Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 08, 2024 8:59 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Liczą się tylko uczynki 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
lubczyk napisał(a):
Tak sobie myślę, że najgorsza jest rywalizacja o to kto lepiej wierzy, kto bliżej Boga itp. Jest to trudne bo każdy chce być jak najbliżej Boga i wyjątkowy w Jego oczach i teraz czym sobie zasłużyć? Nie sposób wszystkich prześcignąć w wypełnianiu wszystkiego. Jedyne wyjście to zaufać, że Bóg wie gdzie docelowo będziemy szczęśliwi i dać się prowadzić. Nie ma jedności na siłę bo każdy chce jednać do swoich kryteriów bo czyichś nie potrafi spełnić zresztą niby dlaczego miałby być czyimś niewolnikiem? Jedyny rodzaj niewolnika co daje szczęście to niewolnik z własnej woli, a jego Pan to ten który go kocha prawdziwie. Należy więc zaufać, że Pan wie gdzie będzie nam dobrze z jakimi ludźmi będziemy szczęśliwi i kogo będziemy kochać bardziej, a kogo mniej bo nie wydaje mi się żebyśmy kochali wszystkich jednakowo aż się rodzi we mnie bunt na samą myśl że mam np. obcego grzesznika kochać bardziej niż męża lub tak samo bo to nie komunizm żeby mnie ktoś zmusił do tego. Chyba trzeba dać sobie czas i zaufać że Pan skoro kocha to wie co dobre dla każdego i nikomu krzywdy nie zrobi, a może pewne sprawy są ukryte i pewni ludzie nas kochają a my nie widzimy że to idzie na naszą korzyść. Jeśli Pan rzeczywiście kocha to prowadzi nas dobrze do celu a jeśli nie kocha to będziemy wolni i możemy kiedyś Jemu powiedzieć NIE, ale teraz na to za wcześnie. Co prawda św. Paweł wprowadzał rywalizację, ale myślę że celowo to robił a w rzeczywistości martwił się o braci w odstępstwie bo sam przyznał że chce pobudzić ich do zazdrości. Tak jak Ojciec Pio bił grzeszników po twarzy a gdy oni obrażali się to on się za nich modlił. Najtrudniejszy jest ten kredyt zaufania Bogu w ciemnościach, ale nie ma innego wyjścia jeśli Bóg kocha.

na pewno nie jest to wyścig szczurów, ani bieg po trupach, a przypomina: niesienie ukojenia rannym, nakarmienia głodnych, wzmocnienia słabych...


Cz kwi 22, 2021 6:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
1antyk, skoro tak się składa, że jesteś protestantem może wyjaśnisz po co nagle mówisz o uczynkach skoro wy wyznajecie wiarę bez uczynków. To przekorne pytanie.
Te uczynki o których mówisz to naturalnie czynią ludzie, którzy mają współczucie ogólnie na biedę innych, tacy jak Samarytanin z przypowieści Jezusa czy św. Paweł i ludzie wierzący czynią ze względu na przykazania Jezusa czyli na Niego samego albo z jednej i drugiej przyczyny.
Mnie bardziej chodziło o to, skoro Bóg kocha każdego człowieka to tak go prowadzi nie żeby brał udział tu na ziemi w jakichś igrzyskach kto więcej uczynków zrobi czy więcej miłości okaże, ale w ten sposób aby na swojej drodze życiowej czynił to wszystko tym z którymi w przyszłym życiu będą go łączyć silne więzy miłości, tak jakby na zaś żeby potem było już tylko wzajemne szczęście a nie rozczarowanie. Czyli droga życiowa człowieka nie jest przypadkiem tak samo ludzie na tej drodze, tylko planem bożym a przykazania nie służą do rywalizacji tylko do zmuszenia ludzi aby okazali sobie miłość która ich już tu na ziemi połączy a po tamtej stronie najpierw się nam ukaże a potem przyniesie szczęście które może być tylko z wzajemności. Wtedy to ma sens jeśli jest planem Bożym i pod Jego subtelnym kierunkiem. Najgorszym nieszczęściem byłyby pomyłki tego rodzaju że ktoś się poświęca a dostaje za to brak wzajemności, to jest właśnie porażka i bezsens wiary. Stąd św. Paweł mówi że wiara jest poręką tych dóbr których się spodziewamy. Tylko taka wiara ma sens.


Cz kwi 22, 2021 9:41 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
lubczyk napisał(a):
1antyk, skoro tak się składa, że jesteś protestantem może wyjaśnisz po co nagle mówisz o uczynkach skoro wy wyznajecie wiarę bez uczynków. To przekorne pytanie.

To nie tak. Przecież wiara bez uczynków jest martwa. :)
Cytuj:
Te uczynki o których mówisz to naturalnie czynią ludzie, którzy mają współczucie ogólnie na biedę innych, tacy jak Samarytanin z przypowieści Jezusa czy św. Paweł i ludzie wierzący czynią ze względu na przykazania Jezusa czyli na Niego samego albo z jednej i drugiej przyczyny.

Oczywiście, że tak. Można też spojrzeć na to od strony Ducha, czyli np głoszenie ewangelii.
Cytuj:
Mnie bardziej chodziło o to, skoro Bóg kocha każdego człowieka to tak go prowadzi nie żeby brał udział tu na ziemi w jakichś igrzyskach kto więcej uczynków zrobi czy więcej miłości okaże, ale w ten sposób aby na swojej drodze życiowej czynił to wszystko tym z którymi w przyszłym życiu będą go łączyć silne więzy miłości, tak jakby na zaś żeby potem było już tylko wzajemne szczęście a nie rozczarowanie. Czyli droga życiowa człowieka nie jest przypadkiem tak samo ludzie na tej drodze, tylko planem bożym a przykazania nie służą do rywalizacji tylko do zmuszenia ludzi aby okazali sobie miłość która ich już tu na ziemi połączy a po tamtej stronie najpierw się nam ukaże a potem przyniesie szczęście które może być tylko z wzajemności. Wtedy to ma sens jeśli jest planem Bożym i pod Jego subtelnym kierunkiem. Najgorszym nieszczęściem byłyby pomyłki tego rodzaju że ktoś się poświęca a dostaje za to brak wzajemności, to jest właśnie porażka i bezsens wiary. Stąd św. Paweł mówi że wiara jest poręką tych dóbr których się spodziewamy. Tylko taka wiara ma sens.

Myślę, że dobrze zrozumiałem, dlatego tak napisałem


Cz kwi 22, 2021 10:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16891
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
Z punktu widzenia protestanta jest oczywistym, że uczynki wypływają z wiary. On jednak sam porządkuje je wobec wiary, bo jest wewnętrzną częścią życia Boga, więc mylić się nie może. To porządkowanie może być wzorcowe i biblijne, ale może też być całkiem światowe. W drugim przypadku przyjmuje się ewolucję Boga. On był inny 2000 lat temu. Dzięki człowiekowi mógł jednak ewoluować i teraz uważa, że podział np na kilkaset płci to przejaw owej dojrzałości. Biblia traci więc swą moc. Jest wykorzystywana wedle uznania i mamy tego dowody na forum, bo jeśli fragmenty biblijne nie pasują do poglądów użytkownika to je po prostu ignoruje a poglądy pozostają niezmienne.


Cz kwi 22, 2021 10:18 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
Jak widać, jest coś nie z woli człowieka co przesłania ludziom oczy.


Cz kwi 22, 2021 10:23 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16891
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
Inna założenia skutkują innym myśleniem. A mamy inną koncepcję Boga u Lutra i w katolicyzmie. Bóg Lutra należy do tego świata i ma postać ciastka tortowego. Bóg katolików jest poza światem i nie jest podzielony.


Cz kwi 22, 2021 10:30 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
To Bóg Abrahama, nie katolików.


Cz kwi 22, 2021 10:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
Merss zwróciła uwagę że dla protestantów Bóg przeszedł ewolucję ze sprawiedliwego na już tylko miłosiernego. To bardzo złudne.
Wydaje mi się że jeśli wiarę potraktować poważnie i plan Boga żeby miłość była odwzajemniona, a nie doznała zawodu co dzieje się często w ziemskim życiu, to nie można już tak bezmyślnie sobie grzeszyć i upajać się miłosierdziem bo wtedy właśnie samemu wszystko się niszczy i zaburza. Może nie tyle trzeba analizować Boga jaki jest co dbać o swoją postawę skoro wierzymy na poważnie, że Bóg zadba aby nasze wysiłki i nasza miłość nie poszła na marne, ale na pewno była odwzajemniona zawczasu, wcześniej, to my nie możemy tego tak po prostu psuć.


Cz kwi 22, 2021 11:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16891
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
1antyk napisał(a):
To Bóg Abrahama, nie katolików.

Pisałam o koncepcji Boga Lutra. Są stenopisy rozmów z hierarchami katolickimi. Bóg Abrahama to tylko pojęcie, które należy zdefiniować. Podałam jak wyglądają koncepcje Boga. Są w chrześcijaństwie zróżnicowane, więc należy to uszczegóławiać. Kiedy dochodzi do różnicy rozumienia pojęć, cofamy się do fundamentów, potem spoglądamy na zmiany. Protestancka koncepcja Boga nie wymaga sakramentów, więc zostały wyrzucone. Nie potrzebuje kapłaństwa, więc pozostała też tylko nazwa. Doktryny są spójne, każda w innej koncepcji Boga. Nie może to jednak być ten sam Bóg skoro jeden jest światem a drugi należy do innej rzeczywistości. Z tego wynikają inne antropologie. To co dla protestanta jasne, że pomodlenie się do DŚ skutkuje jego przybyciem i bezbłędnymi podpowiedziami (jakoś nie ma to jedności z Mową Arcykapłańską Jezusa, by zachować jedność), dla katolika jest sprawą długiej nauki rozezawania głosów wewnętrznych i na własną rękę nie ma mowy o bezbłędnym czytaniu. Mamy przykład u św. Faustyny, która opowiedziała o. M.Sopoćce, że zniszczyła zapiski w Dzienniczku, bo taki usłyszała głos Jezusa. Spowiednik zmienił ten głos i nakazał odtworzyć zapiski. Katolik powinien zachowywać w tej sprawie czujność. Tu nie może być porozumienia.
To samo z uczynkami. Powiedzenie Lutra: grzesz mocno, ale wierz. Uczynki wypływające z wiary. On miał dzieci niepokalanie poczęte. Widzisz jak silna była to wiara?


Cz kwi 22, 2021 11:45 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
Nie znam nauk Lutra i nie mam zamiaru znać.
Cóż... Wierzę w Boga, Syna, i Ducha Jezusa Chrystusa. To jest Bóg Abrahama. Nie żaden koncept. Nie potrzeba nic więcej.


Pt kwi 23, 2021 6:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16891
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
Gregor. Jeśli chcę zrozumieć myślenie innego człowieka, jego interpretację PŚ, muszę sięgnąć do podstaw tego myślenia. Co pozwala mu na swobodną interpretację Pism? On twierdzi, że DŚ...bo to bardzo wygodne. Natomiast ty sugerujesz, bym traktowała to po łebkach. Od razu trafiam na głębię myślenia. Jaka głębia myślenia, takie i uczynki. Ludzka wola musi czynić dobro i miłość, bo taki ma program. Jeśli jednak zmienia ich znaczenie, należy tego szukać w rozumie. A potem przyczyn tego, że rozum musi kombinować. I wszystko jasne. Jeśli więc człowiek jest częścią wewnętrznego życia Boga (u protestantów) to nie ma dylematów dotyczących trzech głosów wewnętrznych i przypisuje każdy głos DŚ, z automatu biologicznego przyczynowo - skutkowego. Realizuje więc program biologiczny a nie żaden duchowy (to wymaga formacji). Nie przyjmuje do wiadomości, że sam może tworzyć te głosy i podlega pokusom. Jest przy tym człowiek najlepszym oszustem samego siebie, więc zatrzyma się przy tym DŚ. Mechanizmy obronne będą scalały w całość, by nie doszło do rozdarcia wewnętrznego. Musi więc ignorować pewne myśli lub je oswoić. Pozostaje więc na uczynki na poziomie intencjonalnym jako ślepy i głuchy. Przybliżyłam argumentację. I żaden nie katolik nie miał dotąd nic, poza twierdzeniem jak Luter: ale ja tak myślę. Z tym nie da się dyskutować. Dlaczego mam zostawić więc Lutra? Nie napisałam, że każdy protestant to luteranin, ale jego myślenie jest wspólne wszystkim protestantom - wybiera sobie z PŚ teksty, które uważa za natchnione i sam wie jak je interpretować. I nie odpowie na pytanie dotyczące zasadności poza tym co twierdził Luter: ja tak myślę, więc tak jest. Po owocach poznacie. To najlepszy sprawdzian. Należało więc w takiej sytuacji przeinterpretować i pojęcie Kościoła. Czasem Kościołem to jestem sam dla siebie. Uznałem siebie za nowonarodzonego, czyli stanowiącego wewnętrzną część życia Boga. Mylić się nie mogę.
Takie drobiazgi jak głos sumienia i ego mnie nie interesują. Ego to sumienie, czyli głos Boga we mnie. Niestety, ale to tylko wyobrażenie.

Za mało, by znać cytaty biblijne i dobrze czynić. Za mało, by intelektualnie z wiary wyprowadzać uczynki. Rozum potrafi wszystko przeinterpretować i podać w formie, która nakarmi niewidzialną dla człowieka pychę.
To doskonale wiedzą współcześni od manipulowania myśleniem człowieka. Zmieniają mu znaczenie pojęć metodą gotowania żaby. Człowiek się nie zorientuje. Nie manipulują DŚ, ale czlowiekiem a protestant to naiwnie odrzuca. Już Katarzyna II w pewnym liście informowała jak z Polaków (wolnych mentalnie) uczynić zniewolonych poddanych, jak zmienić ich myślenie, jak ich zniszczyć (za ks. prof. T. Guzem).
Bez punktu odniesienia człowiek nie wie kim jest. Trafi dobrze lub gorzej. W Kościele też powinien dokonywać takich wyborów. Nie każdy ksiądz mu powie prawdę*, stąd czas oczyszczania się Kościoła. W tym czasie zaczyna być widoczne jak w soczewce dobro i zło, prawda i fałsz, miłosierdzie i jego podróbka w postaci litości. Należy więc pomagać przede wszystkim zagubionym katolikom. Tylko oni szukają pomocy.

________________
* Ewangelie wprost mówią o dobrych i fałszywych pasterzach. Kościół podaje jak ich różnicować. Wypracował to przez wieki.


So kwi 24, 2021 8:16 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
lubczyk napisał(a):
Merss zwróciła uwagę że dla protestantów Bóg przeszedł ewolucję ze sprawiedliwego na już tylko miłosiernego. To bardzo złudne.
Wydaje mi się że jeśli wiarę potraktować poważnie i plan Boga żeby miłość była odwzajemniona, a nie doznała zawodu co dzieje się często w ziemskim życiu, to nie można już tak bezmyślnie sobie grzeszyć i upajać się miłosierdziem bo wtedy właśnie samemu wszystko się niszczy i zaburza. Może nie tyle trzeba analizować Boga jaki jest co dbać o swoją postawę skoro wierzymy na poważnie, że Bóg zadba aby nasze wysiłki i nasza miłość nie poszła na marne, ale na pewno była odwzajemniona zawczasu, wcześniej, to my nie możemy tego tak po prostu psuć.

Jak myślisz, czy Oblubieniec chce Oblubienicę z rozsądku czy z Miłości? Nie ma tu żadnego ale.


So kwi 24, 2021 5:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
Gregor, piękny ten list Boga Wszechmogącego i chciałoby się widzieć tylko to i wierzyć w to co tam jest napisane, niestety to tylko wybrane fragmenty z całej Biblii i pomijają całą dramaturgię walki z grzechem, piekła, potępienia, zbawienia za cenę cierpienia. Choćby taki przykład z twoim pytaniem i odpowiem Ci, że chciałabym sąd wg miłosierdzia tylko nie wiem czy spełniam jego kryteria, dlatego że trzeba być najpierw miłosiernym aby miłosierdzia dostąpić, trzeba darować innym mały dług skoro mnie darowano duży dług, a ja nie widzę tego ile mi darowano, może to ślepota duchowa, ale uważam że nikogo za bardzo nie skrzywdziłam nie okradłam, nie zdradziłam, staram się nie mieć wrogów. Kolejne kryterium to darować urazy, krzywdy cierpliwie znosić i czynić uczynki miłosierdzia a ja raczej mało z tego robię i nie mam do nikogo ani urazów ani miłosierdzia może obojętność. Mocniejsze więzy mam tylko z najbliższymi rodziną i paroma osobami spoza rodziny. Jestem miłą uprzejma więcej daję dzieciom jamłużnę w tramwajach niż odmawiam bo mi ich akurat szkoda. Karmię tylko rodzinę jak są głodni i żadnych obcych ludzi, w więzieniu odwiedziła bym tylko rodzinę i prawdziwych przyjaciół jakbym ich miała i podobnie w szpitalu. Jak teraz Bóg odniesie się do mnie w kontekście tego listu i jaki sąd mnie czeka skoro nie spełniam dwu najważniejszych przykazań ani kryteriów do sądu z miłosierdzia?


So kwi 24, 2021 6:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
1antyk, bardzo dobrze, że masz taką wiarę, nie pozwól jej sobie odebrać, bo potrzeba dużego wysiłku aby szatan nie zasiał tutaj wątpliwości albo z drugiej strony nie wpędził w zbytnią pewność siebie, że można grzeszyć, bo Oblubieniec i tak wybaczy.


So kwi 24, 2021 6:36 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6814
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Liczą się tylko uczynki
1antyk napisał(a):
Jak myślisz, czy Oblubieniec chce Oblubienicę z rozsądku czy z Miłości? Nie ma tu żadnego ale.

Pieśń nad Pieśniami jest poematem miłosnym, wyrażonym dialogami pomiędzy Oblubieńcem a Oblubienicą. Oboje siebie pragną i tęsknią za sobą. OBOJE. Jakby Oblubienica okazała się ladacznicą, to niestety - nie wpisze się w ten poemat. Oblubieniec z wielkim smutkiem odejdzie...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So kwi 24, 2021 6:37 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 168 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL