Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:29 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Wątpliwości Ehrman 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
merss napisał(a):
Skupię się na przykładzie doboru kandydatów do seminariów. W czerwcu 2008r. Benedykt XVI wydał dokument zawierający wytyczne określające korzystanie z kompetencji psychologicznych w przyjmowaniu i formacji kandydatów do kapłaństwa. Opiera się na KPK, gdzie w kanonie 1026 czytamy: wyświęcić można tylko tego, kto cieszy się należytą wolnością. W kanonie 1029 mowa jest o prawidłowej intencji kandydata oraz jego przymiootach psychicznych.(...) Kapłaństwo nie może być miejscem ucieczki przed problemami i zastępować terapii, gdy jest ona niezbędna. To wydanie opinii ma charakter rozeznania, przede wszystkim psychologicznego, bo analogię stanowi dobry dowódca w armii. Jeśli nie ma kompetencji na lidera (testy psychologiczne i rozmową z psychologiem to określą)- nie ma wystarczających zasobów, by zostać kapłanem.

To może wyjaśnij dlaczego mimo powyższych założeń macie w szeregach kapłanów (i to w skali globalnej) tylu z zaburzeniami, - pedofilów?
Wytyczne zostały wydane 13 lat temu :!: Testy i wywiady psychologiczne zawiodły?
A może zwyczajnie psychologia ( w przeciwieństwie do Pana Boga) nie ma wglądu w duszę/serce człowieka, bo polega tylko na deklaracji osoby badanej?


So lis 20, 2021 2:30 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Tam jest odpowiedź, ale należy czytać bez uprzedzeń. Różne więc były seminaria a myślenie statystyczne jest niezwykle trudne; należy dobierać właściwe elementy do analizy.. Statystyka jest świetnym materiałem do wszelakich manipulacji. Tuż za sacrum musi pojawić się profanum. Jeśli tego nie rozumiesz, nie rozumiesz nic z nauk Chrystusa i żyjesz w iluzji.
Po drugie pisałam w kontekście nauki. Lekceważenie jej osiągnięć jest równoznaczne z tkwieniem w ciemności. Ty nie tylko lekceważysz, ale dopytujesz o coś co jest proste dla osoby mądrze wierzącej. Ona rozumie świat. Święci nie dziwili się, bo rozumieli. Były wśród nich osoby duchowne, więc także przeszły formację seminaryjną. Roztropność pozwalała im podejmować środki najlepsze w danej sytuacji. Spoglądali na świat z bożej perspektywy i tak też świat naprawiali. Potrzebowali jednak łaski do wzmocnienia naturalnych uzdolnień i procesu wychowawczego.

Byłam ciekawa czy w odpowiedzi na mój wpis pojawi się twój o pedofili księży. To też test psychologiczny. Za lekceważenie osiągnięć nauki przychodzi drogo płacić. To już Biblia. Ona wskazuje siewcę, ale rolnictwo precyzuje, że każdą roślinę produkuje się w inny sposób. Wiara i wiedza powinny się przenikać a nie konkurować ze sobą, służą zrozumieniu jedna drugiej. I tak mogą pojawić się niespodzianki. Nie znając tych zasad nic nie osiągniesz w ewangelizacji, chyba, że Bóg chce inaczej (niespodzianka). Zasad jednak należy przestrzegać i zachować czujność. Osoby mniej wykształcone mają czasem kompleksy na tle swego wykształcenia i ukrywają to (przede wszystkim przed sobą) lekceważąc naukę. Lekceważą też osoby bardziej wykształcone i próbują deklasować przypisując im takie czy inne negatywne epitety. Tym sposobem łudzą się, że to ich widać spoza pleców oskarżanego. Ale wykształcony może być zasadnie krytykowany? Znów dualizm. Kluczem otwierającym drugiego człowieka jest znajomość siebie i dlatego Jan XXIII miał wygrawerowane dla biurku, by poznawać siebie. To psychologia, teologia i działanie łaski powalające lepiej rozumieć.


So lis 20, 2021 9:54 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Gregor napisał(a):
To może wyjaśnij dlaczego mimo powyższych założeń macie w szeregach kapłanów (i to w skali globalnej) tylu z zaburzeniami, - pedofilów?


Co to znaczy "tylu"? Idąc Twoim tokiem rozumowania, to w Polsce mamy aż "tylu" świetnych, światowej sławy piłkarzy, można by powiedzieć że wszyscy polscy piłkarze są świetni i do tego medialni - reklamują to i owo, a nawet mają celebryckie żony propagujące "fit".

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So lis 20, 2021 10:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Gregor napisał(a):
To może wyjaśnij dlaczego mimo powyższych założeń macie w szeregach kapłanów (i to w skali globalnej) tylu z zaburzeniami, - pedofilów?
Mamy statystycznie mniej, niż niekatolicy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lis 20, 2021 11:41 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
merss napisał(a):
Byłam ciekawa czy w odpowiedzi na mój wpis pojawi się twój o pedofili księży. To też test psychologiczny.

Jakoś mnie to nie dziwi.
Dla mnie to naturalne zestawienie faktów. Żaden test psychologiczny nie odsłoni Ci czyjegoś serca i ducha oraz zamysłów tam będących.
merss napisał(a):
Wiara i wiedza powinny się przenikać a nie konkurować ze sobą, służą zrozumieniu jedna drugiej. I tak mogą pojawić się niespodzianki. Nie znając tych zasad nic nie osiągniesz w ewangelizacji, chyba, że Bóg chce inaczej (niespodzianka).

Czyli znowu stawiam na 'Ja' - polegam na sobie, jestem przygotowany aby ewangelizować. Ja, ja, ja - Brawo Ja :!:
Biblia zaś mówi, że kto inny sieje, a kto inny zbiera w kwestii ewangelizacji.
Ostatecznie nawet to zależy od Pana Boga [Jana 6.44]:Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
A tak przy okazji możesz powiedzieć coś o swoich sukcesach w ewangelizacji? Kiedy ostatnio głosiłaś komuś Ewangelię? W jaki sposób? Jak ta osoba to przyjęła?
merss napisał(a):
To psychologia, teologia i działanie łaski powalające lepiej rozumieć.

No cóż zanim zaistniała psychologia, wierzący umieli diagnozować swoje problemy i bez psychoterapii je rozwiązywać lub przez nie przechodzić. Człowiek żyjący z żoną swego ojca w Koryncie nie miał możliwości iść na psychoterapię, a jednak rozwiązał ten problem w swoim życiu i życiu Kościoła.

Chrześcijanie znali w tamtych czasach tą podstawową- obiektywną prawdę o sobie, że w swej istocie nie są dobrzy gdyż mają grzeszną naturę, którą trzeba ukrzyżować, a nie leczyć i dlatego stawiali Chrystusa na pierwszym miejscu w swoim życiu.
Psychologia działa inaczej. Postępowanie człowieka tłumaczy wieloma teoriami, a psychoterapeuta postrzega człowieka subiektywnie/nieobiektywnie przez pryzmat takiej teorii jakiej jest wyznawcą. Na pierwszym miejscu stawiany jest więc człowiek - jego ego, na którym trzeba się skupić i je terapeutyzować.

Nie jestem merss przeciwnikiem nauki i jej dobremu wykorzystywaniu w życiu. Jestem natomiast przeciwnikiem zastępowania Bożych prawd ludzkimi prawdami/teoriami, które jakoby odkryły tajemną wiedzę o człowieku i miałyby pomóc w niefizycznym leczeniu ludzi.
To zaś zakrawa na religię gnostycką i prowadzi do poniższego wniosku:

Ewangeliczne chrześcijaństwo jest chrystocentryczne, a psychologia jest antropocentryczna. Tego nie da się pożenić choć można próbować - jednak nie można dwóm panom służyć.

Jeśli będziesz chciała i miała trochę czasu, to zerknij pod tym linkiem na prelekcję, która odbyła się wiele lat temu w USA, gdzie ewangeliczni chrześcijanie dostrzegli niebezpieczeństwo dla Kościoła w próbie ożenienia wiary i jej praktykowania z psychologią/psychoterapią.
https://youtu.be/CVZ2No-ouxQ


So lis 20, 2021 6:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
PeterW napisał(a):
Co to znaczy "tylu"? Idąc Twoim tokiem rozumowania, to w Polsce mamy aż "tylu" świetnych, światowej sławy piłkarzy, można by powiedzieć że wszyscy polscy piłkarze są świetni i do tego medialni - reklamują to i owo, a nawet mają celebryckie żony propagujące "fit".

Ponoć w zdrowym ciele zdrowy duch. ;)
Choć z chrześcijańskiego punktu widzenia to w chorym ciele może być zdrowy duch.
Co znaczy "tylu"?
Standard dla Kościoła Jezusa jest jasny: 'tylu' to >0.
Barney napisał(a):
Mamy statystycznie mniej, niż niekatolicy.

Wiesz, że jest małe kłamstwo, duże kłamstwo i statystyka.
To nie statystyczny duchowny krzywdzi drugiego człowieka i niszczy mu życie, tylko konkretna osoba.
Jednak nie chciałem rozwijać tego tematu, bo to problem nie tylko Twojego Kościoła, ale też protestanckich wspólnot.
Chodziło mi raczej o skuteczność procedury przesiewowej kandydatów do seminariów.
Temat może być ciekawy z perspektywy Bożego powołania i procedur psychologicznych mających orzekać co od Boga, a co tylko komuś się wydaje lub, że kandydat chce znaleźć bezpieczną przystań ze względu na swoje dewiacje.


So lis 20, 2021 8:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2409
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Gregor napisał(a):
Ewangeliczne chrześcijaństwo jest chrystocentryczne

Ladne haslo. Tylko czy prawdziwe?


N lis 21, 2021 12:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Mamy statystycznie mniej, niż niekatolicy.

Wiesz, że jest małe kłamstwo, duże kłamstwo i statystyka.
Nieprawda. Statystyka - prawidłowo użyta - pokazuje prawdę. A że ona CIę boli... to już inna sprawa.
Cytuj:
To nie statystyczny duchowny krzywdzi drugiego człowieka i niszczy mu życie, tylko konkretna osoba.
I co z tego? Co to ma wspólnego?

Cytuj:
Chodziło mi raczej o skuteczność procedury przesiewowej kandydatów do seminariów.
Nie ma procedur 100%. W żadnej sprawie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lis 21, 2021 12:27 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Gregor napisał(a):
feelek napisał(a):
Z tego co wiemy to Jezus niczego nie napisał. Zapisów apostołów też nie posiadamy. Czy mógłbyś wyjaśnić o jakim Piśmie mówisz?

Nowym Testamencie.

Ale przecież nie posiadamy żadnego tekstu Nowego Testamentu sporządzonego przez Jezusa i apostołów. Problem polega na tym, że gdybyś rzeczywiście trzymał się tego co mówisz, iż tylko Pismu można ufać, to tak naprawdę nie miał byś niczego na czym byś mógł oprzeć swą wiarę. Wszak
Cytuj:
warto oprzeć swoją wiarę na tym co pewne, a nie na tym co niepewne/nieweryfikowalne. Słowa ulatują pismo pozostaje.


N lis 21, 2021 3:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Gregor, czyli jednak pycha. Pan wyznaje swoje własne przekonania: "Osobiście uważam, że Kanon został ustanowiony przez Ducha Św., a Kościół był narzędziem."
Ja polegam na autorytecie Kościoła założonego przez Jezusa Chrystusa. Kościół pełni urząd nauczycielski, ja pokornie przyjmuję nauki, które Jezus Chrystus zdeponował w Kościele.

"powinniście być nauczycielami, tymczasem znowu potrzebujecie kogoś, kto by was nauczał pierwszych zasad nauki Bożej" pański cytat tylko potwierdza to, że nauczanie jest konieczne. Ten który przyjął nauki w stopniu wyższym powinien nauczać innych. Tutaj nie ma pychy, że ja sobie przeczytam sam i będę wiedział najlepiej.

Kościół to nie "zgromadzenie wybranych" to Kościół Powszechny. To żadna gnoza, żadna egalitarna grupka. Kościół obejmuje cały świat, dlatego jest Katolicki/Powszechny - stąd nazwa.

Zamiast wymuszać na Duchu Świętym wolę pokornie słuchać Jego Kościoła. Jeśli Duch Święty uzna, że należą mi się jakieś szczególne dary, np. nauczania, charyzmaty, np. wyjątkowe poznanie Objawienia, etc. to wtedy będę z tego korzystał na większą chwałę Bożą.


Pn lis 22, 2021 8:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Iustus napisał(a):
Gregor, czyli jednak pycha. Pan wyznaje swoje własne przekonania: "Osobiście uważam, że Kanon został ustanowiony przez Ducha Św., a Kościół był narzędziem."
Właściwie Gregor ma rację.
Tylko jest niekonsekwentny; skoro Kościół miał prawo to określić, więc ma mandat od Boga. Zatem Gregor może wierzyć w Pismo tylko wówczas, gdy wierzy Kościołowi.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt lis 23, 2021 12:21 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Barney napisał(a):
Iustus napisał(a):
Gregor, czyli jednak pycha. Pan wyznaje swoje własne przekonania: "Osobiście uważam, że Kanon został ustanowiony przez Ducha Św., a Kościół był narzędziem."
Właściwie Gregor ma rację.
Tylko jest niekonsekwentny; skoro Kościół miał prawo to określić, więc ma mandat od Boga. Zatem Gregor może wierzyć w Pismo tylko wówczas, gdy wierzy Kościołowi.
Nie o to był zarzut. Chodzi o to, że Gregor ufa sobie, wierzy w siebie i stawia swój rozum i swoje poznanie ponad wszelki autorytet.

„Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje” (I Piotra 5,5)


Wt lis 23, 2021 12:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Barney napisał(a):
I co z tego? Co to ma wspólnego?

To, że wymiar krzywdy jest realny,a nie statystyczny.
Barney napisał(a):
Tylko jest niekonsekwentny; skoro Kościół miał prawo to określić, więc ma mandat od Boga. Zatem Gregor może wierzyć w Pismo tylko wówczas, gdy wierzy Kościołowi.

Wierzę Autorowi. Wiara narzędziu niej jest konieczna.
Kto jest Barney ważniejszy: Garncarz, czy ulepiony garnek?
robaczek2 napisał(a):
Ladne haslo. Tylko czy prawdziwe?

Sam musisz sobie odpowiedzieć - zajrzyj do NT - ja nie mam wątpliwości.
feelek napisał(a):
Ale przecież nie posiadamy żadnego tekstu Nowego Testamentu sporządzonego przez Jezusa i apostołów. Problem polega na tym, że gdybyś rzeczywiście trzymał się tego co mówisz, iż tylko Pismu można ufać, to tak naprawdę nie miał byś niczego na czym byś mógł oprzeć swą wiarę.

Tak samo nie mamy żadnego oryginału tekstu Starego Testamentu, nie mamy kamiennych tablic z Dekalogiem.
Historyczna wiarygodność NT jest potwierdzona poprzez mnogość manuskryptów (ok. 25 000 kopii) z okresu II - XV w. oraz cytatów w pismach Ojców Kościoła.

Dla porównania drugi co do ilości kopii tekst starożytny to Iliada w ilości 643 kopie, a najstarszy fragment kopii datowany jest na ok. III w. n.e. Biorąc po uwagę czas powstania Iliady ok. 800 r. p.n.e., to okres między oryginałem, a najstarszym fragmentem wynosi ok. 1100 lat. Jakoś nikt nie poddaje w wątpliwość wierności oryginałowi Homera.
feelek fakty mówią same za siebie jednak Ty decydujesz w co wierzysz.
Iustus napisał(a):
Gregor, czyli jednak pycha. Pan wyznaje swoje własne przekonania: "Osobiście uważam, że Kanon został ustanowiony przez Ducha Św., a Kościół był narzędziem."
Ja polegam na autorytecie Kościoła założonego przez Jezusa Chrystusa. Kościół pełni urząd nauczycielski, ja pokornie przyjmuję nauki, które Jezus Chrystus zdeponował w Kościele.

To nie pycha, tylko osobiste branie odpowiedzialności za siebie i swoje zbawienie. Więź z Bogiem zakłada duchowy wzrost, a nie pozostawanie ciągle na etapie dziecka w wierze - prowadzonego całe zycie przez ludzkiego przewodnika duchowego - to jest brak rozwoju/stagnacja. O tym również mówi nauczanie apostolskie.
Właśnie po to każdy odrodzony chrześcijanin został wyposażony w Ducha Św., który wprowadza w prawdę. Jeśli wybrałeś ślepe zawierzenie innym ludziom to ok. - Twoja decyzja.
Iustus napisał(a):
"powinniście być nauczycielami, tymczasem znowu potrzebujecie kogoś, kto by was nauczał pierwszych zasad nauki Bożej" pański cytat tylko potwierdza to, że nauczanie jest konieczne. Ten który przyjął nauki w stopniu wyższym powinien nauczać innych. Tutaj nie ma pychy, że ja sobie przeczytam sam i będę wiedział najlepiej.

Ten cytat mówi o potrzebie wzrostu i osiągnięciu dojrzałości.
Właśnie na tym ma polegać osobisty wzrost duchowy w poznaniu prawdy. Każde dziecko Boże, każdy nowonarodzony chrześcijanin został przez Pana Boga wyposażony w pewną rzecz, aby mógł osobiście się rozwijać i umieć rozeznawać co jest prawdą, a co kłamstwem [I Jana 2.27].
Iustus napisał(a):
Chodzi o to, że Gregor ufa sobie, wierzy w siebie i stawia swój rozum i swoje poznanie ponad wszelki autorytet.

Realizuję tylko zalecenie [II Tym.3.16]:16. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,17. Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.
Wierzę też w obietnicę, że jeśli proszę o chleb to pan Bóg nie da mi kamienia lub węża. Pan Bóg raczej zawsze stoi za swoim słowem i je wypełnia.
Iustus napisał(a):
Zamiast wymuszać na Duchu Świętym wolę pokornie słuchać Jego Kościoła. Jeśli Duch Święty uzna, że należą mi się jakieś szczególne dary, np. nauczania, charyzmaty, np. wyjątkowe poznanie Objawienia, etc. to wtedy będę z tego korzystał na większą chwałę Bożą.

Nie trzeba wyjątkowego poznania. Wystarczy prosić o poznanie, które prowadzi do życia wiecznego gdyż to jest zgodne z wolą Pana Boga [ Jana 17.3]:3.A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś.
Takiego poznania Iustus Ci życzę. :)


So lis 27, 2021 1:38 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Gregor napisał(a):
To nie pycha, tylko osobiste branie odpowiedzialności za siebie i swoje zbawienie. Więź z Bogiem zakłada duchowy wzrost, a nie pozostawanie ciągle na etapie dziecka w wierze - prowadzonego całe zycie przez ludzkiego przewodnika duchowego - to jest brak rozwoju/stagnacja. O tym również mówi nauczanie apostolskie.


Nie - to przemawia przez Ciebie pycha, a nawet tego nie dostrzegasz. Zakładasz że przestałeś być "dzieckiem" i teraz sam potrafisz rozeznawać - bez mądrzejszych od siebie, którzy są wzmacniani mądrością całego Kościoła. Samemu nie rozeznasz, czy masz natchnienia od Ducha Świętego, czy od małpy Pana Boga (Szatan świetnie potrafi małpować Pana Boga).
Każdy człowiek jest tylko "dzieckiem w wierze". Dorosłość oznaczałaby że się jest niczym sam Bóg, a przyznasz że nie wszystko wiesz i rozumiesz i nie zawsze wiesz że podążasz tylko Bożą drogą.

Adam i Ewa też myśleli że mogą samodzielnie rozeznawać. "Rozeznali" że spożycie zakazanego owocu niczym nie szkodzi...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So lis 27, 2021 10:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości Ehrman
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
I co z tego? Co to ma wspólnego?

To, że wymiar krzywdy jest realny,a nie statystyczny.
Dalej pytam: i co z tego? Rozmawiamy w kontekście - pamiętaj Ty zacząłeś - oceny wyznań - i tu żadnymi wygibasami nie da się sprawić żeby wyznanie, w której rzadziej statystycznie duchowni dokonują tego przestępstwa było gorzej ocenione od takiego, w którym duchowni robią to częściej.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Tylko jest niekonsekwentny; skoro Kościół miał prawo to określić, więc ma mandat od Boga. Zatem Gregor może wierzyć w Pismo tylko wówczas, gdy wierzy Kościołowi.

Wierzę Autorowi. Wiara narzędziu niej jest konieczna.

Brak logiki (i nic dziwnego - żeby wierzyć w sola scriptura trzeba mieć kłopoty z logiką).
Jeśli przyniosę Ci kawałek papieru na którym coś będzie napisane i powiem, że to Bóg, a Ty uwierzysz, to naprawdę będzie znaczyło, że wierzysz Bogu, czy raczej, ze uwierzyłeś mi?
Cytuj:
Kto jest Barney ważniejszy: Garncarz, czy ulepiony garnek?
Pytanie bez związku.


Cytuj:
Właśnie po to każdy odrodzony chrześcijanin został wyposażony w Ducha Św., który wprowadza w prawdę.
Jaaasne. I jak wiadomo milionom "odrodzonych chrześcijan" Duch Święty mówi zupełnie różne rzeczy ;)
Cytuj:
Jeśli wybrałeś ślepe zawierzenie innym ludziom to ok. - Twoja decyzja.
Nie.
Usiłujesz przeciwstawić swoją postawę postawie adwersarzy jako przeciwstawienie "wierzenie Bogu - wierzenie ludziom".
Tymczasem jest to przeciwstawienie "wierzenie sobie - wierzenie Kosciołowi ustanowionemu przez Chrystusa".

Zabawne, że Tobie podobni negują możliwość, iż Bóg obdarza (zresztą zgodnie z Pismem) nieomylnością papieża (tak mniej więcej raz na 100 lat), zaś sami uzurpują sobie wręcz codzienną nieomylność.
Groteska.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lis 27, 2021 11:48 am
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL