Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:16 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Sobota 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
bergamotka napisał(a):
Barney napisał(a):
Chyba nie; gdzieś w liturgii niedzielnej mówimy, że świętujemy pierwszy dzień tygodnia.

III Modlitwa Eucharystyczna "Dlatego stajemy przed Tobą i zjednoczeni z całym Kościołem, uroczyście obchodzimy pierwszy dzień tygodnia, w którym Jezus Chrystus zmartwychwstał i zesłał na Apostołów Ducha Świętego."


Ostatnio byłem w sobotę wieczorem w kościele i też tak ksiądz mówił.


Cz sie 06, 2020 5:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
Esjot napisał(a):
bergamotka napisał(a):
Barney napisał(a):
Chyba nie; gdzieś w liturgii niedzielnej mówimy, że świętujemy pierwszy dzień tygodnia.

III Modlitwa Eucharystyczna "Dlatego stajemy przed Tobą i zjednoczeni z całym Kościołem, uroczyście obchodzimy pierwszy dzień tygodnia, w którym Jezus Chrystus zmartwychwstał i zesłał na Apostołów Ducha Świętego."


Ostatnio byłem w sobotę wieczorem w kościele i też tak ksiądz mówił.
Bo to była już msza niedzielna...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz sie 06, 2020 5:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
Dlaczego w języku polskim słowo sabat (czyli szabat, sobota) oznacza zlot czarownic?

Obrazek


Cz sie 06, 2020 6:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
Z przekonaniem graniczącym z pewnością - ale to nadal moje przekonanie tylko - myślę że słowo sobota jest starsze niż legendy i baśnie o sabatach czarownic. Zatem sabat bierze swoją nazwę od soboty a nie sobota od sabatu. A dlaczego? Zapewne sabaty miały się odbywać w sobotę. To elementarne, drogi Watsonie.


Cz sie 06, 2020 6:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
bergamotka napisał(a):
Z przekonaniem graniczącym z pewnością - ale to nadal moje przekonanie tylko - myślę że słowo sobota jest starsze niż legendy i baśnie o sabatach czarownic. Zatem sabat bierze swoją nazwę od soboty a nie sobota od sabatu.
Też tak uważam. Ale wtedy tym bardziej staje się to ciekawe, dlaczego w żydowskie święto "czarownice urządzały zloty".

Moje osobiste wyjaśnienie jest takie, że typowa czarownica posiada cechy anatomicznie utożsamiane z typową a raczej typowo wyobrażaną starą żydówką. Być może zebranie żydówek, np w synagodze nazywano "sabatem".
A ponieważ hasydzcy żydzi wierzą w i praktykują magię nazywając ją dla niepoznaki "kabałą", stąd i czarownica.


Cz sie 06, 2020 7:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
Wespecjan napisał(a):
Moje osobiste wyjaśnienie jest takie, że typowa czarownica posiada cechy anatomicznie utożsamiane z typową a raczej typowo wyobrażaną starą żydówką. Być może zebranie żydówek, np w synagodze nazywano "sabatem".

Czarownica niekoniecznie musiała być stara i brzydka. Mogła być piękna. Czarownicy - macochy Śnieżki nie znasz? Gdzieś ty się uchował :P To wiedźmy vel Baby Jagi były stare i szpetne.


Cz sie 06, 2020 7:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
Jednak w Polsce na Łysą Górę - jedno z ważniejszych miejsc gdzie miały być sabaty - udawały się właśnie Baby Jagi (Baba Jaga spod Łysej Góry). Może zatem uczestniczkami sabatów były nie czarownice ale i/lub wiedzmy.


Cz sie 06, 2020 7:34 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 12, 2015 5:45 pm
Posty: 646
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
Rację ma bergamotka, że starsza u nas jest sobota - zachodni Słowianie przejęli ją ze średniołacińskiego sabbatum (czyli też sobota), które z kolei pochodziło od hebrajskiego szabbāth. Później do polszczyzny przeniknęło szabas/szabat/sabat (z żydowskiego, wiadomo co). Jeszcze w innym czasie pojawiło się (z zachodniej Europy) nazwa sabat jako określenie dowolnego niechrześcijańskiego święta.

W XII wieku w północnej Hiszpanii waldensów nazwano inzabbatos. Dwa wieki później tępiący ich francuscy inkwizytorzy określili ich jako synagoga Sathana. W XVI-wiecznych pismach francuskich dotyczących prześladowania już nie waldensów, a wiedźm używano zwrotu Synagogas quas Satanica sabbatha. W XVII wieku stosowano tam już dość powszechnie słowa sabat w związku z czarownicami.

Tak więc do Polski sabat itp. docierał kilka razy w różnych znaczeniach. Jeszcze na początku XX wieku sabat i szabat to były synonimy żydowskiego święta. Pół wieku później pierwsza z tych form oznaczała już tylko zlot czarownic.


Pt sie 07, 2020 9:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
Myślę, że właściwie będzie powiedzieć, że "szabat" to święto, zaś sobota... to dzień tygodnia.
Tak zresztą jest w Piśmie - "szabatami" nazywane są rózne święta.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So sie 08, 2020 10:50 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobota
Reasumując - zarówno dla żydów jak i chrześcijan pierwszym dniem tygodnia jest niedziela, tylko że żydzi świętują siódmego dnia tygodnia, a chrześcijanie pierwszego.

Chyba dla nikogo poniedziałek nie jest pierwszym dniem tygodnia - no może dla ateistów, choć oni w ogóle nie powinni posługiwać się tygodniem jako takim, bo jest to wynalazek chyba judaistyczny o ile się nie mylę.


Śr wrz 16, 2020 11:52 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 104 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL