Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 9:24 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Grzech pierworodny (przeniesiony) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
No właśnie, to pięknie ilustruje to, co napisałem. Nie ma znaczenia, co naucza Kościół na temat Boga, a liczą się jedynie przekonania Zubena. Jeżeli Kościół naucza inaczej, to tym gorzej dla Kościoła.


Śr lip 01, 2020 5:02 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Yarpen Zirgin napisał(a):
No właśnie, to pięknie ilustruje to, co napisałem. Nie ma znaczenia, co naucza Kościół na temat Boga, a liczą się jedynie przekonania Zubena. Jeżeli Kościół naucza inaczej, to tym gorzej dla Kościoła.

To tylko teologowie wygadują głupoty, że wcale nie zostaliśmy dosłownie stworzeni na obraz i podobieństwo Boga tylko wolą robić z tego symbol.


Większość księży, z którymi na ten temat rozmawiałem traktuje dosłownie te wersy Księgi Rodzaju i twierdzą, ze nie ma tutaj żadnych metafor ani symbolów i należy traktować "obraz i podobieństwo" tak, że dosłownie zostaliśmy stworzeni jako ludzie wyglądowo podobnie do Boga.


Śr lip 01, 2020 5:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Dzięki za kolejne potwierdzenie, że własne pomysły przedkładasz nad to, co Kościół naucza na temat Boga.

Mam przy okazji pytanie:
Bóg stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę. Jaką wobec tego posiada płeć?


Śr lip 01, 2020 5:22 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mam przy okazji pytanie:
Bóg stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę. Jaką wobec tego posiada płeć?

Przed wcieleniem Syna Bożego wszystkie Osoby Boskie były czystymi duchami więc de facto nie posiadały płci (w ludzkim tego rozumieniu). Jednak od wcielenia Jezus posiada ciało i można powiedzieć, ze jako jedyna z Osób Boskich posiada płeć męską.

Wygląda to obecnie tak:

1) Bóg Ojciec - czysty duch, nie posiada płci.
2) Jezus - posiada płeć męską (od wcielenia --> + nieskończoność)
3) Duch Święty - czysty duch, nie posiada płci.


Śr lip 01, 2020 5:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Ja Ciebie nie prosiłem o uniki, tylko jasną deklarację: Skoro człowiek jako mężczyzna i kobieta jest stworzony dosłownie na obraz Boga, czyli Jego wygląd jest identyczny z ludzkim, to jakiej jest płci jest Stwórca?


Śr lip 01, 2020 5:49 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Przecież Ci wyraźnie napisałem, że przed wcieleniem jako czyste duchy Osoby Boskie nie posiadały płci. Wyglądali jak mężczyźni ale płci nie posiadali, gdyż nie mieli ciał. Dopiero po wcieleniu 2 Osoba Boska uzyskała ciało i płeć i tylko o Jezusie możemy powiedzieć, że od tamtej pory posiada płeć męską. Natomiast Bóg Ojciec i Duch Święty nadal nie posiadają płci (nie mają ciał).


PS: Nie pomawiaj mnie o uniki, gdyż nie miałem takiej intencji.


Śr lip 01, 2020 7:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Zuben Ninja napisał(a):
Przecież Ci wyraźnie napisałem, że przed wcieleniem jako czyste duchy Osoby Boskie nie posiadały płci. Wyglądali jak mężczyźni ale płci nie posiadali, gdyż nie mieli ciał ludzkich.

No przepraszam, ale to się nie zgadza. Skoro Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę na swój obraz i podoieństwo, to w takim razie albo w tej nauce nie chodzi o wygląd zewnętrzny, albo kobieta nie jest stworzona na obraz Boga jeżeli "wyglądał jak mężczyzna".


Śr lip 01, 2020 7:32 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Yarpen Zirgin napisał(a):
No przepraszam, ale to się nie zgadza. Skoro Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę na swój obraz i podoieństwo, to w takim razie albo w tej nauce nie chodzi o wygląd zewnętrzny, albo kobieta nie jest stworzona na obraz Boga jeżeli "wyglądał jak mężczyzna".

To jest Twój błąd logiczny ponieważ:

Po 1) To mężczyzna został stworzony w pierwszej kolejności jako pierwowzór wyglądu Boga a nie kobieta.

Po 2) To, że Bóg stworzył mężczyznę nie oznacza, ze sam musiał posiadać płeć a mógł po prostu wyglądać jak mężczyzna (w sensie Osoby Boskie mogły wyglądać jak mężczyźni).


Śr lip 01, 2020 7:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
A tymczasem w Biblii zapisano tak:

Rdz 1,27
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę
.


Skończ więc z udawaniem greka i odpowiedz na pytanie:
Na czyj obraz Bóg stworzył kobietę, skoro wg. Ciebie wyglądał jak mężczyzna? I w takim razie mamy błędny zapis w Biblii, skoro w niej jak wół stoi, że i mężczyzna, i kobieta, są stworzeni na obraz Boga?


Śr lip 01, 2020 7:49 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Kobieta również jest (można powiedzieć) podobna do Boga ale nie tak bardzo jak mężczyzna dlatego została stworzona później od mężczyzny.


Śr lip 01, 2020 8:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Zuben Ninja napisał(a):
sahcim napisał(a):
Skoro podtrzymujesz powyższą tezę, to ponownie pytam czy ludzki wygląd/postać jest ich naturalnym/podstawowym przejawem istnienia czy jest on niczym(do żadnej postaci) nieograniczony ??
Twierdzę, że każda z Osób Boskich posiada swój podstawowy ludzki wygląd który jest ich naturalną formą.
Jednak jeśli tylko zechcą to mogą ukazywać się w dowolnych postaciach.
Nie dociera do ciebie Zubenie prosty, logiczny fakt, że takim twierdzeniem stawiasz granice(ograniczasz) niczym nie ograniczonego Boga ? Toż jakąkolwiek postać byś sobie nie wymyślił, to każda z takich twoich wyobrażeń/postaci będzie posiadała granice wyglądu nadane jej przez ciebie...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr lip 01, 2020 8:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Zuben Ninja napisał(a):
Kobieta również jest (można powiedzieć) podobna do Boga ale nie tak bardzo jak mężczyzna dlatego została stworzona później od mężczyzny.

A tymczasem w Biblii zapisano tak:

Rdz 1,27
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.


Czyli jak Biblia przeczy Twoim tezom, to tym gorzej dla niej.


Śr lip 01, 2020 8:43 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Opisów Boga w Biblii jest wiele. Ciekawe dlaczego nasz ignorant przyczepił się tego jednego. Bo do Mojżesza przyszedł w krzewie ognistym, a z Żydami szedł w słupie ognia. A w wizjach Izajasza to miał skrzydła.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr lip 01, 2020 9:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Orygenes (III wiek), O zasadach napisał(a):
"
Czyż znajdzie się taki prostak, który by sądził, że Bóg, niby jakiś rolnik, „zasadził drzewa w raju, w Edenie na wschodzie” oraz posadził tam „drzewo życia”, to znaczy widzialne i dotykalne drzewo, aby ten, kto je z tego drzewa za pomocą materialnych zębów, otrzymał życie, a ten, kto je z innego drzewa, zdobywał wiedzę „dobra i zła”?
Co się zaś tyczy opowiadania, że „Bóg po południu przechadzał się po raju” i że „Adam skrył się pod drzewem” , zaiste sądzę, że nikt nie ma wątpliwości, iż Pismo przedstawiło je przenośnie, aby w ten sposób wskazać na pewne tajemnice. Również zdanie: „Kain odszedł sprzed oblicza Boga” 5, wyraźnie skłaniają rozsądnego czytelnika, aby zastanawiał się, co oznacza „oblicze Boga” i w jaki sposób może ktoś „odejść” sprzed niego. "

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lip 01, 2020 9:12 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Pismo Święte jest dość konsekwentne w opisie, na czym polega podobieństwo Boga i człowieka:
„(…)Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; stworzył mężczyznę i niewiastę (…)"/Rdz 5,1-2/
„Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę."/Rdz 1,27/
Bóg stwarza człowieka (nie „ludzi”).
Stworzyć człowieka = stworzyć mężczyznę i kobietę.

Dodajmy jeszcze jeden fragment z Księgi Rodzaju, dla jasności:
„Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem."/Rdz 2,24/
Duże światło rzucił na ten werset Jezus:
„On odpowiedział: Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela."/Mat 19,4-6/

Są dwie osobne osoby – a jednak, kiedy stają się małżeństwem (wspólnotą), są „jednym ciałem” (jednym człowiekiem – stąd „stworzył człowieka” znaczy tyle co „stworzył niewiastę i kobietę”).
Małżeństwo jest podobieństwem Boga – gdzie są trzy różne osoby, każda z nich jest Bogiem, a razem są Jednym Bogiem.

Na tym polega „podobieństwo” – a nie na tym, że Bóg ma nogi…

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lip 01, 2020 9:36 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 150 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL