Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:45 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Czy Jezus kłamał? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So gru 11, 2010 12:32 am
Posty: 11
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Czy Jezus kłamał?
J 14, 12
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca."

Ja nie znam żadnego świętego, który by prześcignął Jezusa w cudach,w ich liczbie i wielkości. Może nie znam odpowiedniego. Pytanie więc jak w temacie.


So lis 14, 2020 7:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
A skąd pomysł że chodziło o cuda?

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


N lis 15, 2020 12:09 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
Wystarczy przeczytać wszystkie posty tego usera i wychodzi sposób myślenia. Zawsze chodzi o to samo; zamiast zabrać się za interpretację teologiczną i zacząć szukać co Bóg miał na myśli to czyta się literalnie i bach - patrzajcie, Bóg gada głupoty.
Jest lepszy tekst - Pan chwali nieuczciwego rządcę. Czy Bóg namawia do oszustw, w tym podatkowych? A może mamy inne klucze interpretacyjne?


N lis 15, 2020 12:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
merss napisał(a):
Jest lepszy tekst - Pan chwali nieuczciwego rządcę. Czy Bóg namawia do oszustw, w tym podatkowych? A może mamy inne klucze interpretacyjne?

Osobiście znam poniższą interpretację do przypowieści o nieuczciwym zarządcy:

W Palestynie zarządców majątków zatrudniano na dwa sposoby: wyznaczając im stałą, regularną pensję lub pozwalając im na pobieranie prowizji od transakcji finansowych.
W tym wypadku zarządca zmieniając zapisy dłużne i obniżając zadłużenie tych ludzi pozbawił się swojej prowizji/zysku.
W ten sposób w oczach Pana wymierzył sobie karę, a zarazem ze strony dłużników mógł liczyć na ich wdzięczność.


Pn lis 16, 2020 6:55 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
No właśnie. Tyle, że interpretacja wymaga cofnięcia się w czasie. Prawdopodobnie ten rządca nie byl opłacany przez swego pana. Miał odbierać daninę od poddanycha potem oddać swemu panu konkretną ilość dóbr, resztę zachować dla siebie. Jeśli włodarz zrezygnował ze swej części daniny, to oczywiście pan go pochwalił. Wyglądałoby jednak na to, że to byl nieuczciwy człowiek i to usprawiedliwia złożenie go z urzędu.


Wt lis 17, 2020 12:19 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
merss napisał(a):
Wyglądałoby jednak na to, że to byl nieuczciwy człowiek i to usprawiedliwia złożenie go z urzędu.

O tym mamy jasno powiedziane na samym początku przypowieści. Rządca roztrwaniał majątek swego Pana.
Nie mamy jednak podanych konkretnych przyczyn odwołania go z urzędu tylko mamy opis ratowania sytuacji przez tego człowieka. I właśnie za tą próbę otrzymał pochwałę. Wykazał się sprytem grając na dwa fronty.

W kategoriach ludzkiego pojmowania synowie ziemscy są więc sprytniejsi grając na dwa fronty.
Synowie/córki światłości tacy nie są, gdyż mają żyć w prawdzie, a to nie zawsze ułatwia życie.


Wt lis 17, 2020 2:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
merss napisał(a):
Jest lepszy tekst - Pan chwali nieuczciwego rządcę. ......A może mamy inne klucze interpretacyjne?

Pewnie ze chwali. I nic dziwnego. Rzadca jest obrazem czlowieka ktory patrzy w przyszlosc. Obecnie rzadka umiejetnosc bo jak ktos krzyknie - hulaj dusza piekla nie ma - to tysiace mlodych ludzi wychodzi na ulice.
A patrzenie w przyszlosc to wspolzycie ze wszystkimi - czyli milosc.
A jaka to jest milosc jezeli niektorych chcemy sie pozbyc.


Wt lis 17, 2020 10:41 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So gru 11, 2010 12:32 am
Posty: 11
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
No to skoro nie chodziło o cuda, to o co chodziło?


Cz lis 19, 2020 1:57 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
Napisano, że chodzi o dzieła Boże. Przyklad. Małgorzata Maria Alacoque miała widzenie podczas którego dowiedziała się, że za grzechy ówczesnej społeczności Bóg ześlę karę 500 lat pod butem islamskim. Podjęła dzieła pokutne i żaliwie się modliła o zmianę decyzji Boga. Po jakimś czasie dowiedziała się, że jej wyrzeczenia i modlitwy zostały wysłuchane i zmiana polegać będzie na tym, że pojawi się król, który nie przypisze sobie zwycięstwa - jak to mają w zwyczaju królowie - ale uzna to za dzieło Boga. Dożyła czasów, gdy owo wydarzenie stało się faktem. Ów król po zwycięstwie użył parafrazy Veni, vidi, vici Juliusza Cezara, ale ów król powiedział to w formie Venimus, vidimus, Deus vicit (Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył), gdy wysłał papieżowi Innocentemu XI zdobyczną chorągiew Mahometa. Gdy omawiasz to wydarzenie w kontekście historycznym, niewiele wynikalo. W duchowym inaczej widać i jeszcze więcej, bo doszło do świata muzułmańskiego.

Dzieł Bożych nigdy nie oceniamy statystycznie i czas Boży też nie ma charakteru linearnego, ale spiralny.


Cz lis 19, 2020 4:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
mcluqas napisał(a):
No to skoro nie chodziło o cuda, to o co chodziło?

Moze to ze Jezus przyciagal ludzi poprzez cuda jakie czynil jest podobne do przyciagania przez dziewczyny ktore maja sliczne wlosy i zgrabne nogi. Ale pozniej to nie jest decydujace dlatego chodzi o "dziela Boze" ktore sa caly czas dokonywane przez swiadkow wiary w o wiele wiekszym zakresie. Juz sw Pawel przyciagal ludzi na o wiele wiekszych obszarach niz Jezus a obecnie Chrzescijanstwo jest na wszystkich kontynentach. Dzieki takim o ktorych Jezus powiedzial: "kto we Mnie wierzy".


Pt lis 20, 2020 1:33 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 11, 2020 7:29 pm
Posty: 478
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
Inczuczuna napisał(a):
A skąd pomysł że chodziło o cuda?

Jak najbardziej właściwa uwaga. W wersecie tym czytamy: ...pisteuon eis eme ta erga ha ego poio kakeinos poiesei wierzący we mnie d z i e ł a gr. erga, które ja czynię, i on uczyni..." I użyte tutaj greckie słowo ozn. dzieło, działanie, praca, zajecie, rzecz, sprawa itp. Może dotyczyć dzieł Boga [cudów]objawionych poprzez działanie swego Syna itp. Samo w sobie dotyczy jednak: dokona większego działania, pracy, rzeczy, sprawy, jako :"ja".


So lis 28, 2020 2:54 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Jezus kłamał?
mcluqas napisał(a):
J 14, 12
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca."

Ja nie znam żadnego świętego, który by prześcignął Jezusa w cudach,w ich liczbie i wielkości. Może nie znam odpowiedniego. Pytanie więc jak w temacie.


Spokojnie, nie ma co chwalić dnia...


Pt maja 21, 2021 8:16 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 95 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL