Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 14, 2024 1:10 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Trójca Święta
paniczdomi napisał(a):
najważniejsze, że odpusty co jakiś czas są.
Nie ma. Nie ma w prawosławiu niczego, co by przypominało odpusty w rozumieniu katolickim. Przepraszam, jeśli mój post mógł sugerować coś innego.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Śr lip 13, 2011 12:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 16, 2009 6:12 pm
Posty: 2377
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Trójca Święta
Labarum napisał(a):
paniczdomi napisał(a):
najważniejsze, że odpusty co jakiś czas są.
To jest najważniejsze, różnice subtelne pomiędzy katolicyzmem i prawosławiem dla Boga pewnie nie mają większego znaczenia (...)

Wbrew pozorom nie są to subtelne różnice, jeśli mowa o odpustach i czyśćcu. Prawosławie w ogóle odrzuca nauczanie o odpustach i czyśćcu.
paniczdomi napisał(a):
(...) ważne że ludzie wierzą, modlą się, nawracają i czynią pokutę.

A to przepraszam, cofam.
Zasugerowałem się wypowiedzią osoby wcześniej, zmęczenie :)
dziękuję za sprostowanie.
Niemniej jednak jak niżej napisałem, wiara, oraz nawracanie się, to co Mama Jezusa mówi jest wolą Boga Ojca, Matka Boża prowadzi do Syna Bożego, to jest najważniejsze.

p.s. zefciu, nie szkodzi, ale dobrze że jest prowadzona rozmowa w duchu pokoju, to na pewno przynosi owoce.
Zmęczenie daje czasami sie we znaki, jeśli ktoś pracuje np. czasami na dwie zmiany :)

_________________
"Bóg jest miłością" :) | Polecam dla katolickich małżeństw -> www.mamre.pl | Bądźmy Miłosierni


Śr lip 13, 2011 12:57 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 8:05 pm
Posty: 486
Lokalizacja: W-wa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Trójca Święta
Wiele religii twierdzi, że Jezus Chrystus jest częścią tzw. 'trójcy świętej', nie zdając sobie sprawy z tego, że takie zrozumienie nie tylko odbiera należną Mu chwałę, ale czyni plan zbawienia ludzkości aktem zupełnie nielogicznym.

Większość najbardziej wykształconych teologów uczy nas, że Jezus jest częścią tzw. 'trójcy świętej'.

Według tego dogmatu istnieje:

Bóg Ojciec
Syn Boży - Jezus Chrystus
Duch Boży

Wszystkie osoby są sobie równe, wszystko wiedzące, wszystkie są wszechmocne.

Termin 'trójca' nie jest pojęciem biblijnym i w Biblii nigdzie nie występuje.

Syn Boży nie jest równy Bogu Ojcu i najwyraźniej są to dwie różne osoby. Z tej prostej przyczyny Biblia oznajmia nam, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Bóg ma Syna jednorodzonego, którego według Biblii 'zrodził' a nie stworzył. W podobny sposób ojciec może także z żony zrodzić syna czy córkę, czy też więcej dzieci.

Liczba trzy nie jest w Biblii nigdzie użyta w kontekście Boga Ojca oraz Syna Bożego.

Duch Boży nie jest nigdzie nazwany w Biblii... Bogiem, a o Ojcu Jezus wyraźnie mówił, że...

"Ojciec jest większy ode mnie" (Jana 14:28)

Teologowie zaprzeczą mówiąc, że jedynie w postaci człowieka Jezus był mniejszy od Boga. Zapominają dodać, że Jezus po zmartwychwstaniu usiadł po prawicy swego Ojca. To także wyklucza równość Ojca i Syna oraz określa hierarchię władzy w niebie.

Na poparcie najczęściej cytuje się werset:

I Jana 5:(7) Albowiem trzech jest świadków: (8) Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni.

Sprawdź to zdanie w kontekście:

I Jana 5:(5) A któż może zwyciężyć świat, jeżeli nie ten, który wierzy, że Jezus jest Synem Bożym? (6) On jest tym, który przyszedł przez wodę i krew, Jezus Chrystus; nie w wodzie tylko, ale w wodzie i we krwi, a Duch składa świadectwo, gdyż Duch jest prawdą. (7) Albowiem trzech jest świadków: (8) Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni. (9) Jeżeli świadectwo ludzkie przyjmujemy, to tym bardziej świadectwo Boże, które jest wiarogodniejsze; a to jest świadectwo Boga, że złożył świadectwo o swoim Synu. (BW)

Biblia Gdańska dodaje do wersetu - 7...

(7) Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są.

Werset (7) w takiej formie jest dla wielu koronnym 'dowodem' na 'trójcę' i... dodatek ..."na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są." nie występuje w najstarszych manuskryptach!

Inni twierdzą, że... (7)"Albowiem trzech jest świadków:" (BW)

Albo jeszcze bardziej sensownie: (7) Trzej bowiem dają świadectwo: BWP.

Czyżby Duch, woda i krew - to miałaby być trójca!?

Różnice w przekładach Biblii w tym właśnie wersecie dają nam rzeczywisty obraz intencji nieuczciwych tłumaczy!

Świadczy to także o zdecydowanie negatywnym wydźwięku owej nie biblijnej doktryny, która uwłacza Jezusowi oraz Bogu Ojcu.

Rzeczywisty kontekst owego fragmentu - apostoł Jan mówi o dowodach na to, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym.

Jakie wydarzenia czy elementy świadczą o synostwie Bożym Jezusa?

Woda i krew. Oznacza to chrzest wodny, który był proroczo zapowiedziany przez proroków. Krew także została zapowiedziana przez proroków i owo świadectwo wody i krwi wskazuje wyraźnie na to, że Jezus jest Synem Bożym. Krew i śmierć są także solidnym świadectwem. Woda chrztu Janowego była także wymownym świadectwem dla masy Żydów i Jan Chrzciciel wydał obszerne świadectwo o Jezusie, zanim Jezus do niego przyszedł, aby dać się ochrzcić.

"Duch składa świadectwo" - wszystkie cudowne dzieła Jezusa były dokonane mocą Ducha Bożego ze zmartwychwstaniem Jezusa włącznie. Wiele tysięcy widziało to na własne oczy. Czyli Duch złożył także obszerne świadectwo.

W wersetach tych Jan udowadnia nam, że Jezus jest Synem Bożym i przedstawia na to konkretne dowody.

Czyli... gdzie jest tutaj mowa o jakiekolwiek 'trójcy'? Gdybyśmy tak wyjaśniali Biblię, to owa logika moze nas zaprowadzić do nikąd. Każda wzmianka o trzech osobach, powiedzmy w TV to podstawa logiczna do uznania ich za... trójcę?





Dogmat o 'trójcy' jest więc niezrozumiały, nielogiczny, nie biblijny i nie posiadający żadnych biblijnych podstaw. Ale dogmat ten jest najpopularniejszym dogmatem chrześcijańskim. Najgorliwszym jego promotorem jest nie kto inny, jak Kościół Rzymsko-Katolicki.

Dogmatu tego nie można wyjaśnić logicznie ani udowodnić wersetami biblijnymi.

Czyli po co owa doktryna jest nam potrzebna?

Czyżby kolejna próba ośmieszania Boga i religii przez szatana? Dogmat 'trójcy' jest więc teorią, która praktycznie nią pozostała po wielu wiekach debat i dyskusji. Podobnie jak teoria ewolucji czy teoria wielkiego wybuchu. Hmmm... czyż nie wygląda na to, że autorem większości teorii jest sam... szatan, i owe teorie podważają autorytet samego Boga?

Jezus więc nie jest częścią 'trójcy' - jest Synem Bożym, co czyni Go automatycznie Bogiem i pełni On wolę swego Ojca, od początku, aż do chwili obecnej.
Jezus i Bóg - nieskończoną miłością.

Ciachciacz - z litości

_________________
Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Mt 24:35


Wt maja 08, 2012 4:04 pm
Zobacz profil
Post Re: Trójca Święta
To odpowiedz mi na trzy proste pytania:
1. Czy nie zastanawiałeś się, że twoje argumenty były już wcześniej wypowiadane?
2. Czym byłoby zwycięstwo Jezusa nad grzechem, gdyby:
a) sam nie chciał oddać życia
b) nie przyjoł ludzkiej natury podejmując największy trud (no bo Bóg mógł wybrać każdego, ale akurat wybrał Jednorodzonego? Skoro jesus był tylko człowiekiem, to Bóg mógł wybrać każdego bo był zarówno Ojcem Adama i wszystkich ludzi?

3. W czym wyraziłoby się odkupienie ludzi z mocy grzechu, gdyby nie Jezus który będąc Bogiem przybrał postać ludzką tym samym wydoskonalając człowieka?


Wt maja 08, 2012 4:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Trójca Święta
Wbrew pozorom dogmat Trójcy Świętej posiada odzwierciedlenie w Biblii. Zapytam Cię Piotrex: w ilu bogów wierzysz?

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Wt maja 08, 2012 4:32 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 8:05 pm
Posty: 486
Lokalizacja: W-wa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Trójca Święta
alek9998

1. Nie przejrzałem całego tematu, jeśli padły to przynajmniej powtórzyłem je w harmonijnej całości
2. a) nie zaprzeczam, że Jezus chciał oddać swojego życia
b) Jezus Chrystus jest Synem Bożym, przez Niego powstał cały wszechświat. Jest on pierworodnym stworzeniem.

O Chrystusie:

Ew. Jana 1

1 Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
4 W Nim było życie,
a życie było światłością ludzi,
5 a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła.
6 Pojawił się człowiek posłany przez Boga -
Jan mu było na imię.
7 Przyszedł on na świadectwo,
aby zaświadczyć o światłości,
by wszyscy uwierzyli przez niego.
8 Nie był on światłością,
lecz [posłanym], aby zaświadczyć o światłości.
9 Była światłość prawdziwa,
która oświeca każdego człowieka,
gdy na świat przychodzi.
10 Na świecie było [Słowo],
a świat stał się przez Nie,
lecz świat Go nie poznał.
11 Przyszło do swojej własności,
a swoi Go nie przyjęli.
12 Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli,
dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi,
tym, którzy wierzą w imię Jego -
13 którzy ani z krwi,
ani z żądzy ciała,
ani z woli męża,
ale z Boga się narodzili.
14 A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.

3. Jezus jest Bogiem, ale Bóg Ojciec - stworzyciel wszechświata jest jeden

Tomasz24 Wierzę w Boga Ojca i Jezusa Chrystusa, który jest Synem Bożym co czyni Go automatycznie Bogiem, bo ma wszystkie atrybuty Boga Ojca, jest jego lustrzanym odbiciem. Ale są całkowicie odmienne postacie i na pewno nie są sobie równe

_________________
Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Mt 24:35


Wt maja 08, 2012 4:50 pm
Zobacz profil
Post Re: Trójca Święta
Piotrex napisał(a):
alek9998

1. Nie przejrzałem całego tematu, jeśli padły to przynajmniej powtórzyłem je w harmonijnej całości
2. a) nie zaprzeczam, że Jezus chciał oddać swojego życia
b) Jezus Chrystus jest Synem Bożym, przez Niego powstał cały wszechświat. Jest on pierworodnym stworzeniem.




bardzo przepraszam, wynikneło to z tego, ze nasze forum jest dość niedoładne (nie określa dokładnie wyznania).
A więc jak interpretyjesz słowa "Ja jestem w Ojcu a Ojciec we Mnie"


Wt maja 08, 2012 5:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Trójca Święta
Piotrex napisał(a):
alek9998
Tomasz24 Wierzę w Boga Ojca i Jezusa Chrystusa, który jest Synem Bożym co czyni Go automatycznie Bogiem, bo ma wszystkie atrybuty Boga Ojca, jest jego lustrzanym odbiciem. Ale są całkowicie odmienne postacie i na pewno nie są sobie równe

Czyli jest dwóch bogów?

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Śr maja 09, 2012 11:25 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 8:05 pm
Posty: 486
Lokalizacja: W-wa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Trójca Święta
alek9998 napisał(a):
Piotrex napisał(a):
alek9998

1. Nie przejrzałem całego tematu, jeśli padły to przynajmniej powtórzyłem je w harmonijnej całości
2. a) nie zaprzeczam, że Jezus chciał oddać swojego życia
b) Jezus Chrystus jest Synem Bożym, przez Niego powstał cały wszechświat. Jest on pierworodnym stworzeniem.




bardzo przepraszam, wynikneło to z tego, ze nasze forum jest dość niedoładne (nie określa dokładnie wyznania).
A więc jak interpretyjesz słowa "Ja jestem w Ojcu a Ojciec we Mnie"


Syn Boży Jezus Chrystus jest lustrzanym odbiciem Boga Ojca i jeśli wielbimy Jezusa wielbimy automatycznie Stworzyciela. Bóg Ojciec i Syn Boży to 2 inne postacie. Więc tak, obaj są Bogami, bo mają atrybuty boskie, np. mogą słyszeć modlitwę każdego człowieka na ziemi

_________________
Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Mt 24:35


Śr maja 09, 2012 5:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 10:55 pm
Posty: 1740
Płeć: mężczyzna
Post Re: Trójca Święta
Piotrex napisał(a):
alek9998 napisał(a):
Piotrex napisał(a):
alek9998

1. Nie przejrzałem całego tematu, jeśli padły to przynajmniej powtórzyłem je w harmonijnej całości
2. a) nie zaprzeczam, że Jezus chciał oddać swojego życia
b) Jezus Chrystus jest Synem Bożym, przez Niego powstał cały wszechświat. Jest on pierworodnym stworzeniem.




bardzo przepraszam, wynikneło to z tego, ze nasze forum jest dość niedoładne (nie określa dokładnie wyznania).
A więc jak interpretyjesz słowa "Ja jestem w Ojcu a Ojciec we Mnie"



Syn Boży Jezus Chrystus jest lustrzanym odbiciem Boga Ojca i jeśli wielbimy Jezusa wielbimy automatycznie Stworzyciela. Bóg Ojciec i Syn Boży to 2 inne postacie. Więc tak, obaj są Bogami, bo mają atrybuty boskie, np. mogą słyszeć modlitwę każdego człowieka na ziemi



Jak nam chrzescijanom wiadomo, fundamentem wiary jest Pismo Swiete,
Pismo Swiete wyraznie mowi o Bogu Ojcu, Synu Bozym i Duchu Swietym, Ci trzej stanowia jedno, slowo ``Trojca``jako takie w Pismie Swietym nie wystepuje, rozbieranie tego na czynniki pierwsze nie ma sensu, wiary nie da sie pojac logika bylo by to zbyt proste. :)

Bog jest tylko jeden i tego nie zmieni zadna filozofia ludzka :)


Śr maja 09, 2012 7:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Trójca Święta
Piotrex napisał(a):
Syn Boży Jezus Chrystus jest lustrzanym odbiciem Boga Ojca i jeśli wielbimy Jezusa wielbimy automatycznie Stworzyciela. Bóg Ojciec i Syn Boży to 2 inne postacie. Więc tak, obaj są Bogami, bo mają atrybuty boskie, np. mogą słyszeć modlitwę każdego człowieka na ziemi

Nie odpowiedziałeś, więc powtórzę:
Czy mamy dwóch bogów?

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Cz maja 10, 2012 2:35 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 8:05 pm
Posty: 486
Lokalizacja: W-wa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Trójca Święta
Tomasz24 napisał(a):
Piotrex napisał(a):
Syn Boży Jezus Chrystus jest lustrzanym odbiciem Boga Ojca i jeśli wielbimy Jezusa wielbimy automatycznie Stworzyciela. Bóg Ojciec i Syn Boży to 2 inne postacie. Więc tak, obaj są Bogami, bo mają atrybuty boskie, np. mogą słyszeć modlitwę każdego człowieka na ziemi

Nie odpowiedziałeś, więc powtórzę:
Czy mamy dwóch bogów?


Wg. mnie tak

_________________
Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Mt 24:35


Cz maja 10, 2012 2:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Trójca Święta
Piotrex napisał(a):
Tomasz24 napisał(a):
Piotrex napisał(a):
Syn Boży Jezus Chrystus jest lustrzanym odbiciem Boga Ojca i jeśli wielbimy Jezusa wielbimy automatycznie Stworzyciela. Bóg Ojciec i Syn Boży to 2 inne postacie. Więc tak, obaj są Bogami, bo mają atrybuty boskie, np. mogą słyszeć modlitwę każdego człowieka na ziemi

Nie odpowiedziałeś, więc powtórzę:
Czy mamy dwóch bogów?


Wg. mnie tak

A nauczanie Słowa Bożego, że istnieje tylko jeden Bóg, to czytałeś?


Cz maja 10, 2012 3:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Trójca Święta
Piotrex napisał(a):
Tomasz24 napisał(a):
Piotrex napisał(a):
Syn Boży Jezus Chrystus jest lustrzanym odbiciem Boga Ojca i jeśli wielbimy Jezusa wielbimy automatycznie Stworzyciela. Bóg Ojciec i Syn Boży to 2 inne postacie. Więc tak, obaj są Bogami, bo mają atrybuty boskie, np. mogą słyszeć modlitwę każdego człowieka na ziemi

Nie odpowiedziałeś, więc powtórzę:
Czy mamy dwóch bogów?


Wg. mnie tak

Jakiej denominacji jesteś? Ten dział nie jest dla Ciebie. Nie wiem, czy jakikolwiek dział na tym forum jest dla politeistów.

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Cz maja 10, 2012 3:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Trójca Święta
Tomasz24 napisał(a):
Piotrex napisał(a):
Nie odpowiedziałeś, więc powtórzę:
Czy mamy dwóch bogów?

Wg. mnie tak

I się antytrynitarze gubią...

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Cz maja 10, 2012 3:32 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL