Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:11 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych 
Autor Wiadomość
Post Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Naszła mnie następująca refleksja:

Dlaczego jako chrześcijanie mamy obowiązek przestrzegać 10 przykazań Bożych skoro pierwotnie tyczyło się to wyznawców judaizmu a jak wiemy chrześcijanie nie mają obowiązku przestrzegać praw Starego Testamentu zgodnie z zasadą:

"Przed tak wielkim Sakramentem
upadajmy wszyscy wraz
niech przed Nowym Testamentem
starych praw ustąpi czas

co dla zmysłów niepojęte
niech dopełni wiara w nas"


Gdyby jakiś innowierca albo ateista zarzucił mi taki argument to jak po chrześcijańsku można na to odpowiedzieć? To jest w sumie bardzo ciekawe.


N wrz 13, 2020 12:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Kolejny raz przyszedł mi fragment pewnego wiersza na myśl: "W sumie pan niewiele umie... ". Nawet z KKK nie potrafisz skorzystać i chcesz, aby podać Ci gotowe rozwiązania. Odpowiedź na swoje pytania znajdziesz w tym miejscu. Włóż trochę wysiłku i sam znajdź stosowny fragment. W tej sprawie jest to wręcz banalne.


N wrz 13, 2020 7:59 am
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Dlatego warto przestrzegać 10 przykazań. Bo stanowią one o dobrym bezkonfliktowym, uporządkowaniu tego czego lepiej nie czynić dla własnego najpierw dobra. W domyśle, ono się i tak rozprzestrzeni na pozostałych ludzi. To rozprzestrzenienie się dobra, jest wynikim stosowania się każdego z nas do 10 przykazań. My się stosujemy, w domyśle każdy z nas. A z tego rodzi się całkowite wszystkich ludzi, stosowanie się do 10 przykazań. A z tego z kolei rodzi się, bezkonfliktowe życie całej ludzkiej społeczności. Taki jest cel powstania 10 przykazań. To powinien każdy nie tylko Chrześcijanin dostrzegać, bo to logiczne wynikanie. Do tego nie trzeba praw i obowiązków a zwykłego prostego umysłu.
Nie wiem czego po tylu tysiącleciach, ludzie nie kierują się tą prostą logiką ( więc mądrością rozumu ). A ustanawiają dubelki tego samego. W postaci praw i obowiązków, uczą tego nie tylko jak było na początku. A uczą jeszcze dodatkowo coraz liczniejszych praw i obowiązków. Tylko to rodzi skmplikowanie i zaciemnia to co jest pierwsze i proste. A puźniej jednym to skomplikowanie bardziej przemawia swą złożonością, a innym szkodzi. Mamy to co mamy teraz większy zamęt. A jak ktoś nie kuma tych praw i obowiązków, bo one komplikują rozumienie tego, co w prosty sposób już jest na początku zrozumiałe.
Tak wymyślili ludzie dalej kary, za nie przestrzeganie tych praw i obowiązków. Co nie tylko nie poprawia rozumienia tego prostego pierwszego zamysłu. A jeszcze bardziej oddala jego sens. Bo dochodzą dalsze konsekwencje niezrozumień tych kolejnych obwarowań. Potęguje się tak niezrozumienie, potęguje się tak oddalenie od owej pierwszej porządkującej zasady. A w efekcie mamy to współczesne w olbrzymiej wielkości, skomplikowanie naszych spraw. Czego już nie tylko ludzie, ale i wymyślone do tuch celów komputery, nie są w stanie ogarnąć w jednoznaczny zrozumiały sens. W efekcie tego tworzy się kolejną odsłonę tego skomplikowania. Komputery kwantowe, które to niby powinny temu zaradzić. A jak znam życie, to i to tak się nie stanie, bo większe skomplikowanie, potrzebuje jeszcze większej komplikacji, w obsłudze tegoż. Czyli koło komplikacji samo się nakręca. A było to pierwsze zalecenie tak proste i oczywiste. Bez jakichkolwiek komplikacji.
Konkluzja jest taka. Trzeba być człowiekiem, by tak sobie komplikować z czasm życie.
Kto to przerwie? Czy umiemy nadal żyć według prostych zasad? Czy już tego nie potrafimy? Czy to skomplikowanie jest wynikiem braku poczucia ważności istnienia człowieka? Dopiero to skomplikowanie, nadaje sens życiu wielu. To kolejna konkluzja.
To z kolei moje przemyślenia w reakcji na twe przemyślenia.


N wrz 13, 2020 8:25 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Mt 19
16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry8. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!»9

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N wrz 13, 2020 8:53 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Zuben Ninja napisał(a):
Gdyby jakiś innowierca albo ateista zarzucił mi taki argument to jak po chrześcijańsku można na to odpowiedzieć? To jest w sumie bardzo ciekawe.

Nie ma innej drogi, by ksztaltować moralne sumienie i prawdziwego człowieka. Tylko takie sumienie pozwala widzieć drogę do Boga i innych ludzi. Dekalog składa się z trzech części i tylko pierwsza odnosi się do Boga, ale dla chrześcijanina są one najważniejsze, bo przy kolejnych też musisz to czynić ze względu na Boga. Kiedy bowiem przekraczasz kolejne przykazania, łamiesz z automatu te, które odnoszą się do Boga.
Nie zostały wyrzucone zakazy i nakazy moralne, bo one służą kształtowaniu moralnego sumienia. Zostały wyrzucone przepisy prawne, bo one mialy charakter budowania sobie drogi do nieba; drogą ludzkiego Prawa..
Z Dekalogu wyprowadza się kodeks etyczny i ma on - podobnie jak Dekalog układ hierarchiczny .

Ateista wychowany w etyce chrześcijańskiej nie ma zastrzeżeń do dekalogu, jest bowiem wspólnym dziedzictwem dla cywilizacji łacińskiej. On nie zakwestionuje go, bo widzi że części odnoszące się do spraw etycznych i wymagań do siebie oraz do społeczeństwa pozwalają budować najbardziej sprawiedliwy system etyczno - prawny. To powinno stanowić jedno, niestety dziś mamy tego w społeczeństwie szczątki. Świat zbudowany jest na pożądliwości, czyli mamy do czynienia z chaosem i walką wszystkich ze wszystkimi, coraz większą samotnością człowieka. System zawierzenia zostal sprowadzony do tego, że sam określam że ktoś miły, więc mu wierzę. Inżynieria społeczna tak steruje tłumami. Steruje więc dekalog lub człowiek znający psychologię tłumu. Iluzję tego ludzkiego wmawiania ludziom wolności i samowystarvczalaności w podejmowaniu decyzji odsłoniła pandemia.
Jeśli masz do czynienia z człowiekiem o moralności, który nie ma żadnych stałych punktów odniesienia to w żaden sposób go nie przekonasz, bo rozmowa nie ma wspólnego fundamentu wartości i rozumienia pojęć.
Zaniechanie przykazań mówiących o stosunku chrześcijanina do społeczeństwa rodzi konflikty, problemy psychiczne i samotność z utratą nadziei. To jest cena, którą każdy płaci za odejście z właściwej drogi. Staje się najczęściej człowiekiem Dasein, czyli nieprawdziwym. Robi się, myśli się...myśli się, że myśli tymczasem powtarza się najłatwiejsze wzorce oparte o zmysłowość. Sam określa co jest dobre a co złe, ale nie wie, że niewiele w nim rozumności.


Niebo będzie funkcjonowało w oparciu o dekalog. Chcesz zobaczyć niebo to ustaw sobie Boga, człowieka i innych ludzi w relacjach miłości przestrzegających Dekalogu i prezentujących postawę przybliżoną w błogosławieństwach. To twój wybór i chcesz uczestniczyć w takich relachach międzyludzkich. Teraz próbujesz się tego uczyć, każdy z nas próbuje.
Życie chrześcijanina jest drogą i to pod górkę. Drogę tę wytyczają przykazania i błogosławieństwa. Przykazania Boże ostrzegają przed zagrożeniami, jakich należy unikać, by nie zmienić kierunku. Błogosławieństwa określają postawę, jaka powinna znamionować tych, którzy chcą drogą przykazań podążać do celu. Jest to postawa wobec: Boga, ludzi i dóbr doczesnych. Przykazanie Miłości wytycza szlak drogi prowadzacej do celu. Dekalog więc należy postrzegać jako element tego tria.

Już raz ci pisalam. Nie broń katololicyzmu. Nie widząc spraw z lotu ptaka, jesteś szkodnikiem. Ucz się. Religia to sposób życia a nie prezentowane poglądy. Najpierw należy siebie uporządkować, by wiedzieć na jakim etapie drogi się znajdujesz, potem możesz swe doświadczenia przekazywać innym. O tobie powie ci drugi człowiek i to co powie należy przepuścić przez refleksję intelektualną a nie zmysły. Ma rację? A może ma? Nie ma. Jeśli natomiast przepuszczasz to przez zmysły to czujesz potrzebę odwetu....wskazówka, że dopiero co wszedłeś do chrześcijaństwa (możesz to ukrywać, więc w siebie należy wchodzić szczerze). Siebie ucz a nie ateistę.
Bóg nie pozwoli ci zobaczyć tego, że komuś pomogłeś zbliżyć się do Boga, bo to rodzi pychę i zamyka cię na polepszanie swojej natury. To tylko pokusa.


N wrz 13, 2020 8:59 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Rany boskie a on ma w wyznaniu katolik.
A wiedzę maja większa dzieci do I Komunii przygotowujące się.
Dramat.

Merss podziwiam twój pozytywistyczny zapał pracy u podstaw.
Ja analfabetów odsyłam do szkoły.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N wrz 13, 2020 10:32 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Nie wzywa się Imienia Bożego nadaremno.

Ile jest warta wiedza, ba nawet wiara bez miłości?

Zubenie jesteś młodym człowiekiem i to , że jesteś katolikiem, że wierzysz jest ogromną wartością, łaską. Wśród młodych ludzi to badzo cenne, a niestety obecnie postawa religijna, wiara jest wśród młodych ośmieszana, wyszydzana. Dużo jeszcze nie wiesz ale nie przejmuj się , ucz się, czytaj , pytaj, dociekaj , módl się o Łaskę , o Dary Ducha Św.

Pozdrawiam :)

Ps. W tej całej niedawnej burzy w szklance wody dałeś się ponieść emocjom. Emocje nie są dobrym doradcą.
Ogromny plus dla Sachol za to że ujęła się za Tobą :brawo: :brawo:


N wrz 13, 2020 11:01 am
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
PeterW napisał(a):
Mt 19
16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry8. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!»9

To jest mocny argument - o taki właśnie mi chodziło. Dzięki.

Sam Jezus czyli Bóg w Nowym Testamencie potwierdza, że należy przestrzegać 10 przykazań.

A teraz pytanie dlaczego pozostałych praw Starego Testamentu chrześcijanin nie musi przestrzegać oprócz 10 przykazań Bożych i przykazania miłości Boga i bliźniego? Załóżmy, że takie pytanie zadałby mi ateista?



Jockey - przestań udzielać się w moich wątkach. Nie mam ochoty czytać twojego chamstwa. Admin powinien zrobić z tobą porządek.


N wrz 13, 2020 11:42 am
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
To co jest formą w dążeniu do celu, tu przekonanie się o słuszności 10 przykazań. Nie jest obowiązkiem wypełniania formy. Bo formy z czasem się zmieniają, tak jak zmieniają się ludzie. Od tego zależą te formy. Nie zmienia się tylko cel, bycie lepszym według zasad 10 przykazań. Stary terstament jest starą formą.


N wrz 13, 2020 11:51 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Ateista, który nie może odejść od Boga, ST i NT nie jest żadnym ateistą, ale - jak to ujmuje min Tischner, monadą bez okien, człowiekiem zamkniętym w sobie. Pozywa na niekończące się przesłuchania Pana Boga, rozlicza z tego co mógł a co nie, przywołuje kolejne wydarzenia, by oskarżać a katolika wzywać na przesłuchanie. Nie wydaje jednak wyroku. Gdyby zakończyl ten sąd nad Bogiem to mógłby zacząć żyć poza Nim, swoim życiem i wedle swojego scenariusza. Etap zapytań o Boga pozostawiłby za sobą. A tak siedzi i duma i wciąż jest skoncentrowany na sobie. Tu leży problem: nie może wyjść z pomieszczenia bez okien, ale tego nie wie. Będzie więc zadawał poboczne pytania a zasadniczego nie zobaczy. Pytania bliskie skupulanta, który nie może opuścić błędnego koła zamknięcia się w sobie. Boi się prawdy.


N wrz 13, 2020 11:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Zuben Ninja napisał(a):
A teraz pytanie dlaczego pozostałych praw Starego Testamentu chrześcijanin nie musi przestrzegać oprócz 10 przykazań Bożych i przykazania miłości Boga i bliźniego? Załóżmy, że takie pytanie zadałby mi ateista?

Jak Ty, zaraza, słuchasz niedzielnych czytań, że nie masz pojęcia kiedy i dlaczego zniesiono obowiązek zachowywania przepisów Prawa Mojżeszowego!?

Albo jesteś tak niedouczony, że tylko płakać, albo zwyczajnie trollujesz forum pytaniami na poziomie podstawówki.


N wrz 13, 2020 12:56 pm
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Tak jak tu - merss punktuje o lęku przed prawdą. Nie odnoszę tego do nikogo. Lecz przestępca najpierw pyta, ( niepokoi ) się o możliwy najwyższy wymiar kary ( konsekwecji ) swego czynu. Taki zawsze ma wymiar prawda ( Bóg ). Dopiero potem szuka usprawiedliwień, tudzież możliwości mniejszej kary. A może to nie był tak zły czyn. To zwykła ludzka specyfika. Tu każde usprawiedliwienie jest istotne z tym z obietnicy, poprzez wiarę ukazywanej włącznie. Nie musi być on wierzącym, wystarczy że wierzy z konieczności usprawiedliwienia siebie. Z tąd te jego pytania o wiarę i Boga. To jeszcze nie ten moment, by go do prawdziwej wiary przekonać.


N wrz 13, 2020 1:06 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Yarpen Stawiam ze trolluje
Moje dzieci jak szły do pierwszej komunii to wiedziały to czego on nie wie.
Zuben i hamuj się z komentarzami to nie są twoje wątki co najwyżej jesteś ich autorem.
Nie moja wina ze ośmieszasz się totalnym brakiem wiedzy. Dzieci na religii w klasach 1-3 ucza się tego

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N wrz 13, 2020 1:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Zuben Ninja,

Tutaj masz opracowane przez Barney'a: http://analizy.biz/marek1962/przykazania.pdf


N wrz 13, 2020 1:19 pm
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijanie a przestrzeganie 10 przykazań Bożych
Brandeisbluesky - dzięki za szczegółowe opracowanie Barneya. Poczytam sobie.

Jockey napisał(a):
Zuben i hamuj się z komentarzami to nie są twoje wątki co najwyżej jesteś ich autorem.

Dałem ci wyraźne sygnały, że na twoje chamstwo będę odpowiadał chamstwem. Bycie miłym w stosunku do ciebie nic mi nie daje bo tak czy siak mi chamsko odpowiadasz.


N wrz 13, 2020 2:15 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL