Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 7:26 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Troszkę się rozpisałem, ale krócej nie dało rady.

Jak widać postęp w rozwoju różnych modeli tzw. sztucznej inteligencji (AI) jest tak spektakularny, że jej wpływ na różne sfery życia ludzi będzie jedynie wzrastał.
Wpływ ten będzie również wywierany na sferę psychiczną, emocjonalną i duchową człowieka. W zasadzie można powiedzieć, że już się to dzieje.

Można się spodziewać iż doskonale wytrenowane na przeogromnych bazach danych z zakresu psychiatrii, psychologii, psychoterapii modele AI będą dysponować wiedzą niedostępną dla pojedynczego człowieka parającego się tymi dziedzinami.
Wraz z rozwojem takich specjalistycznych modeli psycholog, psychoterapeuta mniej lub bardziej stanie się "wymierającym gatunkiem". Ich miejsce zajmie empatyczny, rozumiejący, mający zawsze czas na rozmowę z pacjentem wytrenowany model AI, w którym ludzie mogą zacząć upatrywać źródło rozwiązywania swoich emocjonalnych problemów.

Jednak z ewangelicznego punktu widzenia większe ryzyko upatruję w potencjalnym wpływie AI na sferę duchową ludzi wierzących.
Wydaje mi się, że już dziś GPT-4 mający Biblię w "jednym palcu" jak również znający niezliczoną ilość chrześcijańskich publikacji na różne tematy, może stanowić pokusę dla niektórych.
Zamiast szukać samemu odpowiedzi w Słowie Bożym i rozmowach z ludźmi, pozornie łatwiej i bezpieczniej będzie zwrócić się do modelu AI ze swoim problemem duchowym mając nadzieję, że on wyszuka satysfakcjonujące "Boże" rozwiązanie.

Zastanawiam się ile już dziś dobrych kazań słyszanych z ambony/kazalnicy w kościołach/zborach zostało wygenerowanych przez np. GPT-4, a mówca tylko odtworzył i przekazał werbalnie tekst słuchającym, którym kazanie się podobało?

Dlaczego tak uważam? Gdyż sam zrobiłem eksperyment z GPT-4.
Zleciłem mu napisanie tekstu podając następujące 3 parametry:
1) temat/treść: "pokora w życiu chrześcijanina"
2) cytuj Biblię
3) długość do 600 słów.
W mniej niż minutę GPT-4 wygenerował tekst, który zamieszczam poniżej:

Pokora to jedna z ważniejszych cnót chrześcijańskich.
Według Biblii, pokora to cecha charakteru, która powinna towarzyszyć każdemu wierzącemu. Pokorny człowiek rozumie, że wszystko, co ma, pochodzi od Boga, a nie od własnych osiągnięć czy zasług. Pokora to także gotowość do przyznania się do błędów, przebaczenia innym i skruchy przed Bogiem.

W Liście św. Pawła do Efezjan możemy przeczytać: "Dlatego proszę was, ja, uwięziony dla Pańskiej sprawy, abyście postępowali godnie wezwania, które otrzymaliście, z całą pokorą, łagodnością i cierpliwością, znosząc się wzajemnie w miłości, starając się zachować jedność Ducha w więzi pokoju" (4:1-3).
W tych wersach Paweł zachęca wierzących do zachowania pokory i cierpliwości wobec siebie nawzajem, co prowadzi do jedności w Duchu i pokoju.

Jezus również nauczał pokory, mówiąc: "Kto wywyższa się, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony" (Łukasz 14:11). Jezus pokazał swoją pokorę przez całe swoje życie i w szczególności poprzez swoją śmierć na krzyżu. Mimo że był Synem Bożym, zniżył się do poziomu człowieka, by zbawić świat.

Pokora jest również ważna w relacjach międzyludzkich. W Listach św. Piotra czytamy: "Wszyscy bądźcie wzajemnie poddani i zanurzajcie się w pokorze, bo Bóg opiera się pysznym, a uniżonym udziela łaski" (1 Piotra 5:5). W tym fragmencie Piotr zachęca wierzących do zachowania pokory wobec siebie nawzajem, ponieważ Bóg nie akceptuje pychy, ale obdarza łaską tych, którzy są uniżeni.

Pokora to również postawa, która pomaga w trudnych sytuacjach. Jak czytamy w Księdze Przysłów: "Głupiec myśli, że zawsze ma rację, mądry słucha rady" (12:15). Pokorny człowiek jest gotowy na przyjęcie rady od innych, co pozwala mu na lepsze radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

W sumie, pokora jest niezbędna dla każdego chrześcijanina. Pokorny człowiek uznaje swoją zależność od Boga, jest gotowy na przyznanie się do błędów, przebaczenie innym i skruchę przed Bogiem. Powinniśmy cieszyć się z drobnych rzeczy i doceniać to, co mamy, zamiast skupiać się na tym, czego nam brakuje. Pokora pomaga nam uzyskać spokój i zadowolenie z życia, które prowadzimy, zamiast ciągle dążyć do zdobywania więcej i więcej.

Podsumowując, pokora jest jedną z najważniejszych cech chrześcijańskiego stylu życia. Oznacza ona uznanie, że nie jesteśmy lepsi od innych ludzi i że wszelkie talenty i umiejętności, jakie posiadamy, pochodzą od Boga.

Pokora pomaga nam w naszej duchowej wędrówce, umożliwiając nam przyjmowanie krytyki i rad od innych, szacunek dla innych ludzi, realizowanie swoich celów w sposób uczciwy i zgodny z wartościami chrześcijańskimi oraz cieszenie się z tego, co mamy.
W końcu, pokora pomaga nam osiągnąć spokój i zadowolenie z życia, które prowadzimy.


Co sądzicie?


Śr kwi 26, 2023 12:12 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6809
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
To nie jest dobre kazanie. Sztampowe i owszem. Nie wnoszące niczego odkrywczego- w sensie: przykuwające uwagę czytelnika, słuchacza. Jeśli kaznodzieja chciałby uśpić słuchaczy - rewelacyjne ;-)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr kwi 26, 2023 12:59 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
PeterW napisał(a):
To nie jest dobre kazanie. Sztampowe i owszem. Nie wnoszące niczego odkrywczego- w sensie: przykuwające uwagę czytelnika, słuchacza. Jeśli kaznodzieja chciałby uśpić słuchaczy - rewelacyjne

To był prosty test - tekst na stronę A4. Jednak nikt komu go przedstawiłem nie rozpoznał, że nie został napisany przez człowieka.
Z pewnością przy odpowiednim treningu GPT-4 zacząłby pisać dobre kazania ( co to znaczy dobre?), lub nawet generować jakieś własne chrześcijańskie refleksje/prawdy?
No cóż, tekst został wygenerowany przez algorytm, a nie człowieka. Ludzie też piszą sztampowo. Jednak treść nie jest błędna zwłaszcza że, GPT-4 sam dobrał sobie wersety do tematu i umieścił je w kontekście.

Chciałem jednak bardziej niż na samą treść i jej jakość zwrócić uwagę na możliwości i ewentualne ryzyka dla odbiorców. Ilu osobiście docieka prawdy, a ilu zdaje się na podawane gotowce?
Z biblijnej perspektywy ważne jest to z jakiego źródła dociera przekaz do człowieka.


Śr kwi 26, 2023 1:44 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6809
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Gregor napisał(a):

Z pewnością przy odpowiednim treningu GPT-4 zacząłby pisać dobre kazania ( co to znaczy dobre?), lub nawet generować jakieś własne chrześcijańskie refleksje/prawdy?


Być może się mylę, ale wątpię. Sieci neuronowe tak w zasadzie uśredniają wiedzę jaką magazynują. "Własne" przemyślenia to jeszcze bardziej uśrednione teksty. Samemu nic nie wymyślą, nie mając danych.

Cytuj:
No cóż, tekst został wygenerowany przez algorytm, a nie człowieka. Ludzie też piszą sztampowo. Jednak treść nie jest błędna zwłaszcza że, GPT-4 sam dobrał sobie wersety do tematu i umieścił je w kontekście.


Jako rozprawka uczniowska na zadany temat jest OK. Trzyma się kurczowo tematu.

Cytuj:
Chciałem jednak bardziej niż na samą treść i jej jakość zwrócić uwagę na możliwości i ewentualne ryzyka dla odbiorców. Ilu osobiście docieka prawdy, a ilu zdaje się na podawane gotowce?


To już obecnie się dzieje. Czego nie ma na wiki, albo google nie znajdą, tego nie ma. ChatGPT to taka "meta" przeszukiwarka treści, udająca człowieka. Z tym że jak czegoś "nie wie" to czasem konfabuluje (tak przynajmniej słyszałem) i to jest rzeczywiście niebezpieczne. Komputer tak w zasadzie powinien służyć do bardzo szybkiego przeszukiwania miliardów danych i błyskawicznych obliczeń. Nie powinien niczego sam "tworzyć", bo przez to staje się narzędziem niepewnym.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr kwi 26, 2023 10:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Księża, których kazania miałam okazję słuchać przez dłuższy okres, utrzymywali swój specyficzny styl w kazaniach. Gdy przychodził czas, że czytania się powtórzyły, kazania też zwykle były dość podobne do tego, co usłyszeliśmy wcześniej, chociaż nie słowo w słowo. Czy GPT-4 jest w stanie nauczyć się replikować specyficzny styl danego autora i np. rozpoznać i powielać pewne błędy właściwe dla stylu? Co robi, gdy nie zna odpowiedzi, lub dostaje zadanie niemożliwe do wykonania dla zwykłego śmiertelnika - wymyśla odpowiedzi, czy też może przyznaje się, że zadania nie jest w stanie wykonać? Testowałeś takie zagadnienia?


Śr kwi 26, 2023 11:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Brandeisbluesky napisał(a):
Czy GPT-4 jest w stanie nauczyć się replikować specyficzny styl danego autora i np. rozpoznać i powielać pewne błędy właściwe dla stylu?

Kto wie, skoro umie wygenerować czyjś głos i naśladować głos konkretnej osoby może będzie też umiał dokonać analizy stylu i skopiować - ciekawe zagadnienie.
Brandeisbluesky napisał(a):
Co robi, gdy nie zna odpowiedzi, lub dostaje zadanie niemożliwe do wykonania dla zwykłego śmiertelnika - wymyśla odpowiedzi, czy też może przyznaje się, że zadania nie jest w stanie wykonać? Testowałeś takie zagadnienia?

Gdy GPT-4 popełnia błąd to nie robi autokorekty dopóki ktoś mu go nie wskaże.
Gdy zapytasz co czuje to odpowie, że jako maszyna językowa nie jest w stanie odczuwać.

W jednej z rozmów odpowiadając mi na pewne pytanie użył stwierdzenia "wierzę że". Gdy zwróciłem mu na to uwagę, że wiara jest domeną ludzi poprawił się i stwierdził, że faktycznie jako maszyna językowa nie jest w stanie wierzyć Tak jak robią to ludzie.
Trzeba jednak pamiętać że GPT-4 wciąż się uczy i sam w rozmowie przyznał że uczy się dzięki licznym interakcjom z ludźmi i temu co do niego piszą.

Tak czy inaczej weszliśmy i już jesteśmy w nowej rzeczywistości, a Biblia zdaje się wskazywać, w którą stronę to pójdzie i jaka będzie relacja między AI a ludźmi.


Śr kwi 26, 2023 12:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Niedawno przyjaciółka przysłała mi ten wykład: Chat GPT: Genialne narzędzie czy wielki konfabulator? https://youtu.be/Gn3vuzSSxLE?t=53
Sporo można się z niego dowiedzieć.

W tym momencie najbardziej niepokoi mnie potencjalne używanie GBT do pisania wypracować przez młodszych uczniów.


Śr kwi 26, 2023 12:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Pomijając wszystko inne, co już tutaj zostało napisane, kazanie jest przecież przekazem istoty posiadającej duszę do innych istot posiadających duszę. Co więcej, ten przekaz ma płynąć od istoty autentycznie troszczącej się o zbawienie dusz jej słuchających. A ta troska ma wypływać z miłości bliźniego, dodatkowo wynikającej z głębokiej miłości do Boga.

Czy GPT może zatem pisać kazania? Technicznie pewnie kiedyś (niedługo?) będzie to możliwe, ale na razie tekst, który przedstawiłeś brzmi jak zadanie dziecka z 6 klasy, które obejrzało jakiś psychologizujący filmik na jutubie pt.:"Co zrobić aby być zadowolonym z życia".
Zwykła wyszukiwarka biblijna z komentarzami sprawdzi się lepiej od GPT i w dodatku w przypadku wyszukiwarki mamy pewność wykorzystanych do komentarzy źródeł.

Zatem technicznie, kiedyś, w miarę rozwoju, uda się pewnie sztucznej inteligencji stworzyć taki tekst, który przekona nas, że się o nas troszczy i zależy nam na naszym zbawieniu, tylko czy ktoś chciałby być w tej sferze życia oszukiwanym?

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Śr kwi 26, 2023 1:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Brandeisbluesky napisał(a):
W tym momencie najbardziej niepokoi mnie potencjalne używanie GBT do pisania wypracować przez młodszych uczniów.

Widzę to jako pewien marker jakości edukacji. Młodzież jest przeciążona nauką. I to nauką, która nie przystaje do tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Mnie nie dziwi zatem, że uczniowie szukają rozwiązań oszczędzających czas. Od dawna w edukacji kształciliśmy uczniów do rozwiązywania testów, a nie do wyrażania swoich myśli, refleksji na piśmie. Co się sieje to później się zbiera.


Śr kwi 26, 2023 5:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
białogłowa napisał(a):
Czy GPT może zatem pisać kazania? Technicznie pewnie kiedyś (niedługo?) będzie to możliwe, ale na razie tekst, który przedstawiłeś brzmi jak zadanie dziecka z 6 klasy, które obejrzało jakiś psychologizujący filmik na jutubie pt.:"Co zrobić aby być zadowolonym z życia".
Zwykła wyszukiwarka biblijna z komentarzami sprawdzi się lepiej od GPT i w dodatku w przypadku wyszukiwarki mamy pewność wykorzystanych do komentarzy źródeł.

Jak zaznaczyłem to był tylko test na jedną kartkę A4. Trudno raczej w takim formacie napisać coś głębokiego.
GPT-4 potrafi doskonale pisać artykuły, felietony, wiersze itd. Poza tym ten tekst na moje plecenie mógłby być bez końca modyfikowany/poprawiany przez GPT-4 aż do zadowalającego rezultatu.
Tu więc chciałem pokazać jak model językowy AI jest wstanie wykreować dowolną treść, również w obszarze duchowości.

Tak masz rację, że prawdziwy przekaz idzie z duszy do duszy co pokazuje, że nawet świetnie wygenerowany tekst nauczania/kazania: błyskotliwy, z głębią refleksji, niesprzeczny np. z ewangeliczną prawdą, ze względu na swoje źródło będzie w gruncie rzeczy tekstem fałszywym - i tu wg mnie tkwi zagrożenie, bo prawdziwy pokarm duchowy napełnia i syci ducha ludzkiego, ale fałszywy pozostawi raczej niedosyt lub pustkę.


Śr kwi 26, 2023 5:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Gregor napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
W tym momencie najbardziej niepokoi mnie potencjalne używanie GBT do pisania wypracować przez młodszych uczniów.

Widzę to jako pewien marker jakości edukacji. Młodzież jest przeciążona nauką. I to nauką, która nie przystaje do tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Mnie nie dziwi zatem, że uczniowie szukają rozwiązań oszczędzających czas. Od dawna w edukacji kształciliśmy uczniów do rozwiązywania testów, a nie do wyrażania swoich myśli, refleksji na piśmie. Co się sieje to później się zbiera.


Nie wiem, nie sądzę, że nadążam za postępem, zmianach w edukacji. Starsze dziecko w liceum, twierdzi, że oni już raczej nie piszą wypracowań zbyt często; tak było w młodszych klasach i nigdy nie słyszałam narzekania na obciążenie nauką, a wtedy o GPT jeszcze się nie mówiło. Oni teraz sami mają oferowane letnie zajęcia z AI.


Śr kwi 26, 2023 6:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Kazanie to nic innego niż pewna forma przemówienia, manipulowania słowem w taki sposób by przekazać treść w oparciu o słowo boże czyli Biblię. GPT-4 to samodoskonalący się algorytm językowy. Każdy bawiący się z nim przyczynia się do jego ulepszania. Ta technologia dopiero raczkuje a już zadziwia ludzi. Jestem przekonany że nie minie dużo czasu gdy prześcignie prawdziwych ludzi.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Śr kwi 26, 2023 8:09 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16887
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Nie sądzisz chyba, że agorytmy zostaną wykorzystywane do czegoś innego niż budowanie nowego człowieka. Uważam, że konstrukcja pójdzie w tym kierunku i przekona wielu. Św. Paweł mówił, że przyjdą czasy, że Kościół będzie miał pozór pobożnościowy. Ludzie na zewnątrz będą wyglądali tak samo, będą odmawiali pobożne modlitwy, ale wyrzekną się zmiany życia. Nie będą to kazania wykazujące nam grzeszność życia. Będą płomienne teksty nawołujące do jedności, pokoju. Tymczasem to tylko pozorne, gdy nie ma wierności prawdzie. Grzechu i kłamstwa nie da sie wznieść na fundament prawdy. Tego fundamentu nie da się usunąć, jeśli chce się stworzyć coś sprzecznego. Trzeba to ośmieszyć, wyszydzić, zlekceważyć i potraktować jakby nie było (to dziś się dzieje). Spodziewam się więc świetnych tekstów, o wysokim stopniu manipulacji...prawdziwe wieżowce ideologii, ale zawieszone w próżni. W tym tekście o pokorze tego mi brakowało: fundamentu. Wygląda ładnie, ale jest bezpłciowe, nijakie. Inczuczuna tego nie jest w stanie odczytać.

Ludzie będą więc poddani próbie, która ich oczyści. Wiemy na jakich celach skoncentrowana jest walka z Kościołem, czyli znamy strategię szatana. On nie dopuści do tego, by algorytmy nie zostały wykorzystane w jego służbie.

Istotą odstępstwa ostatecznego będzie zachowanie pozorów chrześcijaństwa i próba unicestwienia jego istoty; pokój sumienia zamieni się w sztuczny pokój między kulturami i religiami. Ateizm nie porwie wielu, bo on jest pustką. Trzeba więc podmiany wizerunku Boga i człowieka.

Żyjemy w mrocznych czasach i jeśli sprowadzimy też cywilizację do abberacji i zepsucia (inżynieria społeczna pracuje na pełnych obrotach) to Bóg nie okaże nam litości. Natura jest po stronie Boga a nie naszej, więc gdy łamiemy prawa Boże to poniesiemy konsekwencje. Sztuczna inteligencja zostanie wykorzystana przeciw człowiekowi, bo o panowanie nad duszą człowieka złemu duchowi ostatecznie chodzi.


Śr kwi 26, 2023 10:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
merss napisał(a):
Spodziewam się więc świetnych tekstów, o wysokim stopniu manipulacji...prawdziwe wieżowce ideologii, ale zawieszone w próżni. W tym tekście o pokorze tego mi brakowało: fundamentu. Wygląda ładnie, ale jest bezpłciowe, nijakie. Inczuczuna tego nie jest w stanie odczytać
Ty oczywiście jesteś tak przenikliwa że nawet gdyby Gregor nie napisał że tekst wypluła maszyna od razu byś to rozpoznała -.-

merss napisał(a):
Sztuczna inteligencja zostanie wykorzystana przeciw człowiekowi, bo o panowanie nad duszą człowieka złemu duchowi ostatecznie chodzi.
Póki co nie ma jeszcze mowy o SI. Chatgpt4 to wciąż tylko algorytm językowy. Skomplikowany i może już wprowadzić w konsternację człowieka, ale jeszcze nie SI.
Trudno przewidzieć czym okaże się prawdziwa sztuczna inteligencja. Twórcy SF pisali różne scenariusze, często ponure i katastroficzne, chociaż o szatanie chyba żaden nie pomyślał. SI to wcale nie musi być Skynet czy coś podobnego. Rzeczywistość pewnie jak zwykle okaże się dziwniejsza i bardziej skomplikowana niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Cz kwi 27, 2023 12:03 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16887
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Komu zależy na wykorzystywaniu tekstów katolickich? W jakim celu tworzyć się będzie takie teksty? Kto ich potrzebuje?
W Ewangelii mamy przesłanie do faryzeuszy, którzy czytają pogodę, ale znaków czasu odczytać nie potrafią. To oznacza, że człowiek wierzący powinien to umieć. Ty nie odczytasz tego.
Nie sądzę, by ks. prof. R. Skrzypczakowi i jemu podobnym była potrzebna sztuczna inteligencja do pisania homilii. On wie, że słowa Boga niosą moc a on jest ołówkiem. Homilie wynikają z jego modlitwy.
Sztuczna inteligencja jest potrzebna do innych celów. Nie zostaną jednak ujawnione. Mamy wiedzę o tym jakiego człowieka należy stworzyć. Jedynie KK jest tu hamulcowym. Zyska się potężne narzędzie, by ludzi oszukać. Uważam, że gdyby poczekano ze dwa lata i wykorzystano ją przeciw JPII to osiągnięto by ogromny sukces. Być może i dekanonizację. Algorytmy zablokowałyby też tych, którzy chcieliby zaprotestować i przekazać fakty.


Cz kwi 27, 2023 12:16 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL