Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:03 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N maja 02, 2021 10:09 am
Posty: 2
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
Witam,
Czytam dużo książek popularnonaukowych. W jednej z nich a dokładnie w "Hiperprzestrzeni" Michio Kaku znalazłem zdjęcie obrazu Salvadora Dali "Corpus Hypercubus". Było tam wyjaśnione, że na tym obrazie Dali przedstawił Chrystusa ukrzyżowanego na tzw. tesserakcie, czyli na odpowiedniku siatki narysowanej na płaszczyźnie 2-wymiarowej, którą można złożyć w trójwymiarowy sześcian ( w moich czasach na początku podstawówki robiło się takie rzeczy). Z tym, że tesserakt (hipersześcian) jest taką siatką 3-wymiarową, która w 4-wymiarowej przestrzeni dałaby się złożyć w sześcian 4-wymiarowy. Zastanawia mnie czy takie przedstawienie Chrystusa jako powiedzmy bytującego w większej liczbie wymiarów, ale jednak chyba jak rozumiem we wszechświcie a nie Boga transcendentnego jest możliwe do zaakceptowania przez katolicyzm. Czy można modlić się poprzez taki obraz?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/09/Dali_Crucifixion_hypercube.jpg

Wg opisu ze strony z której kupiłem obraz ( trzeba przewinąć do dołu strony ) jest to wizja zgodna z katolicyzmem. Dokładnie napisane jest tam tak:

Cytuj:
Reprodukcja obrazu hiszpańskiego surrealisty, Salvadora Dali z 1954 roku, znanego pod tytułami: "Ukrzyżowanie" i "Corpus Hypercubus".
"Metafizyczny, transcendentalny kubizm" - tak określał swój obraz Dali, mówiąc o nim jeszcze: "Opiera się [obraz] w całości na «Traktacie o formie sześciennej» Juana de Herrery, architekta nadwornego króla Filipa II, budowniczego pałacu Escorial (...)".
To oszałamiające dzieło skutecznie łączy elementy tzw. "atomowego mistycyzmu" Dalego z jego powrotem do katolickiego dziedzictwa w tamtym czasie. Na obrazie Dali przedstawia nam wizję Ukrzyżowania w epoce współczesnej nauki. Uzupełnia tym samym swoją pracę nad tematem Ukrzyżowania Chrystusa, którą rozpoczął przy "Chrystusie świętego Jana od Krzyża". W samym krzyżu, figurze złożonej z sześcianów, artysta snuje teoretyczną refleksję nad czterowymiarowym światem. Fascynacja matematyką była u Dalego połączona wraz z jego powrotem do wiary katolickiej w późniejszym życiem. Obraz "Corpus Hypercubus" może stanowić dobry powód do zastanowienia się, że te dwa, tak często oddzielane od siebie światy: wiary i nauki, mogą współistnieć, uzupełniać się, a z pomocą im może przyjść nic innego, jak sztuka właśnie!


Pn maja 03, 2021 9:38 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
Z obrazami a Bogiem jest taka różnica, jak patrzenie przez okno a wyjście na świat. Albo oglądanie martwych fotek zamiast ludzi.


Pn maja 03, 2021 6:00 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
Oglądanie fotek aktywuje te same obszary mózgu co rzeczywiste widzenie i wywoływać może rozmaite nastroje. Wymogiem jest poświęcony obraz. Nabiera on wówczas charakteru sakramentaliów.


Pn maja 03, 2021 6:10 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
(3) którzy zabraniają zawierania związków małżeńskich, przyjmowania pokarmów, które stworzył Bóg, aby wierzący oraz ci, którzy poznali prawdę, pożywali je z dziękczynieniem. (4) Bo wszystko, co stworzył Bóg, jest dobre, i nie należy odrzucać niczego, co się przyjmuje z dziękczynieniem; (5) albowiem zostają one poświęcone przez Słowo Boże i modlitwę.
(1 List do Tymoteusza 4:3-5)


Pn maja 03, 2021 7:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
Chyba czegoś nie rozumiem. Jak ten obraz jest zgodny z opisem męki Jezusa Chrystusa? Gdzie gwoździe, przebity bok, rany, korona cierniowa, etc.? Przecież tam Pan Jezus nawet nie jest do tego krzyża przybity. I jeszcze te majtki, to jakieś stringi? To jest jakaś modernistyczna kpina z ukrzyżowanego Jezusa.


Pn maja 03, 2021 8:27 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
To jest w myśl zasady, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.


Wt maja 04, 2021 8:33 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
Nie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, nie ma przeznaczenia. Tu chodzi o odkrycie wartości. Czy obraz wartość ma na poziomie estetycznym czy uruchamia w człowieku potrzebę duchową. Wartość estetyczna uruchamia w człowieku podziw. Podziwu jednak nie powinno się stawiać na tym samym poziomie (spłaszczać) co modlitwy. Dlaczego chcę się modlić akurat spoglądając w ten obraz? Jakie emocje on wyzwala we mnie? Podziw dla artysty? To poruszamy się w sferze wartości estetycznych a nie duchowych, mimo że obraz ma charakter sakralny.

Dziwne jest to wyprowadanie podziwu dla obrazu z czytelnictwa popularnonaukowego i włączenie w to jeszcze modlitwy. Pomieszanie z poplątaniem. Może to były skróty myślowe, więc za wcześnie za jakiekolwiek ostrzejsze widzenie sprawy.


Wt maja 04, 2021 8:49 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N maja 02, 2021 10:09 am
Posty: 2
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
No to właśnie się pytam, bo nie muszę traktować tego obazu jako sakralnego, kupiłem go bo mi się podobał. Ale chciałem też się dowiedzieć czy nie ma przeciwskazań , żeby traktować go jako obraz "poprzez który" można się modlić.


Wt maja 04, 2021 8:53 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
Przedmioty o charakterze sakralnym wymagają poświęcenia. Idź z tym obrazem do zakrystii w celu poświęcenia.


Wt maja 04, 2021 8:56 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można się modlić poprzez obraz "Corpus Hypercubus"?
Można do obrazów tego typu zadać sobie proste pytania, typu "Czy umieściłbym taki obraz w kaplicy, za trumną najbliższej mi osoby na jej pogrzebie?" albo "Czy powiesiłbym taki obraz w salonie, gdyby odwiedził mnie papież?".
Nie jest to metoda scholastyczna, ani gruntowne rozpatrzenie sprawy, ale gdy jesteśmy czegoś niepewni, tak jak tutaj "świętości"/"godności" jakiejś rzeczy, to metoda ta jest użyteczna.


Wt maja 04, 2021 10:46 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 123 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL