Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:06 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona
 PYTANIA DO KAPŁANA II 
Autor Wiadomość
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Rozumiem i dziękuję.Sprawa oczywiście nie dotyczyła mnie.Chciałem wiedzieć tak ogólnie.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!


So paź 20, 2012 11:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Ostatnio usłyszałam,że my katolicy za mało mówimy o tym jaka jest moja wiara, czy generalnie o wierze. Zaraz za tym poszedł zarzut,że skoro nie umiemy o niej mówić w kręgu rodzinnym, przyjaciół , to w jaki sposób możemy mówić o wierze ateistom.
Mam pytanie w jaki sposób osoba nie będąca nauczycielem, katechetą może mówić o wierze? Czy nie chodzi o to żeby żyć według nauki Jezusa? Czy żeby o niej też mówić?
Co wtedy, jeżeli osoba głosi piękne zasady, a w swoim życiu jest daleko od nich? Przepraszam,że tak nieskładnie ,ale poruszony problem dał mi do myślenia. A może o to chodziło?


Śr paź 24, 2012 9:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 04, 2009 3:20 am
Posty: 2982
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Na coś się tam natknęłam czytając coś tam i taka myśl: jak właściwie należy rozumieć tzw karę doczesną za grzech. Tylko błagam, bez linków, własnymi słowami w miarę możliwości.

Z góry dziękuję.

_________________
Omnis sapientia a Deo venit


Cz paź 25, 2012 1:15 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
mareta napisał(a):
Ostatnio usłyszałam,że my katolicy za mało mówimy o tym jaka jest moja wiara, czy generalnie o wierze. Zaraz za tym poszedł zarzut,że skoro nie umiemy o niej mówić w kręgu rodzinnym, przyjaciół , to w jaki sposób możemy mówić o wierze ateistom.
Mam pytanie w jaki sposób osoba nie będąca nauczycielem, katechetą może mówić o wierze? Czy nie chodzi o to żeby żyć według nauki Jezusa? Czy żeby o niej też mówić?
Co wtedy, jeżeli osoba głosi piękne zasady, a w swoim życiu jest daleko od nich? Przepraszam,że tak nieskładnie ,ale poruszony problem dał mi do myślenia. A może o to chodziło?

Mówić o wierze to w pierwszym rzędzie żyć zgodnie z wiarą. Pierwsi chrześcijanie pokazywali prawdziwość swojej wiary swoim życiem. "Patrzcie jak oni się miłują!" Mówili poganie patrząc na życie Gminy Chrześcijańskiej. Mahatma Ghandi zapisał w swojej Autobiografii, po powrocie ze studiów w katolickiej Europie: "Kiedy zobaczyłem jak żyją chrześcijanie w Europie, postanowiłem, że nigdy nie zostanę chrześcijani-nem". Stare przysłowie mówi, że słowa uczą, ale przykłady pociągają.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Cz paź 25, 2012 12:15 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
joannaa napisał(a):
Na coś się tam natknęłam czytając coś tam i taka myśl: jak właściwie należy rozumieć tzw karę doczesną za grzech. Tylko błagam, bez linków, własnymi słowami w miarę możliwości.

Z góry dziękuję.

Kara doczesna za grzech to kara jaką Bóg nam zsyła w naszym życiu za zło naszych grzechów jeszcze tu na ziemi. W odróżnieniu od kary wiecznej, czyli po śmierci. To tak najkrócej.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Cz paź 25, 2012 12:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 04, 2009 3:20 am
Posty: 2982
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
ks. Marian napisał(a):
Kara doczesna za grzech to kara jaką Bóg nam zsyła w naszym życiu za zło naszych grzechów jeszcze tu na ziemi. W odróżnieniu od kary wiecznej, czyli po śmierci. To tak najkrócej.

Dziękuję ale to to wiem ;-) . Pytałam o trochę coś innego.

Jak mi cegłówka spadnie na głowę na ulicy to czy to jest kara doczesna czy niefart lub nieostrożność joannyy? No bo chyba nie o to chodzi. Czyli co? Czy ta kara doczesna jest raczej... tak bardziej wewnątrz człowieka. Ale wtedy też co konkretnie to jest? To że człowiek... czuje się nie halo po grzechu czy może ta skłonność do grzechu. I co konsekwencje tej skłonności czyli nowy grzech? Czy może zupełnie inaczej należałoby powiedzieć?

Tu mi się już rodzi następne pytanie ale to może poczekam najpierw na odpowiedź.

_________________
Omnis sapientia a Deo venit


Pt paź 26, 2012 2:15 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Joanna, skorzystaj z pomocy Dobrego wujka Google: wpisz hasło: "kara doczesna za grzech" a otrzymasz dziesiątki tekstów wyjaśniających różne aspekty tego problemu, łącznie z problemem Odpustów darujących kary doczesne.
Ja nie mam siły, żeby to wszystko wyjaśniać.
Przepraszam!

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Pt paź 26, 2012 10:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 04, 2009 3:20 am
Posty: 2982
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Jakby wujek google joannee zadowolil to nie meczylabym ksM. Ale dobra juz nie przytruwam. Pozdrawiam i sorki . Nie mialam intencji uprzykrzyc zycia.

_________________
Omnis sapientia a Deo venit


Pt paź 26, 2012 2:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Dzięki, tak też myślałam. Szczęść Boże.


Pt paź 26, 2012 5:51 pm
Zobacz profil
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Jak możemy rozpoznać partykuły Komunii Świętej na na ubraniu, i czy grzechem jest strzepnięcie białych pyłków, które mogą być okruchami Komunii?


Cz lis 08, 2012 10:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
pawellos napisał(a):
Jak możemy rozpoznać partykuły Komunii Świętej na na ubraniu, i czy grzechem jest strzepnięcie białych pyłków, które mogą być okruchami Komunii?

Nie ma żadnej możliwości rozpoznania partykuł Komunii Świętej na ubraniu, chyba że widzisz jak spadła. Czy tak nerwowo przyjmujesz Komunię, że partykuły się sypią. Przypomnij sobie z katechizmu definicję grzechu: "Jest to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazania." W tym pytaniu wyczuwam Twoje skrupuły. Nie szukaj wszędzie grzechu.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Pt lis 09, 2012 10:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Czy prawdą jest że post piątkowy został zniesiony przez Ojca św i zachowywanie wstrzemięźliwości od mięsa w piątki to sprawa zwyczajów i tradycji naszego kraju? Pozdrawiam


Pt lis 09, 2012 7:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
mareta napisał(a):
Czy prawdą jest że post piątkowy został zniesiony przez Ojca św i zachowywanie wstrzemięźliwości od mięsa w piątki to sprawa zwyczajów i tradycji naszego kraju? Pozdrawiam

Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.


Pt lis 09, 2012 9:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

Czyli: episkopat może (nie musi) zastąpić post piątkowy czymś innym. Na Zachodzie niektóre (nie wiem ile) episkopaty zastąpiły ten post.. "innymi formami pokuty". Czyli w praktyce - niczym.

Ale przynajmniej teoretycznie i nominalnie ten post jest nadal, nawet tam, gdzie katolicy w piątki wcinają mięso. Tylko praktyka...

PS: I już zmykam, proszę księdza. ;)

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


So lis 10, 2012 6:50 am
Zobacz profil
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Czy można prosić, by osoby, które nie są kapłanami, w niniejszym wątku ograniczały się głównie do zadawania pytań? Jeśli z jakiegoś, ważnego powodu zabierają głos, to niechby zaopatrywały wypowiedź w podkreślone stwierdzenie, że nie są kapłanami. Po to by nie dezorientować czytelników.

O choćby tak jak ja to robię poniżej:

Nie jestem kapłanem, wypowiadam się jedynie w sprawie organizacyjnej.


So lis 10, 2012 4:34 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL