Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 7:18 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
 Dla kogo zbawienie (wydzielony)? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Dało się, bo Pana odpowiedzi to:
lajkonik.2 napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Czyli podsumowując (bardzo proszę o zwięzłą odpowiedź):
1) Czy Kościół katolicki jest niezbędny do zbawienia człowieka, czy jest tylko pomocą?


Jedyna droga do zbawienia prowadzi przez Chrystusa.” tylko Bóg zbawia za pośrednictwem Chrystusa. Powszechna wola zbawcza łączy się z jedynym Pośrednikiem zbawienia, Jezusem Chrystusem. Kościół więc sam z siebie nie zbawia. Dlatego ważniejsze od twierdzenia 'Kościół jest potrzebny do, zbawienia' jest twierdzenie 'Bóg jest konieczny do zbawienia'. (Kor 13, 13). Tam, gdzie jest prawdziwa miłość, tam jest, działa i zbawia Bóg. Amen.
"Nie, Kościół katolicki nie jest konieczny do zbawienia, bo Chrystus zbawia poza Kościołem bezpośrednio."

lajkonik.2 napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
2) Jeśli jest niezbędny to czy trzeba być jego członkiem poprzez chrzest i wiarę w Jezusa Chrystusa?


Można być członkiem Kościoła z pragnienia. Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie. Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują, nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie.”Lumen Gentium:

Wybacz ale krócej się nie dało.
"Nie trzeba być"

Dziękuję, już wiem jakie ma Pan poglądy. Jest Pan heretykiem. Przypuszczam, jednak, że większą winę mają ci którzy Pana zwiedli. Nie ma to jednak znaczenia, rzeczywistość jest taka, że nie wyznaje już Pan religii katolickiej tylko religię posoborową, która jest niczym innym jak indyferentyzmem religijnym z postkatolickim puderem.


Pn cze 01, 2020 9:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Barney napisał(a):
A to na jaki temat? ;)
Czy może sobie przypominasz, do kogo nalezy zarówno interpretacja orzeczeń soborowych, jak i okreslanie, co jest ex cathedra?
No....?
Nie, nie zgadłeś. Nie do Wespecjana. Spróbuj raz jeszcze... ;)

Co jest nauczaniem nieomylnym bardzo przystępnie zdefiniował Pius IX na Soborze Watykańskim I.
Wypowiedzi nieomylne można znaleźć w wyborze orzeczeń dogmatycznych - brevarium fidei.

p.s. póbowałeś Pan zamącić wode pzepychając taką tezę, że orzeczenia soborowe to tylko właściwie niezobowiązujący komentarz do Ewangelii i Epistoł i to jeszcze dotyczące problemów ludzi w danym okresie.
Barney napisał(a):
Na soborach tylko usiłujemy odnieść się jakoś do pytań, które najbardziej nurtują ludzi w czasie konkretnego soboru.

O nie proszę Pana, wypowiedzi ex cathedra soborowe czy nie soborowe, to jest część Objawienia a nie żadne hamletyzowanie nad pytaniami.

Mogę teraz śmiało już powiedzieć, że robi Pan to celowo. Próbuje Pan wykrzywiać to czym jest Kościół i jak działa, by mógł Pan przepchnąć swoją agendę - którą jest nie żadna "obrona Kościoła", tylko wg mnie - wyłącznie apologetyka posoborowia.


Pn cze 01, 2020 10:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
"Nie, Kościół katolicki nie jest konieczny do zbawienia, bo Chrystus zbawia poza Kościołem bezpośrednio."


Wespecjan napisał(a):
"Jaki jest sens Kościoła, jeśli dzisiaj się wierzy i naucza, że także poza Kościołem można sie zbawić?"


Wespecjan napisał(a):
"Wyssaliście sobie z brudnego palucha ideę, że Kościół katolicki zbawia niebędących w Kościele katolickim"


Wespecjan napisał(a):
"Kiedy przyjmie się pogląd, że można się zbawić poza instytucjonalnym Kościołem katolickim (chrzest i wiara), taki Kościół staje się niekonieczny do zbawienia. A jeśli niekonieczny to zbędny i Chrystus niepotrzebnie się męczył wybierając, nauczając i szkoląc Apostołów.


Wespecjan napisał(a):
" ) Ludzkość zbawia się w Kościele katolickim, ale Kościół katolicki obejmuje "wszystkich ludzi dobrej woli", gdzie przynależnosć do Kościoła jako instytucji jest niekonieczna - wyznawca tej herezji - np lajkonik"


Wespecjan napisał(a):
"Ludzkość zbawia się nie tylko w Kościele katolckim, ale także poprzez Kościoł katolcki - wyznawca tej herezji: np Barney "


Wespecjan napisał(a):
"Dogmat "Poza Kościołem katolickiem nie ma zbawienia" może być przeinterpretowany na "nowoczesne rozumienie"- wyznawca tej herezji np Yarpen"


Wespecjan napisał(a):
" jeśli można zbawić się bez chrztu i jakiejkolwiek wiedzy i wiary ewangelicznej - to Kościół katolicki nie jest niezbędny do zbawienia. I tego problemu w tej dyskusji nie da się przeskoczyć."


Bez komentarza.


Wt cze 02, 2020 6:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
Wypowiedzi nieomylne można znaleźć w wyborze orzeczeń dogmatycznych - brevarium fidei.
Podobnie jak wypowiedzi omylne. Nie kompromituj się.

Cytuj:
p.s. póbowałeś Pan zamącić wode pzepychając taką tezę, że orzeczenia soborowe to tylko właściwie niezobowiązujący komentarz do Ewangelii i Epistoł i to jeszcze dotyczące problemów ludzi w danym okresie.
Jak chcesz zrozumieć tekst sprzed 500 lat, jak nie rozumiesz tego, co do Ciebie napisałem?
Orzeczenia soborowe dotycza konkretnych problemów - to jest ich kontekst. Jeśli przenosisz je na swoje dzisiejsze (wydumane) problemy, wówcza wychodza Ci takie androny, jak tu prezentujesz.
Nadto orzeczeń soborowych jest co najmniej 80-100 razy więcej niż orzeczeń nieomylnych.


Cytuj:
Barney napisał(a):
Na soborach tylko usiłujemy odnieść się jakoś do pytań, które najbardziej nurtują ludzi w czasie konkretnego soboru.

O nie proszę Pana, wypowiedzi ex cathedra soborowe czy nie soborowe, to jest część Objawienia a nie żadne hamletyzowanie nad pytaniami.
Po pierwsze nieprawda,że to co wciskasz to wypowiedzi ex cathedra.
Po drugie nawet te nieliczne rzeczy które są ex cathedra o których mówisz, mówią o zupełnie czym innym niż Ci się roi.
Po trzecie orzeczenia - nawet ex cathedra - choć są niewątpliwie prawdziwe, nie są częścią Objawienia, a jedynie się do Niego odwołują.

Trudno wprost wyrazić, ile szkód robi takie prostackie podejście, jakie prezentujesz.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt cze 02, 2020 7:19 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
Bez komentarza.
Pomieszał Pan moje pytania i moje prafrazy pańskich wypowiedzi. Wyszedł z tego kogiel mogiel.

Barney napisał(a):
Po trzecie orzeczenia - nawet ex cathedra - choć są niewątpliwie prawdziwe, nie są częścią Objawienia, a jedynie się do Niego odwołują.
Są.
Usiłuje Pan zaaplikować do katolicyczmu protestancką sola scriptura gdzi emamy tylko Pismo Święte a wypowiedzi Kościoła to meniej lub bardziej uroczyste - ale komentarze.
Nie. Dogmaty to cześć Objawienia, tego Objawienia które zostawił Chrystus i Apostołowie.


Wt cze 02, 2020 9:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Nie. Jak ktoś nie rozumie w jakiej relacji jest ze sobą Objawienie Publiczne i Magisterium, to mu się wszystko kojarzy z sola scriptura.
Ale na nieuctwo nie poradzę.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr cze 03, 2020 4:30 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Popełnia dokładnie Pan ten sam błąd co protestanci. Mianowcie protestanci uważają, że Biblia spadła z nieba. I dlatego wg nich Pismo Święte stoi ponad Kościołem a wszystko co poza Biblią to komentarze.

Pan najwyraźniej tak samo uważa, że wszystko poza Biblią to komentarze. Tymczasem katolicyzm to wiara, że Kościół jest mistycznym Ciałem Chrytusa, które jest nadrzędne nad Biblią, to Kościół skompilował Pismo Święte jakie dziś znamy i to Kościół ogłosił dogmaty, które są tą samą częścią Objawienia co Pismo Święte. Nie wierzyć w dogmaty to jak nie wierzyć słowom Chrystusa z Nowego Testamentu.

Wg mnie robi to Pan bo: raz ma Pan wypraną głowę tym charyzmatyzmem "katolickim" czyli popłuczynami emocjonalnego protestantyzmu a z "gitarkami i tamburynkami" idą także mocne, choć najczęsciej podskórne idee a dwa, bo wie Pan, że posoborowie odeszło od katolicyzmu i wpierw chce Pan ukwadratowić koło czyli dokonać niemożliwego zcalenia posoborowia i katolicyzmu a jak to nie działa, to zaczyna Pan podważać konstytutywność niektórych dogmatów (rzekomy "błąd anachronizmu") lub ich tożsamość z Pismem Świętym, albo obrażać tego kto o tym wspomina.


Śr cze 03, 2020 5:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
Pomieszał Pan moje pytania i moje prafrazy pańskich wypowiedzi. Wyszedł z tego kogiel mogiel


Ja nie cytowałem Pana pytań, tylko zacytowałem Pana wypowiedzi , które jedne, drugim zaprzeczają. A najśmieszniejsza jest ta:

Wespecjan napisał(a):
ja nadal jestem katolikiem, bo chodzę na katolicka mszę, wyznaje całe Credo, uznaję potrzebę papiestwa i wszystkie dogmaty katolickie.


I następna , która zaprzecza tej :
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):Wykładnię tego dogmatu podał II Sobór Watykański. Może pora przestać ją odrzucać?

Ja jej nie odrzucam, ja jej wogóle nie przyjmuję


Śr cze 03, 2020 5:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
(...) Kościół ogłosił dogmaty, które są tą samą częścią Objawienia co Pismo Święte (...)

To ja poproszę o przytoczenie stosownego fragmentu nauczania Kościoła, w którym to zapisano.


Śr cze 03, 2020 5:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
(...) Kościół ogłosił dogmaty, które są tą samą częścią Objawienia co Pismo Święte (...)

To ja poproszę o przytoczenie stosownego fragmentu nauczania Kościoła, w którym to zapisano.
Wroć Pan na katechezę z poziomu podstawówki, tylko katolicką a nie posoborową.

lajkonik.2 napisał(a):
Ja nie cytowałem Pana pytań, tylko zacytowałem Pana wypowiedzi , które jedne, drugim zaprzeczają. A najśmieszniejsza jest ta:
Nie wiem czy mam siłę wchodzić w takie dyskusje. Ale dobrze, jeszcze jedna próba, pomieszał Pan: moje pytania do forumowiczów, moje parafrazy i destylaty posoborowych wierzeń wypisywanych tutaj przez niektórych forumowiczów, oraz moje zdania na różny temat. Wyszedł z tego galimatias.
Np ten tekst kursywą, w tym moim poście:
https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... 4#p1171244

To było moje streszczenie Pana odpowiedzi. To znaczy przeczytałem Pana odpowiedzi i kursywą napisałem co Pan odpowiedział - ujęte w jednym zdaniu.

A w moim nieprzyjmowaniu jakiś nauczań Soboru Watykańskiego II nie ma nic śmiesznego, bo żaden katolik nie może przyjmować "nauczań" sprzecznych z poprzednim nauczaniem Kościoła i to nieomylnym. Takie nowe, ale sprzeczne nauczania nazywają się herezjami. A kto głosi herezje zostaje ekskomunikowany ipso facto i wtedy nie ma znaczenia jakiego koloru sutannę nosi, bo przestaje być katolikiem. Muzułmanin czy żyd też może purpurową czy białą sutannę założyć i głosić różne nauki i co z tego. Jerzy Urban przebrał się kiedyś do jakiegoś programu w Polsacie w strój biskupa i wygadywał różne rzeczy i co, mam wierzyć w to co mówił Urban, bo nosił sutannę z koloratką?

O byciu katolikiem nie decyduje szata ani mury budynku w jakimś się obraca, choćby to była kaplica na Watykanie, tylko co się wyznaje a katolik musi wyznawać wszystkie dogmaty ogłoszne przez Kościół w oryginalnej interpretacji i intencji.


Śr cze 03, 2020 7:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
(...) Kościół ogłosił dogmaty, które są tą samą częścią Objawienia co Pismo Święte (...)

To ja poproszę o przytoczenie stosownego fragmentu nauczania Kościoła, w którym to zapisano.
Wroć Pan na katechezę z poziomu podstawówki, tylko katolicką a nie posoborową.

No cóż, to pokazuje, odstępco, że nie masz dokumentu katolickiego, w którym zapisano taką naukę, i jest to jedna z nauk Kościoła wespecjańskiego.


Śr cze 03, 2020 7:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Yarpen Zirgin napisał(a):
No cóż, to pokazuje, odstępco, że nie masz dokumentu katolickiego, w którym zapisano taką naukę, i jest to jedna z nauk Kościoła wespecjańskiego.


Po co Tobie dokumenty katolickie? Kilka postów wyżej miałeś podany dogmat Kościoła to stwierdziłeś, że jest to teoria teologiczna i została odrzucona. Czy jednak wycofujesz się ze swojej herezji?


Śr cze 03, 2020 7:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
Nie wiem czy mam siłę wchodzić w takie dyskusje. Ale dobrze, jeszcze jedna próba, pomieszał Pan: moje pytania do forumowiczów,


A co to ma do rzeczy że nie wszystkie Twoje wypowiedzi dotyczyły mojej osoby. Wypowiedzi sa jasne jedne zaprzeczają drugim.I proszę mi nie ubliżać, bo ja zadnym heretykiem nie jestem. A atakowanie Kościoła który jest prowadzony przez Ducha Świętego, to jest działanie masońskie. nie wiem czy Pan robisz świadomie czy nieświadomie, ale takie sa założenia masonerii. rozbijać Kościół od wewnątrz. W całym Piśmie Świętym Dogmaty, które dotyczą zbawienia są zmienne. Tak w Starym Testamencie jak i w Nowym.A w Kościele, gdy nadszedł właściwy ku temu czas, aby umożliwić poganom przyjęcie wiary w Boga, zostały uchylone przez Kościół mocą władzy udzielonej św. Piotrowi, którym kieruje Duch Święty. Jak będziesz miał Pan odwagę na rzeczowa, i uczciwa dyskusję to ja jestem gotowy.

koziels napisał(a):
Po co Tobie dokumenty katolickie? Kilka postów wyżej miałeś podany dogmat Kościoła to stwierdziłeś, że jest to teoria teologiczna i została odrzucona. Czy jednak wycofujesz się ze swojej herezji?



Herezje to Ty głosisz. Bo jak by się tak trzymać trzeba było pierwszego, jako jedynego i nie zmiennego dogmatu w początkującym, Kościele , to poganie i nie obrzezani by do niego nie weszli.


Śr cze 03, 2020 9:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Napiszę jeszcze raz, żeby okazać dobrą wolę. Jak niektórzy nie wczytają, to już trudno.
Pokażę sprawę rozumienia orzeczeń na dokumentach 100-kroć ważniejszych niż pisma różnych soborów - czyli na dwu księgach Nowego Testamentu. Pokażę, co by wyszło, gdybyśmy tak traktowali te księgi, jak np. Wespecjan chce traktować orzeczenia papieży i soborów - tj. jak w starszym coś napisano - jak nam się wydaje - literalnie, to młodsze jest nieważne i w ogóle kłamliwe. I jest sprzeczność.

Weźmy najstarszą prawdopodobnie księgą NT - List do Rzymian oraz Ewangelię wg. św.Jana - znacznie młodszą.
Otóż mamy w Liście do Rzymian fragment:
"Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia zaskarbiasz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne; tym zaś, którzy są przekorni, za prawdą pójść nie chcą, a oddają się nieprawości - gniew i oburzenie. Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka, który dopuszcza się zła, najpierw na Żyda, a potem na Greka. Chwała zaś, cześć i pokój spotkają każdego, kto czyni dobrze - najpierw Żyda, a potem Greka."/Rz 2,5-10/

Mamy jednoznaczne - wydawało by się - przeczenie. Każdy zostanie osądzony wg uczynków - i koniec.

A teraz czekamy jakieś 40 lat i mamy Ewangelię wg św.Jana. I czytamy:
"Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."/J 6,53-54/

Jak widać, ZUPEŁNIE co innego niż w Liście do Rzymian. Nie zależy już od uczynków, tylko od spożywania Ciała Pańskiego. Czyli człowiek, który dobrze czyni, ale nie spożywa Ciała Pańskiego, według pierwszego tekstu będzie zbawiony, według drugiego potępiony.

Czy to prawda? Oczywiście nie - ale jeśli będziemy czytali te dwa teksty tak jak Wespecjan orzeczenia soborowe, to do takich bzdur dojdziemy.

Po prostu teksty religijne nie działają jak Kodeks Karny.
------------------------------------------------------------------------------------------
A tak nawiasem mówiąc, gdyby nawet przyjąć (tylko na chwilę, bo do straszliwa bzdura) że Wespecjan ma rację i Dekret dla Greków jest sprzeczny z późniejszymi soborami, orzeczaniami Piusa IX czy XII itd. Rodzi się pytanie: dlaczego akurat ten dekret uznaje za "ten prawdziwy", skoro wcześniej były orzeczenia kanonizacyjne dla katechumenów-męczenników, ewidentnie nie ochrzczonych? ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr cze 03, 2020 10:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Sprytny zbieg Panie Barneyu: Pana hipoteza: "Jeśli Pismo Święte w obrębie Nowego Testamentu może sobie (pozornie) zaprzeczać - to także (lub tym bardziej) nawet orzeczenia soborowe."

Nawiasem mówiąc, przydałby się osobny temat do (pozornych) sprzeczności w Piśmie Śiwetym, bo jest ich całkiem sporo.

A wracając do Barnejowskiej "zagrywki", ja (za Kościołem katolickim oczywiście) pokazuje, że dogmaty (a nie każde wypowiedzi soborowe czy Magisterialne) są częścią Objawienia, które wyszło od Jezusa Chrystusa i zakończyło się na ostatnim Apostole.
Przykład: Jezus Chrystus objawił nam, że Bóg jest Trójca. Ale w Nowym Testamencie nie ma frazy "Trójca Święta", więc dosłownie - nie jest to biblina nauka. Kościół dopiero po jakimś czasie to ogłosił jako dogmat, ale tylko dlatego, że to już było w Objawieniu od samego początku, choć nie literalnie. I dogmatu o Trójcy Świętej nie można zakwestionować, ani dołożyć do niego coś jeszcze np ideę jakiejś "Czwórcy".

I nie można przytaczać wypowiedzi papieży, ich listów, katechizmów, które nie spełniają wszystkich warunków nieomylności a także opini teologów, świętych i Doktorów Kościoła - i budować z tego argument, że jednak dogmaty mogą zostać przeinterpretowane. To jest niezrozumienie czy niewiara w istotę Kościoła. To że w ludzkiej substancji Kościoła mogą pojawiać sie błedy pokazują skandale homoskeksualne i inne.

Niestety Panie Barneyu co Pan próbuje tu de facto zrobić to jest uznać że dogmatyczna jest tylko treść Pisma Świętego a dogmaty katolickie mają już nieco niższy status. To jest protestanckie podejście.

Katolickie podejście jest dosyć niesamowite: mianowicie uznaje, że wizualnie ludzka struktura czyli Kościół to nadal żyjący Chrystus w swoim mistycznym ciele. Nadal jest obecny fizycznie w postaci Eucharystycznej oraz w swoich naukach - w dogmatyce katolickiej i nauczaniach biskupa Rzymu spełniajacych warunki nieomylności.

Protestantyzm to w zasadzie odłożenie Jezusa Chrystusa do grobu, kult Jezusa historycznego, uznanie, że już nie jest obecny w świecie a tylko została po nim spuścizna w postaci świętych zapisków, "które działąją", bo duch Chrystusa szepcze do nas z góry jak wypełniać te zapiski.


Śr cze 03, 2020 11:49 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 111 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL