Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 5:34 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Następna strona
 Dla kogo zbawienie (wydzielony)? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
""....Do tej zatem katolickiej jedności Ludu Bożego, która jest znakiem przyszłego pokoju powszechnego i do niego się przyczynia, powołani są wszyscy ludzie i w różny sposób do niej należą lub są jej przyporządkowani zarówno wierni katolicy, jak inni wierzący w Chrystusa, jak wreszcie wszyscy w ogóle ludzie, z łaski Bożej powołani do zbawienia""[/quote]
Czytaj dalej ten dokument. Wszystko jest tam wyjaśnione.[/quote]

Ale to nie w tym jest problem. Problemem jest, że Barney twierdzi, że nie ma pewności czy zapis jednego Soboru jest nieomylny. To ja się pytam skąd wiemy, że zapisy SWII są nieomylne?


Cz maja 21, 2020 7:21 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
Tonans napisał(a):
Co wy tak z tym Łotrem na krzyżu. Jego postawę można porównać do każdej osoby, która przed śmiercią się nawraca i zostaje Katolikiem.


Naprawdę? Apostołowie nie wierzyli w zmartwychwstanie Chrystusa, przed Jego zmartwychwstaniem, a grzesznik uwierzył. Został za to kanonizowany przez samego Zbawiciela n świętego. «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». 43 Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju». To do niego odnosiły się słowa do niewiernego Tomasza: 28 Tomasz Mu odpowiedział: «Pan mój i Bóg mój!» 29 Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli»12.


No ale czego to dowodzi? Chyba nie tego, że Łotr został zbawiony poza Kościołem?


Cz maja 21, 2020 7:41 pm
Zobacz profil
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan
Tak jak Chrystus był znakiem sprzeciwu dla uwczesnych, tak Kościół obecnie jest znakiem sprzeciwu dla obecnych.
Doktryny mają swą porządkującą rolę, do całości opisów biblijnych. Ich rola jest wyznaczana poprzez tych co znają Boga z całości obiawień. Nie mają więc twe uwagi - Wespecjanie racji bytu. Bo tak na nie, nie patrzą ci co je ustanowili. Nie wiem kim jesteś, czy masz kontakt z tymi, którzy trzymają pieczę nad dogmatami. Bo to u takich usób nakeży szukać wyjaśnień co do słownictwa, użytego w konkretnym dogmacie. Bo to są niuanse słowne, które iinaczej przyjęte zmieniają sens wypowiedzi dogmatu. Oczywiście sens taki można uściślić, jeśli o to tobie chodzi. By ludzie nie znający dobrze zbawczej roli, zapisów biblijnych. Nie mylili pojęć zawartych w danym dogmacie. Tylko że normalnie, w znaczeniu powszechnie, na ogół ludzie nie zwracają na tego typu niuanse słowne uwagi. Co już jak pamiętam, kiedyś tobie o tym napisałem.
Więc to o czym piszesz i masz, z powodu swego pisania wątpliwości. To własne doszukiwanie się sprzeczności. Co nie ma sensu, nie jest samo w sobie zawierzeniem prowadzeniu Kościoła przez Boga.
A dalej to wiesz że pdważasz takimi tezami, też decyzję założyciela Kościoła Boga Chrystusa. W znaczeniu po co zakładał Kościół, jeśli nie umie upilnować tego co On przekazuje. Tak, dałem tobie kolejny argument ku temu, byś wynachodził problemy przekazu których nie ma.

Tu ma rację -Jockey, że to trolowamie dlatego.

Niech będzie przeklęty ten, kto mój ten przykład na bezpodstawne błądzenie. Uzna za dobry argument, by posłużyć się w doszukiwaniu sprzeczności przekazów biblijnych.
Zniwelowałem to, co mogło posłużyć komuś jako atgument przeciw komukolwiek. Bo podjąłem diabelską grę, argumentacji przykładem niepoprawności . lecz tylko po to, by dać świadectwo prawdzie. By było wszystko do końca jasne. Jak kto to przyjmie jego sprawa.


Cz maja 21, 2020 7:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Tonans napisał(a):
To by miało sens gdyby nie istniały dzieci poniżej 7 roku życia. Chrystus zostawia te dzieci same sobie bo żyją niemoralnie?
Nie rozumiem.

Napisałeś że Chrystus nie zostawia nikogo żyjącego moralnie. Dzieci do pewnego roku życia nie mogą żyć niemoralnie bo nie mają świadomości grzechu. dlaczego Chrystus do nich nie przychodzi?
Tonans napisał(a):
Co wy tak z tym Łotrem na krzyżu. Jego postawę można porównać do każdej osoby, która przed śmiercią się nawraca i zostaje Katolikiem.
Skruszony łotr na krzyżu to jest właśnie ten przykład na to, że Chrystus nie zostawia nikogo bez chrześcijaństwa kto korzysta z prawa naturalnego, okazuje skruchę i szuka Chrystusa.
Wyznawcy nowej religii udającej katolicyzm nie wierzą Chrystusowi, kiedy mówił: Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz" dlatego w swojej religii wprowadzili nową doktrynę: zbawić się można także poza Kościołem katolickim.

Jednak taka "doktryna" unieważnia potrzebę istnienia Kościoła katolickiego. KK w takiej herezji staje się tylko jedną z wieloważnych opcji, ot, kulturową odmianą z wielu możliwości zbawienia.[/quote]
To powiedz mi kiedy ta nowa religia udająca katolicyzm powstała. bo już przed SWII Kościół już to, przynajmniej częściowo (niezawiniona ignorancja), głosił. Przynajmniej takie są zapisy w katechizmach przed SWII.


Cz maja 21, 2020 7:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Tonans napisał(a):
Napisałeś że Chrystus nie zostawia nikogo żyjącego moralnie. Dzieci do pewnego roku życia nie mogą żyć niemoralnie bo nie mają świadomości grzechu. dlaczego Chrystus do nich nie przychodzi
A skąd Pan wie, że nie przychodzi, wiele objawień Maryjnych było dla małych dzieci (np Fatima) pogańskim dzieciom też Bóg z pewnością objawia w życiu codziennym, znakach itp, Chrystus obiecał przyprowadzić inne owce do jednej owczarni.

Tonans napisał(a):
To powiedz mi kiedy ta nowa religia udająca katolicyzm powstała. bo już przed SWII Kościół już to, przynajmniej częściowo (niezawiniona ignorancja), głosił. Przynajmniej takie są zapisy w katechizmach przed SWII.
Modernizm nie narodził się na SWII, Pius X już walczył z modernizmem i inni papieże. To przejawiało się już w niedoktrynalnych naukach przed SWII, ale Kościół jest oparty na doktrynach i dyscyplinie, które jako modernizm weszły oficjalnie w program Kościoła dopiero po SWII.


Cz maja 21, 2020 8:51 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
Tonans napisał(a):
Napisałeś że Chrystus nie zostawia nikogo żyjącego moralnie. Dzieci do pewnego roku życia nie mogą żyć niemoralnie bo nie mają świadomości grzechu. dlaczego Chrystus do nich nie przychodzi
A skąd Pan wie, że nie przychodzi, wiele objawień Maryjnych było dla małych dzieci (np Fatima) pogańskim dzieciom też Bóg z pewnością objawia w życiu codziennym, znakach itp, Chrystus obiecał przyprowadzić inne owce do jednej owczarni.

Tonans napisał(a):
To powiedz mi kiedy ta nowa religia udająca katolicyzm powstała. bo już przed SWII Kościół już to, przynajmniej częściowo (niezawiniona ignorancja), głosił. Przynajmniej takie są zapisy w katechizmach przed SWII.
Modernizm nie narodził się na SWII, Pius X już walczył z modernizmem i inni papieże. To przejawiało się już w niedoktrynalnych naukach przed SWII, ale Kościół jest oparty na doktrynach i dyscyplinie, które jako modernizm weszły oficjalnie w program Kościoła dopiero po SWII.

Ale w katechizmie Piusa X znalazł się taki zapis

"162. Czy dorosły, który umiera bez Sakramentu Chrztu, może być zbawiony?

Dorosły, który umiera bez Sakramentu Chrztu, może być zbawiony nie tylko wtedy, gdy ma wiarę przynajmniej w te prawdy, w które każdy musi wierzyć, bo są one nieodzownym warunkiem zbawienia, i gdy ma miłość, która zastępuje chrzest, ale także wtedy, jeśli przy pomocy światła Bożego i łaski Bożej, nie znając bez własnej winy prawdziwej religii i będąc gotowym słuchać Boga, pilnie zachowywał prawo przyrodzone."


Cz maja 21, 2020 9:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Tonans napisał(a):
No ale czego to dowodzi? Chyba nie tego, że Łotr został zbawiony poza Kościołem?


Tego dowodzi że nie można go porównać do każdej osoby która nawraca się przed śmiercią.


Cz maja 21, 2020 9:35 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
Tonans napisał(a):
No ale czego to dowodzi? Chyba nie tego, że Łotr został zbawiony poza Kościołem?


Tego dowodzi że nie można go porównać do każdej osoby która nawraca się przed śmiercią.


Do każdej to nie. Zgoda. Raczej do każdej osoby która nawraca się przez akt żalu doskonałego.


Cz maja 21, 2020 9:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Tonans napisał(a):
Ale w katechizmie Piusa X znalazł się taki zapis

"162. Czy dorosły, który umiera bez Sakramentu Chrztu, może być zbawiony?

Dorosły, który umiera bez Sakramentu Chrztu, może być zbawiony nie tylko wtedy, gdy ma wiarę przynajmniej w te prawdy, w które każdy musi wierzyć, bo są one nieodzownym warunkiem zbawienia, i gdy ma miłość, która zastępuje chrzest, ale także wtedy, jeśli przy pomocy światła Bożego i łaski Bożej, nie znając bez własnej winy prawdziwej religii i będąc gotowym słuchać Boga, pilnie zachowywał prawo przyrodzone."
Niestety ten katechizm nie jest zbyt spójny sam ze sobą:

136. Dlaczego Kościół Jezusa Chrystusa zwie się i jest drogą czyli środkiem koniecznym do zbawienia?
Kościół Jezusa Chrystusa dlatego zwie się i jest drogą czyli środkiem koniecznym do zbawienia, ponieważ Jezus Chrystus ustanowił Kościół, aby w nim i przezeń owoce odkupienia udzielały się ludziom; stąd nikt spośród tych, którzy nie należą do Kościoła, nie może dostąpić zbawienia w myśl zasady: „Poza Kościołem nie ma zbawienia.”

157. Którzy ludzie są członkami Kościoła, ustanowionego przez Jezusa Chrystusa?
Członkami Kościoła, ustanowionego przez Jezusa Chrystusa, są ochrzczeni, złączeni węzłem jedności, wiary i wspólności katolickiej.

158. Kto jest poza Kościołem, ustanowionym przez Jezusa Chrystusa?
Poza Kościołem, ustanowionym przez Jezusa Chrystusa, są:
1. nieochrzczeni
2. jawni apostaci, heretycy, schizmatycy i ci ekskomunikowani, których należy unikać


Cz maja 21, 2020 9:55 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16897
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Kiedyś spotkałam się z rozróżnieniem. Nawracanie się to proces zmiany myślenia. Zawrócenie z jednej drogi i przejście na inną. Wymaga najpierw zauważenia, że jestem na niewłaściwej drodze. Wymaga czasu, bo to nauka nowego sposobu myślenia. Czynione są postępy na tej drodze. Za myśleniem bowiem muszą iść czyny. Tak więc nawrócenie dotyczy zmiany myślenia i postępowania. Żal za grzechy to akt. Spadając z 11 piętra nikt się nie nawróci, zdąży wypowiedzieć jedno krótkie zdanie. Nie zobaczy nawet zarysu tej nowej drogi. Podejmie decyzję, że chce dalej to już z Bogiem, bo samemu to nie ma sensu.


Cz maja 21, 2020 9:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Komedia. Teraz Katechizm Piusa X "nie jest zbyt spójny sam ze sobą" ;)
Naprawdę nie dopuszczasz do siebie, że to Ty, a nie papieże na przestrzeni wieków niezbyt dobrze rozumiesz dokumenty kościelne?

Tonans napisał(a):
To w takim razie skąd teza o nieomylności zapisu a przynależności do Kościoła chrześcijan innych wyznań Soboru Watykańskiego II?
A kto powiedział, że jest to nauczanie nieomylne?!
Tonans napisał(a):
No ale czego to dowodzi? Chyba nie tego, że Łotr został zbawiony poza Kościołem?
Oczywiście że nie. Pisałem już o tym; poza Kościołem nie ma zbawienia. Jesli ateista zostanie zbawiony, to też poprzez Kościół.
Kościół po Paruzji to, po prostu, wszyscy zbawieni - w tym sensie "zbawienie poza Kościołem" to oksymoron. Dziś w Nim jesteśmy, ale to jeszcze nie przesądzone, czy w chwili śmierci w Nim zostaniemy. Podobnie z ludźmi, którzy w tej chwili w Nim nie są.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 21, 2020 10:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
witoldm napisał(a):
A dalej to wiesz że pdważasz takimi tezami, też decyzję założyciela Kościoła Boga Chrystusa. W znaczeniu po co zakładał Kościół, jeśli nie umie upilnować tego co On przekazuje.
Nawet jeśli tylko maleńka grupka będzie nadal trzymać się wiernie nauki Chrystusa, to znaczy, że upilnował.
Barney napisał(a):
Komedia. Teraz Katechizm Piusa X "nie jest zbyt spójny sam ze sobą" ;)
Naprawdę nie dopuszczasz do siebie, że to Ty, a nie papieże na przestrzeni wieków niezbyt dobrze rozumiesz dokumenty kościelne?
Ale ja przedstawiłem kontrowersyjne treści z tego katechizmu i w oczywiosty sposób sa dla mnie niespójne: w jednym punkcie autorzy piszą, że nieochrzczeni nie mogą być zbawieni a w drugim, że mogą.


Cz maja 21, 2020 10:05 pm
Zobacz profil
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Barney napisał(a):
Nie wiem wprawdzie skąd teza o nieomylności tego zapisu Soboru Florenckiego; nie ma żadnych przesłanek, że było to orzeczenie o randze dogmatu.
Ale na chwilę zostawmy to; zmierzmy się z samym tekstem. Czy możesz zacytować orzeczenie, które masz na myśli?

Odpowiedz mi czy to nauczanie papieża Eugeniusza IV na Soborze Florenckim posiadało status nieomylności (ex cathedra):

"Nikt nie może być zbawiony, choćby jego jałmużny były wielkie i choćby przelał krew dla imienia Chrystusa, jeśli nie pozostanie w łonie Kościoła Katolickiego i w jedności z nim"


Cz maja 21, 2020 10:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Barney napisał(a):
Oczywiście że nie. Pisałem już o tym; poza Kościołem nie ma zbawienia. Jesli ateista zostanie zbawiony, to też poprzez Kościół
By ateista był zbawiony musi być w środku - w Kościele - "POZA nie ma" jasno wskazuje na zasadzie kontrastu, że "W" jest zbawienie.

Wymyślił sobie Pan nową doktrynę, którą w skrócie mogę opisać tak:
"Kościół zbawia nie tylko poprzez bycie, członkostwo w nim, ale poprzez promieniowanie łaską zbawczą na resztę ludzi nie należących do Kościoła."- i to są zwyczajne bzdury, które Pan próbuje tutaj przepchnąć.
Tymczasem by ktoś mógł być zbawiony musi być objęty Kościołem, musi być W Kościele. A bycie W Kościele to jest chrzest i wiara.


Cz maja 21, 2020 10:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
Resztę niech Pan sobie przeczyta pod tym linkiem.

http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_11.htm

To jest forum dyskusyjne a nie odsyłacz do zewnętrznych łącz. One są tylko referencją do dyskusji.
Proszę odpowiedzieć na proste pytanie: Po co Kościół katolicki skoro można sie zbawić poza Kościołem (wg nowej doktryny)?
Jak Pana nie stać na prostą odpowiedź to nich Pan wogóle lepiej nie odpowiada.



Ja jeszcze coś więcej napisałem niż to co Pan zacytował. Masz tam Pan wyjaśnione, jak to jest z tym zbawieniem z wiarygodnych źródeł. Zadajesz to samo pytanie nie zważając ze już dostałeś, kilka odpowiedzi od kilku osób na tym forum. Ja powtórzę jeszcze raz swoją. To ze ktoś się może zbawić w Kościele sam tylko dlatego że przynależy do niego , to są tylko Pana twierdzenia wzięte ze stęchłego powietrza. Zbawicielem wszystkich ludzi jest Chrystus, tak w Kościele jak i poza Kościołem. Tak przed założeniem tego Kościoła, który założył tu widzialnie na ziemi , jak i po za Jego założeniu. Gdyby zbawienie można było osiągnąć tylko i wyłącznie poza założeniu Kościoła tu na ziemi przez Pana Jezusa, to co z tymi pokoleniami które istniały przed założeniem Kościoła tu na ziemi? Św. Augustyn Jak długo ludzie rodzą się i są rodzeni, wszyscy sprawiedliwi przechodzący przez to życie stanowią jedno ciało Chrystusa" (Kazanie 341,9,11). Warto wiedzieć, że prawdę tę przypomniał również ostatni sobór (KK 2), wykorzystując zresztą te właśnie sformułowania św. Augustyna.

I jeszcze z Ewangelii: 40 Kiedy więc Samarytanie przybyli do Niego, prosili Go, aby u nich pozostał. Pozostał tam zatem dwa dni. 41 I o wiele więcej ich uwierzyło na Jego słowo, 42 a do tej kobiety mówili: «Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, na własne bowiem uszy usłyszeliśmy i jesteśmy przekonani, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata».


Cz maja 21, 2020 10:21 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 189 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL