Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:26 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Odbyłem dzisiaj dyskusję ze znajomym odnośnie ostatecznej liczby zbawionych ludzi. Twierdzi on, że skoro Apokalipsa podaje konkretną liczbę 144000 zbawionych to tyle właśnie ich będzie na końcu czasów w czasie Paruzji. Ja natomiast podałem argument, że jest to liczba symboliczna co nie przekonało mojego rozmówcy - kazał mi wskazać konkretne nauczanie soboru, który o tym naucza. Teraz moje pytanie - który z soborów, encyklik lub bulli odpowiada na to?


Wt sie 18, 2020 10:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Trzeba było mu zacytować dalszy ciąg tego rozdziału, a potem przypomnieć, że Chrystus nigdy nie ograniczył liczby zbawionych.


Śr sie 19, 2020 8:33 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Yarpen Zirgin napisał(a):
Trzeba było mu zacytować dalszy ciąg tego rozdziału, a potem przypomnieć, że Chrystus nigdy nie ograniczył liczby zbawionych.

Ten znajomy nakazał mi abym przedstawił mu oficjalne nauczanie Kościoła katolickiego na ten temat. Znasz jakąkolwiek encyklikę, bullę czy dekret jakiegokolwiek soboru na ten temat? Cokolwiek gdzie Kościół oficjalnie się na ten temat wypowiedział?


Śr sie 19, 2020 3:09 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Najzabawniejsze jest to ze głosisz pogląd sekty z Brooklynu i chcesz żeby Kościół podał ci negację tego stanowiska. Kościół nie mówi nigdzie ilu będzie zbawionych ani kto został potępiony. Mówi o tym ze każdy może zostać zbawiony. Co nie oznacza ze wszyscy będą zbawieni. Kościół prowadzi ludzi do zbawienia a nie zajmuje się tym ile osób będzie zbawionych. A odnośnie zapisu w apokalipsie to masz w katolickiej wersji informacje ze jest to symboliczne

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr sie 19, 2020 6:10 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 11, 2020 7:29 pm
Posty: 478
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
[quote="Zuben Ninja"]Odbyłem dzisiaj dyskusję ze znajomym odnośnie ostatecznej liczby zbawionych ludzi. Twierdzi on, że skoro Apokalipsa podaje konkretną liczbę 144000 zbawionych to tyle właśnie ich będzie na końcu czasów w czasie Paruzji. Ja natomiast podałem argument, że jest to liczba symboliczna co nie przekonało mojego rozmówcy - kazał mi wskazać konkretne nauczanie soboru, który o tym naucza. Teraz moje pytanie - który z soborów, encyklik lub bulli odpowiada na to?[/quote

Tak naprawdę nie rozumiem wniosku, zgodnie z którym wersety z Apok.14:1-5 mówią o liczbie zbawionych. W wer. 3 czytamy, że ta liczba to liczbawykupionych z ziemi. Podobnie w wer.4 czytamy o nich, żeci zostali wykupieni spośród ludzi. Inne tłum."zostali wykupieni z ziemi". I oni sami w sobie nie stanowią wszystkich zbawionych, ponieważ oni to tylko "pierwocina". Nie widzę powodu utożsamiania podanej liczby z wszystkimi zbawionymi. W Apok.7:1-8 czytamy o "opieczętowanych" i tych jest sto czterdzieści tysięcy. W wer.9-17 o "wielkiej rzeszy", inaczej "tłumie zbawionych". Tak to niewielka liczba "opieczętowanych", i "wykupionych z ziemi". A "tłum wielki, którego nikt nie zdołał policzyć" Apok.7:9. To wszyscy, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i wyprali swoje szaty, i wybielili je we krwi baranka


Śr sie 19, 2020 7:16 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Jockey napisał(a):
Najzabawniejsze jest to ze głosisz pogląd sekty z Brooklynu i chcesz żeby Kościół podał ci negację tego stanowiska.

Gdzie ja niby coś takiego głoszę? To nie pierwszy raz gdy przekręcasz słowa użytkowników i zarzucasz im złą wolę.

Jockey napisał(a):
Kościół nie mówi nigdzie ilu będzie zbawionych ani kto został potępiony. Mówi o tym ze każdy może zostać zbawiony. Co nie oznacza ze wszyscy będą zbawieni. Kościół prowadzi ludzi do zbawienia a nie zajmuje się tym ile osób będzie zbawionych. A odnośnie zapisu w apokalipsie to masz w katolickiej wersji informacje ze jest to symboliczne

Zgadzam się z tym co napisałeś ale nie wiem czy przypis będzie wystarczającym argumentem aby go przekonać.


Śr sie 19, 2020 9:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Zuben Ninja napisał(a):
Gdzie ja niby coś takiego głoszę? To nie pierwszy raz gdy przekręcasz słowa użytkowników i zarzucasz im złą wolę.
W pierwszym poście. Wygłaszasz tezę swojego kolegi, która jest ewidentnie od ŚJ. Masz potwierdzenie w wypowiedzi ŚJ robertsona
Zuben Ninja napisał(a):
Zgadzam się z tym co napisałeś ale nie wiem czy przypis będzie wystarczającym argumentem aby go przekonać.
Ja bym odwrócił sytuację. Niech on udowodni tobie że Kościół mówi że tylko tylu będzie zbawionych. Bo Pismo Święte nie jest argumentem. Zwłaszcza, że w świetle nauczani św. Piotra apostoła to Kościół ma prawo do interpretacji Pisma.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr sie 19, 2020 9:11 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Po to, by próbować kogoś przekonać musiałbyś mieć wiedzę biblijną oraz znać podstawy poglądów adwersarza. Nakazywać ci kolega nic nie może, bo to najwyższy akt religijno - prawny i musi mieć ku temu podstwy. Musiałbyś uzyskać od niego znajomość dotyczącą tej księgi. Cała księga ma charakter nie tylko symboliczny, odnosi się do ST, ale i wielowarstwowy. Musialby ci wykazać proszac o tę liczbę zassadę niesprzeczności z innymi tekstami ewangelicznymi. Wypowiedź samego Jezusa zawarta w 14. rozdziale Jana mówi, że w domu Ojca mieszkań wiele i gdyby tak nie było to by im powiedział o tym. W innym miejscu mówi, ze łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu być zbawionym. Za chwilę jednak nie jest to takie oczywiste. W Apokalipsie nie wymienia się wśród zbawionych jednego pokolenia izraelitów. Cała Ewangelia to wielki paradoks i korzystać należy z KKK. Z łapanek o szczegóły nie tworzy się wiedzy, ale gimbotesty dla idiotów. Ma ten kolega podstawy, by przyjąć wytłumaczenie? Jakie? Pojawi się kolejne zapytanie i takie ruchy od bandy do bandy. Uzupełniaj raczej swoje braki, zdobywaj podstawy wiedzy biblijnej a nie popisuj się chcąc kogoś nawrócić kto tego nie oczekuje. Prawdy wiary uroczyście zatwierdzone przez Kościół i podane do wierzenia to dogmaty. Resztę znajdzie kolega w KKK, którego z pewnością nie zna. Jak opanuje KKK przyjdzie czas na poszerzenie wiedzy o dokumenty papieskie.

Kiedy uczysz się matematyki w podstawówce nikt nie przekazuje wiedzy o rozprawach naukowych, ale przsekazuje wiedzę, która posortowano. UNK przygotował KKK jako podstawowy podręcznik dla katolika.
viewtopic.php?p=1012582#p1012582


Śr sie 19, 2020 9:21 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Jockey napisał(a):
Wygłaszasz tezę swojego kolegi, która jest ewidentnie od ŚJ. Masz potwierdzenie w wypowiedzi ŚJ robertsona

Mogę napisać tylko tyle, że ten znajomy wyznaje panteizm i nie ma on nic wspólnego ze Świadkami Jehowy.


Przedstawię mu argument, że przypis w Apokalipsie jest oficjalnym nauczaniem Kościoła - w sumie gdyby nie był to Kościół nie zezwoliłby na jego publikację.


Śr sie 19, 2020 9:51 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Panteizm wpisuje się w Talmud i reformację Lutra. ŚJ mają też Boga zmieniającego poglądy, czyli stającego się. Postawa panteistyczna dotyczy subiektywizmu. Może przypisywać Bogu co chce, tłumaczyć teksty biblijne jak chce, bo to słowa Boga. Paweł, Piotr, ewangeliści to może być anachronizm, bo Bóg panteistyczny zmienia swe oblicze i dojrzewa w poglądach. Dziś ma inne niż za czasów Apostołów, więc go to nie wiąże. Skoro jest częścią Boga to myśli jak Bóg. Żadne dokumenty papieskie nie mają tu żadnej mocy, bo on jest bogiem i obowiązuje go to sam sobie wymyśli. Przypisuje ozywiście swe poglądy Bogu.
Nie można dyskutować, jeśli operujciecie inną bazą pojęciową. Wszystko zaneguje, bo dziś Bóg mówi co innego niż kiedyś. I zawdzięcza to człowiekowi. Bóg się nie myli, więc to co było dawniej to tylko historia.

Mieliśmy takiego panteistycznego proroka. Jakakolwiek dyskusja była niemozliwa z powodu: a Bóg myśli inaczej i należy KK rozwalić do fundamentów, by potem zbudować nowy na teologii proroka. Miał ją od Boga. Paweł się mylił i sam Bóg się też mylił, wszak prezentował w Biblii swe poglądy dawno, dawno temu.


Śr sie 19, 2020 10:01 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Ten znajomy zarzucił mi, że Kościół katolicki naucza, że na końcu świata będzie tylko 144000 zbawionych. Natomiast ja stwierdziłem, że Kościół wcale tak nie naucza i że jest to tylko liczba symboliczna na co on stwierdził, że w takim razie muszę podać mu oficjalne nauczanie Kościoła na ten temat.


Śr sie 19, 2020 10:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Czyli masz udowodnić że nie jesteś wielbłądem.. Nie przejmuj się - tu co chwila tacy się pojawiają.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr sie 19, 2020 10:33 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
To proste. Jeśli zarzuca KK to z pewnością Bóg to mu powiedział. On nie może myśleć inaczej niż Bóg skoro jest jego częścią. Z Lutrem nie bylo można się też dogadać, bo łgał na temat tego czego Kościół nauczał. Zmienial zdanie w zależności od zachcianek. Z panteistą możecie wymieniać poglądy a nie przekonywać. Nazywamy to monologiem dialogicznym, czyli popisywaniem się wiedzą testową...pozwala imponować innym.
Ciebie obowiązuje KKK tak jak pacjenta obowiązują rady lekarza. On nie tłumaczy ci z ktorego podręcznika czy jakiego doświadczenia posiadł wiedzę. Chcesz się popisywać to najpierw sam opanuj całość teologii. Żadnemu człowiekowi się to nie udało.
144 000 nie może być nauczane z powodu tego, ze mielibyśmy sprzeczność a w teologii katolickiej obowiązuje naukowa zasada niesprzeczności. W protestantyzmie nie obowiązuje.


Śr sie 19, 2020 10:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Zuben Ninja napisał(a):
Ten znajomy zarzucił mi, że Kościół katolicki naucza, że na końcu świata będzie tylko 144000 zbawionych. Natomiast ja stwierdziłem, że Kościół wcale tak nie naucza i że jest to tylko liczba symboliczna na co on stwierdził, że w takim razie muszę podać mu oficjalne nauczanie Kościoła na ten temat.

I dałeś się zrobić w bambuko, bo to on powinien udowodnić prawdziwość swojej tezy, a nie Ty ją obalać.


Cz sie 20, 2020 8:49 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o 144000 zbawionych z Apokalipsy
Zuben Ninja napisał(a):
Ten znajomy zarzucił mi, że Kościół katolicki naucza, że na końcu świata będzie tylko 144000 zbawionych. Natomiast ja stwierdziłem, że Kościół wcale tak nie naucza i że jest to tylko liczba symboliczna na co on stwierdził, że w takim razie muszę podać mu oficjalne nauczanie Kościoła na ten temat.

Rozumiem, że tu chodzi o dowiedzenie, iż 144000 jest tylko liczbą symboliczną. Powiedz znajomemu, że na to wskazuje sama treść Apokalipsy św. Jana, a konkretnie jej rozdział 7.


Cz sie 20, 2020 1:25 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 80 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL