Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:37 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona
 PYTANIA DO KAPŁANA II 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Czy właściwe jest używanie sformułowania np rytuał Chrztu św, czy też obrzęd, a może obrzęd i rytuał znaczą to samo? Pytam , bo biorę udział w pewnej dyskusji. Dotąd uważałam,że można mówić tylko o obrzędach sakramentów św, zaś pojęcie rytuałów jest właściwe dla magii, czarów, itp


Pt mar 22, 2013 10:18 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt mar 22, 2013 2:46 pm
Posty: 123
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
mam takie pytanie. Kiedys na spowiedzi wyznalem grzech ciezki dokladnie go raczej opisalem, ale nie pamietam czy powiedzialem ze to bylo kilka lub kilkanascie razy. Czy to skrupuł ? I juz do tego nie wracac nie rozdrapywac ?
A jeszcze jedno wiadomo ze sen erotyczny nie jest grzechem ale jesli ja chcialem zeby mi sie takie sny snily znaczy tak myslalem ze dobrze ze sie tak sni bo przynajmniej zejdzie pozadanie poprzez tez przez sen doznania fiyczne czyli chcialem takich snow i raczej czerpalem z nich przyjrmnosc. Czy takie myslenie nie jest grzeszne samo w sobie.
A po za tym dawniej kilka miesiecy temu wiedzialem kiedy jest grzech ciezki a kiedy nie a teraz wydaje mi sie ze wpadam w skrupuly czy tak jest ??
Pytam bo nie chce calkiem wpasc w takie cos ?

_________________
Jezus Zwyciężył


Pt mar 22, 2013 10:23 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Te Twoje wątpliwości świadczą o wchodzeniu w skrupuły. Zostaw już to rozpamiętywanie - powiedziałem czy nie powiedziałem. Pan Bóg nie jest żadnym rachmistrzem, który zapisuje wszystkie zapomnienia. Podobnie pragnienie snu erotycznego nie jest wywoływaniem takiego snu i nie jest grzechem. Nie szukaj wszędzie grzechu, zaufaj Bożemu Miłosierdziu.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Śr mar 27, 2013 8:43 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz mar 28, 2013 8:22 pm
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Szczęść Boże!
Mam pytanie do Księdza i mam nadzieję że mi odpowie.
Mam 25 lat byłem ministrantem i znałem że tak powiem od kuchni wszytko, całą służbę kościelną. Nie podobało mi się to już w tedy gdy byłem małym chłopcem gdy ksiądz proboszcz po mszy rezurekcyjnej wpadł pierwszy do zakrystii po celebrowanej przez niego mszy rezurekcyjnej, gdzie najwięcej było ludzi i drąc sie w niebo głosy że nikt nie poszedł po składce!
Następny przykład to gdy ludzie poprosili księdza gdy będzie szedł po składce w kaplicy żeby jej nie brał to oni wyremontują dach tej kaplicy.
Finish był taki że na oczach wiernych pod koniec składki złapał ręką co grubsze w koszyku i do kieszeni udając ze nic sie nie stało i nic się nie stało. Nie rozumiem tego w ogóle gdy za mszę za drugim człowiekiem "masz zapłacić albo nie odprawię..." Wszystko za pieniądze. Handel Bogiem i wiarą, średniowiecze gdzie dalej wciska się ludziom ciemnotę. Masz oddać krowę czy byka bo pochłoną cię ognie piekielne. Broń Bożę nie mówię tu o wszystkich księżach albowiem coraz mniej jest księży takich "poczciwych" i godnych zaufania.
Moje pytanie jest takie iż czemu to służy? Ta oprawa tej obłudy chciwości
i manipulacji? Czy taki ksiądz może nauczać innych jak postępować? Takiemu księdzu się powinno zaufać? Jak się temu przeciwstawić?
I jak to rozumieć?


Cz mar 28, 2013 9:00 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Odpowiem pytaniem: "Czy pomodliłeś się za takiego księdza?". Krytykować jest łatwo. A Pan Jezus mówi "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni, nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni!".

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Pt mar 29, 2013 7:00 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So kwi 13, 2013 11:33 pm
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Pytanie do Kapłana II
Szczęść Boże. Mam pytanie .Modląc się Modlitwę Pańska ,używam zwrotu :
I nie pozwól wodzić nas na pokuszenie .
Czy jest to odstępstwo .Ta zmiana powstała po mojej duchowej próbie powrotu do pełnego wyznawania Wiary. A też po pewnym czasie podczas mszy usłyszałem z ust mądrego Księdza podobną zmianę w tej frazie ,choć w innym brzmieniu . Pozdrawiam!!!


N kwi 14, 2013 12:01 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytanie do Kapłana II
HomoSapiący napisał(a):
Szczęść Boże. Mam pytanie .Modląc się Modlitwę Pańska ,używam zwrotu :
I nie pozwól wodzić nas na pokuszenie .
Czy jest to odstępstwo .Ta zmiana powstała po mojej duchowej próbie powrotu do pełnego wyznawania Wiary. A też po pewnym czasie podczas mszy usłyszałem z ust mądrego Księdza podobną zmianę w tej frazie ,choć w innym brzmieniu . Pozdrawiam!!!

W najnowszym tłumaczeniu Ewangelii wydanym przez Paulistów, ta fraza u św. Mateusza (6.13) i u św. Łukasza (11,4) brzmi: I nie dopuszczaj do nas pokusy
A więc możesz spokojnie się dalej tak samo modlić.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


N kwi 14, 2013 6:42 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So kwi 13, 2013 11:33 pm
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Szczęść Boże, Dziękuje za wyjaśnienie ,rozeznanie . Pozdrawiam.


Wt kwi 16, 2013 7:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Pokój i dobro.

Czy uważa ksiądz ,że zasady posłuszeństwa które obowiązują np. w klasztorach powinny w podobny nieformalny sposób obowiązywać chrześcijan na forum?
Tzn. w klasztorach decyzja przełożonych ,słuszna lub nie - uczy pokory.
Tutaj decyzja moderatora ,działa na część chrześcijan jak płachta na byka.
Wiodą niekończące się spory ,a następnie uczą "poszukujących" jak żyć w zgodzie z Bogiem.
Droga do nikąd ?

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


So kwi 20, 2013 12:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
To i j-bw ma pytanie w temacie. Czy szary ,,obywatel Kościoła'' też ma nad sobą jakieś zwierzchnictwo tak jak kapłani?


So kwi 20, 2013 8:04 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Jozek napisał(a):
Pokój i dobro.

Czy uważa ksiądz ,że zasady posłuszeństwa które obowiązują np. w klasztorach powinny w podobny nieformalny sposób obowiązywać chrześcijan na forum?
Tzn. w klasztorach decyzja przełożonych ,słuszna lub nie - uczy pokory.
Tutaj decyzja moderatora ,działa na część chrześcijan jak płachta na byka.
Wiodą niekończące się spory ,a następnie uczą "poszukujących" jak żyć w zgodzie z Bogiem.
Droga do nikąd ?

Pokora to cnota najtrudniejsza do zdobycia, ale najbardziej ułatwiająca współżycie. Nie da się zmusić nikogo do pokory.
joannabw napisał(a):
To i j-bw ma pytanie w temacie. Czy szary ,,obywatel Kościoła'' też ma nad sobą jakieś zwierzchnictwo tak jak kapłani?

Szary "Obywatel Kościoła" ma również nade sobą zwierzchnictwo całej Władzy Duchownej w Kościele, począwszy od Papieża przez Biskupów do Księdza w Parafii.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


So kwi 20, 2013 9:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Dziękuję Księdzu za odpowiedź.
Jeszcze jedno mnie nurtuje. Czy przy święceniach kapłańskich nowo wyświęceni księża składają przysięgę, albo ślubowanie? Dlaczego błogosławieństwo udzielone przez kapłana sprawującego mszę prymicyjną jest takie szczególne?


N kwi 21, 2013 7:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
O przysiędze już wiem. Zastanawia mnie błogosławieństwo.


Pn kwi 22, 2013 7:32 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
joannabw napisał(a):
(...) Dlaczego błogosławieństwo udzielone przez kapłana sprawującego mszę prymicyjną jest takie szczególne?

Bo to jest pierwsze błogosławieństwo Księdza.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Pn kwi 22, 2013 7:59 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 11:18 pm
Posty: 167
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Szczęść Boże. Chciałbym zapytać jak będzie z miłością małżeńską w Niebie. Jeden z największych polskich teologów ojciec Jacek Salij stwierdza: "... każda inna autentyczna miłość: między matką czy ojcem a dzieckiem, brata z siostrą oraz braci i sióstr między sobą, jak również bliskość łącząca przyjaciół doczeka się w niebie oczyszczenia i udoskonalenia.

Jednak tylko miłość małżeńska będzie tam miłością oblubieńczą, tzn. zachowa swoją jedyność i niepowtarzalność, a swój oblubieńczy charakter odsłoni w całej, w tej chwili dla nas nieprzeczuwalnej pełni."

Czy ten cytat jest zgodny z nauką Kościoła Katolickiego? Jak rozumiem w Niebie będziemy jak aniołowie boży, a Ci się nie żenią, jednak ta wyjątkowość i niepowtarzalność między ziemskimi małżonkami tam się udoskonali do granic możliwości tak? Prosiłbym bardzo księdza o pomoc.

Pozdrawiam


Pn kwi 22, 2013 8:20 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL