypowiedzi na forum są widoczne dla wszystkich, ale staram się odróżniać osoby i odpowiadać zarówno"masowo" jak i "indywidualnie". To była odpowiedz dla białogłowy
Cytuj:
Lekarstwo jest proste - porcjuj swoje posty, pisz mniej różnych tematycznie bzdur w jednym poście, to i odpowiedzi będziesz miał porcjowane:)
Super. Próbujemy od tego momentu. OK.


Cz maja 17, 2012 2:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Cytuj:
Czasami naprawdę wystarczy spojrzeć trochę szerzej, anie potępiać w czambuł.
Cieszę się ze wreszcie doszedłeś do tego wniosku.
Masz ciekawe pojęcie o Mszy łacińskiej. Sądzisz że kazanie było po łacinie?
Co do Kościoła - nie piszę KRK bo jestem członkiem Kościoła Katolickiego (KRK to jeden z obrządków tego Koscioła - pisałem już o tym wielokrotnie).
I jest to jedyny istniejący Kościół.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 17, 2012 2:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Kanon Pisma Świętego
białogłowa napisał(a):
W mojej opinii protestujący nie jesteś do końca miarodajną
osobą do wykazania stanowiska protestantów w sprawie natchnienia Pisma Św., masz chyba dość... liberalne podejście do kanonu.
Zresztą nie podaję tego w formie zarzutu :-D
Tak, muszę Ci przyznać rację, że nie jestem "typowym protestantem". Ludzie którzy trzymają się słowa "kanon" i tu wyliczają kolejne księgi moim zdaniem nie mają łatwo. Jakiś czas dyskutowałem ze ŚJ. Byłem ciekawy jak oni podeszli do kanonu. Przy ich odrzuceniu nie tylko innych przekładów, ale wręcz tradycyjnych źródeł, pytanie dlaczego zdecydowali się na taki, a nie inny skład PNŚ jest dla mnie wielką zagadką? Niestety chyba się nie dowiem, bo jak okazało się 3 raz, że nie jestem pokornym uczniem, spotkania się skończyły.
Stwierdziłem, że mogę się wypowiedzieć, bo pytanie nie było do protestantów, tylko do osób spoza Kościoła katolickiego


Cz maja 17, 2012 2:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Barney napisał(a):
I jest to jedyny istniejący Kościół.
Nie wiem czy moje pisanie ma w takim razie jakiś sens. Życzę ci, żebyś nie pomylił się w tym stwierdzeniu.


Cz maja 17, 2012 2:59 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lis 22, 2009 7:33 pm
Posty: 192
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Yarpen Zirgin napisał(a):
To pytania do osób spoza Kościoła katolickiego:

1. Kto ustalił kanon Pisma Świętego, którym się posługujesz?

1a. Jeżeli uważasz, że Duch Święty, to komu ten kanon objawił?

Spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytania.

Zacznijmy od początku, krok po kroku:
1.
Żył sobie Pan Jezus na ziemi i powiedział wiele ważnych, dla nas ludzi, rzeczy.
2.
Żyli sobie apostołowie wybrani przez Pana Jezusa i powiedzieli wiele ważnych rzeczy. Pan Jezus powiedział, że kto słucha apostołów, słucha Jego. Więc w sprawach wiary i moralności apostołowie zostali uczynieni nieomylnymi. Byli nieomylni gdy wypowiadali się w ramach swojego urzędu apostolskiego ( a nie w wypowiedziach prywatnych).
3.
Apostołowie lub ktoś z ich towarzyszy spisali wypowiedzi Pana Jezusa i wypowiedzi apostołów.
4.
Pisma zawierające wypowiedzi Pana i apostołów były zaadresowane do konkretnych wspólnot pierwszych chrześcijan, którzy zdawali sobie sprawę z tego kto spisał te wypowiedzi. Zatem te pisma były przyjęte wśród pierwszych chrześcijan za źródło nieomylnej nauki Pana i apostołów.
5.
Bardzo szybko spisane wypowiedzi Pana Jezusa i apostołów były przepisywane, zważywszy na autorytet nieomylnej nauki tychże osób. Tak więc również inne społeczności pierwszych chrześcijan zaczęły dysponować spisanymi wypowiedziami o nieomylnym charakterze.
6.
Wspólnoty, które przepisywały i przechowywały te księgi stawały się świadkami pewnego procesu historycznego. Mogli poświadczyć, że pisma te powstały w środowisku apostolskim.
7.
Dzięki kopiowaniu i zgromadzaniu pism autorstwa apostołów i uczniów apostolskich zaczęły powstawać zbiory tych pism, które ostatecznie przybrały postać zbioru zawierającego 27 ksiąg, który dziś nazywamy Nowym Testamentem.

Toteż odpowiadając na Twoje pytanie należy stwierdzić, że kanon, czyli lista natchnionych ksiąg wynika wprost z zebranych informacji na temat faktów historycznych dotyczących powstania poszczególnych natchnionych ksiąg. To wspólnoty pierwszych chrześcijan dysponowały tymi informacjami. One zatem poświadczały, że pisma są autorstwa apostolskiego i co za tym idzie zawierają nieomylne objawienie chrześcijańskie.
Zatem by ustalić kanon pism, należy jedynie ustalić pewne fakty historyczne, opierając się na świadectwach tych wspólnot, które otrzymały te księgi. To właśnie uczyniono i mamy Nowy Testament.


Yarpen Zirgin napisał(a):
2. Jakie są kryteria uznawania danej księgi za spisaną z natchnienia Bożego?

2a. Jeżeli nie ma żadnych, to skąd wiesz, że księga jest natchniona?

2b. Jeżeli "Biblia podaje, które są natchnione", to wskaż księgę, rozdział i wersy, które zawierają tę listę.


Są kryteria.
1.
Pismo musi być autorstwa apostolskiego bądź bliskiego apostołom. Tylko takie autorstwo gwarantuje bowiem, że pismo jest natchnione. "Kto was słucha, mnie słucha", to kryterium stworzone przez samego Pana.
2.
Pismo musi stanowić zbiór wypowiedzi Pana Jezusa bądź wypowiedzi apostołów. Tylko wypowiedzi tych osób są nieomylne, zgodnie ze słowami samego Pana.
3.
Pismo musi być poświadczone przez adresatów, którzy są świadkami dla autorstwa tego pisma. Adresatami powinny być osoby lub wspólnoty cieszące się dobrym świadectwem, tak by ich świadectwo nie ulegało wątpliwości.

To tak z grubsza.


Cz maja 17, 2012 3:00 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 27  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL