Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:07 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442  Następna strona
 Jakie jest prawosławie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Oleśko napisał(a):
Smokepsv ma rację co do kolonizacji tych terenów przez ludność katolicką, jednak ten proces był równie silny za czasów II RP, więc przed wojną (czyli zgadza się z tym, co mówisz).
Co do kościoła dla pana i jego rodziny, nie będę opisywał długiego i skomplikowanego procesu polonizacji i katolicyzacji litewskiej (ruskiej) szlachty i bojarstwa, bo to temat rzeka.

Ten proces siegał panowania króla Zygmunta Starego i królowej Bony, jesli juz chodzi o ścisłość, co widać w linkach mówiących o powstawaniu poszczególnych parafii.
Oleśko napisał(a):
poza tym przechrzty katolickie często mają ruskie nazwiska, więc nie może ono być do końca pewnym wyznacznikiem konfesji.

Katolicy uznają chrzest prawosłw=awny, więc rozumiem, że to określenie "przechrzta" miało obrazić, tak? Nie rusza mnie to.
Batkonto napisał(a):
Zależy od tego, czyją wersję datowania początków sankturium na Grabarce przyjąć - Mironowicza, czy Maroszka. Wbrew pozorom sprawa nie jest prosta, bo oba nazwiska są poważne.

Zacytuję tylko ten fragment, a odniosę sie do całości. Przeciez wszyscy wiemy, że cały wschód odpadł od Rzymu w XI w, a część powróciła za sprawa unii, więc zapewne wcześniej była prawosłwna a stala się greckokatolicka w wyniku unii.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So lis 28, 2015 1:37 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Małgosia napisał(a):
Zacytuję tylko ten fragment, a odniosę sie do całości. Przeciez wszyscy wiemy, że cały wschód odpadł od Rzymu w XI w


Albo Rzym odpadł od Wschodu, co przecież też wszyscy wiemy. :> Zależy której strony barykady słuchać.

Małgosia napisał(a):
a część powróciła za sprawa unii, więc zapewne wcześniej była prawosłwna a stala się greckokatolicka w wyniku unii.


Mniej-więcej. Jak jednak mówiłem, trzeba trzymać się ustalonych faktów - na pewno kiedyś była unicka, po likwidacji Unii została prawosławna. Zatem greckokatolickim miejscem kultu była 150 lat, prawosławnym również 150.

Czy przedtem była prawosławna? Możliwe, ale zdaje się, że trudno to jednoznacznie wybronić. Mogły istnieć nawet dwa różne ośrodki "oddolne", których obrzędowość łączyła się wokół tej samej góry. Ale - jak już mówiłem - to nie jest z kategorii "pewne", tylko "możliwe".

W przeciwieństwie do Ukrainy "polska" Białoruś była w znacznej mierze pod wpływem unickim. Nie widzę powodu, dla którego Podlasie (przy całej swej polsko-litewsko-białorusko-ukraińsko-etc. wieloetniczności) miałoby się z tego wzoru wyłamywać.

To jest trochę taki kompleks polskiego prawosławia - na Ukrainie normą jest to, że grekokatolicy przejęli łacińskie świątynie, prawosławni również wespół z unickimi i nie mają z tego powodu jakiegoś "wstydu", czy poczucia "wtargnięcia". Wiedzą, czyje to było i nikogo to nie gryzie. U nas zaś ktoś stara się na siłę coś udowadniać. No, ale to chyba typowy problem mniejszości etnicznej.


So lis 28, 2015 1:50 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): So sie 03, 2013 8:02 am
Posty: 61
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Małgosia napisał(a):
Pisałes, pisałeś, że to ludność napływowa po wojnie.

Smokepsv napisał(a):
Właśnie że nie wiedzieli bo duża ilość ludności katolickiej w tamtych terenach to ludność napływowa.



Smokepsv napisał(a):
Do wojny..., ale od kiedy? W sumie nieważne.


Nigdy nie zrozumiem kobiet :D
Cytuj:
Co się stało? NIC!!
No ale co się stało? NIE WAŻNE!!!!!!




Smokepsv napisał(a):
Nie pisałem nie pisałem.


Smokepsv napisał(a):
Odważna teza. Ja za swojego ojca nie poręcze co mu w głowie siedzi.


Małgosia napisał(a):
Sorry, nie dopowiedziałam, że chodzi głównie o Spasa 19 sierpnia.


No widzisz dlatego dopytuję się jak coś jest nie jednoznaczne w Twoich odpowiedziach ( tu mi sie wydało jednoznaczne ).


So lis 28, 2015 1:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Batkonto napisał(a):
Albo Rzym odpadł od Wschodu, co przecież też wszyscy wiemy. :> Zależy której strony barykady słuchać.

:D
Batkonto napisał(a):
Mniej-więcej. Jak jednak mówiłem, trzeba trzymać się ustalonych faktów - na pewno kiedyś była unicka, po likwidacji Unii została prawosławna. Zatem greckokatolickim miejscem kultu była 150 lat, prawosławnym również 150.

No, nie do końca tak. Część grekokatolików nie uznała likwidacji. Natomiast w Grabarce wykorzystano (jak w wiekszości po obu stronach w historii) ciemnotę ludu. Bardziej światli albo emigrowali stamtąd, albo wstepowali do Krk.
Tak na marginesie: wiele wsi w rejonie jaki tu ze Smokepsvem rozpatrujemy mówi dialektem ukraińskim (nie pamiętam czy to przypadkiem nie Wilanowo, Werpol itp.), co jest pewną sugestią.
Batkonto napisał(a):
W przeciwieństwie do Ukrainy "polska" Białoruś była w znacznej mierze pod wpływem unickim. Nie widzę powodu, dla którego Podlasie (przy całej swej polsko-litewsko-białorusko-ukraińsko-etc. wieloetniczności) miałoby się z tego wzoru wyłamywać.

Dokładnie.
Batkonto napisał(a):
To jest trochę taki kompleks polskiego prawosławia - na Ukrainie normą jest to, że grekokatolicy przejęli łacińskie świątynie, prawosławni również wespół z unickimi i nie mają z tego powodu jakiegoś "wstydu", czy poczucia "wtargnięcia". Wiedzą, czyje to było i nikogo to nie gryzie. U nas zaś ktoś stara się na siłę coś udowadniać. No, ale to chyba typowy problem mniejszości etnicznej.

Ech... . Staram się wykazać, że to jest niepotrzebne (kompleks) Uważam, że historie trzeba znać, pamietać, ale nie rozpamiętywać, bo rodzi to niepotrzebne frustracje a nawet wrogość. Po co? Niczego nie zmienimy, a życie wśród wrogów to katorga.
Smokepsv napisał(a):
Nigdy nie zrozumiem kobiet

Różnice psychologiczne płci sa nie do ogarnięcia :D.
Smokepsv napisał(a):
No widzisz dlatego dopytuję się jak coś jest nie jednoznaczne w Twoich odpowiedziach ( tu mi sie wydało jednoznaczne ).

To co? Zgoda? Pax między chrześcijany? :)

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So lis 28, 2015 2:14 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Małgosia napisał(a):
No, nie do końca tak. Część grekokatolików nie uznała likwidacji. Natomiast w Grabarce wykorzystano (jak w wiekszości po obu stronach w historii) ciemnotę ludu. Bardziej światli albo emigrowali stamtąd, albo wstepowali do Krk.


Ano. Zresztą po przejściu Grabarki w ręce prawosławne nadal odbywały się tam nabożeństwa greckokatolickie, jeszcze przez parę lat po likwidacji Unii, co też o czymś świadczy.

Małgosia napisał(a):
Tak na marginesie: wiele wsi w rejonie jaki tu ze Smokepsvem rozpatrujemy mówi dialektem ukraińskim (nie pamiętam czy to przypadkiem nie Wilanowo, Werpol itp.), co jest pewną sugestią.


Chociażby taką, że Janek Maksymiuk mógłby się uspokoić z tą przymusową białorutenizacją wszytkich jak leci ruskich na Podlasiu. :>

Małgosia napisał(a):
Ech... . Staram się wykazać, że to jest niepotrzebne (kompleks) Uważam, że historie trzeba znać, pamietać, ale nie rozpamiętywać, bo rodzi to niepotrzebne frustracje a nawet wrogość. Po co? Niczego nie zmienimy, a życie wśród wrogów to katorga.


Doceniam Twoją pracę u podstaw, ale ten kompleks siedzi głęboko. :> Jakiś czas temu miałem pogawędkę z jednym księdzem rodem z Podlasia. Gadaliśmy na temat przedstawień krzyża. I zapytałem go, jak zapatruje się na apozycję krzyża słowiańskiego z trzema poprzeczkami i dwiema. Na co on powiedział, że nie jest historykiem sztuki, ale według niego ten z dwiema jest efektem niezrozumienia i niedbalstwa. Nie to, co "starożytny" i "prawdziwy" krzyż z trzema poprzeczkami, jak w Rosji.

Jeśli ktoś doszukuje się takich rzeczy w samym przedstawieniu krzyża... Ale sporo tego jest. Co jakiś czas słyszy się podkreślenia, że polskie prawosławie jest starsze niż sama Polska, że wszędzie wielka Ruś etc. Nawet nowa cerkiew w błocie przy szosie pod stolicą (nie oszukujmy się, w stolicy to to nie jest) ma się nazywać Hagia Sophia.

A w kwestiach naprawdę istotnych - jak np. dbanie o polskie tradycje, o kanony etc. - wychodzi niedbalstwo i rosyjsko-niechlujny misz-masz. To też wielce symptomatyczne dla mniejszości - podkreślamy swoją polskość jedząc żurek w stroju kujawskim, ale nie potrafimy powiedzieć w ojczystym języku "dzień dobry". Kto tutaj stara się jeść codziennie bigos? W mniejszościach przehandlowanie go w niedzielę na spaghetti to już prawie zamach stanu. W polskim prawosławiu podobnie, niestety.

I wychodzi to właśnie w tym szukaniu tożsamości na Grabarce. A kogo to obchodzi, stała świątynia, przedtem była kogoś innego, teraz jest czyjaś inna. Tak jakby katolików pomorskich niesamowicie dręczyło, że kiedyś tam się modlili poganie, a łacinników karpackich na pewno gryzie co noc sumienie, że ich kościółek to kiedyś była cerkiewka. Błagam.


So lis 28, 2015 2:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
I wszystko na ten temat :).

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So lis 28, 2015 2:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Tu można prześledzić losy Kresów (i nie tylko):
https://www.youtube.com/watch?v=zXEF_Y7 ... e=youtu.be

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt gru 01, 2015 11:34 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 6:10 pm
Posty: 8
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Małgosia napisał(a):
Tu można prześledzić losy Kresów (i nie tylko):
https://www.youtube.com/watch?v=zXEF_Y7 ... e=youtu.be


Ciekawe zestawienie, chociaż autor chyba nie działał konsekwentnie. Państwa pozostające ze sobą w unii personalnej najpierw oznacza jednym kolorem, przy zachowaniu nazw obu krain (np. Polska i Węgry za Andegawena), a zaraz potem Wielkie Księstwo Litewskie i Królestwo Polskie (generalnie pozostające w unii personalnej) nazywa już Polsko-Litwą, chociaż były to nadal dwa odrębne państwa. To określenie "Poland-Lithuania" można byłoby ostatecznie podciągnąć pod Rzeczpospolitą Obojga Narodów, która tu została już nazwana po prostu Polską.

Co zaś do Kresów, to faktycznie mapa pokazuje zmieniające się strefy wpływów politycznych, które miały pewien wpływ na mnogość kultur, wyznań, narodowości.


Wt gru 01, 2015 3:56 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale zespół, który tam śpiewa, to dość konkretni narodowcy madziarscy. :D


Wt gru 01, 2015 4:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Oleśko napisał(a):
Ciekawe zestawienie, chociaż autor chyba nie działał konsekwentnie.

Dla mnie istotne jest:
Oleśko napisał(a):
Co zaś do Kresów, to faktycznie mapa pokazuje zmieniające się strefy wpływów politycznych, które miały pewien wpływ na mnogość kultur, wyznań, narodowości.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt gru 01, 2015 4:47 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Batkonto napisał(a):
Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale zespół, który tam śpiewa, to dość konkretni narodowcy madziarscy. :D


To było do Małgosi, wpisy Oleśka pojawiają mi się z opóźnieniem.


Wt gru 01, 2015 9:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Batkonto napisał(a):
Batkonto napisał(a):
Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale zespół, który tam śpiewa, to dość konkretni narodowcy madziarscy. :D


To było do Małgosi, wpisy Oleśka pojawiają mi się z opóźnieniem.

A jakie to ma znaczenie? Ważne, że nie narodowcy polscy :P, bo pewnie Oleśko zakwestionowałby ich wiarygodność i musielibysmy rok po roku grzebać w historii :D.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt gru 01, 2015 9:31 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Ja myślę, że to jest po prostu losowo wrzucony utworek narodowy pod filmik, który pojawia się tu i ówdzie w internetach - ale tak mnie to rozbawiło, że ich znowu usłyszałem... :D


Wt gru 01, 2015 9:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Cytuj:
Czyli twierdzisz, że w prawosławiu jej nie ma? Bzdura.
"Jest zabronione małżeństwo między bliskimi krewnymi – do czwartego stopnia pokrewieństwa (czyli z bratem albo siostrą w trzecim pokoleniu)."Dawna pobożna tradycja zabrania małżeństwa między chrzestnymi rodzicami i chrześniakami, a także między parą chrzestnych jednego dziecka. Ściśle mówiąc, kanonicznych przeszkód do tego nie ma, jednakże obecnie pozwolenie na takie małżeństwo może być otrzymane jedynie od odpowiedniego biskupa.
http://www.parafia.sidcom.pl/parafia/azy/wienczan.html


Na forum pojawił się taki wpis, jak wyżej. Jak się uzasadniało to, co jest wytłuszczone w powyższym tekście. Spotkałam się z takim podejściem u katolików, tzn., że narzeczeni nie powinni być chrzestnymi u jednego dziecka, i wydawało mi się, że jest to podyktowane podejściem praktycznym, tzn., że w wychowaniu w wierze należycie prędzej pomogą dwie rodziny, niż jedna, ale chyba motywacja jest jednak inna. Bardzo mi zależy na rzetelnym wytłumaczeniu takiego zalecenia. Może chodzi o jakieś więzi duchowe?


N gru 13, 2015 4:57 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Z powodu pokrewieństwa duchowego - między chrzestnymi zachodzi więź pomiędzy powinowactwem i pokrewieństwem w wymiarze nie biologicznym/społecznym, a religijnym. W starożytności i średniowieczu (podejrzewam, że dłużej) to rzeczywistości równoległe.

Z tym, że to nie tyle tradycja prawosławna, co ogólnie wschodnia.


N gru 13, 2015 5:06 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL