Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:41 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 438, 439, 440, 441, 442
 Jakie jest prawosławie? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2015 6:13 pm
Posty: 536
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Karamazow napisał(a):
Niemniej z perspektywy czasu to moje bardzo mocne zainteresowanie prawosławiem uważam za pozytywne zjawisko, które wzmocniło i pogłębiło moją wiarę.

Moją też .Zawsze gdzieś w duchu ono się odzywa . :wink:

_________________
"Pan mój i Bóg mój"


Pn sty 22, 2018 1:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Karamazow napisał(a):
Niemniej z perspektywy czasu to moje bardzo mocne zainteresowanie prawosławiem uważam za pozytywne zjawisko, które wzmocniło i pogłębiło moją wiarę.

O, tak! Jako protestant, reformowany, podpisuję się pod tym obiema rękami.

_________________
www.reformowani.pl


Śr sty 31, 2018 1:11 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn mar 12, 2018 9:53 pm
Posty: 1
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Spowiedź w kościele prawosławnym
Mam pytanie. W kościele katolickim rozgrzeszenie w niektórych przypadkach jest niemożliwe, np. wspólne mieszkanie ( i przede wszystkim seks) przed ślubem. Ciekawi mnie jak wygląda ta kwestia w kościele prawosławnym? Ogólnie, jak i konkretnie na tym przykładzie. Dziękuję.


Pn mar 12, 2018 9:59 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sty 08, 2017 9:41 pm
Posty: 22
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Moje wątpliwości i myśli o konwersji.
Witam. Mam 20 lat, nawróciłem się (z ateizmu) nieco ponad 2 lata temu. Jestem katolikiem i aktualnie studiuję teologię o specjalności katechetyczno- pastoralnej. Studia te wybrałem, by lepiej poznać Boga, innych i siebie. Napisałem te podstawowe informacje po to, by choć trochę przybliżyć wam moją sytuację. Nie będę jednak owijać w bawełnę. Od jakiegoś czasu mam spore wątpliwości i pojawiają się w mojej głowie myśli na temat przejścia na prawosławie. Są to pewne sygnały, jakie pojawiają się w moim sercu. Nie będę tutaj tego rozwijał, sprawa jest bardzo "głęboka" i skomplikowana- chodzi mi teraz o coś innego. A mianowicie, czy jest tu jakaś osobą, która z katolicyzmu przeszła na prawosławie? Zależy mi na tym, ponieważ chciałbym z taką osobą nawiązać kontakt, uzyskać jakieś ewentualne rady, wskazówki. W mojej rodzinnej miejscowości nie ma cerkwi. Jest za to jedna, mała w mieście, w którym studiuję. Ale o pójściu do batiuszki jeszcze nie myślałem. Mile byłyby widziane też osoby o podobnym problemie, jak ja.
Pozdrawiam wszystkich.


Wt mar 27, 2018 2:25 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Cześć,

wprawdzie nie pisuję już na tym forum, ale ponieważ zdajesz się mieć dość poważny problem, postaram się pomóc.

Dlaczego myślisz o przejściu na prawosławie? O jakich wątpliwościach piszesz?

Prosisz o wskazówki/rady, ale bez podania motywów trudno, żebyś ich oczekiwał choćby ode mnie.

Jedyne, co mogę teraz „na sucho” powiedzieć, to to, że wątpliwości same w sobie to nie jest dobry powód na podjęcie takiej decyzji. Wątpliwości tyczą się zwykle niechęci do własnego wyznania, na niechęci zaś trudno jest cokolwiek budować - zwykle dokonuje ona konwersji razem z człowiekiem.

Plus jest to zmiana o wiele cięższa, niż się wydaje, z wielu względów - osobiście polecałbym Ci poszukać prawosławia w katolicyzmie.

Przepraszam moderację za potrójny wpis, jakby co, to śmiało je łączcie.


Ostatnio edytowano N kwi 08, 2018 6:55 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 3 posty



So kwi 07, 2018 10:26 am
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sty 08, 2017 9:41 pm
Posty: 22
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Najogólniej chodzi o to, że mam wątpliwości co do tego, czy KRK jest Prawdziwym, Prawowiernym Kościołem Chrystusa. Te wątpliwości wzięły się z poszukiwań, czy to w dyskusjach, czy to w odpowiedniej lekturze. Słuchałem wielu świadectw, czytałem chyba dość słynną książkę p. Eliasza Szczepaniaka "Świadectwo konwersji na prawosławie". Po prostu zaczynam dostrzegać, że KRK odbiega od tego, w co wierzył (i wierzy nadal) Kościół. Mam tu na myśli np. ciężkie do uzasadnienia dogmaty o nieomylności papieża, o zwierzchnictwie papieża w ogóle, czy też dyscyplina celibatu. Po tych wielu przemyśleniach człowiek dochodzi do refleksji, że tak na prawdę można mówić o schizmie zachodniej, a nie wschodniej i która to schizma, jako złe drzewo, dało potem zły owoc w postaci rozczłonkowania, tj. reformacji. Oczywiście to nie wszystko, a tylko ogólnie ubrałem to w słowa.
Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa. A mianowicie ważność chrztu. Rozmawiałem z lokalnym batiuszką, który powiedział, że wystarczy spowiedź i eucharystia. Spotykam się jednak dość często ze zdaniem, iż chrzest katolicki jest nieważny, bo "niezgodny z Kanonami Apostolskimi" i że muszę być ochrzczony "ponownie". Jak to mówią; "Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie" Przejrzałem sobie te kanony. Ale czy zdanie, iż chrzest katolicki jest nieważny, nie byłoby bluźnierstwem przeciw Duchowi Świętemu?

Pozdrawiam.


Cz kwi 26, 2018 11:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Przemyśl sobie temat:
Skoro prawosławie jest prawdziwe, to dlaczego naucza, że można rozwiązać ważnie zawarte małżeństwo, skoro Chrystus jasno powiedział, że człowiek nie ma prawa tego robić?


Cz kwi 26, 2018 11:29 am
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
MakrelaPL napisał(a):
Najogólniej chodzi o to, że mam wątpliwości co do tego, czy KRK jest Prawdziwym, Prawowiernym Kościołem Chrystusa.


KRK? Kościół rzymskokatolicki? A Kościół greckokatolicki jest według Ciebie "Prawdziwym" etc.?

MakrelaPL napisał(a):
Te wątpliwości wzięły się z poszukiwań, czy to w dyskusjach, czy to w odpowiedniej lekturze. Słuchałem wielu świadectw, czytałem chyba dość słynną książkę p. Eliasza Szczepaniaka "Świadectwo konwersji na prawosławie".


Szczerze powiem, że pierwsze słyszę o tej książce - ale z drugiej strony raczej nie czytuję świadectw konwersji, zwykle trącą mi próbą ukazania racjonalnych argumentów za takową. To jest generalnie problem wszelkiego rodzaju świadectw, że są one bardzo "definitywne", czyli dużo w nich człowieka - a ile Boga, tego nie wiemy.

MakrelaPL napisał(a):
Po prostu zaczynam dostrzegać, że KRK odbiega od tego, w co wierzył (i wierzy nadal) Kościół. Mam tu na myśli np. ciężkie do uzasadnienia dogmaty o nieomylności papieża, o zwierzchnictwie papieża w ogóle, czy też dyscyplina celibatu.


Znowu ten KRK. Nie wiem, na ile jest to skrót myślowy, a na ile niewiedza na temat Twojego Kościoła, aczkolwiek strzelałbym w to drugie. Kk, jeśli już.

Poza tym nie ma dogmatu o zwierzchnictwie papieża, a dyscyplina celibatu jest również w prawosławiu, tyczy się po prostu stanu mniszego. W Kościele katolickim zaś w kwestii całości kapłaństwa ma ona miejsce tylko w jego rzymskim obrządku, w katolickich Kościołach wschodnich zaś podobnie jak w prawosławiu.

Co do dogmatu o nieomylności papieża - zastanów się, co sobą reprezentuje ten dogmat i gdzie Ci on tak naprawdę zgrzyta. Mam nieodparte wrażenie, że masz z nim problem na płaszczyźnie czysto kazuistycznej. A prawosławie nie lubi kazuistyki.

MakrelaPL napisał(a):
Po tych wielu przemyśleniach człowiek dochodzi do refleksji, że tak na prawdę można mówić o schizmie zachodniej, a nie wschodniej i która to schizma, jako złe drzewo, dało potem zły owoc w postaci rozczłonkowania, tj. reformacji. Oczywiście to nie wszystko, a tylko ogólnie ubrałem to w słowa.


Ubierasz to w bardzo niefortunne słowa - myślisz, że po 1054 roku na wschodzie nie było schizm? Było ich multum. Myślisz, że w ogóle 1054 to data schizmy? Że schizmę można ująć w jakąkolwiek datację w zasadzie? Że ona w ogóle istnieje? Na tym polega problem stosunków katolicko-prawosławnych, że zagadnienie rozejścia się obu Kościołów jest aktualnie stanem de facto, ale nie da się go prześledzić de iure, a nawet w jednolitym związku przyczynowo-skutkowym.

Schizma jest złym owocem, ale nie ma ona za wiele wspólnego z "wiarą". Tak gorliwie krytykowana przez wielu, zarówno katolików, jak i prawosławnych, reformacja jest świadectwem walki człowieka ze światem i gorliwego poszukiwania prawdy. Zapytujesz o perspektywę wartościowania czyjejś wiary - pamiętaj, że tylko duchowo pusty narcyz jest w stanie prowadzić taki tok myślenia, nie wybieraj jego drogi. Chrystus jest ponad takimi rzeczami jak denominacje.

MakrelaPL napisał(a):
Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa. A mianowicie ważność chrztu. Rozmawiałem z lokalnym batiuszką, który powiedział, że wystarczy spowiedź i eucharystia. Spotykam się jednak dość często ze zdaniem, iż chrzest katolicki jest nieważny, bo "niezgodny z Kanonami Apostolskimi" i że muszę być ochrzczony "ponownie". Jak to mówią; "Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie"


Chrzest jest ważny. Praktyka zależy od Kościoła i faktycznie jest tak, że np. w niektórych monasterach Grecji uważają katolików omal za satanistów, ale z kolei w Rosji uznawane są wszystkie sakramenty katolickie. Praktyka wynika z poznania i - niestety - ksenofobii. Im mniej ze sobą rozmawiamy, tym więcej nieporozumień dochodzi, autokefalie są tego dobrym przykładem. Nas obowiązuje zasada Polskiej Cerkwi - wszystko jest ważne. Na głupoty się nie oglądaj, szkoda życia.

MakrelaPL napisał(a):
Przejrzałem sobie te kanony. Ale czy zdanie, iż chrzest katolicki jest nieważny, nie byłoby bluźnierstwem przeciw Duchowi Świętemu?
Pozdrawiam.


Nie wiem, czy przejrzałeś wszystkie kanony, bo jest ich od groma i nie wszystkie są przetłumaczone, aczkolwiek masz rację - powtórny chrzest jest bluźnierstwem. A chrzest katolicki jest uznawany przez przytłaczającą większość Kościołów prawosławnych za ważny.

Nie chcę patrzeć na Ciebie z góry ani Cię deprecjonować, ale sam mówisz, że jesteś świeżym studentem teologii. Masz pewnie z 20 lat, może nieco więcej. Zaufaj mi, że jest to jeden z gorszych okresów w życiu, kiedy można podjąć jakiekolwiek decyzje - zwłaszcza wtedy, gdy nagle (dzięki uczelni) otwierasz się na pokłady wiedzy przedtem przed Tobą zakrytej. Zachłystujemy się morzami prawdy, następnie zaś brniemy w nie coraz głębiej. To droga donikąd.

Daj sobie parę lat, nie ma nigdzie pośpiechu, w perspektywie eschatologicznej bowiem Chrystusa zapewne niespecjalnie obchodzi to, gdzie starasz się Go znaleźć i naśladować.

Wychodzisz z bardzo błędnego założenia - założenia ucieczki przed gorszym w lepsze. Z tego naprawdę nigdy nie wychodzi nic dobrego - nawet jeśli w teorii ma się rację, to w praktyce można nie mieć racji.

Mój dziadek wyraża się z szacunkiem nawet o powszechnie opluwanych i oglądanych z pogardą Świadkach Jehowy. Jeśli nie będziesz starać się wzbudzić w sobie szacunku wobec wszelkiego ludzkiego sacrum, będziesz brnął z ciemności w ciemność.

Pozdrawiam i życzę spokoju ducha.


Cz kwi 26, 2018 9:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Rzeczywiście, trudno oprzeć się wrażeniu że nie do końca znasz zarówno miejsce w którym jesteś, jak i to do którego myslisz nad przejściem.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt kwi 27, 2018 7:45 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr kwi 11, 2018 6:31 pm
Posty: 28
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Ja nie uważam, że chrzest konwertytów jest bluźnierstwem. Nad każdym przyjmującym chrzest człowiekiem dokonuje się pewnego obrzędu, czyta się pewne modlitwy, namaszcza się mirem itd. Tak wygląda chrzest każdego prawosławnego dziecka. Czy konwertyta ma być tego pozbawiony, tylko dlatego, że nie urodził się w prawosławnej rodzinie? Czy mamy prawo pozbawiać go tego bogactwa, na które żaden urodzony- prawosławny niczym nie zasłużył? Dlatego, Jeśli chcesz być przyjęty z otwartymi ramionami, jak każde duchowe dziecko Cerkwi, to... Takie tłumaczenie tej sprawy, z jej pozytywnej strony, podał mi kiedyś pewien mnich z Atosu.
Poza tym moim zdaniem to nie kwestia kanonów, tylko pokory, jedynej słusznej postawy, z jaką człowiek może się zbliżać do Boga. Bóg pokornym dają łaskę, zaś pysznym się sprzeciwia.


Pt kwi 27, 2018 10:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Kościół już długo przez rozejściem (IV wiek) uznał chrzest u odstępców (pod pewnymi warunkami, np. formuła trynitarna).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So kwi 28, 2018 1:59 pm
Zobacz profil WWW
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Agafia napisał(a):
Takie tłumaczenie tej sprawy, z jej pozytywnej strony, podał mi kiedyś pewien mnich z Atosu.


To wykręcanie się, nie tłumaczenie. Podejrzewam, że wiem, z którego monasteru był ów mnich. Każdy, kto jest ochrzczony szczerze w Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, jest ochrzczonym chrześcijaninem.

Chrzest to nie jest jakaś zasługa, czy rytuał przejścia. To wprowadzenie człowieka do wspólnoty chrześcijan. Powtórny chrzest chrześcijanina oznacza tylko jedno - nie uważa się jego poprzedniej wspólnoty za chrześcijańską. „Wierzę w jeden chrzest”. A zatem: albo ten mnich chciał słodkimi słowami powiedzieć, że uważa katolików/protestantów za pogan, albo - oby nieświadomie - otwarcie łamie Wyznanie Wiary. Trzeciej drogi nie ma.


Agafia napisał(a):
Poza tym moim zdaniem to nie kwestia kanonów, tylko pokory, jedynej słusznej postawy, z jaką człowiek może się zbliżać do Boga. Bóg pokornym dają łaskę, zaś pysznym się sprzeciwia.


Odwoływanie się do pokory to, obawiam się, efekt braku uzasadnienia. Zwykle mówią to skonfundowani księża wobec ponadprzeciętnie inteligentnych wiernych. ;)


So kwi 28, 2018 8:34 pm
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr kwi 11, 2018 6:31 pm
Posty: 28
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Cytuj:
Chrzest to nie jest jakaś zasługa, czy rytuał przejścia. To wprowadzenie człowieka do wspólnoty chrześcijan. Powtórny chrzest chrześcijanina oznacza tylko jedno - nie uważa się jego poprzedniej wspólnoty za chrześcijańską. „Wierzę w jeden chrzest”. A zatem: albo ten mnich chciał słodkimi słowami powiedzieć, że uważa katolików/protestantów za pogan, albo - oby nieświadomie - otwarcie łamie Wyznanie Wiary. Trzeciej drogi nie ma.


Hmm, trudno zarzucać Atonitom łamania Wyznania wiary, bo są oni ostoją i sercem Prawosławia. Ekumenizm nigdy nie był tam w modzie. Możesz mieć zdanie jakie chcesz, ale ten, kto przyjmuje prawosławie, dokonuje aktu wysoko nieekumenicznego, przyznając, że jego "rodzinnemu wyznaniu" czegoś brakuje...

Cytuj:
Odwoływanie się do pokory to, obawiam się, efekt braku uzasadnienia. Zwykle mówią to skonfundowani księża wobec ponadprzeciętnie inteligentnych wiernych. ;)

Ludzie ponadprzeciętnie inteligentni zazwyczaj są dalecy od pokory. Małe dyskusje małych ludzików potrzebne są tylko nam, żeby sobie postukać po klawiaturze. Możemy się sprzeczać na temat kanonów, a trzeba się zapytać, jak na to patrzy Bóg... On widzi serce i to co w nim. Widziałam chrzest konwertyty, który niedługo potem wrócił do katolicyzmu po tym, jak urodziło mu się chore dziecko, a ksiądz katolicki mu powiedział, że to kara za porzucenie katolicyzmu. Pomyślałam wtedy: " oto ekumenizm w praktyce". Znam też konwertytów, którzy nie zgłębiali kanonów i zostali przyłączeni do Cerkwi przez sakrament spowiedzi i Eucharystię, i żyją w głębokiej wierze.

I jeszcze zapomniałam. Ten atoski mnich, to o. archimandryta Efrem, igumen monasteru Vatopedi. I rzeczywiście, na Atosie katolików i protestantów uważa się za heretyków, ni mniej, ni więcej. Stąd takie a nie inne podejście do chrztu konwertytów.


Ostatnio edytowano So kwi 28, 2018 11:59 pm przez PeterW, łącznie edytowano 2 razy

Proszę zaznaczać fragmenty które są cytowane



So kwi 28, 2018 11:01 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Agafia napisał(a):
Hmm, trudno zarzucać Atonitom łamania Wyznania wiary, bo są oni ostoją i sercem Prawosławia.


A to dlaczego trudno? Jest jakiś dogmat o nieomylności mnichów z góry Athos?

Agafia napisał(a):
Możesz mieć zdanie jakie chcesz, ale ten, kto przyjmuje prawosławie, dokonuje aktu wysoko nieekumenicznego, przyznając, że jego "rodzinnemu wyznaniu" czegoś brakuje...


To stwierdzenie zakłada wgląd w ludzkie motywy oraz generalizuje je pod jedną tezę.

Agafia napisał(a):
Ludzie ponadprzeciętnie inteligentni zazwyczaj są dalecy od pokory.


Ludzie mało inteligentni zaś maskują swoje karygodne braki za pomocą chowania głowy w piasek, co nazywają pokorą.

To taki kontrargument-ekwiwalent zdania, które napisałaś.

Agafia napisał(a):
I jeszcze zapomniałam. Ten atoski mnich, to o. archimandryta Efrem, igumen monasteru Vatopedi. I rzeczywiście, na Atosie katolików i protestantów uważa się za heretyków, ni mniej, ni więcej. Stąd takie a nie inne podejście do chrztu konwertytów.


Nie po prostu heretyków, tylko pogan, bo heretyków trynitarnych się nie chrzci. I nie cały Athos.


N kwi 29, 2018 12:44 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Zgodnie z sugestią Jozka - przenoszę ten wątek do Archiwum. Bardzo ciekawy, ale już od roku nikt się nie wypowiada. Jak przyjdzie taka potrzeba zostanie znowu uaktywniony.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lip 03, 2019 8:19 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 438, 439, 440, 441, 442


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL