Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:56 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Irbisol napisał(a):
Gadanie, że od piątku 19:00 do soboty 17:00 nie upłynął ani dzień ani noc, za to od piątku 15:00 do piątku 19:00 to już dwa dni jest sprzecznością.

A to gdzieś tak jest napisane w Biblii? Nie wiem, bo nigdy nie szukałem czegoś takiego.
To, co pokazuje przywołany midrasz, to że być może żydzi nie widzieli sprzeczności w powiedzeniu, że minęły literalnie 3 dni i 3 noce, choć realnie minęły tylko 2 noce.

Raczej nie ma sensu tworzyć regułę w oparciu o kilka takich przykładów i wyciągać wniosek, że np. można było powiedzieć: minął dzień i noc, choć minęła 1 godzina. Może takie okreslenie stosuje się przy założeniu, że przeszła co najmniej 1 noc? [można na tym przykładzie świetnie zaprezentować tezy Wittgensteina czy Quine'a o niezdeterminowaniu przekładu].
By się zorientować, jaki był uzus to trzeba by znaleźć więcej przykładów pisanych. A najlepiej to pogadać z kimś sprzed 2 tysięcy lat i użyć tego typu sformułowań w przywołanych kontekstach i poczekać na reakcję. Czy nas zrozumie i będzie to dla niego normalne, czy zrozumie, ale będzie mu to dziwnie brzmiało czy w ogóle będzie to niezrozumiałe.


Pt kwi 23, 2021 10:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Irbisol napisał(a):
Ale właśnie mowa jest o tym, ze Biblia nie widzi problemu w prostej, matematycznej niespójności.
...która jest tylko w umyśle Irbisola :)
Anawim napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Gadanie, że od piątku 19:00 do soboty 17:00 nie upłynął ani dzień ani noc, za to od piątku 15:00 do piątku 19:00 to już dwa dni jest sprzecznością.
Nie, nie jest. Pod warunkiem, że nie jest się zachodnio, XXI wiekowo centryczny.

Irbisol napisał(a):
Ale nie powinno w niej być błędów typu "w piątek od 15:00 do 19:00 mijają 2 dni ale od piątku 19:00 do soboty 17:00 nie mija ani jeden dzień ani noc".
W ogóle przeczytałeś, co mu odpowiedziałem?
Naprawdę jesteś taki ograniczony, że nie potrafisz wczytać, iż to nie jest żaden błąd, tylko zapis w pojęciach współczesnych autorowi Pism?

Twoja niezdolność do spojrzenia bez błędu anachronizmu, który każe Ci czytać tekst sprzed 2000 lat w paradygmacie współczesnym przypomina mi stary suchar o Polaku, który nie znał angielskiego, i pracował w Londynie.
Pech chciał, ze rozbolał go ząb. Dentysta spytał, który ząb wyrwać. Ten odpowiedział "tu".
Oczywiście dentysta wyrwał mu dwa ("two") zęby (w dodatku wśród nich nie było tego zęba, który go bolał)
W pracy koledzy wyjaśnili mu nieporozumienie, poszedł więc do dentysty ponownie.
Ten pyta, który ząb wyrwać. A gość mówi "ten"....

Nie każdy wczytuje, że czytanie tekstu starożytnego Wschodu wg pojęć współczesnego Zachodu jest dosłownie tym samym, co czytanie po polsku tekstu angielskiego. Tyle, że błąd takiego odczytu nie jest dla wszystkich oczywisty.

Podam inny przykład: Łk 13:31-33
"W tym czasie przyszli niektórzy faryzeusze i rzekli Mu: Wyjdź i uchodź stąd, bo Herod chce Cię zabić. Lecz On im odpowiedział: Idźcie i powiedzcie temu lisowi: Oto wyrzucam złe duchy i dokonuję uzdrowień dziś i jutro, a trzeciego dnia będę u kresu. Jednak dziś, jutro i pojutrze muszę być w drodze, bo rzecz to niemożliwa, żeby prorok zginął poza Jeruzalem."

Otóż większość współczesnych czytelników Biblii sądzi, że Jezus powiedział coś w rodzaju "Idźcie i powiedzcie temu spryciarzowi...".
Po prostu dla nas lis jest symbolem sprytu. Tymczasem dla Zydów lis nie miał nic wspólnego ze sprytem. Był symbolem marności, czegoś bez żadnej wartości ani znaczenia, czymś bez mocy, takie "zero". W Talmudzie czytamy "lepiej być ogonem lwa , niż głową lisa". Jeśli Żyd chce powiedzieć, ze coś jest źle zbudowane, kiepskie mówi że "nawet lis by to zburzył".

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt kwi 23, 2021 10:59 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Barney napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Ale nie powinno w niej być błędów typu "w piątek od 15:00 do 19:00 mijają 2 dni ale od piątku 19:00 do soboty 17:00 nie mija ani jeden dzień ani noc".
W ogóle przeczytałeś, co mu odpowiedziałem?
Naprawdę jesteś taki ograniczony, że nie potrafisz wczytać, iż to nie jest żaden błąd, tylko zapis w pojęciach współczesnych autorowi Pism?

To, że w piątek od 15:00 do 19:00 mijają 2 dni i 2 noce, ale w sobotę już tylko jeden dzień, to jest właśnie ówczesny zapis?

-----

@Anawim
spójrz na tabelkę, którą rozpisał Barney (i grafikę też)
https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... 3#p1192793

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


So kwi 24, 2021 2:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Czego jeszcze nie rozumiesz?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So kwi 24, 2021 2:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Zadałem ci pytanie. Więc po co pytasz, czego jeszcze nie rozumiem, skoro w moim pytaniu to właśnie masz?

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


So kwi 24, 2021 4:36 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
@Irbisol
no widziałem tę tabelkę; jest stworzona przy założeniu, że działa określona reguła. Ja nie mam takiej pewności, że można tworzyć taką regułę. Natomiast dałem przykład, że pomimo tego, że minęły tylko 2 noce, ktoś ten okres nazywa 3 dni i 3 noce. Czy da się od tego przejść do reguły, która pozwala powiedzieć, że okres od 15 do 19 (wg naszej rachuby) to 2 dni i 2 noce - nie wiem. Ale nie wydaje mi się to mniej absurdalne niż to, co żyd z połowy I tysiąclecia sobie myślał o 3 dniach i 3 nocach.


So kwi 24, 2021 5:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Irbisol napisał(a):
Zadałem ci pytanie. Więc po co pytasz, czego jeszcze nie rozumiem, skoro w moim pytaniu to właśnie masz?

Napisałem tak wyraźnie, że wyraźniej nie można.
Pytasz o coś, na co kilkukrotnie odpowiedziałem. Po co? Żeby dalej udawać, że jest jakaś niejasność?
Anawim napisał(a):
@Irbisol
no widziałem tę tabelkę; jest stworzona przy założeniu, że działa określona reguła. Ja nie mam takiej pewności, że można tworzyć taką regułę. Natomiast dałem przykład, że pomimo tego, że minęły tylko 2 noce, ktoś ten okres nazywa 3 dni i 3 noce. Czy da się od tego przejść do reguły, która pozwala powiedzieć, że okres od 15 do 19 (wg naszej rachuby) to 2 dni i 2 noce - nie wiem.
Tabelkę stworzyłem na podsatwie reguły, a nie na podstawie casusu.

Cytuj:
Ale nie wydaje mi się to mniej absurdalne niż to, co żyd z połowy I tysiąclecia sobie myślał o 3 dniach i 3 nocach.
Przede wszystkim absurdalne jest mniemanie takich osób jak Irbisol, którym się wydaje, że wykryli rzekomą "sprzeczność", której przez 2000 lat nie zauważyli miliony ludzi, którzy to czytali :)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So kwi 24, 2021 7:57 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Barney napisał(a):
Tabelkę stworzyłem na podstawie reguły, a nie na podstawie casusu.

No ja mam poważne wątpliwości, czy żyd gdy przyszedł o 15 do kolegi i wrócił do domu o 19 mógł usłyszeć od żony, że siedział 2 dni i 2 noce, zamiast sprzątać przed szabatem ;) być może taki był uzus, ale to warto by zobaczyć więcej przykładów niż tylko dwa i to dotyczące dłuższego okresu (3 dni) bez bezpośredniego odniesienia do konkretnych "godzinowych" okresów.

Masz jakiś przykład, że takie sformułowanie "2 dni i 2 noce" było w użyciu dla kilkugodzinnych okresów zaczynających się przed, a kończących po zachodzie słońca?


So kwi 24, 2021 8:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Anawim napisał(a):
Barney napisał(a):
Tabelkę stworzyłem na podstawie reguły, a nie na podstawie casusu.

No ja mam poważne wątpliwości, czy żyd gdy przyszedł o 15 do kolegi i wrócił do domu o 19 mógł usłyszeć od żony, że siedział 2 dni i 2 noce, zamiast sprzątać przed szabatem ;)

Dokładnie.
Ale jak w sobotę nie będzie go od 15 do 19, to już nie było go tylko jedną dzień i jedną noc.
Mało tego.
Jeżeli faceta nie było od piątku 19:00 do niedzieli 15:00 (prawie 2 doby), to wg Barneya i tych, co na siłę tłumaczą nieścisłości Biblii, nie było go również tylko jeden dzień i jedną noc (my byśmy powiedzieli, że nie było go 2 dni i 2 noce).

Mamy zatem:
- piątek 15:00 - 19:00 - 4 godziny - 2 dni i 2 noce
- sobota 15:00 - 19:00 - 4 godziny - 1 dzień i 1 noc
- piątek 19:00 - niedziela 15:00 - 44 godziny - 1 dzień i 1 noc

Ciekawym wielce, jakie źródła badaczy, którzy nie są nastawieni na Biblię, potwierdzają te rewelacje.

P. S.
Widzę, Anawim, że napisałeś na priv i faktycznie tam trzeba będzie pogadać - bo tutejsza komusza cenzura sama nie wie, o co jej chodzi.
Tzn. wie, ale gdyby miała to uzasadnić regulaminem, to wyszłyby cyrki, jak z tymi dniami i nocami. Stąd stara sprawdzona metoda - wycinać i już.

Oczywiście robię printscreeny swoich postów, więc będzie można kiedyś pokazywać tym, co "prawda ich wyzwoli", kim tak naprawdę są.

=====


Barney napisał(a):
Przede wszystkim absurdalne jest mniemanie takich osób jak Irbisol, którym się wydaje, że wykryli rzekomą "sprzeczność", której przez 2000 lat nie zauważyli miliony ludzi, którzy to czytali :)

To akurat nic dziwnego - gdyby ludzie myśleli, religie nie miałyby prawa bytu.
Poza tym wiele raz się zdarzało, że miliony nie widziały prostego błędu - np. paradoks Monty Halla.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


N kwi 25, 2021 9:53 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Barney napisał(a):
Przede wszystkim absurdalne jest mniemanie takich osób jak Irbisol, którym się wydaje, że wykryli rzekomą "sprzeczność", której przez 2000 lat nie zauważyli miliony ludzi, którzy to czytali :)

gorzej jak przeczytali i uwierzyli.
======================================
Kościół jest przedstawiany jako Oblubienica
to tak po ludzku
https://www.youtube.com/watch?v=MtE9yUivxGA&list=PLQXffabrY0rGtc1yceDEz7wDdvoJ6WtcQ&index=1


N kwi 25, 2021 10:37 am
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Irbisol napisał(a):
Dokładnie.
Ale jak w sobotę nie będzie go od 15 do 19, to już nie było go tylko jedną dzień i jedną noc.
Mało tego.
Jeżeli faceta nie było od piątku 19:00 do niedzieli 15:00 (prawie 2 doby), to wg Barneya i tych, co na siłę tłumaczą nieścisłości Biblii, nie było go również tylko jeden dzień i jedną noc (my byśmy powiedzieli, że nie było go 2 dni i 2 noce).

Mamy zatem:
- piątek 15:00 - 19:00 - 4 godziny - 2 dni i 2 noce
- sobota 15:00 - 19:00 - 4 godziny - 1 dzień i 1 noc
- piątek 19:00 - niedziela 15:00 - 44 godziny - 1 dzień i 1 noc

Obaj wg mnie popełniacie ten sam błąd, że wyciągacie w tym względzie wnioski w oparciu o reguły, które są typowe dla naszego sposobu liczenia, ewentualnie uwzględniając różnice o których wiemy (rozpoczynanie "dnia" o zachodzie słońca, inkluzywność). Wg mnie jest za mało materiału, by sobie tak ekstrapolować. Wiemy co najmniej z 1 innego źródła niż Nowy Testament, że można powiedzieć 3 dni i 3 noce, choć minęły tylko 2 noce i ktoś nie widzi w tym sprzeczności. O czym to świadczy? Przecież też mógł być niespójny, naciągać interpretację etc. A może to jest przykład typowego liczenia w tej kulturze. Nie wiem, po co się o to wykłócać.
Nawet badacze, którzy są nastawieni na Biblię mają wątpliwości. Pamiętaj, że to może być niespójne w dosłownej warstwie. Przecież tam chodzi o symboliczny mit - nawiązanie do historii Jonasza.

Irbisol napisał(a):
Widzę, Anawim, że napisałeś na priv i faktycznie tam trzeba będzie pogadać - bo tutejsza komusza cenzura sama nie wie, o co jej chodzi.
Tzn. wie, ale gdyby miała to uzasadnić regulaminem, to wyszłyby cyrki, jak z tymi dniami i nocami. Stąd stara sprawdzona metoda - wycinać i już.

Oczywiście robię printscreeny swoich postów, więc będzie można kiedyś pokazywać tym, co "prawda ich wyzwoli", kim tak naprawdę są.


Ale to jest przecież normalne oddziaływanie społeczne. Spodziewasz się utopii, w której da się rozwijać tak złożone zależności społeczne jak religia czy "społeczeństwo otwarte" bez takich akcji? Trzeba jasno oddzielić nas od onych. Czy to będzie forum katolickie, czy facebook, czy albicla.

Natomiast nie uważam, by coś takiego stanowiło usprawiedliwienie dla osobistego zachowania. Niepotrzebnie rzucasz złośliwościami, choć rozumiem, że podnosi ciśnienie i frustruje. Bierz przykład z Jezusa, Jego historia jest w tym względzie uniwersalna.


N kwi 25, 2021 11:25 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Irbisol napisał(a):
Anawim napisał(a):
No ja mam poważne wątpliwości, czy żyd gdy przyszedł o 15 do kolegi i wrócił do domu o 19 mógł usłyszeć od żony, że siedział 2 dni i 2 noce, zamiast sprzątać przed szabatem ;)

Dokładnie.

:no:
Żona powiedziałay: kochany mężu nie było cię tylko godzinę (9), a już wróciłeś na początku 1 straży nocnej? :-D
Irbisol napisał(a):
Ale jak w sobotę nie będzie go od 15 do 19, to już nie było go tylko jedną dzień i jedną noc.
Mało tego.
Jeżeli faceta nie było od piątku 19:00 do niedzieli 15:00 (prawie 2 doby), to wg Barneya i tych, co na siłę tłumaczą nieścisłości Biblii, nie było go również tylko jeden dzień i jedną noc (my byśmy powiedzieli, że nie było go 2 dni i 2 noce).
:no:
Nic nie kumasz.
jak w sobotę nie będzie go od 15 do 19 to nie było go 2 noce i dwa dni
Jeżeli faceta nie było od piątku 19:00 do niedzieli 15:00 to nie było go dwa dni i dwie noce.
Cytuj:
Mamy zatem:
- piątek 15:00 - 19:00 - 4 godziny - 2 dni i 2 noce
- sobota 15:00 - 19:00 - 4 godziny - 1 dzień i 1 noc
- piątek 19:00 - niedziela 15:00 - 44 godziny - 1 dzień i 1 noc
:no:

Mamy
- piątek 15:00 - 19:00 - 4 godziny - 2 dni i 2 noce
- sobota 15:00 - 19:00 - 4 godziny - 2 dni i 2 noce
- piątek 19:00 - niedziela 15:00 - 44 godziny - 2 dni i 2 noce

Aż dziwne taki racjonalny logik, a prostych rzeczy nie kuma. :-D

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


N kwi 25, 2021 1:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Panowie, jeśli mi nie wierzycie, pogooglajcie na temat inkluzywnego liczenia czasu.
Marudzenie, że to wam się nie widzi na podstawie... właściwie bez podstawy, tylko na zasadzie "nie jestem do tego przyzwyczajony" jest słabe.

Ja temat kończę - nic więcej nie jestem w stanie dla Was zrobić.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N kwi 25, 2021 2:45 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
Barney napisał(a):
Panowie, jeśli mi nie wierzycie, pogooglajcie na temat inkluzywnego liczenia czasu.

Chodzi właśnie o inkluzywne obliczenia Ibrisola cytowane tutaj
Irbisol napisał(a):
Ale jak w sobotę nie będzie go od 15 do 19, to już nie było go tylko jedną dzień i jedną noc.
Mało tego.
Jeżeli faceta nie było od piątku 19:00 do niedzieli 15:00 (prawie 2 doby), to wg Barneya i tych, co na siłę tłumaczą nieścisłości Biblii, nie było go również tylko jeden dzień i jedną noc (my byśmy powiedzieli, że nie było go 2 dni i 2 noce).

Nie zaprzeczyłeś, więc pozwoliłem sobie podać prawidłowe moim zdaniem inkluzywne wartości:

jak w sobotę nie będzie go od 15 do 19 to nie było go 2 noce i dwa dni
Jeżeli faceta nie było od piątku 19:00 do niedzieli 15:00 to nie było go dwa dni i dwie noce.

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


N kwi 25, 2021 9:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Irbisolowe Podróże – Tom 1 – Ewangelia Marka
kosa000 napisał(a):
jak w sobotę nie będzie go od 15 do 19 to nie było go 2 noce i dwa dni
Jeżeli faceta nie było od piątku 19:00 do niedzieli 15:00 to nie było go dwa dni i dwie noce.

Z tabelek i wykresów Barney wynika, że w tym drugim przypadku nie było go 1 noc i 1 dzień.
Jeżeli więc połączymy to, co ty twierdzisz, z tym, co twierdzi Barney, to okazuje się, że krótszy przedział zawarty w dłuższym przedziale jest dłuższy.
Płaskoziemcy mieli podobne wyjaśnienie na zachód Słońca. Wyszło im, że w perspektywie, gdy dwa obiekty są daleko, to ten wyższy będzie niżej.
I wtedy zaczęło im się zgadzać. Tu jest podobnie.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn kwi 26, 2021 10:14 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 102 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL