Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 8:05 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Kto pójdzie do nieba 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Czy ja, posiadając dziś wiedzę, że Sokrates się otruł zdeterminowałem jego los?

Ano tak - dochodzi jeszcze odróżnienie zdeterminowanej przeszłości od zdeterminowanej przyszłości.
Tu potrzebny jest kurs raczkowania, a nie chodzenia.

Niepotrzebnie kpisz, bo kpisz z samego siebie, dla Sokratesa moja wiedza o jego przeszłości jest wiedzą o jego przyszłości. No ale trzeba rzucić śmierdzącego śledzia by odwrócić uwagę od sedna.


Pn lut 15, 2021 7:26 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Gdy spotka się wolność Boga i człowieka to kończy wolność człowieka, człowiek nie może wybrać wówczas inaczej*. Odnajdzie siebie w Bogu i zostawi wszystko inne; tak nas stworzono. Ma w sobie oko Boga mówi księga Syracha, odbierze więc Boga**. To tłumaczy, że nie widać realnie obecności Boga w świecie. Ryzyko jest także po stronie Boga i to duże. On z istoty jest Miłością i wie, że jest jeden sposób na to, by człowiek osiągnął szczęście: poszedł określoną drogą. Nie wszyscy pójdą, ale to prawo wolności. Jest tak skonstruowany: na obraz i podobieństwo Boga. Człowiek został stworzony dla niego samego. Luter to odczytywał, że człowiek jest częścią Boga i należy do jego świata wewnętrznego, więc nie ma wolności. Są w tym samym układzie, bo Bóg jest wszechświatem. O tym mówicie, ale to protestantyzm. Oni Boga umieścili w tym samym układzie. Poza układem jednak ta logika nie działa. Luter bronił się: ale ja tak uważam! I koniec argumentacji na takie zapewnienie. Tak jak nie działa na powierzchni szklanki z kawą, gdzie można położyć igłę.. Nie widzisz błędu logicznego i będziesz tak wykręcał, by jednak winę ulokować w Bogu, o to bowiem chodzi; o uniewinnienie siebie, taka ludzka upadła natura.
Wiesz tyle, że utracisz wolność w spotkaniu z Bogiem i Jego dyspozycji, bo odnajdziesz tam to czego szukasz, pełnię siebie i ogromne szczęście. Nie tak jednak zostaliśmy stworzeni. Mamy sami wybrać idąc po śladach idąc jednocześnie w stronę człowieka osobowego a nie rozmytego w tłumie. On nam je zostawił. Uciekając od wolności uciekasz też od śladów, zamykasz oczy i uszy, ignorujesz co niespójne z drogą ucieczki. Ty wiesz, że pójdziesz w obieg pierwiastków. Tak mówią obserwacje naukowe na pierwszym poziomie. Przyjmujesz to za całość, bo chcesz pewności. Wolność zobowiązuje i ktoś to już powiedział; to gorset nie do zniesienia, odchodzę od was. Tak to działa.
Przyjmujesz obraz Boga kumpla, któremu możesz powiedzieć w oczy NIE. Zważ, że człowiekowi trudno powiedzieć owo NIE w oczy. Woli mu poza oczami tyłek obrpbić. Na forum też łatwiej, bo nie muszę być w relacji ja - ty, mogę widzieć ja - ona/on. Ciebie nie skrzywdzę mawiał Tischner, muszę najpierw zobaczyć w tobie relację ja - on (to było właśnie w grzechu pierworodnym).
Prezentujecie ucieczkę od wolności. Szukacie pewności. Jezus o to toczył spory z faryzeuszami. Prawo Boże było dobre, interpretacja już nie. Wolno w szabat ocalić czy zabić? Ucieczka w pewność jest zawsze formą ucieczki od wolności. Chcemy jak zwierzęta utartymi szlakami, bo tak bezpiecznie.
Wolność nie daje żadnej pewności, nawet zbawienia. Faryzeusze zbudowali sobie Prawo takie, które dawało im pewność. Jezus to im wytykał. Źle się to dla Niego skończyło.
___________________
* Kiedy Bóg szuka ludzi do zadań specjalnych to zostawia im wyraźniejsze ślady, na granicy pewności. Idą tymi śladami i czytają miłość Boga. Podejmą nadludzkie zadania (dla ratowania innych), bo widzą sens. Tego Boga mają w swoich zmysłach. Mistyczne doznania nie służą łechtaniu pychy. Wyzwalają w człowieku nadludzką moc. Czytanie sumień przez niektórych mistyków odbierali jako dar. Kiedy wejdzie na forum ktoś z takim świadectwem szybko okazuje się, że to fałszywa moneta. Nie widać Boga, ale człowieka. Za dużo gada - o sobie.
**Podobne do działania diabelskiego, więc Kościół to musi rozszyfrować


Pn lut 15, 2021 7:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
HeresJohnny napisał(a):
Barney napisał(a):
Jeszcze raz powtórzę (bez specjalnej nadziei że załapiesz):
Na początek bez Boga: Twoja przyszłość JAKAŚ będzie. Będzie JEDNA (nie kilka). Będzie zależała od Twoich wyborów, ale jakaś będzie.
Czy to oznacza determinację? Oczywiście nie. Oznacza tylko tyle, że coś konkretnego wybierzesz.

Teraz wprowadźmy Boga i jego wszechwiedzę. Czy sam fakt, że Bóg - będąc poza czasem - WIE co wybierzesz i jaka będzie tak Twoja jedyna przyszłość, coś zmienia w Twojej wolności?
Oczywiście nie.

Jeśli Bóg w momencie stworzenia Wszechświata wie jaki będzie mój los, tworząc go decyduje o tym, że mój los będzie taki, a nie inny, bo moje wybory nie mogą być inne niż te, o których wiedział Bóg zanim stworzył mnie i Wszechświat.
I co z tego, ze nie będą inne?
To nie wynika z braku wolności wyboru (bo one są wolne), ani z wiedzy Boga, tylko z tego że przyszłość jakaś jest.
Zdumiewa mnie, że nie rozumiesz takich prostych rzeczy.

Cytuj:
Wolna wola jest de facto ułudą w takiej sytuacji.
Nie. Po prostu nie umiesz (zresztą mało kto umie, to naturalne) "myśleć czasoprzestrzenią".

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lut 15, 2021 8:04 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 10, 2018 10:18 pm
Posty: 746
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Barney napisał(a):
Jeszcze raz powtórzę (bez specjalnej nadziei że załapiesz):
Na początek bez Boga: Twoja przyszłość JAKAŚ będzie. Będzie JEDNA (nie kilka). Będzie zależała od Twoich wyborów, ale jakaś będzie.
Czy to oznacza determinację? Oczywiście nie. Oznacza tylko tyle, że coś konkretnego wybierzesz.

Teraz wprowadźmy Boga i jego wszechwiedzę. Czy sam fakt, że Bóg - będąc poza czasem - WIE co wybierzesz i jaka będzie tak Twoja jedyna przyszłość, coś zmienia w Twojej wolności?
Oczywiście nie.

I co z tego, ze nie będą inne?
To nie wynika z braku wolności wyboru (bo one są wolne), ani z wiedzy Boga, tylko z tego że przyszłość jakaś jest.
Zdumiewa mnie, że nie rozumiesz takich prostych rzeczy.

Tak proste rzeczy rozumiem aż za dobrze. To nie moja religia postuluje sprzeczne ze sobą tezy. Ja nie wierzę w istnienie wolnej woli jako całkowicie niezależnego procesu, bo nasze myśli i wybory są produktem procesów fizycznych zachodzących w mózgu. Tak, dokonujemy wyborów. Co nie znaczy, że mamy wolną wolę.
Cytuj:
Nie. Po prostu nie umiesz (zresztą mało kto umie, to naturalne) "myśleć czasoprzestrzenią".

Mhm. Może i nie potrafię, cokolwiek ta bełkotliwa fraza znaczy. Wolę myśleć w oparciu o wynikanie logiczne, a nie mentalne wybibasy, które są konieczne do łączenia ze sobą sprzecznych tez w ramach jednego światopoglądu. Jeśli wierzysz, że stworzył Cię wszechwiedzący Bóg, w momencie stworzenia Wszechświata zdecydował on o tym, że będziesz się udzielał na tym forum i ze mną dyskutował na ten temat. W momencie stworzenia zostałeś na to skazany i nie mogłeś inaczej postąpić. No ale tak, dokonując wyborów, które musiały być takie, a nie inne, miałeś "wolną wolę". Whatever helps you sleep at night.

_________________
"What’s the point of a f***ing window if you can’t jump out of it?" - Patrick Melrose


Pn lut 15, 2021 9:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Niestety, Twoje przekonanie o myśleniu logicznym nie ma żadnego uzasadnienia. Podobnie jak Twoje teorie na temat wolnej woli.

Ale, ponieważ Twoim zdaniem wolnej woli nie ma, nie widzę też sensu dyskusji - wszak nie jesteś wolny, by zmienić zapatrywania pod wpływem argumentów (to akurat widać ;) )
Zatem z Tobą EOD

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lut 15, 2021 9:15 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Wespecjan napisał(a):
dla Sokratesa moja wiedza o jego przeszłości jest wiedzą o jego przyszłości.

Teraz tak jest?
Ty nawet nie odróżniasz dokonanej przeszłości od niedokonanej przyszłości.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 15, 2021 9:30 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 10, 2018 10:18 pm
Posty: 746
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
@Barney
Spoko, spodziewałem się tego typu pustych słów. Przywiązanie do religii buduje potężne mechanizmy obronne i niektórzy ludzie nigdy nie zauważą jej absurdów. Powodzenia "wolny" człowieku.

_________________
"What’s the point of a f***ing window if you can’t jump out of it?" - Patrick Melrose


Pn lut 15, 2021 9:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
HeresJohnny napisał(a):
Ja nie wierzę w istnienie wolnej woli jako całkowicie niezależnego procesu, bo nasze myśli i wybory są produktem procesów fizycznych zachodzących w mózgu. Tak, dokonujemy wyborów. Co nie znaczy, że mamy wolną wolę.

Skoro możemy dokonywać wyborów, to znaczy, że mamy.


Pn lut 15, 2021 9:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Barney napisał(a):
Ale, ponieważ Twoim zdaniem wolnej woli nie ma, nie widzę też sensu dyskusji - wszak nie jesteś wolny, by zmienić zapatrywania pod wpływem argumentów

A może nie jest wolny, by NIE zmieniać zapatrywania pod wpływem argumentów?
Poza tym to nie jest dyskusja o możliwości wolnej woli, tylko o tym, czy wiedza o tym, co się stanie (nie o tym, co się stało, jak niektórym się pierniczy) wyklucza wolną wolę, więc zapatrywania Heresa odnośnie wolnej woli jako takiej nie powinny mieć tu wpływu.

To tylko komentarz - zgodnie ze swoją własną zapowiedzią, nie sil się na odpowiedź

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 15, 2021 9:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
dla Sokratesa moja wiedza o jego przeszłości jest wiedzą o jego przyszłości.

Teraz tak jest?
Ty nawet nie odróżniasz dokonanej przeszłości od niedokonanej przyszłości.
Dla Sokratesa to nie ma znaczenia, bo za jego życia, nic jeszcze nie było dokonane.

Czy teraz gdy przeczytałem ten twój kolejny, bezsensowny wysrew nie na temat, to czy ten obecny akt pozyskania wiedzy przez mnie, zdeterminował to co sklecileś chwilę przed publikacją? Wg ciebie tak, wg mnie nie.
Wiem, że nie doczekam się od ciebie odpowiedzi, bo: a) masz deficyty wyobraźni b) próbujesz bronić swojej tezy "determinizmu przez akt poznania efektu końcowego" bez względu na argumenty, których nie konfrontujesz, tylko obchodzisz bokiem, bez dotykania.


Pn lut 15, 2021 9:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Wespecjan napisał(a):
Dla Sokratesa to nie ma znaczenia, bo za jego życia, nic jeszcze nie było dokonane.

Ale teraz nie posiadasz wiedzy o jego decyzjach "za jego życia".
To ten drobny szczegół, który każdy głupi rozumie, tylko wy nie. A najlepsze jest to, że wcale nie jesteście głupi - po prostu wasze mechanizmy wyparcia was przenikają na wskroś.

Cytuj:
Czy teraz gdy przeczytałem ten twój kolejny, bezsensowny wysrew nie na temat, to czy ten obecny akt pozyskania wiedzy przez mnie, zdeterminował to co sklecileś chwilę przed publikacją? Wg ciebie tak, wg mnie nie.

Wg mnie też nie. [ciach - Reg. II/7.1 (merss)

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Wt lut 16, 2021 12:08 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 11, 2020 7:29 pm
Posty: 478
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Dla Sokratesa to nie ma znaczenia, bo za jego życia, nic jeszcze nie było dokonane.

Ale teraz nie posiadasz wiedzy o jego decyzjach "za jego życia".
To ten drobny szczegół, który każdy głupi rozumie, tylko wy nie. A najlepsze jest to, że wcale nie jesteście głupi - po prostu wasze mechanizmy wyparcia was przenikają na wskroś.

Cytuj:
Czy teraz gdy przeczytałem ten twój kolejny, bezsensowny wysrew nie na temat, to czy ten obecny akt pozyskania wiedzy przez mnie, zdeterminował to co sklecileś chwilę przed publikacją? Wg ciebie tak, wg mnie nie.

Wg mnie też nie. (ciach usunięto wpis autora).

Jeśli mogę zapytać, pytam, co rozumiesz przez determinizm? I czy twoim zdaniem, dotyczy on zagadnień nauk przyrodniczych np. fizyki? i czy w takim samym tzn. równym stopniu jak biologi ?


N lut 21, 2021 11:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
robertson napisał(a):
Jeśli mogę zapytać, pytam, co rozumiesz przez determinizm? I czy twoim zdaniem, dotyczy on zagadnień nauk przyrodniczych np. fizyki? i czy w takim samym tzn. równym stopniu jak biologi ?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Determinizm
Podstawy.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


N lut 21, 2021 12:21 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 11, 2020 7:29 pm
Posty: 478
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
robertson napisał(a):
Jeśli mogę zapytać, pytam, co rozumiesz przez determinizm? I czy twoim zdaniem, dotyczy on zagadnień nauk przyrodniczych np. fizyki? i czy w takim samym tzn. równym stopniu jak biologi ?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Determinizm
Podstawy.


Rozumiem, że twoje zdanie na temat determinizmu = wywody z internetowej encyklopedii, które stanowią twój własny wyraz na ten temat.
Nie udzieliłeś jednak odpowiedzi, co samemu rozumiesz pod tym zagadnieniem, oraz, czy w równym stopniu odnosi się do zagadnień w odmiennych dziedzinach nauki.
To teraz też zapytam: czy wierzysz, że świat jest zdeterminowany? A jeśli tak, to przez kogo, czy przez co? Jeśli nie to dlaczego nie?
Przyglądam się dyskusji, nawet "co nieco" w niej uczestniczyłem, co pozwala mi poznać w pewnym stopniu twoje stanowisko. Zechciej jednak odpowiedzieć własnymi zdaniami na zadane pytania. Pozdrawiam.


So lut 27, 2021 1:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
robertson napisał(a):
To teraz też zapytam: czy wierzysz, że świat jest zdeterminowany?

Nie.
Ale nie sądzę, byś zrozumiał tę prostą odpowiedź. Jeszcze nie spotkałem teisty, który by wiedział, co oznacza zaprzeczenie wiary.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


N lut 28, 2021 10:22 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 97 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL