Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 08, 2024 4:39 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 23  Następna strona
 PYTANIA DO KAPŁANA II 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Szczęść Boże.

Na antenie Radia Maryja bardzo często wymieniana jest lista ofiarodawców.
Zastanawia mnie ,jak pogodzić ten zacny postępek ,a także inne ,jak np. wmurowywanie listy ofiarodawców w Kościołach z Mt 6:3 ?
Zawsze uważałem ,że odbieranie choć małej 'chwały' za życia ,skutkuje pomniejszeniem wiecznej nagrody w Niebie. Przykład żyjącej w cieniu i ukryciu Maryi.Wierze w mądrość naszego Kościoła i chciał bym zrozumieć ,czym się kieruje w tym wypadku ? Być może jednak przesadzam doszukując się igły w całym.Tak mnie jakoś ,to zaczeło zastanawiac ,gdyż często słucham RM.

Pozdrawiam :) .

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Pn lip 30, 2012 7:55 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Józek, najlepiej byś zrobił kierując to pytanie do Radia Maryja.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Wt lip 31, 2012 4:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Prosze ksiedza, dlaczego kiedy ktos zostaje wybrany na papieza to zmienia imie? To samo z zakonnikami. I dlaczego w takim razie ksieza nie zmieniaja imion?


N sie 26, 2012 12:14 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Znalazłem taką informację przez Google:
Pierwszym papieżem, który zmienił swoje imię, był Jan II (533-535), ponieważ uważał, że jego dotychczasowe imię, Merkury (imię pogańskiego boga), nie licuje z jego wysokim urzędem. Ale i po nim jeszcze przez jakiś czas papieże zachowywali swe imiona chrzestne. Dopiero po Benedykcie VIII (1012-1024) zmiana imion przy obejmowaniu papieskiego urzędu stała się powszechnym zwyczajem
Poszukam jeszcze czegoś o zmianie Imion w Zakonach.. A oto co znalazłem:
Zmiana imienia nawiązuje do tradycji biblijnej - gdy człowiek otrzymywał nową misję od Boga wtedy otrzymywał też nowe imię. Podstawowym powodem nadawania innego imienia jest przyobleczenie się w „nowego człowieka”, który pozostawiając wszystko rozpoczyna nowe życie z Bogiem (w nomenklaturze mniszej określane jest to nawet „śmiercią przed śmiercią”). Przybranie nowego imienia oznacza również wykluczenie się z dotychczasowej społeczności. Wybór imienia zależy od zakonu do jakiego się wstępuje. Każdy z nich kieruje się swoimi, określonymi zasadami. Istnieją jednak trzy możliwości: 1) wybiera się imię, a przełożona je zatwierdza; 2) zostawia się imię nadane na chrzcie świętym; 3) sama przełożona nadaje inne imię. Jedną z najważniejszych reguł panujących w zakonach to posłuszeństwo, dlatego procedura zmiany imienia wygląda w ten sposób, że postulanka mówi jakie imię chciałaby otrzymać przy obłóczynach (obrzęd włączenia do zakonu oraz otrzymanie habitu zakonnego),ale i tak ostateczna decyzja należy do przełożonych. Zazwyczaj otrzymuje się imię, o które się prosiło. Wtedy to postulanka staje się nowicjuszką i zaczyna swoje właściwe życie zakonne. W zakonach klauzulowych siostry często mają imię z predykatem, czyli opisem, np. „od dzieciątka Jezus”, „od Miłosierdzia Bożego” itp. Zdarza się też tak, że siostry nie zmieniają imienia, tylko dodają dodatkowo drugie – Maria, Józefa, Teresa – to najpopularniejsze patronki. Natomiast np. u sióstr benedyktynek – można zostawić swe imię z chrztu lub zmienić na inne. Warunek jest jeden – patronką musi być osoba święta, a imię nie może się powtarzać we wspólnocie.
Chcesz coś więcej wiedzieć to poszukaj. Google Twoim przyjacielem.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


N sie 26, 2012 2:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Prosze juz nie szukac. Dziekuje. Myslalam, ze bedzie ksiadz od razu wiedzial. Dziekuje za informacje. W wolnej chwili postaram sie cos znalezc.


N sie 26, 2012 3:09 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr sie 29, 2012 12:15 pm
Posty: 1
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Witam wszystkich!Cieszę się,że trafiłam na te forum,bo widzę,że wiele jest tu ciekawych tematów.Mam nadzieję,że i ja znajdę tu pomoc dla siebie.Mam takie pytanie:czy jest możliwość korzystania z pomocy duchowej w formie np.takiej z jakiej my tu korzystamy?Otóż jestem osobą,która ma problemy z wypowiadaniem się na swój temat.Wolałabym zrobić to pisząc.Bardzo pogmatwałam swoje życie i wydaje mi się niemożliwym wrócić do Boga chociaż tak blisko jak byłam kiedyś.Potrzebowałabym pomocy-kierownictwa.Jednak ja nie potrafię mówić o tym,wolę napisać.Czy jest możliwość korespondencji internetowej z kapłanem,a może Ksiądz pomógłby mi w prywatne korespondencji?


Śr sie 29, 2012 12:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Oglądałam program na religia tv o ks Jakubie, który 10 lat po święceniach dowiedział się, że jego rodzice byli Żydami. Przeżył szok , bo nie wiedział,że został przygarnięty Zapragnął wyjechać do Izraela poznać kulturę ojców i studiować. Walczył z sobą długie lata, wyjechał mając ponad 60 lat. Obecnie nosi jarmułkę, czyta Torę po hebrajsku, spotyka się z rabinami. Zabroniono mu oczywiście wychodzenia z kampusu w niedzielę (chciał początkowo odprawiać Mszę św) wykonywania zewnętrznych, modlitewnych znaków.
Pytanie moje brzmi co w takiej sytuacji z kapłaństwem?, Czy jest możliwy powrót do Polski i podjęcie ponownie obowiązków kapłańskich?
Serdecznie pozdrawiam.


Śr sie 29, 2012 8:56 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Jadzia napisał(a):
(...)Potrzebowałabym pomocy-kierownictwa.Jednak ja nie potrafię mówić o tym,wolę napisać.Czy jest możliwość korespondencji internetowej z kapłanem,a może Ksiądz pomógłby mi w prywatne korespondencji?

Jadziu, ja nie podejmę się kierownictwa duchowego przez internet w formie pisemnej. Tak można udzielać tylko niewielkich porad. A w rozwiązywaniu większych problemów duchowych konieczny jest kontakt osobisty w realu. Również spowiedź tak ważna w kierownictwie duchowym może być tylko w realu a nie przez internet. Poszukaj księdza, może jakiegoś zakonnika, który zgodzi się na przedstawianie przez Ciebie swoich problemów w formie pisemnej.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Pt sie 31, 2012 5:17 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
mareta napisał(a):
(...)
Pytanie moje brzmi co w takiej sytuacji z kapłaństwem?, Czy jest możliwy powrót do Polski i podjęcie ponownie obowiązków kapłańskich?
Serdecznie pozdrawiam.

To jest sprawa tylko między ks. Jakubem a biskupem dla którego został wyświęcony. Każdy ksiądz w dniu przyjęcia święceń kapłańskich jest przypisany (czyli inkardynowany) do konkretnej diecezji i wszelkie sprawy musi załatwiać ze swoim biskupem.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Pt sie 31, 2012 5:24 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz.
Czy wie ksiadz, ze jest ksiadz jedyna osoba duchowna, z ktora wdaje sie w dyskusje? W realu takie rozmowy konczyly sie klotnia. Zdarzylo sie, ze od razu doszlo do spiecia. Poza tym, ze mam defekt sluchu i czego nie doslysze to sobie dopowiem (na niekorzysc kaplana). Tak sobie mysle, ze o wiele latwiej jest rozmawiac-przepraszam za okreslenie- z nickiem, niz z czlowiekiem w zywe oczy. Druga sprawa: co sie powie w gniewie tego sie juz nie cofnie, a moze zaognic atmosfere. W przypadku tresci pisanych mozna je zredagowac, ocenzurowac czy poprawic.
Tak mnie naszlo kiedy czytalam prosbe Jadzi...

Pozdrawiam.


Pt sie 31, 2012 8:53 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Joannabw zwróć na przyszłość uwagę, że tu jest dział "dla katolików zainteresowanych problemami duszpasterskimi." Wszystkie następne Twoje posty będą wycinane. Przepraszam!

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


Pt sie 31, 2012 9:39 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr maja 05, 2010 9:31 am
Posty: 1
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Szczęść Boże!

Zwracam się do Księdza z pytaniem, na czym polega różnica między proboszczem a administratorem parafii. W Internecie znalazłem jedynie informację, że administrator zastępuje proboszcza w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku ciężkiej choroby proboszcza.
Jednak praktyka nominacji dokonywanych przez biskupa pokazuje często, że ksiądz X zostaje zwolniony z obowiązków proboszcza danej parafii z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego i zostaje skierowany do Domu Księży Emerytów, a jakiś ksiądz Y zostaje mianowany administratorem tej parafii. I ewentualnie dopiero po kilku latach ten ksiądz Y zostaje mianowany proboszczem tejże parafii.
Stąd też mam dwa konkretne pytania:
1. Czy takim sposobem biskup chce niejako sprawdzić, czy ksiądz Y nadaje się na proboszcza i temu służyć ma początkowe mianowanie administratorem, a dopiero potem proboszczem?
2. Czy proboszcz ma większe prawa niż administrator? Jeśli tak, to co może proboszcz, a czego nie może administrator?

Pozdrawiam,
Maximilian


N wrz 02, 2012 9:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Dlaczego właściwie nastąpił podział na kościół wschodni i zachodni, skąd tyle niechęci po obu stronach? Może ksiądz zna jakieś ciekawe strony z tymi zagadnieniami?


Śr wrz 05, 2012 6:57 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Maximilianus, administrator parafii ma te same prawa i obowiązki co proboszcz. Może tylko to, że administratora biskup może zmienić w każdej chwili, proboszcz jest w zasadzie nieusuwalny, muszą być jakieś poważne przyczyny aby go zmienić. W czasach PRL-u gdy proboszcz parafii musiał mieć zatwierdzenie władzy państwowej biskupi mianowali administratorów bo oni nie musieli być zatwierdzani przez żadną władzę. A obecnie to biskupi mogą mieć różne powody mianowania administratorów. Nieraz jest to co napisałeś w punkcie 1, a nieraz po prostu biskup chce mieć trochę więcej czasu aby poprzenosić kilku proboszczów, aby tego jednego mianować proboszczem w tej parafii.
Proboszcz nie ma większych praw od administratora, jest tylko bardziej stałym na tym stanowisku, trudniej go odwołać.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


So wrz 08, 2012 11:53 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Mareta, Wpisz w Google temat "Schizma Wschodnia" a znajdziesz b. dużo odnośników na temat przyczyn podziału Kościoła na Wschodni i Zachodni.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


So wrz 08, 2012 12:01 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL