Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:38 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
 Dla kogo zbawienie (wydzielony)? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Po pierwsze, jak widzę, argumentów merytorycznych brak. Tylko paplanie, byle zagłuszyć fakt braku argumentów (i to na OBIE poruszone przeze mnie kwestie)
Po drugie, to zupełne niezrozumienie tego, czym jest dogmat a czym Objawienie.
NIE MA ŻADNYCH innych źródeł Objawienia, oprócz Objawienia Publicznego - w Jezusie Chrystusie.
Dlatego właśnie nie można mówić, że ogłoszenie dogmatu jest częścią Objawienia - nie jest, bowiem dogmat jest jedynie stwierdzeniem co należy, a co nie należy do Objawienia. Nie jest samodzielnym źródłem Objawienia.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr cze 03, 2020 11:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
No ale po co mam się wdawać w konkretne (pozorne sprzeczności) w Nowym Testamencie, to nie jest temat do tego, a po drugie po co mam się znowu wdawać w dyskusje: dogmat vs niedogmatyczne nauki i opinie ludzi Kościoła? Już to przerobiliśmy w danym temacie chrztu i trzeba iść naprzód i wskoczyć na wyższy poziom ogólności.

No nie rozmiem w czym sprzeczność? Dogmat jest ogłoszeniem treści, które należą do Objawienia. Tym samym jest częścią Objawienia.
Pisałem już ze 3x, że dogmat katolicki nie formułuje się z "nowych Objawień", tylko z Objawienia Jezusa Chrystusa i Apostołów.


Cz cze 04, 2020 12:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
W całym Piśmie Świętym Dogmaty, które dotyczą zbawienia są zmienne. Tak w Starym Testamencie jak i w Nowym.A w Kościele, gdy nadszedł właściwy ku temu czas, aby umożliwić poganom przyjęcie wiary w Boga, zostały uchylone przez Kościół mocą władzy udzielonej św. Piotrowi, którym kieruje Duch Święty.

Herezja. Dogmaty są to prawdy wiary przez Boga objawione i przez Kościół do wierzenia podane. Nie mogą być zmienne.

„Nauka wiary, którą Bóg objawił, nie została bowiem podana jako wytwór filozofii, który dałby się udoskonalać mocą ludzkich umysłów, ale została przekazana Oblubienicy Chrystusa jako Boży depozyt, by go wiernie strzegła i nieomylnie wyjaśniała. Dlatego należy nieprzerwanie zachowywać takie znaczenie świętych dogmatów, jakie już raz określiła święta Matka Kościół, a od tego znaczenia nigdy nie można odejść pod pozorem lub w imię lepszego zrozumienia. «Niech więc wzrasta i na różne sposoby mocno się rozwija rozumienie, wiedza oraz mądrość wszystkich razem i każdego z osobna, zarówno poszczególnych ludzi, jak i całego Kościoła, ze wszystkich pokoleń i wieków, ale tylko w swoim rodzaju, to znaczy w tej samej nauce, w tym samym znaczeniu i w tym samym sformułowaniu»”

Sobór Watykański I, Konstytucja Dogmatyczna Dei Filius

lajkonik.2 napisał(a):
Herezje to Ty głosisz.

Jakie? Podaj przynajmniej dwie skoro piszesz w liczbie mnogiej.


Cz cze 04, 2020 7:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
koziels napisał(a):
Herezja. Dogmaty są to prawdy wiary przez Boga objawione i przez Kościół do wierzenia podane. Nie mogą być zmienne.


A jednak niektóre zostały zmienione w Piśmie Świętym. Tak na początek. Rdz 17,10-14 Oto przymierze moje, które macie zachowywać między mną a wami, czyli między twoim potomstwem: każdy wasz mężczyzna ma być obrzezany. Macie dokonać obrzezania napletka; to będzie znakiem mego przymierza z wami. Z pokolenia w pokolenie każdy chłopiec mający osiem dni życia ma być u was obrzezany; zarówno ten, który urodził się w domu, jak i nabyty za pieniądze, każdy obcy [...] A to przymierze ze mną [widoczne] na waszym ciele będzie przymierzem wiecznym. Nie obrzezany zaś mężczyzna, któremu nie obrzezano ciała napletka, taki człowiek niech będzie wyłączony ze swej społeczności, gdyż złamał przymierze ze mną.

Jednak Nowy Testament począwszy od pierwszego soboru, który miał miejsce w Jerozolimie, a został opisany w 15 rozdziale księgi Dziejów Apostolskich wyraźnie uchyla to prawo:



Dz 15,1-29 bp "(1) Niektórzy przybywający z Judei nauczali braci: "Jeżeli nie zostaniecie obrzezani według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni". (2) Ponieważ wywołało to niemałe zamieszanie i spór między nimi a Pawłem i Barnabą, dlatego postanowili, że Paweł i Barnaba oraz kilku innych spośród nich udadzą się w tej sprawie do apostołów i starszych w Jerozolimie. [...] (5) Sprzeciwili się temu niektórzy nawróceni z sekty faryzeuszów i powiedzieli: "Trzeba ich zobowiązać do obrzezania i zachowania Prawa Mojżeszowego". (6) Zebrali się więc apostołowie i starsi, aby tę sprawę rozpatrzyć. Wręczyli im pismo następującej treści: [...] (24) Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy z naszego grona zaniepokoili was głoszoną, bez naszego upoważnienia, nauką, powodując zamęt w umysłach waszych, [...] (28) Natchnieni Duchem Świętym postanowiliśmy nie nakładać na was żadnych ciężarów, prócz rzeczy koniecznych, (29) a więc powstrzymajcie się od spożywania pokarmów składanych bogom na ofiarę, od krwi, od mięsa ze zwierząt uduszonych i nierządu. Jeżeli to zachowacie, dobrze uczynicie.


A Święty Paweł w Liście do Galatów wręcz podkreśli, że ci ludzie, którzy dają się obrzezać, zaprzeczają chrześcijańskim postawom:

Ga 5,2-3 "Oto ja, Paweł, powiadam wam: Jeśli się dacie obrzezać, Chrystus wam nic nie pomoże. A oświadczam raz jeszcze każdemu człowiekowi, który daje się obrzezać, że powinien cały zakon wypełnić." BW

Na razie tyle.


Cz cze 04, 2020 10:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
koziels napisał(a):
Jakie? Podaj przynajmniej dwie skoro piszesz w liczbie mnogiej.


Poczekam na Ciebie , jak mi wyjaśnisz na czym polegała herezja, tego , co Go oskarżyłeś o herezję.


Cz cze 04, 2020 10:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
A jednak niektóre zostały zmienione w Piśmie Świętym...

Dogmat to prawda wiary objawiona przez Boga i przez Kościół podana do wierzenia. Teraz napisz mi proszę, kiedy Kościół ogłosił dogmat o konieczności obrzezania napletka.

lajkonik.2 napisał(a):
Poczekam na Ciebie , jak mi wyjaśnisz na czym polegała herezja, tego , co Go oskarżyłeś o herezję.

Nie czekaj na mnie. Wcześniej nie chciałeś żadnych wyjaśnień a stwierdziłeś, że głoszę herezje. Jakie?


Cz cze 04, 2020 11:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
koziels napisał(a):
Dogmat to prawda wiary objawiona przez Boga i przez Kościół podana do wierzenia. Teraz napisz mi proszę, kiedy Kościół ogłosił dogmat o konieczności obrzezania napletka.



Podałem ci co ogłosił Bóg, nawet wytłuściłem, żebyś nie miał problemu z rozumnym czytaniem.: A to przymierze ze mną [widoczne] na waszym ciele będzie przymierzem wiecznym. Teraz mi napisz z jakiego powodu Św. Piotr zwołał pierwszy Sobór Jerozolimski. Co zostało na nim uchwalone. co zostało zmienione, i dlaczego.

koziels napisał(a):
Nie czekaj na mnie. Wcześniej nie chciałeś żadnych wyjaśnień a stwierdziłeś, że głoszę herezje. Jakie?
[/quote]

Dowiesz sie jak przestaniesz chować głowę w piasek. Proszę mi napisać, jakie to herezje głosi, Yarpen Zirgin, którego oskarżyłeś o głoszenie herezji.


Pt cze 05, 2020 7:03 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
Podałem ci co ogłosił Bóg, nawet wytłuściłem, żebyś nie miał problemu z rozumnym czytaniem.: A to przymierze ze mną [widoczne] na waszym ciele będzie przymierzem wiecznym. Teraz mi napisz z jakiego powodu Św. Piotr zwołał pierwszy Sobór Jerozolimski. Co zostało na nim uchwalone. co zostało zmienione, i dlaczego.

Przestań bajdurzyć. Popytaj starszych i mądrzejszych czym jest dogmat i wróć tutaj. Albo napisz kiedy Kościół ogłosił dogmat o konieczności obrzezania napletka. Inaczej to strata czasu.

Cytuj:
Dowiesz sie jak przestaniesz chować głowę w piasek. Proszę mi napisać, jakie to herezje głosi, Yarpen Zirgin, którego oskarżyłeś o głoszenie herezji.

Jaja sobie robisz czy Ty tak na poważnie? Napisałeś, że głoszę herezje. Napisałeś to tak sobie czy miałeś jakiś dowód? Jeśli miałeś dowód to go przedstaw, a jeśli nie to przeproś i nie rób tak więcej.


Pt cze 05, 2020 7:42 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
koziels napisał(a):
Przestań bajdurzyć. Popytaj starszych i mądrzejszych czym jest dogmat i wróć tutaj. Albo napisz kiedy Kościół ogłosił dogmat o konieczności obrzezania napletka. Inaczej to strata czasu.


Bajdurzysz to Ty, bo raz piszesz:

koziels napisał(a):
Dogmat to prawda wiary objawiona przez Boga i przez Kościół podana do wierzenia


Czyż to nie Bóg powiedział : Rdz 17,10-14 Oto przymierze moje, które macie zachowywać między mną a wami, czyli między twoim potomstwem: każdy wasz mężczyzna ma być obrzezany. Macie dokonać obrzezania napletka; to będzie znakiem mego przymierza z wami. Z pokolenia w pokolenie każdy chłopiec mający osiem dni życia ma być u was obrzezany; zarówno ten, który urodził się w domu, jak i nabyty za pieniądze, każdy obcy [...] A to przymierze ze mną [widoczne] na waszym ciele będzie przymierzem wiecznym. Nie obrzezany zaś mężczyzna, któremu nie obrzezano ciała napletka, taki człowiek niech będzie wyłączony ze swej społeczności, gdyż złamał przymierze ze mną.

Jezeli według Ciebie to nie jest prawda objawiona przez Boga to przez kogo to jest objawione że : każdy wasz mężczyzna ma być obrzezany. Macie dokonać obrzezania napletka; to będzie znakiem mego przymierza z wami. Z pokolenia w pokolenie? Bardzo proszę o wyjaśnienie , bo jak do tej opory, to zaprzeczasz sam sobie.

koziels napisał(a):
Jaja sobie robisz czy Ty tak na poważnie? Napisałeś, że głoszę herezje. Napisałeś to tak sobie czy miałeś jakiś dowód? Jeśli miałeś dowód to go przedstaw, a jeśli nie to przeproś i nie rób tak więcej.


Jaja to Ty sobie robisz, i to nie zwykle sobie jaja robisz, Ty sobie strusie jaja robisz. To Ty pierwszy oskarżyłeś Yarpena Zirgina, o herezje, i to twoim obowiązkiem jest jako pierwszemu udowodnić na jakiej podstawie zrobiłeś z niego heretyka. Nie chowaj się teraz jak szczur pod miotłę, tylko pokaż na jakiej podstawie, go oskarżyłeś.


Pt cze 05, 2020 4:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
@lajkonik

Po pierwsze - stare prawo dane Mojżeszowi zostało wypełnione. Wypełnił je Chrystus.
Po drugie - nadal nie wiesz co to jest dogmat.
Po trzecie - jak już się dowiesz to poszukaj dogmatu o konieczności obrzezania napletka. Powodzenia.
Po czwarte - albo nie przeczytałeś, albo przeczytałeś i nie zrozumiałeś. Już udowodniłem YZ, że wygłosił herezję.

lajkonik.2 napisał(a):
Jaja to Ty sobie robisz, i to nie zwykle sobie jaja robisz, Ty sobie strusie jaja robisz. To Ty pierwszy oskarżyłeś Yarpena Zirgina, o herezje, i to twoim obowiązkiem jest jako pierwszemu udowodnić na jakiej podstawie zrobiłeś z niego heretyka. Nie chowaj się teraz jak szczur pod miotłę, tylko pokaż na jakiej podstawie, go oskarżyłeś.


No to odwróćmy:

Jaja to Ty sobie robisz, i to nie zwykle sobie jaja robisz, Ty sobie strusie jaja robisz. To Ty pierwszy oskarżyłeś mnie, o herezje, i to twoim obowiązkiem jest jako pierwszemu udowodnić na jakiej podstawie zrobiłeś ze mnie heretyka. Nie chowaj się teraz jak szczur pod miotłę, tylko pokaż na jakiej podstawie, mnie oskarżyłeś.

Nadal czekam, aż udowodnisz mi herezje. W przeciwnym wypadku jesteś oszczercą.


Pt cze 05, 2020 5:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
koziels napisał(a):
Po pierwsze - stare prawo dane Mojżeszowi zostało wypełnione. Wypełnił je Chrystus.


Dlaczego uciekasz od tematu? Kwestia obrzezania, w natchnionym słowie Bożym w Starym Testamencie została nakazana po wieczne czasy. Nakazał to sam Bóg.Potrafisz udowodnić wersetami biblijnymi że jest inaczej? Powodzenia. Do boju.

koziels napisał(a):
Po drugie - nadal nie wiesz co to jest dogmat.


Jak do tej pory to wychodzi na to, że Ty nawet nie wiesz które dogmaty są zmienne a które nie.

koziels napisał(a):
Po trzecie - jak już się dowiesz to poszukaj dogmatu o konieczności obrzezania napletka.


Cały czas ci o nim tłumaczę. Nakazał to sam Bóg, po wieczne czasy.

koziels napisał(a):
Po czwarte - albo nie przeczytałeś, albo przeczytałeś i nie zrozumiałeś. Już udowodniłem YZ, że wygłosił herezję.


Bądź tak dobry i pokaz w którym miejscu. Bo jak do tej pory to ja jej nie zauważyłem.


Pt cze 05, 2020 6:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
koziels napisał(a):
No to odwróćmy:

Jaja to Ty sobie robisz, i to nie zwykle sobie jaja robisz, Ty sobie strusie jaja robisz. To Ty pierwszy oskarżyłeś mnie, o herezje, i to twoim obowiązkiem jest jako pierwszemu udowodnić na jakiej podstawie zrobiłeś ze mnie heretyka. Nie chowaj się teraz jak szczur pod miotłę, tylko pokaż na jakiej podstawie, mnie oskarżyłeś.



Przepychanki typu gówniarza z piaskownicy mnie nie interesują.

koziels napisał(a):
Nadal czekam, aż udowodnisz mi herezje. W przeciwnym wypadku jesteś oszczercą.


Nie mędrkuj tylko tylko weź odpowiedzialność za swoje słowa, i pokaż w którym YZ, głosił herezje.


Pt cze 05, 2020 6:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
Dlaczego uciekasz od tematu? Kwestia obrzezania, w natchnionym słowie Bożym w Starym Testamencie została nakazana po wieczne czasy. Nakazał to sam Bóg.Potrafisz udowodnić wersetami biblijnymi że jest inaczej? Powodzenia. Do boju.

Hebr 7,18-19
(18) Dochodzi zatem do uchylenia poprzedniego Prawa z powodu jego niestałości i nieużyteczności. (19) Prawo bowiem nie doprowadziło do doskonałości, przeto daje się [w jego miejsce] doskonalszą nadzieję, przez którą zbliżamy się do Boga.

Już widzę, że ta dyskusja zmierza donikąd. Robisz podstawowy błąd, zakładasz że dogmaty mogą być zmienne. Kościół twierdzi zupełnie co innego. Czytasz wyrywkowo Pismo Święte i dochodzisz właśnie do takich absurdów.

Podobną drogą idą protestanci. Czytają wyrywkowo i dzielą się na coraz to nowe denominacje. Pismo czyta się całościowo, poza tym Pismo nie jest do prywatnej interpretacji. Tym zajmuje się Kościół. Jeśli jesteś katolikiem to masz obowiązek poddać się wykładni Kościoła.


Pt cze 05, 2020 9:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
koziels napisał(a):
No to odwróćmy:

Jaja to Ty sobie robisz, i to nie zwykle sobie jaja robisz, Ty sobie strusie jaja robisz. To Ty pierwszy oskarżyłeś mnie, o herezje, i to twoim obowiązkiem jest jako pierwszemu udowodnić na jakiej podstawie zrobiłeś ze mnie heretyka. Nie chowaj się teraz jak szczur pod miotłę, tylko pokaż na jakiej podstawie, mnie oskarżyłeś.



Przepychanki typu gówniarza z piaskownicy mnie nie interesują.

Jeśli nazwę Cię złodziejem to do kogo należy udowodnienie, że rzeczywiście nim jesteś? Do mnie czy do Ciebie, że nim nie jesteś?


So cze 06, 2020 6:17 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Jak nazwiesz go złodziejem to on poda ciebie do sądu za pomówienie. Sąd, w zależności od systemu prawnego nakaże udowodnienie jednej ze stron. Panu Bogu przypisujesz taki sztywny stan prawny i to, że ty masz obowiązek życia sakramentalnego, który prowadzi do zbawienia (napisano w jednym miejscu Biblii) rozciągasz na każdego człowieka, mimo ze w innym miejscu Biblii napisano, że Bóg wykazuje moc także bez sakramentów. Więcej, napisano też że możesz korzystać z sakramentów na własną zgubę. Potrzeba czujności jak kombinujesz. Tobie nakazał życie sakramentalne i ty masz taki obowiązek. Z innymi ludźmi radzi sobie inaczej. Tobie nakazał kochać, czyli czynić dobro, byś Mu pomógł w tej materii. A ty wskazujesz paluchem na swe wąskie pojmowanie rzeczywistości jak ten struś o którym niżej. A jeśli umrzesz w tym stanie, to mimo udziału (bo nie rozumienia) w eleganckiej mszy pójdziesz na odsiadkę, by ci się wszystko w głowie poukładało. O zbawieniu jest wątek. Teraz należałoby się zastanowić nad kwestią zbawienia strusi. To taki ptak nielot. Jak mu na drodze biegu podstawisz poziomy drąg to walnie głową. Nie wykorzysta szyi.
Koniec przeciągania się po macie.


So cze 06, 2020 8:26 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 120 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL