Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:39 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Kto pójdzie do nieba 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Nie dacie rady przekonać Irbisola, że Bóg widząc czy ostatecznie pójdę w prawo czy w lewo nie zaburza mojego wyboru do pójścia w lewo czy w prawo, - bo Irbisol w szkole był kiepski z geometrii.

Kiedyś mu dałem przykład czy ja wiedząc co zrobiła jakaś postać historyczna a czytając to z książek, zaburzyłem możliwość wyboru tej postaci w momencie kiedy podejmowała ten wybór ileś lat temu. Irbisol nie tylko wierzy i promuje absurdy, ale ma też deficyty kognitywne.


So lut 13, 2021 12:55 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Mnie bawi sama irbisolowa logika. Otóż Bóg istnieje poza naszą rzeczywistością. Człowiek odkrył, że logika opisuje naszą rzeczywistość. On z uporem maniaka stosuje te same zasady w stosunku do Boga i wymachując logiką nie widzi swego błędu. Bóg ma nie tylko obowiązek dostosować się do tego co odkryliśmy i wpisać się w ludzki błąd, ale poza tym ma obowiązek widzieć schematy myślowe tak jak postrzega Irbisol.
Wyżej opisałam zdarzenie, które dopadło pewnego uczonego zaburzając mu misterną logiczną układankę. Nie jest więc logika fundamentem. W zasadzie człowiek myśli logicznie, ale to czasem kreatywna logika. Ona zasadza się na myśleniu sercem, tak to ujmuje Biblia. Myślenie głową ma charakter przedmiotowy i dyskursywny, nie obejmuje myślenia o chakterze egzystencjalnym.
Systematycznie Irbisol odwołuje się do płaskoziemców. Biblijny obraz stworzenia można zilustrować rzeczywiście płaską ziemią i rozciągniętym nad nią niebem z podoczepianymi gwiazdozbiorami. Różnica jednak między tymi ludźmi a nami polega na tym, że oni nie wiedzieli, że to obraz fałszywy. My natomiast dziś wiemy, że widzimy fałszywie całość, ale nie wiemy jak wygląda stan faktyczny. My nawet nie wiemy, czy ten świat urządzony (niezwykle misternie z niewyobrażanie dokładnymi stałymi fizycznymi) wg tej logiki, którą znamy.

A Biblia wskazywała tym ludziom i nam to samo. Kim jest człowiek i jak ma osiągnąć szczęście. Pierwszą wymienia Syrach wolność, jest więc najważniejsza, ponieważ wymienianie cech w Biblii nie jest przypadkowe. Dzięki wolności człowiek może realizować się w życiu wspólnotowym (inaczej wygląda akt stworzenia niż zwierząt) i miłować. Był stworzony niekompletny, bez swej woli powołany do życia, ale zbawienie wymaga wolnej odpowiedzi człowieka. Jego wybory go kształtują w kierunku podobieństwa do Boga (podobieństwo osiąga się w procesie, jest dynamiczne) lub schodzi w świat zwierząt i oddala się od człowieczeństwa, nie chce żyć inaczej. Syntetycznie ujmując, to podobieństwo do Boga jest drogą ku szczęściu człowieka. Tak został stworzony, by móc poprzez swe wybory stawać się szczęśliwym. Taka matryca.


So lut 13, 2021 2:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
Barney napisał(a):
Cytuj:
To nie pogląd, lecz logiczne wynikanie.
Nie. To co piszesz, nie ma nic wspólnego z logiką. Podajesz nie istniejące wynikania.
Niestety, Merss ma rację.

Nie ma to jak czcza deklaracja. Przejdę teraz do konkretów i nastąpi ucieczka (nie z mojej strony oczywiście).
A oto co powiedziałem, gdzie nie ma logicznego wynikania wg Barneya:

Niezależnie od tego, czy ci powie, czy nie, nie masz możliwości zrobienia czego innego.
Nie. Nie ZROBISZ czego innego. To ZUPEŁNIE inna sprawa.
Dokładnie tak, jak z przeznaczeniem, albo w ogóle przyszłością.
To, że przeszłość jest jedna i konkretna, w niczym nie zmienia naszej możliwości wyboru.

Gubisz się, widzę, że zbyt to dla Ciebie skomplikowane (choć doprawdy nie wiem, dlaczego).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lut 13, 2021 2:53 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
feelek napisał(a):
Gdyby mi Bóg powiedział np. co jutro zrobię, to czy miałbym możliwość zrobić coś innego?

Niezależnie od tego, czy ci powie, czy nie, nie masz możliwości zrobienia czego innego.
Tak działa "wolna wola".

Jak to "niezależnie od tego, czy ci powie, czy nie"? Przecież jeśli mi nie mówi, to nie mam do czego się odnieść, bo skoro jeszcze żadnego działania nie podjąłem, to niby co mógłbym zmieniać? Wolna wola jest faktem, doświadczamy jej na co dzień. Kwestionowanie tego jest szaleństwem.


So lut 13, 2021 7:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Barney napisał(a):
Irbisol napisał(a):
A oto co powiedziałem, gdzie nie ma logicznego wynikania wg Barneya:

Niezależnie od tego, czy ci powie, czy nie, nie masz możliwości zrobienia czego innego.
Nie. Nie ZROBISZ czego innego. To ZUPEŁNIE inna sprawa.

Czyli przyznajesz mi rację, ale jednocześnie temu zaprzeczasz.

Cytuj:
To, że przeszłość jest jedna i konkretna, w niczym nie zmienia naszej możliwości wyboru.

Oczywiście, że nie. Ale wiedza, jaka przyszłość jest, powoduje że nie może być inna. Czyli jest zdeterminowana. Czy nie jest?
Odpowiedz raz w życiu konkretnie.

------------

feelek napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Niezależnie od tego, czy ci powie, czy nie, nie masz możliwości zrobienia czego innego.
Tak działa "wolna wola".

Jak to "niezależnie od tego, czy ci powie, czy nie"? Przecież jeśli mi nie mówi, to nie mam do czego się odnieść, bo skoro jeszcze żadnego działania nie podjąłem, to niby co mógłbym zmieniać?

A co mnie obchodzi, co mógłbyś zmieniać? Nie masz możliwości zrobienia czego innego niż Bóg wie, że zrobisz. Niezależnie od tego, czy ci o tym powie, czy nie.
Czy masz możliwość?

Cytuj:
Wolna wola jest faktem, doświadczamy jej na co dzień. Kwestionowanie tego jest szaleństwem.

Więc pretensje miej do siebie - ja wolnej woli nie kwestionuję.

----------

Wespecjan napisał(a):
Nie dacie rady przekonać Irbisola, że Bóg widząc czy ostatecznie pójdę w prawo czy w lewo nie zaburza mojego wyboru do pójścia w lewo czy w prawo, - bo Irbisol w szkole był kiepski z geometrii.

Może i dadzą radę - tylko najpierw musieliby odpowiedzieć na najprostsze pytania, które zadaję. A na razie drepczemy w miejscu.

Cytuj:
Kiedyś mu dałem przykład czy ja wiedząc co zrobiła jakaś postać historyczna a czytając to z książek, zaburzyłem możliwość wyboru tej postaci w momencie kiedy podejmowała ten wybór ileś lat temu. Irbisol nie tylko wierzy i promuje absurdy, ale ma też deficyty kognitywne.

I jaka była moja odpowiedź?

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


So lut 13, 2021 8:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
Cytuj:
Kiedyś mu dałem przykład czy ja wiedząc co zrobiła jakaś postać historyczna a czytając to z książek, zaburzyłem możliwość wyboru tej postaci w momencie kiedy podejmowała ten wybór ileś lat temu. Irbisol nie tylko wierzy i promuje absurdy, ale ma też deficyty kognitywne.

I jaka była moja odpowiedź?
Nie pamiętam takowej, więc chyba ten przykład został zignorowany.


So lut 13, 2021 8:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
Barney napisał(a):
Irbisol napisał(a):
A oto co powiedziałem, gdzie nie ma logicznego wynikania wg Barneya:

Niezależnie od tego, czy ci powie, czy nie, nie masz możliwości zrobienia czego innego.
Nie. Nie ZROBISZ czego innego. To ZUPEŁNIE inna sprawa.

Czyli przyznajesz mi rację, ale jednocześnie temu zaprzeczasz.
Jak wcześniej wspomniałem, wygląda na to, ze nie ogarniasz.

Cytuj:
Cytuj:
To, że przeszłość jest jedna i konkretna, w niczym nie zmienia naszej możliwości wyboru.

Oczywiście, że nie. Ale wiedza, jaka przyszłość jest, powoduje że nie może być inna. Czyli jest zdeterminowana. Czy nie jest?
Oczywiście, że nie. Fakt wiedzy o przyszłości przez Osobę spoza układu w jakim zachodzą zdarzenia niczego w tej kwestii nie zmienia.

Jeszcze raz powtórzę (bez specjalnej nadziei że załapiesz):
Na początek bez Boga: Twoja przyszłość JAKAŚ będzie. Będzie JEDNA (nie kilka). Będzie zależała od Twoich wyborów, ale jakaś będzie.
Czy to oznacza determinację? Oczywiście nie. Oznacza tylko tyle, że coś konkretnego wybierzesz.

Teraz wprowadźmy Boga i jego wszechwiedzę. Czy sam fakt, że Bóg - będąc poza czasem - WIE co wybierzesz i jaka będzie tak Twoja jedyna przyszłość, coś zmienia w Twojej wolności?
Oczywiście nie.

  • Zmieniałaby, gdyby Bóg determinował Twoje wybory, gdyby na nie wpływał, "ustawiał" je.
  • Zmieniałoby, gdybyś to ty posiadał tę wiedzę

Wiemy, że nasza decyzja jakaś (jedna) będzie. Czy to znaczy że nie mamy wolnej woli woli jej podejmowania?
I co niby miałoby zmienić, że ktoś ją zna?

Cała czasoprzestrzeń JEST. My poruszamy się w jednym z jej wymiarów jednokierunkowo, Bóg ma dostęp do całej czasoprzestrzeni bezpośrednio - do przeszłości, przyszłości, teraźniejszości (i do tego z zewnątrz niej).
Swoją drogą, tu też upraszczam - bo nie istnieje coś takiego jak równoczesność (a więc i wspólna "teraźniejszość"). To podstawy teorii względności.

Termin "determinacja" oznaczałby, że człowiek nie ma wpływu na swoj wynik, a tu mamy sytuacje zupełnie inną: jak w każdej rzeczy, wiemy ze będzie jakiś wynik, ale wynik ten zależny jest od ludzkich decyzji.
Wiedza Boga nie ma tu nic do rzeczy (gdyby "nie wiedział" nie zmniejsza to ani nie zwiększa naszej wolności).
Założenie, że sam fakt że jakoś to konkretnie będzie oznacza determinację tego czegoś jest błędne. Do zdeterminowania potrzebna jest interwencja, a nie informacja.

Cytuj:
Odpowiedz raz w życiu konkretnie.
Odpowiadam, ale trzeba mieć pewne podstawy. by zrozumieć proste rzeczy, o jakich piszę.
Z tym, że ja podejrzewam, ze nie brakuje Ci ani wiedzy, ani inteligencji - po prostu nie jesteś gotowy by zmienić zdanie i żadne argumenty merytoryczne nie pomogą.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lut 13, 2021 8:47 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
wiedza, jaka przyszłość jest, powoduje że nie może być inna. Czyli jest zdeterminowana.

Przyszłości nie ma. Jak coś co nie istnieje może być zdeterminowane?

Cytuj:
Nie masz możliwości zrobienia czego innego niż Bóg wie, że zrobisz. Niezależnie od tego, czy ci o tym powie, czy nie.
Czy masz możliwość?

Zgadza się. Nie mam możliwości zrobienia czegoś innego niż zrobię.


So lut 13, 2021 10:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Barney napisał(a):
Fakt wiedzy o przyszłości przez Osobę spoza układu w jakim zachodzą zdarzenia niczego w tej kwestii nie zmienia.

Zmienia to, że ta osoba "spoza układu" determinuje ten układ.

Cytuj:
Teraz wprowadźmy Boga i jego wszechwiedzę. Czy sam fakt, że Bóg - będąc poza czasem - WIE co wybierzesz i jaka będzie tak Twoja jedyna przyszłość, coś zmienia w Twojej wolności?
Oczywiście nie.

Właśnie ten fakt wszystko zmienia. Bo mój wybór jest przesądzony, a wolność jest pozorna.
Tego typu paradoksy tłumaczy się naukowo przez rozgałęzianie scenariuszy czasoprzestrzeni. Np. nie da się cofnąć w przeszłość i zabić swoich rodziców, jeżeli jest tylko jedna przyszłość. A wg waszych rewelacji jest tylko jedna. Bóg jest w stanie wybierać sobie moment i miejsce ingerencji jak mu się podoba - ale w takim razie mamy właśnie ww. paradoks. Skoro jest jedna przyszłość, to sam jest ubezwłasnowolniony - nie jest w stanie niczego zmienić a ingeruje tylko tam, gdzie i tak już wiedział że zaingeruje.
Ma niejako zaplanowane nie tylko nasze losy, ale nawet i swój.

-----------------


feelek napisał(a):
Irbisol napisał(a):
wiedza, jaka przyszłość jest, powoduje że nie może być inna. Czyli jest zdeterminowana.

Przyszłości nie ma. Jak coś co nie istnieje może być zdeterminowane?

Dla Boga jest - dlatego może.

Cytuj:
Cytuj:
Nie masz możliwości zrobienia czego innego niż Bóg wie, że zrobisz. Niezależnie od tego, czy ci o tym powie, czy nie.
Czy masz możliwość?

Zgadza się. Nie mam możliwości zrobienia czegoś innego niż zrobię.

Pytałem o co innego - nie przekręcaj tego, co piszę.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


So lut 13, 2021 10:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Irbisol napisał(a):
Tego typu paradoksy tłumaczy się naukowo przez rozgałęzianie scenariuszy czasoprzestrzeni. Np. nie da się cofnąć w przeszłość i zabić swoich rodziców, jeżeli jest tylko jedna przyszłość. A wg waszych rewelacji jest tylko jedna.

Nie da się cofnąć w przeszłość tylko z jednego powodu. Przeszłość (podobnie jak i przyszłość) nie istnieje.


So lut 13, 2021 11:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
OK, niech czytający porównają moją wypowiedź i Irbisola. Jak ktoś (inny niż Irbisol) ma jakieś pytania, odpowiem. Co do Irbisola uważam dalszą dyskusję za zbędną, skoro nie pojął tak prostych rzeczy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lut 14, 2021 2:16 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 10, 2018 10:18 pm
Posty: 746
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Barney napisał(a):
Jeszcze raz powtórzę (bez specjalnej nadziei że załapiesz):
Na początek bez Boga: Twoja przyszłość JAKAŚ będzie. Będzie JEDNA (nie kilka). Będzie zależała od Twoich wyborów, ale jakaś będzie.
Czy to oznacza determinację? Oczywiście nie. Oznacza tylko tyle, że coś konkretnego wybierzesz.

Teraz wprowadźmy Boga i jego wszechwiedzę. Czy sam fakt, że Bóg - będąc poza czasem - WIE co wybierzesz i jaka będzie tak Twoja jedyna przyszłość, coś zmienia w Twojej wolności?
Oczywiście nie.

Jeśli Bóg w momencie stworzenia Wszechświata wie jaki będzie mój los, tworząc go decyduje o tym, że mój los będzie taki, a nie inny, bo moje wybory nie mogą być inne niż te, o których wiedział Bóg zanim stworzył mnie i Wszechświat.

Wolna wola jest de facto ułudą w takiej sytuacji.

_________________
"What’s the point of a f***ing window if you can’t jump out of it?" - Patrick Melrose


Pn lut 15, 2021 4:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
HeresJohnny napisał(a):
Jeśli Bóg w momencie stworzenia Wszechświata wie jaki będzie mój los, tworząc go decyduje o tym, że mój los będzie taki, a nie inny, bo moje wybory nie mogą być inne niż te, o których wiedział Bóg zanim stworzył mnie i Wszechświat.

Wolna wola jest de facto ułudą w takiej sytuacji.

Czyli nie rozumiesz tak samo jak ja ...
Im chodzi o to, że cały czas masz wolną wolę a Bóg po prostu wie, co tą wolną wolą wybierzesz.
Tylko że ta wiedza powoduje iż przyszłość jest zdeterminowana, co przekreśla wolną wolę.

Oczywiście istnieje wytłumaczenie (niesprzeczne logicznie), jak Bóg mógłby to zorganizować żeby człowiek wolną wolę zachował, ale nikt tego tłumaczenia nie ruszył.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 15, 2021 6:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Czy ja, posiadając dziś wiedzę, że Sokrates się otruł zdeterminowałem jego los?
Bo do tego sprowadza się wasz błąd jakoby "wiedza o przyszłości z punktu widzenia obserwatora widzącego tą przyszłość (gdziekolwiek w czasie on by się nie znajdował) determinuje to wydarzenie."


Pn lut 15, 2021 6:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto pójdzie do nieba
Wespecjan napisał(a):
Czy ja, posiadając dziś wiedzę, że Sokrates się otruł zdeterminowałem jego los?

Ano tak - dochodzi jeszcze odróżnienie zdeterminowanej przeszłości od zdeterminowanej przyszłości.
Tu potrzebny jest kurs raczkowania, a nie chodzenia.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 15, 2021 7:17 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 101 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL