Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 2:36 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Następna strona
 Dla kogo zbawienie (wydzielony)? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Dajcie spokój. Wespecjan tak sobie wbił własne interpretacje do głowy, że nawet jak dostał odpowiedź - wyczerpującą - to krzyczy że wciąż czeka.
Czemu? Ano dlatego, że nie była ona zgodna z (...) jakie głosi wbrew Kosciołowi.

Czekamy na Zubena by kontynuować dyskusję.
Z Wespecjanem nie warto - wielokrotnie już tego próbowaliśmy i zawsze skutek jest ten sam - niewierność Wespecjana Kościołowi i to z pysznym mniemaniem, że broni on rzekomo Prawdy Wiary.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 21, 2020 4:52 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Nie będę już powtarzał tego co opisywałem w tym (zamkniętym już) watku. Jak ma Pan czas i ochotę to zapraszam mniej więcej od tego momentu:
viewtopic.php?p=1168568#p1168568
ale polecam też strony wcześniejsze.


Ja tez sie nie będę powtarzał i odpowiadał na to co już Pan odpowiedzi dostał. Dodam tylko jeszcze że : Emerytowany papież Benedykt XVI powiedział między innymi, że nie może sobie wyobrazić tego, że jego sąsiad, dobry i uczciwy człowiek, będzie potępiony tylko dlatego, że nie wierzy.

Dlatego odpowiedź Kościoła wcale nie brzmi „nie”. Kiedy zestawisz sobie teksty Soboru Watykańskiego II, to widzisz, że ten problem jest inaczej rozwiązany. W Dekrecie o działalności misyjnej Kościoła Sobór uczy, że „wiadomymi tylko sobie drogami może Bóg doprowadzić ludzi, nieznających Ewangelii bez własnej winy, do wiary, bez której niepodobna Mu się podobać”. Wierzymy, że Bóg prowadzi ludzi – wierzących, inaczej wierzących, niewierzących – do zbawienia sobie znanymi ścieżkami.

Więcej pod tym linkiem Pan się dowie.

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... a-zbawieni

Niech Pan proszę odpowie na proste pytanie: Po co Kościół skoro można zbawić się poza Kościołem?


Żebym mógł Panu odpowiedzieć na to pytanie, to muszę wiedzieć, kiedy według Pana, został założony Kościół?


Cz maja 21, 2020 5:37 pm
Zobacz profil
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Co prawda poprzez dwa linki, dopiero dotarłem do odpowiedzi że. Powołuje się - Wespecjan na Św. Tomasza z Akwizu. Gdzie jest stwierdzenie przesądzające o nie zbawieniu tych, co nie chcieli przyjąć słowa Bożego. Jest motywowane tym, że słowo Boże jest głoszone tym o których wiadomo, że wewnętrznie go są w stanie przyjąć. A ci co nie byli wewnętrznie gotowi na przyjęcie słowa Bożego. Są z automatu potępieni. Czyli Bóg zna wnętrze wszystkich ludzi, bez wyjątku. Wie komu pomóc w zbawieniu siebie.

Jest taki rodzaj wyjaśnienia, sprzeczny jednak z wiarą Kościoła. Oraz z wszechmocą Boga. Bo według tego typu interpretacji możliwości zbawienia. Bóg by był uwięziony czasem, w którym ktoś nie chciał Boga przyjąć. Co może oznaczać że nawet, każdy z nas w jakimś czasie będąc pod wpływem zwiedzenia szatana, którego sam Bóg nam przeznaczył. Nie bylibyśmy według tego podejścia, godni przyjęcia pouczenia Ewangelii. A więc nie mogli byśmy być zbawieni. Taki rygor, kaganiec, może nałożyć ludziom tylko podszept szatański. I tak należy traktować, tego tupu argument - Wespecjana.


Cz maja 21, 2020 5:47 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Barney napisał(a):
Zuben Ninja napisał(a):
Dzięki za szczegółową odpowiedź Barney. Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie:

Czy to prawda, że Kościół może z czasem zmieniać swoje nieomylne nauczanie według swojego uznania? Jako przykład podam, że w czasie Soboru Florenckiego nieomylnym nauczaniem było, że tylko formalny katolik może zostać zbawiony natomiast na II Soborze Watykańskim w ramach nieomylnego nauczania ustalono, że właściwie każdy może zostać zbawiony niezależnie od religii jaką wyznaje. Czy jedną nieomylność można przekształcić w inną nieomylność w Kościele?
Nie wiem wprawdzie skąd teza o nieomylności tego zapisu Soboru Florenckiego; nie ma żadnych przesłanek, że było to orzeczenie o randze dogmatu.
Ale na chwilę zostawmy to; zmierzmy się z samym tekstem. Czy możesz zacytować orzeczenie, które masz na myśli?


To w takim razie skąd teza o nieomylności zapisu a przynależności do Kościoła chrześcijan innych wyznań Soboru Watykańskiego II?


Cz maja 21, 2020 5:54 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
PeterW napisał(a):
Wespecjan - krótko i węzłowato - Czy wg Ciebie potępionym jest Murzynek Bambo mieszkający z dzikim buszu, do którego żaden misjonarz nie dotarł? Ów Murzynek żyje sobie, łowi ryby, zbiera owoce by wyżywić rodzinę i bardzo kocha swoją żonę i siedmioro dzieci. Zawsze chętnie pomaga sąsiadom, nawet po cichu dokarmia sierotki żyjące na skraju polany. Zwykle wieczorami rozmyśla nad życiem, nad Światem i przeczuwa że to wszystko nie jest przypadkowe, że ktoś (Ktoś) nad nim i jego rodziną czuwa...

Odpowiedź - TAK/NIE, bez żadnych wykrętów.
W przypadku "TAK" wytłumacz na czym polega Boskie miłosierdzie i Boska sprawiedliwość?
W przypadku "TAK" wytłumacz na czym polega Boskie miłosierdzie i Boska sprawiedliwość?
TAK. Tylko, że to nie moje zdanie tylko Kościoła, który w nieomylnym nauczaniu na Soborze Florenckim ustami Eugeniusza IV uroczyście ogłosił: "Święty Kościół Rzymski, założony słowem Pana i Zbawcy naszego, mocno wierzy, wyznaje i głosi że „nikt żyjący poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie", lecz także Żydzi, heretycy i schizmatycy, nie mogą stać się uczestnikiem życia wiecznego, lecz pójdą w ogień wieczny, „który jest przygotowany dla diabła i jego aniołów" (Mt 25, 41), jeżeli przed końcem życia nie przyłączą się do Kościoła; tak wielkie znaczenie ma jedność ciała Kościoła, że tylko tym, którzy w tej jedności pozostają, pomagają do zbawienia sakramenty kościelne oraz wysługują wieczną nagrodę posty, jałmużny i pozostałe pobożne uczynki oraz praktyki życia chrześcijańskiego. „Nikt nie może być zbawiony, choćby jego jałmużny były wielkie i choćby przelał krew dla imienia Chrystusa, jeśli nie pozostawał w łonie Kościoła katolickiego i w jedności z nim".
http://www.jednoczmysie.pl/wp-content/u ... -fidei.pdf

Mój komentarz jest taki, że Chrystus nikogo żyjącego moralnie nie zostawi samego sobie, bo tak obiecał, że "przyprowadzi inne owce do jednej owczarni". Gdy ktoś jednak żyje niemoralnie i łamie prawo naturalne wyryte w sercu każdego człowieka, nie dostąpi następnego etapu, czyli spotkania z katolickim misjonarzem czy chrześciajaninem mogącym mu udzielić ważnego chrztu i zapoznac z wiarą Kościoła.

Ten obraz Murzynka Bambo, który Pan zarysował rozumiem, że na potrzebę argumetu jest całkowicie wyidealizowany niczym opowieśc o "szlachetnym barabrzyńcy" z opisów Jeana-Jacques'a Rousseau, który w rzeczywistości nie istnieje. W takiej np Afryce były krwawe walki, zemsty rodowe, kanibalizm, wielożeństwo, sprzedawanie jednej wioski przez drugą na targ niewolników, niemoralność i inne bezeceństwa (jeden Ganijczyk mi powiedział, że dziś w jego wsi w Afryce, na złapanego, stojącego złodzieja [np kur] nakłada się zużyte opony do samej głowy i podpala). Tak wygląda moralność w Afryce. Pan ma odniesienie chrześcijańske i myśli, że tak wszędzie mógła być harmonia i pokój nawet bez chrześcijaństwa. I jaka to "wielka niesprawiedliwosć", że jakis poganin pójdzie do piekła. Pójdzie, ale nie za to, że nie znał Chrystusa, tylko za to, że nie dopuścił do siebie Chrystusa swoimi grzechami.

..........
W religii posoborowej uczy się, że Boża Sprawiedliwość to jest Boże Miłosierdzie, natomiast w katolicyźmie relacja pomiędzy Bożym Miłosierdziem a Bożą Sprawiedliwoscią jest taka, że Boża Sprawiedliwość trawa cały czas, a Boże Miłosierdzie zaczyna się natychmiast wraz z żalem za grzechy, nawróceniem i pokutą.

To by miało sens gdyby nie istniały dzieci poniżej 7 roku życia. Chrystus zostawia te dzieci same sobie bo żyją niemoralnie?


Cz maja 21, 2020 6:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Tonans napisał(a):
To w takim razie skąd teza o nieomylności zapisu a przynależności do Kościoła chrześcijan innych wyznań Soboru Watykańskiego II?

Nie ma tam takiego zapisu.


Cz maja 21, 2020 6:08 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Co wy tak z tym Łotrem na krzyżu. Jego postawę można porównać do każdej osoby, która przed śmiercią się nawraca i zostaje Katolikiem.


Cz maja 21, 2020 6:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Tonans napisał(a):
Co wy tak z tym Łotrem na krzyżu. Jego postawę można porównać do każdej osoby, która przed śmiercią się nawraca i zostaje Katolikiem.


Naprawdę? Apostołowie nie wierzyli w zmartwychwstanie Chrystusa, przed Jego zmartwychwstaniem, a grzesznik uwierzył. Został za to kanonizowany przez samego Zbawiciela n świętego. «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». 43 Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju». To do niego odnosiły się słowa do niewiernego Tomasza: 28 Tomasz Mu odpowiedział: «Pan mój i Bóg mój!» 29 Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli»12.


Ostatnio edytowano Cz maja 21, 2020 6:41 pm przez lajkonik.2, łącznie edytowano 1 raz



Cz maja 21, 2020 6:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
Żebym mógł Panu odpowiedzieć na to pytanie, to muszę wiedzieć, kiedy według Pana, został założony Kościół?
3 lata działalności ziemskiej Chrystusa to było zakładanie Kościoła.
Tonans napisał(a):
To by miało sens gdyby nie istniały dzieci poniżej 7 roku życia. Chrystus zostawia te dzieci same sobie bo żyją niemoralnie?
Nie rozumiem.
Tonans napisał(a):
Co wy tak z tym Łotrem na krzyżu. Jego postawę można porównać do każdej osoby, która przed śmiercią się nawraca i zostaje Katolikiem.
Skruszony łotr na krzyżu to jest właśnie ten przykład na to, że Chrystus nie zostawia nikogo bez chrześcijaństwa kto korzysta z prawa naturalnego, okazuje skruchę i szuka Chrystusa.
Wyznawcy nowej religii udającej katolicyzm nie wierzą Chrystusowi, kiedy mówił: Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz" dlatego w swojej religii wprowadzili nową doktrynę: zbawić się można także poza Kościołem katolickim.

Jednak taka "doktryna" unieważnia potrzebę istnienia Kościoła katolickiego. KK w takiej herezji staje się tylko jedną z wieloważnych opcji, ot, kulturową odmianą z wielu możliwości zbawienia.


Cz maja 21, 2020 6:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Barney napisał(a):
Dajcie spokój. Wespecjan tak sobie wbił własne interpretacje do głowy, że nawet jak dostał odpowiedź - wyczerpującą - to krzyczy że wciąż czeka.
Czemu? Ano dlatego, że nie była ona zgodna z (...) jakie głosi wbrew Kosciołowi.
Które te (...)? Wypowiedź ex cathedra Eugeniusza IV z Soboru Florenckiego?

Barney napisał(a):
Czekamy na Zubena by kontynuować dyskusję.
Z Wespecjanem nie warto - wielokrotnie już tego próbowaliśmy i zawsze skutek jest ten sam - niewierność Wespecjana Kościołowi i to z pysznym mniemaniem, że broni on rzekomo Prawdy Wiary.

A proste pytanie czeka na prostą odpowiedź:
Wespecjan napisał(a):
po co Chrystus zakładał Kościół skoro można się zbawić poza Kościołem?


Cz maja 21, 2020 6:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Wespecjan napisał(a):
3 lata działalności ziemskiej Chrystusa to było zakładanie Kościoła.

Otóż już w samych początkach wiary chrześcijańskiej z całą jednoznacznością uczono, że Kościół istnieje od początku świata, tyle że do czasów Chrystusa Pana istniał jedynie w formie niewidzialnej. Świadectwo tej wiary znajdziemy m.in. w najstarszej zachowanej do naszych czasów homilii chrześcijańskiej, napisanej przed rokiem 150: "Pełniąc wolę Ojca naszego, Boga, należeć będziemy do Kościoła naszego pierwotnego, Kościoła duchowego, stworzonego pierwej niż słońce i księżyc. (...) Kościół nie istnieje dopiero od dzisiaj, ale od początku. Był on bowiem duchowy, tak właśnie jak nasz Jezus. Objawił się zaś w ostatnich dniach, ażeby nas zbawić. Otóż Kościół, który był duchowy, objawił się w ciele Chrystusowym, aby nam pokazać, że kto go zachowa w ciele i go nie zbezcześci, otrzyma go w Duchu Świętym" (tzw. Drugi List Klemensa do Koryntian 14).

Św. Justyn, chyba jako pierwszy w historii Kościoła, mówi o żyjących w czasach przedchrześcijańskich chrześcijanach anonimowych: "Pouczono nas, że Chrystus to pierworodny Syn Boży i równocześnie Słowo, w którym uczestniczy cały ród ludzki. Otóż ci, co prowadzili życie ze Słowem zgodne, są chrześcijanami, nawet jeśli uchodzili za ateistów, jak na przykład wśród Greków Sokrates, Heraklit i do nich podobni".(1,46,2).

Resztę niech Pan sobie przeczyta pod tym linkiem.

http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_11.htm


Cz maja 21, 2020 6:53 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tonans napisał(a):
To w takim razie skąd teza o nieomylności zapisu a przynależności do Kościoła chrześcijan innych wyznań Soboru Watykańskiego II?

Nie ma tam takiego zapisu.


Ok. byłem niedokładny.
Chodzi mi np o ten zapis z KK13 konstytucji dogmatycznej o Kościele SWII.

""....Do tej zatem katolickiej jedności Ludu Bożego, która jest znakiem przyszłego pokoju powszechnego i do niego się przyczynia, powołani są wszyscy ludzie i w różny sposób do niej należą lub są jej przyporządkowani zarówno wierni katolicy, jak inni wierzący w Chrystusa, jak wreszcie wszyscy w ogóle ludzie, z łaski Bożej powołani do zbawienia""


Cz maja 21, 2020 6:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Tonans napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tonans napisał(a):
To w takim razie skąd teza o nieomylności zapisu a przynależności do Kościoła chrześcijan innych wyznań Soboru Watykańskiego II?

Nie ma tam takiego zapisu.


Ok. byłem niedokładny.
Chodzi mi np o ten zapis z KK13 konstytucji dogmatycznej o Kościele SWII.

""....Do tej zatem katolickiej jedności Ludu Bożego, która jest znakiem przyszłego pokoju powszechnego i do niego się przyczynia, powołani są wszyscy ludzie i w różny sposób do niej należą lub są jej przyporządkowani zarówno wierni katolicy, jak inni wierzący w Chrystusa, jak wreszcie wszyscy w ogóle ludzie, z łaski Bożej powołani do zbawienia""

Czytaj dalej ten dokument. Wszystko jest tam wyjaśnione.


Cz maja 21, 2020 6:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
lajkonik.2 napisał(a):
Resztę niech Pan sobie przeczyta pod tym linkiem.

http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_11.htm

To jest forum dyskusyjne a nie odsyłacz do zewnętrznych łącz. One są tylko referencją do dyskusji.
Proszę odpowiedzieć na proste pytanie: Po co Kościół katolicki skoro można sie zbawić poza Kościołem (wg nowej doktryny)?
Jak Pana nie stać na prostą odpowiedź to nich Pan wogóle lepiej nie odpowiada.


Cz maja 21, 2020 7:01 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dla kogo zbawienie (wydzielony)?
Obrazek

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz maja 21, 2020 7:04 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 167 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL