Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:04 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442  Następna strona
 Jakie jest prawosławie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
A jakie są zasady określania takiego pokrewieństwa duchowego?


N gru 13, 2015 5:13 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Zabij, nie powiem z pewnością... :)

Pokrewieństwo jest między chrzestnymi - rodzic-rodzic-dziecko. Nie sądzę, by szło to jakoś głębiej, pewnie kończy się na tej trójce. Chyba że w jakichś ekstremalnie ortodoksyjnych domach, gdzie domowe ikonostasy są przykryte brodami nestorów rodzin.


N gru 13, 2015 5:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
No, a jakby doszło do ślubu między spokrewnionymi duchowo chrzestnymi jednego dziecko, to jakie to ma konsekwencje? Może jest jakaś literatura na temat koligacji duchowych na wschodzie ;) :-D i mógłbyś ją polecić? Ciekawy temat, zwłaszcza, że mamy też takie potoczne rozumienie pokrewnych dusz :-D


N gru 13, 2015 5:37 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Generalnie jest tak - obecnie raczej się tego nie używa (sam autor artykułu napisał, że tak drzewiej bywało między Rusiny), więc konsekwencji raczej by nie było: najwyżej byłoby kręcenie nosem.

Kiedyś - podejrzewam - było tak, że po prostu nie dochodziło do tego typu małżeństw, bo były traktowane jako związki kazirodcze.

Literatury na ten temat nie znam - to pewnie informacje rozproszone, możliwe że któreś z wydań kanonów wschodnich o tym się rozpisują. Ale komu przy zdrowych zmysłach chce się przekopywać przez zmurszałe przepisy... :wink:


N gru 13, 2015 5:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Po prostu ciekawi mnie, jaka była podstawa rozumowania do stworzenia takiego zalecenia. Jak dochodzi do związku z blisko spokrewnionymi osobami, to jest obawa co do chorób genetycznych, a w przypadku pokrewieństwa duchowego pewnie też było jakieś wytłumaczenie, że powinno być tak, a nie inaczej. Może była obawa co do duchowych komplikacji w jakimś wymiarze?? Obecnie to chyba podstawa do kultywowania zabo(m)bonów, jak mi się wydaje, a z dugiej strony chyba dowód na przenikanie się elementów kultur/religii.


N gru 13, 2015 5:51 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
To, o czym mówisz na końcu - przenikanie się kultury i religii. Kilkaset lat temu nie wiedziano o genetyce, wiedziano jednak, że współżycie z siostrą może wpłynąć niekorzystnie na potencjalne dziecko - delikatnie mówiąc.

Tak jak napisałem wcześniej - światy religii i fizyki przenikały się w starożytności.

Rzymianie np. nie znali więzów krwi w takim sensie, w jakim my je rozumiemy. Adopcja dziecka powodowała pełne jego przyjęcie do rodziny i przodek familii był takim samym antenatem dla niego, jak i dla reszty rodziny.


N gru 13, 2015 5:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Brandeisbluesky napisał(a):
Może była obawa co do duchowych komplikacji w jakimś wymiarze??

Najprawdopodobniej. Pamiętam, że drzewiej także w KK chrzestni czy świadkowie nie mogli zawrzeć małżeństwa (na wschodzie kraju, nie wiem jak w pozostałych jego częściach). Tłumaczono ten zakaz tym, że sprowadzi to nieszczęście na to małżeństwo, a więc zabobon.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


N gru 13, 2015 6:15 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Powiadają, że posiadanie żony sprowadza nieszczęście na małżeństwo...


N gru 13, 2015 6:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Batkonto napisał(a):
Powiadają, że posiadanie żony sprowadza nieszczęście na małżeństwo...
\ :lol: :mrgreen:

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


N gru 13, 2015 6:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Małgosia napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Może była obawa co do duchowych komplikacji w jakimś wymiarze??

Najprawdopodobniej. Pamiętam, że drzewiej także w KK chrzestni czy świadkowie nie mogli zawrzeć małżeństwa (na wschodzie kraju, nie wiem jak w pozostałych jego częściach). Tłumaczono ten zakaz tym, że sprowadzi to nieszczęście na to małżeństwo, a więc zabobon.



Pewnie zakaz można było też wytłumaczyć wcześniejszymi przepisami prawa kanonicznego (jednak jeszcze nie sprawdzałam tego, tj. poprzednich kanonów). Teraz tak to rozumiem na podstawie definicji cognatio spiritualis z Encyklopedii Katolickiej (klik). W skrócie, cognatio spiritualis, tj. pokrewieństwo duchowe, powstawało pomiędzy osobami, które uczestniczyły w narodzinach duchowych osoby (chrzest, bierzmowanie). Osoby takie miały zakaz zawierania ślubów ze sobą. Pewnie ludzie w podświadomości ciągle odwołują się do takiej starej wiedzy, i w ten sposób zabobon się utrzymuje.


N gru 13, 2015 10:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Przeszkoda (zrywająca) pokrewieństwa duchowego jest sformułowana w kanonie 811 Kodeksu Kanonów Kościołów wschodnich (§ 1. Ex baptismo oritur inter patrinum et baptizatum eiusque parentes cognatio spiritualis, quae matrimonium dirimit.
§ 2. Si iteratur baptismus sub condicione, cognatio spiritualis non oritur, nisi iterum idem patrinus adhibitus est
)., i jako taka obowiązuje wszystkie Kościoły wschodnie podległe Rzymowi. Kościół łaciński nie zna obecnie takiej przeszkody i pokrewieństwo duchowe nie jest tu przeszkodą w zawarciu małżeństwa, łaciński rzymskokatolik/czka nie potrzebuje obecnie ani dyspensy, ani pozwolenia ze strony ordynariusza na zawarcie w tym przypadku małżeństwa. Przeszkoda taka istniała natomiast w łacińskim Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 r.(kan.1079; o samym pokrewieństwie duchowym-kan. 768).
Źródłem takiego prawa jest kanon 53 Soboru in Trullo. Jest więc,jak przypuszczam także przeszkodą w zawarciu małżeństwa w Kościołach Prawosławnych.

Cytuj:
W skrócie, cognatio spiritualis, tj. pokrewieństwo duchowe, powstawało pomiędzy osobami, które uczestniczyły w narodzinach duchowych osoby (chrzest, bierzmowanie).

Dotyczy tylko chrztu. W Kościołach wschodnich, tak rzymskich jaki prawosławnych, bierzmowanie i chrzest są nierozłączne.

_________________
www.reformowani.pl


Pn gru 14, 2015 1:01 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Dziękuję za dodatkowe informacje. Widzę, że jest nawet cała książka poświęcona temu zagadnieniu (spiritual kinship) "Spiritual Kinship in Europe, 1500-1900," Guido Alfani, Vincent Gourdon; Palgrave Macmillan (April 15, 2012) Wyszliśmy od zabobonu, a już siedzimy w opracowaniach naukowych ;)


Pn gru 14, 2015 2:24 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Dodam tutaj jeszcze odnośnik z Sumy Teologicznej św. Tomasza

ZAGADNIENIE 56
O PRZESZKODZIE Z POWODU DUCHOWEGO POWINOWACTWA (klik)


Wt gru 15, 2015 5:27 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So sty 02, 2016 4:50 pm
Posty: 12
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Czy w prawosławiu osoby po rozwodzie cywilnym mogą przystępować do Komunii Św.?
Jeżeli taka kwestia pojawiła się już wcześniej, to przepraszam, ale nie jestem w stanie przejrzeć w całości tego wątku.


Śr sty 06, 2016 10:35 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Szczerze powiem, że nie rozumiem pytania - ani ślub cywilny, ani rozwód cywilny nie mają żadnej mocy prawnej dla Cerkwi.

Niespecjalnie się znam na ślubach i rozwodach, poza tym... Zatem poniższe traktuj jako moją małą domową teologię.

Jedni powiedzą, że osoba nierozwiedziona "prawnie" przez Cerkiew, a żyjąca w konkubinacie, nie może przystąpić do Eucharystii, bo sprowadzi na siebie śmierć. I tak jest chyba powszechnie.

Inny powie, że to Eucharystia gładzi grzech i kto inny, jak nie ten będący w największym grzechu, ma Ją przyjąć. Tak jest raczej mniej powszechnie.

Prawda zapewne jest gdzieś pośrodku i to byłoby stanowisko Cerkwi, jeśli mogę się wypowiadać tutaj w jej imieniu.

Ale nie uważaj tego za wiążącą wypowiedź, to tylko moje luźne przemyślenia, ja się nie znam na tym.

Eucharystia i miłość to sprawy najdelikatniejsze w świecie. Prywatnie zalecam zacząć od rozważenia tego wewnątrz siebie.


Pt sty 08, 2016 1:32 am
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL