Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 2:29 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Niebo a grzech 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Niebo a grzech
Czy w niebie będzie możliwość grzeszenia?


Wt sty 12, 2021 8:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
Nie.


Wt sty 12, 2021 9:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
Dlaczego? Nie będę już miał wolnej woli?


Wt sty 12, 2021 9:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
Nie, nie będziesz już chciał grzeszyć...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt sty 12, 2021 10:04 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lip 07, 2016 10:06 am
Posty: 60
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
lekarstwo napisał(a):
Dlaczego? Nie będę już miał wolnej woli?

Człowiek będzie wolny od grzechu i pozostałych skutków grzechu pierworodnego.

Przez. grzech pierworodny ludzka natura została osłabiona. Tymi skutkami są:
- śmierć,
- cierpienie,
- grzech.


Wt sty 12, 2021 10:19 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
Są trzy etapy w duchowości prowadzace ku świętości. Ostatnim etapem i dotyczy niewielu ludzi na ziemi (ponoć) to zjednoczenie woli człowieka i Boga. Wola człowieka jest kompatybilna z Bożą. Myślę, że czas resocjalizacji w czyścu służy dostrojeniu się woli człowieka do woli Boga. Dostrojony grasz to co chcesz, ale w orkiestrze i uznajesz decyzje dyrygenta za najlepsze dla ciebie. Nie przyjdzie ci do głowy, by psuć harmonię. Dziś myślisz inaczej, bo natura wysyła inne sygnały i część duchowa człowieka z nią nie jest dostrojona. Zestrojenie nazywamy świętością, jeśli kierunek obrano na Boga. To zestrojenie Bóg jednak narusza wystawiając na pokusy trudniejsze niż u zwykłych śmiertelników. Naruszenie to ma na celu jednak jeszcze mniejsze oddziaływanie natury na duchowość.


Wt sty 12, 2021 10:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
Ok, nie będę chciał grzeszyć, ale czy gdyby hipotetycznie nagle mi się zachciało, czy będę miał taką możliwość i wolność wyboru, tak jak Adam i Ewa w raju, czy też moja wola będzie tym razem ograniczona i różnego rodzaju drzewa będą rosły za wysokim murem?

Ok, moja wola będzie dostrojona do woli Pana Boga tak jak w orkiestrze, ale czy będę miał możliwość nagłego zagrania fałszywej nuty, gdyby nagle mi coś strzeliło do głowy?

Kim będę w niebie? Co się stanie z moją tożsamością, z moim poczuciem odrębności, z moją świadomością siebie jako wolnej osoby?


Wt sty 12, 2021 11:20 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
Tożsamość będzie miała charakter oryginału. Posłużę się obrazem. M. Anioł zapytany o technikę rzeźbienia, jak on odkrywa to co będzie dziełem finalnym odpowiedział, że on jedynie odrywa w bryle kamienia to co zbędne. Rzeźba już jest, ale należy jedynie zdjąć to co niepotrzebne. Czyściec więc to będzie owo odłupywanie tego co w nas nieprawdziwe, co przykrywa obraz tego człowieka, którego Bóg miał w swoich planach. Może dziś widzimy nieprawdziwą tożsamość? Przykrywają ją mechanizmy psychologiczne, zranienia? Wiedza o sobie będzie nieskażona zwierzęcą naturą i tym co życie nam nałożyło, więc praca będzie szła jak u mistrza dłuta - żadnych niepotrzebnych ruchów.
Akwinata mawiał, że grzesząc marnujemy wolność. Piekło polega wlaśnie na pełnej autonomii. Jestem dla siebie dyrygentem i żadnej orkiestry nie potrzebuję, dam sobie sam radę. Tyle, że z takich muzyków żadna harmonia powstać nie może. Ktoś musiałby chcieć się podporządkować a tam wszyscy wiedzą lepiej.
Zważ, że etyka chrześcijańska oparta jest na powinnościach a świecka na prawach.
To obrazy. A więcej? Ani ucho nie słyszało. Wzorem relacji jest Trójca. Każda osoba inna, ale nikt nie wyrywa się, by zająć nie swoje miejsce. Społeczeństwo zbawionych będzie tak działało. A próbę człowiek przeszedł na ziemi. Ma czas, by odpowiedzieć czy ma ochotę na przyjaźń z Bogiem.


Wt sty 12, 2021 11:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
lekarstwo napisał(a):
Ok, nie będę chciał grzeszyć, ale czy gdyby hipotetycznie nagle mi się zachciało
Nie zachce Ci się, bo człowiek poza doczesnością wybiera w sposób doskonały - nie myli się co do wyboru i nie zmienia zdania. Jak anioły, jak szatani.
Cytuj:
Kim będę w niebie? Co się stanie z moją tożsamością, z moim poczuciem odrębności, z moją świadomością siebie jako wolnej osoby?
Wszystko to na 100%, znacznie bardziej niż teraz

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sty 13, 2021 12:42 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
lekarstwo napisał(a):
Ok, nie będę chciał grzeszyć, ale czy gdyby hipotetycznie nagle mi się zachciało
Przypomnij sobie z życia sytuację kiedy tak bardzo nabroiłeś, że najbardziej ukochana przez ciebie osoba płakała z tego powodu...widząc skutki swoich wybryków miałeś wtedy w głowie ochotę/zachciankę żeby jeszcze bardziej nabroić czy raczej odwrotnie, wszystkie twoje myśli/pragnienia były nakierowane na takie działanie żeby tej osoby już nie zranić...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr sty 13, 2021 11:52 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
Barney napisał(a):
lekarstwo napisał(a):
Ok, nie będę chciał grzeszyć, ale czy gdyby hipotetycznie nagle mi się zachciało
Nie zachce Ci się, bo człowiek poza doczesnością wybiera w sposób doskonały - nie myli się co do wyboru i nie zmienia zdania. Jak anioły, jak szatani.
Cytuj:
Kim będę w niebie? Co się stanie z moją tożsamością, z moim poczuciem odrębności, z moją świadomością siebie jako wolnej osoby?
Wszystko to na 100%, znacznie bardziej niż teraz


To ja mam pytania.
1. Czy anioły i szatani dokonali wyboru w sposób doskonały od razu po ich stworzeniu, czy istniał taki moment (wiem,że to dzieje się po za czasem) że szatan był dobry.
2. Rozumiem, że Adama Bóg umieścił w doczesności i dlatego wybór Adama był niedoskonały = nieostateczny.
W związku z tym, czy Adam w raju przed zwiedzaniem był w mniej doskonałym stanie niż zbawieni ludzie po śmierci?


Śr sty 13, 2021 12:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
Tonans napisał(a):
To ja mam pytania.
1. Czy anioły i szatani dokonali wyboru w sposób doskonały od razu po ich stworzeniu, czy istniał taki moment (wiem,że to dzieje się po za czasem) że szatan był dobry.
Szatan, to nazwa istoty, która z własnej woli stała się przeciwnikiem tego co zostało stworzone jako dobre(w tym i siebie, stąd mówi się o szatanie jako o anty osobie) więc pytanie czy szatan BYŁ dobry jest nie dobre/nieuporządkowane...
Cytuj:
2. Rozumiem, że Adama Bóg umieścił w doczesności i dlatego wybór Adama był niedoskonały = nieostateczny.
W związku z tym, czy Adam w raju przed zwiedzaniem był w mniej doskonałym stanie niż zbawieni ludzie po śmierci?
Stan człowieka zbawionego jest stanem docelowym w jego istnieniu gdyż Bóg stworzył świat(w tym i człowieka) niejako „w drodze” do ostatecznej doskonałości...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr sty 13, 2021 2:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
lekarstwo napisał(a):
Czy w niebie będzie możliwość grzeszenia?

Dodam jeszcze pytanie: Czy potraficie czytać ze zrozumieniem? :?


Śr sty 13, 2021 2:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
Dostałeś już odpowiedź na to pytanie. Powtórzenie go n-ty raz jej nie zmieni.


Śr sty 13, 2021 2:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niebo a grzech
A potrafiłbyś to jakoś uzasadnić?

Wiesz, gdyby dyskusja na forach polegała tylko na wypowiedziach tak, tak, nie, nie, to jednak byłoby kiepsko. :-) Chociaż...


Śr sty 13, 2021 4:03 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL