Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 7:54 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 27  Następna strona
 Kanon Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Dzieci dzieci
offtop leci.


pudlaszu, czepiasz się literek zamiast skupić się na sensie. Czy przykładowo Cezar, Oktawian August i całe rzesze "boskich cesarzów" podążało drogą theosis? Może jeszcze powiesz, że egipscy faraoni byli protoplastami Ojców Kościoła? No oni też byli synami boga, tyle że boga Ra (albo Horusa, nie pamiętam). Możemy wziąć jeszcze Greków, tam co chwilo ktoś pochodził z rodu Zeusa, Apollona czy Afrodyty. I nie było nic dziwnego, jak po śmierci został uznawany za herosa, pół-boga, a nawet boga.


O to chodzi?


Jest różnice, czy człowiek chce być sam sobie bogiem (i zastąpić tym Boga), czy dąży do jedności z Bogiem i przez to nim się staje. Brzmi podobnie, ale to dwie różne drogi.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Pt maja 18, 2012 7:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Kanon Pisma Świętego
bert04 napisał(a):
Jest różnice, czy człowiek chce być sam sobie bogiem (i zastąpić tym Boga), czy dąży do jedności z Bogiem i przez to nim się staje. Brzmi podobnie, ale to dwie różne drogi.

Chodzi oczywiście o drugą opcję. Przecież zarówno Ty, jak i pudlasz mówicie o tym samym.


Pt maja 18, 2012 7:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Labarum napisał(a):
Dokładnie. Nie rozumiem, skąd zdziwienie rzymskich-katolików.

Zdziwienie stąd, że utrzymujecie, że człowiek staje się Bogiem, a nie uczestnikiem boskiej natury. I nie wyrywaj twierdzeń z kontekstu, a przestudiuj cały tekst:
"Ludzie stają się współdziedzicami, towarzyszami Boga i dzięki Bożemu darowi otrzymują nie tylko godność królewską, ale stają się samym Bogiem. [b]Uczestniczą w radości Boga przez wieki wieków9.
Symeon nawiązuje tutaj do przebóstwienia[/b] dokonującego się już w tym życiu. Gdzie indziej mówi o przebóstwieniu eschatologicznym, o chwili, gdy święci staną się jak Chrystus. Wtedy, gdy księga sumienia świętych zostanie otwarta... Chrystus Bóg, obecnie ukryty w nich, zabłyśnie, jak zabłysnął najprzód z Ojca przed wszystkimi wiekami. Wtedy święci będą jak Najwyższy"
.
Słowo "jak" wyraźnie wskazuje na różnicę.
i dalej:
"Słuchajcie wy, którzy podobnie jak ja przekroczyliście (prawo), śpieszcie się. W waszym znoju wytężajcie się w biegu, by otrzymać, by uchwycić znaczenie niematerialnego ognia - mówiąc «znaczenie» skierowuje was do Boskiej istoty - ażeby zapalić duchową lampę waszych dusz, tak by stały się jaśniejącymi lampami w świecie - nawet, gdy nie są widziane przez tych, którzy są na świecie, tak że wy możecie stać się jako bogowie, posiadając całą Bożą chwałę w swym wnętrzu15.
Warto zauważyć, że Symeon zachęcając nas do uchwycenia Boskiej istoty, myśli o chwale Boga, która w pełni przebywa w nas, gdy ktoś staje się jak Bóg."


I podlinkowana przez Ciebie teologia nie jest katolicka, a jednak mówi o przebóstwieniu, a nie byciu Bogiem: "Zaprezentowany poniżej tekst stanowi ostatni rozdział monografii opracowanej przez prawosławnego biskupa Brukseli i całej Belgii a poświęconej świętemu Symeonowi Nowemu Teologowi1. Arcybiskup Basil Krivocheine (1900-1985) był znanym patrologiem i teologiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Dzięki swoim publikacjom stał się jednym z autorytetów naukowych w dziedzinie tradycji monastycyzmu atonickiego, jak również całej teologii prawosławnej."

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt maja 18, 2012 7:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Małgosia napisał(a):
Zdziwienie stąd, że utrzymujecie, że człowiek staje się Bogiem, a nie uczestnikiem boskiej natury.

"Zjednoczenie z Bogiem oznacza zjednoczenie z Boskimi energiami, a nie z Bożą istotą – mówiąc o przebóstwieniu i zjednoczeniu, Kościół prawosławny odrzuca wszelkie formy panteizmu. "
http://www.cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=76

Na tym właśnie polega bycie bogiem (z małej litery).

Gdzie tu jest napisane, że stajemy się kolejnymi osobami Trójcy Świętej?


Pt maja 18, 2012 7:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Labarum napisał(a):
Na tym właśnie polega bycie bogiem (z małej litery).

Z małej, z dużej. Po jakie licho w ogóle stawać się bogiem. Nie wystarcza Wam przebóstwienie natury? Bycie świętymi?
A na marginesie: wprowadza to niepotrzebne zamieszanie, co udowodnił pudlasz, który rozumie dosłownie (i nie mów mi, że nie, bo cały czas starał się być kontra moim wypowiedziom, łącznie z wycieczką ad personam).

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt maja 18, 2012 7:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Małgosia napisał(a):
Z małej, z dużej. Po jakie licho w ogóle stawać się bogiem. Nie wystarcza Wam przebóstwienie natury? Bycie świętymi?

Bycie świętym oznacza bycie bogiem.
Małgosia napisał(a):
A na marginesie: wprowadza to niepotrzebne zamieszanie, co udowodnił pudlasz, który rozumie dosłownie (i nie mów mi, że nie, bo cały czas starał się być kontra moim wypowiedziom, łącznie z wycieczka ad personam).

No bo to trzeba rozumieć dosłownie, ale poprawnie - "Jestem bogiem dzięki Bogu. On mnie takim uczynił."

Nie widzę niczego kontrowersyjnego w wypowiedziach pudlasza, jeśli chodzi o rozumienie przebóstwienia. Też mi tak to batiuszka tłumaczył - uczestnictwo w Bożych energiach, ale nie w Bożej istocie.


Pt maja 18, 2012 7:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Labarum napisał(a):
Bycie świętym oznacza bycie bogiem.

Nie. Bycie świętym oznacza życie z Bogiem. No ale cóż, już teraz rozumiem Waszą niezmierzoną pychę: jesteście bogami. Że jeszcze nie macie panteonu :? A może macie?

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt maja 18, 2012 7:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Małgosia napisał(a):
Labarum napisał(a):
Bycie świętym oznacza bycie bogiem.

Nie. Bycie świętym oznacza życie z Bogiem. No ale cóż, już teraz rozumiem Waszą niezmierzoną pychę: jesteście bogami. Że jeszcze nie macie panteonu :? A może macie?

Przebóstwienie oznacza bycie bogiem (ja takiego stanu jeszcze nie osiągnąłem). To tak jak z byciem bardzo bogatym, wpływowym człowiekiem, tyle że... wyłącznie dzięki rodzicom.


Pt maja 18, 2012 7:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Labarum napisał(a):
Przebóstwienie oznacza bycie bogiem (ja takiego stanu jeszcze nie osiągnąłem).

Nie oznacza. Jeśli dla Ciebie oznacza, to dąż do tego, aby być bogiem. Ja dążę do życia z Bogiem. Chęć bycia bogiem opisuje Księga Rodzaju.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt maja 18, 2012 8:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Małgosia napisał(a):
Labarum napisał(a):
Przebóstwienie oznacza bycie bogiem (ja takiego stanu jeszcze nie osiągnąłem).

Nie oznacza. Jeśli dla Ciebie oznacza, to dąż do tego, aby być bogiem. Ja dążę do życia z Bogiem. Chęć bycia bogiem opisuje Księga Rodzaju.

Księga Rodzaju opisuje chęć bycia bogiem bez Boga i wbrew Jego przykazaniom.

Pudlasz podał odpowiednie cytaty, które tłumaczą na czym polega prawdziwe przebóstwienie, bycie bogiem - bycie bogiem z łaski Boga.


Pt maja 18, 2012 8:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Labarum napisał(a):
Księga Rodzaju opisuje chęć bycia bogiem bez Boga i wbrew Jego przykazaniom.

Uważasz, że panteon jest wola Boga?
Labarum napisał(a):
Pudlasz podał odpowiednie cytaty, które tłumaczą na czym polega prawdziwe przebóstwienie, bycie bogiem - bycie bogiem z łaski Boga.

Nie tłumacz pudlasza i nie rób ze mnie tłumoka, który nie rozumie pisanego słowa. Wiem w jakim celu pudlasz podał i cytaty i wiem, że nie znaczyły one tego co sugerował. za wszelką cenę chcesz to wyprostować. Ale po co? Przecież podany przez Ciebie link wyraźnie mówi, że Cerkiew wcale nie naucza, że ludzie są bogami, a mówi (tekst podlinkowany) o przebóstwieniu.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt maja 18, 2012 8:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Małgosia napisał(a):
Uważasz, że panteon jest wola Boga?

Bóg chce, żebyśmy byli bogami. Najwidoczniej nie rozumiesz na czym polega przebóstwienie.
Małgosia napisał(a):
Wiem w jakim celu pudlasz podał i cytaty i wiem, że nie znaczyły one tego co sugerował.

A co znaczyły?
Małgosia napisał(a):
Przecież podany przez Ciebie link wyraźnie mówi, że Cerkiew wcale nie naucza, że ludzie są bogami, a mówi (tekst podlinkowany) o przebóstwieniu.

To jest jedno i to samo.

"Człowiek, który „staje się bogiem” nie przestaje być człowiekiem – „stając się bogiem przez łaskę, pozostaje stworzeniem, tak jak Chrystus pozostał Bogiem, stając się człowiekiem przez Wcielenie”. Istota ludzka nie staje się Bogiem z natury, lecz jedynie „bogiem stworzonym”, bogiem z łaski."

"Jeśli ktoś zapytuje: „Jak mogę zostać bogiem?”, odpowiedź jest bardzo prosta – uczęszczaj do świątyni, regularnie przystępuj do sakramentów, módl się do Boga „w duchu i w prawdzie”, czytaj Ewangelię, przestrzegaj przykazań Bożych."
http://www.cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=76


Pt maja 18, 2012 8:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Labarum napisał(a):
Bóg chce, żebyśmy byli bogami.


Czy jesteś bogiem albo Bogiem ? Jesteś Mesjaszem, Labarum ?

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Pt maja 18, 2012 8:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Mały Książę napisał(a):
Labarum napisał(a):
Bóg chce, żebyśmy byli bogami.


Czy jesteś bogiem albo Bogiem ? Jesteś Mesjaszem, Labarum ?

viewtopic.php?p=762746#p762746
viewtopic.php?p=762626#p762626
viewtopic.php?p=762694#p762694
viewtopic.php?p=762712#p762712


Pt maja 18, 2012 8:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Labarum napisał(a):
Bóg chce, żebyśmy byli bogami. Najwidoczniej nie rozumiesz na czym polega przebóstwienie.

jedno jest pewne: jedno z nas nie rozumie i nie jestem to ja.
Labarum napisał(a):
Małgosia napisał(a):
Wiem w jakim celu pudlasz podał i cytaty i wiem, że nie znaczyły one tego co sugerował.

A co znaczyły?
Małgosia napisał(a):
Przecież podany przez Ciebie link wyraźnie mówi, że Cerkiew wcale nie naucza, że ludzie są bogami, a mówi (tekst podlinkowany) o przebóstwieniu.

To jest jedno i to samo.

Że co 8O ?? ?? ?? To samo ?? !! ?? !!
W pierwszym zdaniu napisałam, że cytaty pudlasza mówiły o czymś innym niż sugerował. Drugim zdaniem potwierdziłam, że Cerkiew naucza tak jak ja to tłumaczę.
Labarum napisał(a):
"Człowiek, który „staje się bogiem” nie przestaje być człowiekiem – „stając się bogiem przez łaskę, pozostaje stworzeniem, tak jak Chrystus pozostał Bogiem, stając się człowiekiem przez Wcielenie”. Istota ludzka nie staje się Bogiem z natury, lecz jedynie „bogiem stworzonym”, bogiem z łaski."

Wystarczy mi poprzedni link, który zawiera nauczanie Symeona w opracowaniu biskupa prawosławnego. Nic więcej nie potrzebuję. To jest rozumienie jednoznaczne z moim.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt maja 18, 2012 8:35 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 27  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL