Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:01 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Laicyzacja młodego pokolenia 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Laicyzacja młodego pokolenia
Temat przeniesiony z "aborcji", gdyż faktycznie jest poboczny.

Kontekst:
Irbisol napisał(a):
Arwena napisał(a):
Ludzie zwłaszcza młodzi mają jakoś tak wpisany bunt przeciwko temu co reprezentują ich rodzice( starsze pokolenie) i niejednokrotnie odchodzą od wiary i/lub ateizmu mamy czy taty.

O ile ten ateizm jest ideologiczny. Jeżeli nie jest, to po prostu będą zazwyczaj obojętni na wiarę.
Swoją drogą, zgadzam się tu z Wespezjanem - gdyby ludziom w wieku dopiero np. 19 lat mówiono o wierze katolickiej, to by to po prostu wyśmiali i ta wiara wymarłaby razem z ostatnimi wyznawcami.


Odpowiedzi:

Arwena napisał(a):
Zazwyczaj- to nieostre sformułowanie typu może tak, nie zawsze itp...Owszem ale generalna zasada brzmi o buncie przeciw starszemu pokoleniu.

Tylko że w przypadku czystego ateizmu bez naleciałości ideologicznych nie bardzo jest się przeciw czemu buntować. To tak, jak by był bunt przeciwko nieuprawianiu marchewki.

Cytuj:
Taka Twoja opinia o upadku wiary gdyby można mówić o wierze od pełnoletności jest czystą gdybologia.

Laicyzacja jest faktem. Szerzej w odpowiedzi niżej.

------------

Wespecjan napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Swoją drogą, zgadzam się tu z Wespezjanem - gdyby ludziom w wieku dopiero np. 19 lat mówiono o wierze katolickiej, to by to po prostu wyśmiali i ta wiara wymarłaby razem z ostatnimi wyznawcami.

Chrześcijaństwo na początku rozchodziło się wyłącznie wśród dorosłych jako idea (Dzieje Apostolskie) tak więc to nie jest prawda, że nie ma potencjału pozyskiwania ludzi dorosłych, bo ma ogromny.

Z upływem wieków jednak chrześcijaństwo dorobiło się antychrześcijańswa (pod różnymi postaciami) i obie doktryny konkurują ze sobą, która pierwsza wypełni czyjeś uymysły.

To nie wynika z antychrześcijaństwa, lecz z laicyzacji. To nawet nie jest walka ideologii, co raczej nieprzystawanie mentalne chrześcijaństwa do współczesnych realiów.
Kiedyś dla ludzi świat był bajkowy, pełen duchów i demonów - dlatego dorośli wierzyli w rozmaite nadprzyrodzone byty. Teraz już to zanika.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 01, 2021 2:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Wespecjan napisał(a):
Dlatego najlepszą strategią katolików w krajach gdzie aborcja jest na zawołanie, jest utworzenie ścisłych wewnętrznych gett rodzinnych, gdzie będzie promowana moralność i dzietność a dzieci osłaniane od propagandy nihilistycznego świata. Liberałowie i lewica mogą wyabortować swoje dzieci.

Taką strategię mają muzułmanie.


Pn lut 01, 2021 3:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Irbisol napisał(a):
To nie wynika z antychrześcijaństwa, lecz z laicyzacji.
Laicyzaja jest skutkiem szerokiego frontu antychrześcijaństwa.


Pn lut 01, 2021 3:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Wespecjan napisał(a):
Laicyzaja jest skutkiem szerokiego frontu antychrześcijaństwa.

Nie - to po prostu narastanie obojętności (lub lepiej: wygasanie wpływu) wobec wszelkich religii, które ludziom żyjącym współcześnie kojarzą się dosłownie z bajkami o krasnoludkach.
Nikt dodatkowo nie musi tu działać "anty". To się dzieje samo i wynika z poziomu cywilizacyjnego oraz wiedzy ludzkiej.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 01, 2021 4:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Czy z krasnoludkami byś tak walczył z takim zaangażowaniem? :D

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn lut 01, 2021 4:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Andy72 napisał(a):
Czy z krasnoludkami byś tak walczył z takim zaangażowaniem? :D
Rzeczywiście, Irbisol nie rozumie, że jego aktywność i zaangażowanie np na tym forum przeczy jego hipotezie.


Pn lut 01, 2021 4:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Andy72 napisał(a):
Czy z krasnoludkami byś tak walczył z takim zaangażowaniem?

A wg ciebie moja "walka" coś tu zmienia?

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 01, 2021 4:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Irbisol napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Czy z krasnoludkami byś tak walczył z takim zaangażowaniem?

A wg ciebie moja "walka" coś tu zmienia?
Gdybyś uważał, że nie zmienia, to już dawno byś zrezygnował...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn lut 01, 2021 4:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
sahcim napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Czy z krasnoludkami byś tak walczył z takim zaangażowaniem?

A wg ciebie moja "walka" coś tu zmienia?

Gdybyś uważał, że nie zmienia, to już dawno byś zrezygnował...

Błędne założenie - przecież ja doskonale wiem, że tu nikogo nie "nawrócę".
To, że widzisz tylko jeden powód nie oznacza, że nie ma innych.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 01, 2021 5:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Irbisol napisał(a):
Błędne założenie - przecież ja doskonale wiem, że tu nikogo nie "nawrócę".
To, że widzisz tylko jeden powód nie oznacza, że nie ma innych.

To jaki powód? Nerwica natręctw?

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn lut 01, 2021 5:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Irbisol napisał(a):
sahcim napisał(a):
Irbisol napisał(a):
A wg ciebie moja "walka" coś tu zmienia?

Gdybyś uważał, że nie zmienia, to już dawno byś zrezygnował...

Błędne założenie - przecież ja doskonale wiem, że tu nikogo nie "nawrócę".
To, że widzisz tylko jeden powód nie oznacza, że nie ma innych.
Jakikolwiek powód byś nie wymyślił, i tak nie będzie bez wpływu na innych...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn lut 01, 2021 5:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Irbisol napisał(a):
Temat przeniesiony z "aborcji", gdyż faktycznie jest poboczny.

Kontekst:
Irbisol napisał(a):
Arwena napisał(a):
Ludzie zwłaszcza młodzi mają jakoś tak wpisany bunt przeciwko temu co reprezentują ich rodzice( starsze pokolenie) i niejednokrotnie odchodzą od wiary i/lub ateizmu mamy czy taty.

O ile ten ateizm jest ideologiczny. Jeżeli nie jest, to po prostu będą zazwyczaj obojętni na wiarę.
Swoją drogą, zgadzam się tu z Wespezjanem - gdyby ludziom w wieku dopiero np. 19 lat mówiono o wierze katolickiej, to by to po prostu wyśmiali i ta wiara wymarłaby razem z ostatnimi wyznawcami.


Odpowiedzi:

Arwena napisał(a):
Zazwyczaj- to nieostre sformułowanie typu może tak, nie zawsze itp...Owszem ale generalna zasada brzmi o buncie przeciw starszemu pokoleniu.

1.)Tylko że w przypadku czystego ateizmu bez naleciałości ideologicznych nie bardzo jest się przeciw czemu buntować. To tak, jak by był bunt przeciwko nieuprawianiu marchewki.

Cytuj:
Taka Twoja opinia o upadku wiary gdyby można mówić o wierze od pełnoletności jest czystą gdybologia.

2.)Laicyzacja jest faktem. Szerzej w odpowiedzi niżej.

------------

Wespecjan napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Swoją drogą, zgadzam się tu z Wespezjanem - gdyby ludziom w wieku dopiero np. 19 lat mówiono o wierze katolickiej, to by to po prostu wyśmiali i ta wiara wymarłaby razem z ostatnimi wyznawcami.

Chrześcijaństwo na początku rozchodziło się wyłącznie wśród dorosłych jako idea (Dzieje Apostolskie) tak więc to nie jest prawda, że nie ma potencjału pozyskiwania ludzi dorosłych, bo ma ogromny.

Z upływem wieków jednak chrześcijaństwo dorobiło się antychrześcijańswa (pod różnymi postaciami) i obie doktryny konkurują ze sobą, która pierwsza wypełni czyjeś uymysły.

2a)
To nie wynika z antychrześcijaństwa, lecz z laicyzacji. To nawet nie jest walka ideologii, co raczej nieprzystawanie mentalne chrześcijaństwa do współczesnych realiów.
Kiedyś dla ludzi świat był bajkowy, pełen duchów i demonów - dlatego dorośli wierzyli w rozmaite nadprzyrodzone byty. Teraz już to zanika.


(numeracja moja)

Ad.1)
Imho to i tak jest zwykłe uproszczenie. Młodzi ludzie z natury są niejako zbuntowani przeciwko "starym". Nie podchodzą , jakbyś chciał logicznie do ateizmu bez nalecialosci ideologicznych cokolwiek to znaczy, tylko są w kontrze do ojca - on jest ateistą to ja nie. Wiem wiem , że potem z wiekiem ten bunt mija ale podłoże ateizmu, czy wiary może być zasiane i utrwalane. Dlatego nieprawdą jest imho zarówno Twoja jak i Wespecjana teza, że jak się katolickie rodziny zamknie w " gettach" to będziemy mieć nowych wierzących zagwarantowanych.

Ad 2 i 2a)

Ja nie neguję, że laicyzacja szczególnie młodych jest faktem . Moja opozycja byla co do Twojej tezy, że jakby dopiero od 19 lat mówić o religii- to wiara zaniknie. Ten postulat jest zwykłą gdybologią- nie da się czegoś takiego realnie zadziałać. Człowiek wychowuje się w rodzinie i w świecie ( środowisko ) - zawsze będzie do niego docierać idea taka czy inna.

Co do Twojej opozycji - wiara w Boga - wiara w krasnoludki to nie wierzę, że jesteś na tym etapie rozmów z osobami wierzącymi.


Pn lut 01, 2021 5:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
sahcim napisał(a):
Jakikolwiek powód byś nie wymyślił, i tak nie będzie bez wpływu na innych...

Ale ja nie muszę wymyślać.
Po prostu ciekawi mnie, gdzie jest granica nielogiczności, do której jesteście w stanie się posunąć.
Póki co wydaje się wam, że wiara musi być zwalczana, by wyginęła. Nie - ona wyginie śmiercią naturalną. Nawet hierarchowie kościelni zdają sobie z tego sprawę, że wrogiem wiary nie są ruchy antyreligijne, lecz współczesna rzeczywistość cywilizowanego człowieka.

------------

Arwena napisał(a):
Imho to i tak jest zwykłe uproszczenie. Młodzi ludzie z natury są niejako zbuntowani przeciwko "starym". Nie podchodzą , jakbyś chciał logicznie do ateizmu bez nalecialosci ideologicznych cokolwiek to znaczy, tylko są w kontrze do ojca - on jest ateistą to ja nie.

Jeżeli ateizm nie jest ideologiczny, lecz wyłącznie na zasadzie braku wiary, to nawet nie będą mieli świadomości że to ateizm. Tak samo nie będą w kontrze do ojca wierzyć w krasnoludki.
"Podłoża ateizmu" nie trzeba tu utrwalać, bo poziom cywilizacyjny i wiedza ludzka robią to same.
Biblia jawi się przeciętnemu człowiekowi jako zbiór bajkopisarstwa na poziomie mitów greckich.

Cytuj:
Ja nie neguję, że laicyzacja szczególnie młodych jest faktem . Moja opozycja byla co do Twojej tezy, że jakby dopiero od 19 lat mówić o religii- to wiara zaniknie. Ten postulat jest zwykłą gdybologią- nie da się czegoś takiego realnie zadziałać. Człowiek wychowuje się w rodzinie i w świecie ( środowisko ) - zawsze będzie do niego docierać idea taka czy inna.

Da się tak realnie zadziałać. Jeżeli określona idea na poziomie wiary religijnej we współczesnym, cywilizowanym świecie do człowieka od dzieciństwa nie dociera, to nie wybije się ona ponad poziom mitów.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 01, 2021 5:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Arwena napisał(a):
Dlatego nieprawdą jest (...) Wespecjana teza, że jak się katolickie rodziny zamknie w " gettach" to będziemy mieć nowych wierzących zagwarantowanych.
A jak żydzi ostali się w chrześcijańskiej Europie przez kilkaset lat?
Odp: sztetl.

W krajach gdzie katolicyzm jest już mniejszością wobec agresywnych wierzeń i zachowań antychrześcijańskich, jedyne wyjście to otorbić się i namnażać w izolowanych społecznościach. I czekać jak degeneraci wyhamują swój wzrost biologiczny (antykoncepcja, aborcja) i zgniją, co jest oczywiste w perspektywie czasu a reszta przejdzie na katolicyzm zmęczona nihilizmem i bezsensem pogoni za kolejnym ajfonikiem czy kolejną cipką.

Taka strategia przyniesie jeszcze lepsze skutki niż u żydów, bo u nich chodziło tylko o przetrwanie ich religii w obrębie swojej grypy etnicznej, jako że oni nie prozelitują, bo u nich religia przenosi się tylko z krwią, ale katolicyzm jest uniwersalny i zawsze będzie promieniował na zewnątrz, pod warunkiem, że grupa nie będzie chłonąć syfu z zewnątrz w siebie.


Pn lut 01, 2021 6:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Laicyzacja młodego pokolenia
Wespecjan napisał(a):
W krajach gdzie katolicyzm jest już mniejszością wobec agresywnych wierzeń i zachowań antychrześcijańskich, jedyne wyjście to otorbić się i namnażać w izolowanych społecznościach.

Jak już pisałem - zgadzam się całkowicie (vide: Amisze).
Ale nie wynika to absolutnie z jakichś działań antychrześcijańskich.

Cytuj:
I czekać jak degeneraci wyhamują swój wzrost biologiczny (antykoncepcja, aborcja) i zgniją, co jest oczywiste w perspektywie czasu a reszta przejdzie na katolicyzm zmęczona nihilizmem i bezsensem pogoni za kolejnym ajfonikiem czy kolejną cipką.

vide: Norwegia

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 01, 2021 6:16 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 85 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL