Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:36 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Materializm największe zagrożenie dla religii 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
W Humani generis nakazuje się wierzyć, że wszyscy pochodzimy od jednej pary rodziców. W zestawieniu z teorią ewolucji to daje obraz taki, że oto zwierzęta urodziły zwierzęta, które ludźmi się stały.
Ci ludzie już potem współżyli tylko ze sobą, wsobnie.

Stąd uzgodnienie z teorią ewolucji to przyjęcie wyobrażenia, że może istnieć zwierzę, które ma nasze ciało (np. nasz kod genetyczny, mózg), ale nie ma duszy ludzkiej, tylko duszę zwierzęcą. I Bóg w takie zwierzęce ciało "wkłada" duszę, co powoduje skok ontologiczny.

Ciekawe, czym by się charakteryzowali zwierzęcy rodzice tych pierwszych rodziców, na czym polegałaby różnica.


Wt maja 03, 2022 9:29 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
To tylko jedna z możliwości.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt maja 03, 2022 12:33 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
A jakie jeszcze widzisz rozwiązania?


Wt maja 03, 2022 4:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Anawim napisał(a):
W Humani generis nakazuje się wierzyć, że wszyscy pochodzimy od jednej pary rodziców. W zestawieniu z teorią ewolucji to daje obraz taki, że oto zwierzęta urodziły zwierzęta, które ludźmi się stały.

Warto więc spojrzeć w tekst Biblii.
Tam mamy taki zapis [I Mojż.3.20]:
I nazwał Adam żonę swoją Ewa, gdyż ona była matką wszystkich żyjących.
Zwróć uwagę, że nie jest napisane, że Ewa stała się matką wszystkich ludzi - to zasadnicza różnica.

Trzeba więc znaleźć odpowiedź na pytanie:
Kto wg Pana Boga/Biblii jest tym żyjącym?


Wt maja 03, 2022 4:24 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 636
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Na razie dorzucę tylko parę cegiełek:

Kohelet 3
18 Powiedziałem sobie:
Ze względu na synów ludzkich [tak się dzieje].
Bóg chce ich bowiem doświadczyć, żeby wiedzieli,
że sami przez się są tylko zwierzętami.

19 Los bowiem synów ludzkich jest ten sam,
co i los zwierząt;
los ich jest jeden:
jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego,
i oddech życia ten sam.
W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt,
bo wszystko jest marnością.


Daniel 4
25 Wszystko to spełniło się na królu Nabuchodonozorze. 26 Po upływie dwunastu miesięcy, gdy przechadzał się na tarasie królewskiego pałacu w Babilonie,
27 król odezwał się i powiedział: «Czy nie jest to wielki Babilon, który ja zbudowałem jako siedzibę królewską siłą mojej potęgi i chwałą mojego majestatu?»
28 Nim król jeszcze wypowiedział swoje słowo, padł głos z nieba: «Otrzymujesz zapowiedź, królu Nabuchodonozorze! Panowanie odstąpiło od ciebie;
29 zostaniesz wypędzony spośród ludzi. Będziesz mieszkał wśród zwierząt polnych i będą ci dawać jak wołom trawę na pokarm. Siedem okresów czasu upłynie nad tobą, dopóki nie uznasz, że Najwyższy jest władcą nad królestwem ludzkim».
30 Natychmiast wypełniła się zapowiedź na Nabuchodonozorze. Wypędzono go spośród ludzi, żywił się trawą jak woły, a rosa z nieba zwilżała go. Włosy jego urosły [niby] pióra orła, paznokcie zaś jego jak [pazury] ptaka.

Ezechiel 37
4 Wtedy rzekł On do mnie: «Prorokuj nad tymi kośćmi i mów do nich: "Wyschłe kości, słuchajcie słowa Pana!"
5 Tak mówi Pan Bóg: Oto Ja wam daję ducha po to, abyście się stały żywe.
6 Chcę was otoczyć ścięgnami i sprawić, byście obrosły ciałem, i przybrać was w skórę, i dać wam ducha po to, abyście ożyły i poznały, że Ja jestem Pan».


Wt maja 03, 2022 4:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
To jest gatunek literacki "lamentacje". W nich Kohelet stawia szereg fałszywych tez (to tak jakby ktoś lamentował "nikt mnie nie kocha, jestem najmarniejsza z wszystkich kobiet na Ziemi"). Nie należy przyjmować ich dosłownie.
Na przykład napisał:
" zmarli niczego zgoła nie wiedzą, zapłaty też więcej już żadnej nie mają"/Koh 9,5/ - jest to zaprzeczenie choćby tego: "Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre" /2Kor 5:10/
Zwłaszcza że Kohelet wspiera to słowami "Wszystko jednakie dla wszystkich: Ten sam spotyka los sprawiedliwego, jak i złoczyńcę, tak czystego, jak i nieczystego, zarówno składającego ofiary, jak i tego, który nie składa ofiar; tak samo jest z dobrym, jak i z grzesznikiem, z przysięgającym, jak i z takim, którzy przysięgi się boi"/Koh 9,2/
Kohelet napisał też iż grób jest wiecznym domem człowieka (Koh 12,5) - co oczywiście nie jest prawdą.

Literalnie Kohelet jest tu sprzeczny sam ze sobą, bowiem w zakończeniu pisze:
"Bóg bowiem każdą sprawę wezwie na sąd, wszystko, choć ukryte: czy dobre było, czy złe."/Koh 12,14/ - czyli najpierw lamentuje, a potem niejako "prostuje".




Gregor napisał(a):
Tam mamy taki zapis [I Mojż.3.20]:
I nazwał Adam żonę swoją Ewa, gdyż ona była matką wszystkich żyjących.
Zwróć uwagę, że nie jest napisane, że Ewa stała się matką wszystkich ludzi - to zasadnicza różnica.

Trzeba więc znaleźć odpowiedź na pytanie:
Kto wg Pana Boga/Biblii jest tym żyjącym?
Jeśli dobrze CIę rozumiem, chcesz powiedzieć, że jest Matką tylko tych którzy żyją w Chrystusie. To kuszący pomysł, niestety jednak, taka interpretacja nie wytrzymuje analizy, bowiem Ewa jest Matką raczej nas wszystkich, dotkniętych grzechem pierworodnym. Tak więc słowo "żyjących" należy rozumieć tu dosłownie i oczywiście domyślnie odnosi się ono do żyjących ludzi (a nie zwierząt czy roślin - zresztą wynika to jasno z tekstu Księgi Rodzaju).

Z Ewą jest skonfrontowana Niewiasta z Apokalipsy- Maryja, która rzeczywiście jest Matką wszystkich należących do CHrystusa (Ap 12,17).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt maja 03, 2022 7:56 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 636
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Czy należy rozumieć, że w Biblii jest tak, że osoby różne mówiące pewne rzeczy mówią nieprawdę?
Jak to zidentyfikować, które zdania są prawdziwe?
Może to też wynikać z tego, że mieli niepełną informację, szczególnie ze wzgledu na to, że funkcjonowali przed przyjściem Jezusa?

W jakim celu Bóg umieścił taką Lamentację w Biblii?

Czy należy uważać, że każde zdanie Biblii jest "po coś"?


Wt maja 03, 2022 9:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Barney napisał(a):
Jeśli dobrze CIę rozumiem, chcesz powiedzieć, że jest Matką tylko tych którzy żyją w Chrystusie. To kuszący pomysł, niestety jednak, taka interpretacja nie wytrzymuje analizy, bowiem Ewa jest Matką raczej nas wszystkich, dotkniętych grzechem pierworodnym.

No to Twoja analiza rozmija się raczej z moją.
Tzw. grzech pierworodny nikogo nie czyni żywym, a wręcz przeciwnie - rodzimy się martwi duchowo. Jeśli zatem Ewa jest matką dotkniętych grzechem pierworodnym, to de facto jest matką umarłych - a nie żyjących.

To, że Ewa jest określona jako matka żyjących, a nie matka ludzi odnoszę nie tylko do żyjących w Chrystusie, ale też do tych którzy na przestrzeni wieków mieli postawę jak w tym tekście [I Mojż.4.26]: 26. Setowi także urodził się syn i nazwał go Enosz. Wtedy zaczęto wzywać imienia Pana.
Tacy ludzie też stali się żyjącymi i to na wieki, poprzez dzieło zbawienia, zgodnie choćby ze stwierdzeniem Ap. Pawła [Rzym.10.13]:Każdy bowiem; kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie.

Tu właśnie jest ta subtelna różnica odnosząca się do życia duchowego i pokazująca właściwą postawę jaką miała Ewa.

Ewa matka wszystkich żyjących ≠ Ewa matka wszystkich ludzi

Podobną różnicę Biblia ukazuje w przypadku Pana Boga:

Bóg Ojciec wszystkich zbawionych ludzi ≠ Bóg Stwórca wszystkich ludzi
Barney napisał(a):
Z Ewą jest skonfrontowana Niewiasta z Apokalipsy- Maryja, która rzeczywiście jest Matką wszystkich należących do CHrystusa (Ap 12,17).

Ci, którzy należą do Chrystusa są zrodzeni z Boga i nie potrzebują duchowej matki. Jest ona zbędna/nie istnieje.
Twierdzenie o Marii - matce wierzących jest absolutnie niebiblijne.
Co do Niewiasty z Apokalipsy to są różne inne interpretacje:
- personifikacja ludu Nowego Przymierza
- Izrael, który zrodził Chrystusa
Poza tym stosunek Smoka do Niewiasty i jej losy odzwierciadlają raczej prześladowania Izraela, rozproszenie i próbę jego eksterminacji.
Maria, jak dla mnie, zupełnie tu nie pasuje.

Barney wylano już morze atramentu, aby podać właściwą interpretację, więc myślę że nie ma co tu kruszyć kopii.
Skoro upatrujesz w Niewieście Marię to ok. Przyjmuję to do wiadomości.

TS7 napisał(a):
Czy należy rozumieć, że w Biblii jest tak, że osoby różne mówiące pewne rzeczy mówią nieprawdę?

Istotny jest punkt odniesienia i co uznajesz za wzorzec prawdy.
TS7 napisał(a):
W jakim celu Bóg umieścił taką Lamentację w Biblii?

Biblia daje Ci taką odpowiedź [Rzym.1.4]:Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieję mieli.
TS7 napisał(a):
Czy należy uważać, że każde zdanie Biblii jest "po coś"?

Raczej, że nie jest zbędne.


Śr maja 04, 2022 1:01 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 636
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Gregor,

Cytuj:
Istotny jest punkt odniesienia i co uznajesz za wzorzec prawdy.


To zdanie nic mi nie mówi nowego.
Jakieś konkrety?

Może pokaż na przykładzie jaki jest punkt odniesienia i co uznajesz za wzorzec prawdy w tym fragmencie?:

Dzieje Apostolskie 20
28 Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią.

Cytuj:
Biblia daje Ci taką odpowiedź [Rzym.1.4]:Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieję mieli.


Znowu brak konkretów.
Jak poucza Cię i jak daje Tobie nadzieję ten fragment?:

Kohelet 3
18 Powiedziałem sobie:
Ze względu na synów ludzkich [tak się dzieje].
Bóg chce ich bowiem doświadczyć, żeby wiedzieli,
że sami przez się są tylko zwierzętami.
19 Los bowiem synów ludzkich jest ten sam,
co i los zwierząt;
los ich jest jeden:
jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego,
i oddech życia ten sam.
W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt,
bo wszystko jest marnością.

Cytuj:
Raczej, że nie jest zbędne.


Czym się różni "jest po coś" od "nie jest zbędne"?


Śr maja 04, 2022 8:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
TS7 napisał(a):
Czy należy rozumieć, że w Biblii jest tak, że osoby różne mówiące pewne rzeczy mówią nieprawdę?
To się nazywa "gatunek literacki".
Cytuj:
Jak to zidentyfikować, które zdania są prawdziwe?
Wystarczy znajomość całego Pisma i jakieś 80IQ ;)
Cytuj:
Może to też wynikać z tego, że mieli niepełną informację, szczególnie ze wzgledu na to, że funkcjonowali przed przyjściem Jezusa?
To też bywa.

Cytuj:
W jakim celu Bóg umieścił taką Lamentację w Biblii?
Nie ma problemu, jesli czyta się Lamentację całą, a nie wyciąga z niej pojedyńcze zdania (zamiast spróbować zrozumieć sens).

Czy myślisz, że Bóg kogokolwiek opuszcza? A jednak w psalmie czytamy "Boże mój Boże, czemuś mnie opuścił?" (słowami tego psalmu mówił zresztą także Chrystus na Krzyżu).

Cytuj:
Czy należy uważać, że każde zdanie Biblii jest "po coś"?
Tak. ALe nie każe osobno, tylko to, co tworzą - przekaz.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr maja 04, 2022 9:45 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Jeśli dobrze CIę rozumiem, chcesz powiedzieć, że jest Matką tylko tych którzy żyją w Chrystusie. To kuszący pomysł, niestety jednak, taka interpretacja nie wytrzymuje analizy, bowiem Ewa jest Matką raczej nas wszystkich, dotkniętych grzechem pierworodnym.

No to Twoja analiza rozmija się raczej z moją.
Tzw. grzech pierworodny nikogo nie czyni żywym, a wręcz przeciwnie - rodzimy się martwi duchowo.
Ale urodzenie (a raczej poczęcie) czyni każdego żywym. Niekoniecznie duchowo.
Cytuj:
Jeśli zatem Ewa jest matką dotkniętych grzechem pierworodnym, to de facto jest matką umarłych - a nie żyjących.
Jeżeli Ewa jest Matką wszystkich żyjących kiedykolwiek ludzi, to czyni ją Matką żyjących (w całkiem normalnym sensie, bez kombinowania).

Cytuj:
To, że Ewa jest określona jako matka żyjących, a nie matka ludzi odnoszę nie tylko do żyjących w Chrystusie, ale też do tych którzy na przestrzeni wieków mieli postawę jak w tym tekście [I Mojż.4.26]: 26. Setowi także urodził się syn i nazwał go Enosz. Wtedy zaczęto wzywać imienia Pana.
Tacy ludzie też stali się żyjącymi i to na wieki, poprzez dzieło zbawienia, zgodnie choćby ze stwierdzeniem Ap. Pawła [Rzym.10.13]:Każdy bowiem; kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie.
W jaki sposób Ewa, która sama uczyniła grzech pierworodny, miałaby być ich matką duchową? :x Co Ty pleciesz?

Cytuj:
Barney napisał(a):
Z Ewą jest skonfrontowana Niewiasta z Apokalipsy- Maryja, która rzeczywiście jest Matką wszystkich należących do CHrystusa (Ap 12,17).

Ci, którzy należą do Chrystusa są zrodzeni z Boga i nie potrzebują duchowej matki. Jest ona zbędna/nie istnieje.
Ciekawe. Bo Biblia mówi, że niekiedy mają także ojca duchowego; np. Paweł pisze:
"Choćbyście mieli bowiem dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców; ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie."/1Kor 4:15/
Ale co tam Gregorowi Pismo, Gregor wie lepiej...

Cytuj:
Twierdzenie o Marii - matce wierzących jest absolutnie niebiblijne.
...czego dowodzi choćby fakt, że przytoczyłem fragment biblijny, który wprost o tym mówi? ;)
Cytuj:
Co do Niewiasty z Apokalipsy to są różne inne interpretacje:
- personifikacja ludu Nowego Przymierza
- Izrael, który zrodził Chrystusa
Poza tym stosunek Smoka do Niewiasty i jej losy odzwierciadlają raczej prześladowania Izraela, rozproszenie i próbę jego eksterminacji.
Maria, jak dla mnie, zupełnie tu nie pasuje.
Kobieta z Apokalipsy rodzi Jezusa. Znasz inną kobietę niż Maryja, która Go zrodziła? :mrgreen:

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr maja 04, 2022 9:52 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 636
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Barney,

Obrazek

Czyli uważasz, że więcej jak 85% osób w społeczeństwie jak przeczyta całą Biblię to zrozumie dokładnie, które fragmenty należy czytać dosłownie lub niedosłownie i jak należy odczytać przekaz niedosłowny bez wątpliwości?

A Ci co mają z tym jakiś problem/wątpliwości to Twoim zdaniem albo nie przeczytali całej Biblii albo mają IQ poniżej 80?

Ile % społeczeństwa czytało całą Biblię?
Ile % Katolików czytało całą Biblię?

Czy zrozumienie różnych rzeczy w Biblii ma coś do czynienia z darem Bożym, czy to tylko genetyka i "praca nad sobą"?

----

Jeżeli "gatunek literacki" wystarczyłby do odróżniania, to jeżeli określisz, że Kohelet to lamentacja i z tego miałoby wynikać, że każde zdanie w nim jest fałszywe i nie ma żadnego prawdziwego. (ktoś mógłby spytać: po co ją wtedy czytać?)
Masz taki fragment z tej samej lamentacji:

Kohelet 12
14 Bóg bowiem każdą sprawę wezwie na sąd,
wszystko, choć ukryte: czy dobre było, czy złe.

Czy to jest też nieprawda lamentacyjna?

A jeżeli jest to prawda, a ten drugi werset jest nieprawdą w każdym możliwym zrozumieniu słów i zdań, to gatunek literacki nie wystarczy za kryterium do oceny prawdziwości zdania. Może co najwyżej sugerować większe zagęszczenie nieprawdy?

Dlatego jakie jest kryterium wewnątrz gatunku literackiego, które sugeruje, że dane zdanie jest prawdziwe albo fałszywe?

W tym przypadku, jaką rolę w Kohelecie jako całości czy też w Biblii jako całości spełnia ten fragment o zwierzętach?

Jaki był cel Boga w umieszczeniu tego fragmentu w Biblii (w kontekście reszty)?

----

Ja nie uważam, ale nie wiem co Kościół uważa o tym fragmencie. Więc powiedz jaki był cel "historio zbawczy" wypowiedzenia tego zdania?
"Boże mój Boże, czemuś mnie opuścił?"


Śr maja 04, 2022 11:25 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 636
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Spytam jeszcze:
Jeżeli mamy ewolucję wliczającą ludzi, to czy "ojciec", "matka", "dziadek", "babcia" "Adama" i "Ewy" byli "ludźmi"?
Jak wiele pokoleń wstecz?


Śr maja 04, 2022 11:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
TS7 napisał(a):
Barney,
(...)
Czyli uważasz, że więcej jak 85% osób w społeczeństwie jak przeczyta całą Biblię to zrozumie dokładnie, które fragmenty należy czytać dosłownie lub niedosłownie i jak należy odczytać przekaz niedosłowny bez wątpliwości?
Co do jakichś 90% fragmentów - tak, to dość oczywiste. Co do reszty: nie ma problemu się dowiedzieć. Są komentarze biblijne.

Cytuj:
A Ci co mają z tym jakiś problem/wątpliwości to Twoim zdaniem albo nie przeczytali całej Biblii albo mają IQ poniżej 80?
Raczej problem mają ci, którzy czytają (zazwyczaj literalnie) pojedyncze akapity czy nawet wersety i usiłują absolutyzować ich dosłowne brzmienie. A to nie jest dobry sposób czytania Biblii.

Cytuj:
Ile % społeczeństwa czytało całą Biblię?
Ile % Katolików czytało całą Biblię?
I co?
Z tego powodu, że nie czytało, mają sobie wymyślać bzdury na podstawie fragmentarycznej lektury?

Cytuj:
Czy zrozumienie różnych rzeczy w Biblii ma coś do czynienia z darem Bożym, czy to tylko genetyka i "praca nad sobą"?
Z jednym i drugim.
A przede wszystkim ze słuchaniem Kościoła.


Cytuj:
Jeżeli "gatunek literacki" wystarczyłby do odróżniania, to jeżeli określisz, że Kohelet to lamentacja i z tego miałoby wynikać, że każde zdanie w nim jest fałszywe i nie ma żadnego prawdziwego.
A gdzie ja coś takiego napisałem?
No, jak czytasz Pismo tak jak mój post, to czarno to widzę...

Cytuj:
Masz taki fragment z tej samej lamentacji:

Kohelet 12
14 Bóg bowiem każdą sprawę wezwie na sąd,
wszystko, choć ukryte: czy dobre było, czy złe.

Czy to jest też nieprawda lamentacyjna?

A jeżeli jest to prawda, a ten drugi werset jest nieprawdą w każdym możliwym zrozumieniu słów i zdań, to gatunek literacki nie wystarczy za kryterium do oceny prawdziwości zdania. Może co najwyżej sugerować większe zagęszczenie nieprawdy?
Nie ma tam ŻADNEJ nieprawdy. Tyle, że księga znaczy coś jako całość, a nie jako wybrane wiersze, które w dodatku nie są informacyjne, tylko oddają stan sucha narratora.

Cytuj:
Dlatego jakie jest kryterium wewnątrz gatunku literackiego, które sugeruje, że dane zdanie jest prawdziwe albo fałszywe?
Całość przesłanie Biblii i zdrowy rozsądek.

Cytuj:
W tym przypadku, jaką rolę w Kohelecie jako całości czy też w Biblii jako całości spełnia ten fragment o zwierzętach?
Lamentacyjny. Narrator wyraża marność losu ludzkiego.

Cytuj:
Jaki był cel Boga w umieszczeniu tego fragmentu w Biblii (w kontekście reszty)?
Jak wyżej. Czytaj Pismo, a nie wersety Pisma.

Cytuj:
Ja nie uważam, ale nie wiem co Kościół uważa o tym fragmencie. Więc powiedz jaki był cel "historio zbawczy" wypowiedzenia tego zdania?
"Boże mój Boże, czemuś mnie opuścił?"
Jak wyżej. Przeczytaj cały mesjański Psalm 22.
TS7 napisał(a):
Spytam jeszcze:
Jeżeli mamy ewolucję wliczającą ludzi, to czy "ojciec", "matka", "dziadek", "babcia" "Adama" i "Ewy" byli "ludźmi"?
Jak wiele pokoleń wstecz?
Wątpię.
Ale to zależy jaką definicję "człowieka" przyjmiesz. Bo jeśli spłaszczysz to pojęcie do pojęcia fizycznego czy biologicznego, to zapewne tak.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr maja 04, 2022 11:53 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Barney a jakie inne widzisz rozwiązanie po odrzuceniu poligenizmu niż to które zaproponowałem?


Śr maja 04, 2022 3:26 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL