Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 7:03 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 215 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Wszechwiedzący i wszechmogący 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N gru 08, 2019 9:07 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Wszechwiedzący i wszechmogący
Witam.
Kieruje sie do was z pewną myślą która nie daje mi spokoju a na którą być może tutaj uzyskam odpowiedź.
Otóż ostatnio zastanawiałem się nad stwierdzeniami iż Bóg jest wszechwiedzący i wszechmogący. Bóg stworzył wszystko co nas otacza a także czego nie widzimy w tym także anioły a skoro wie wszystko to musiał także wiedzieć, że część aniołów odwróci się od niego a on bedzie zmuszony strącić ich do piekła. Wiedział także, że Ewa zostanie skuszona przez szatana i zje jabłko. Prawdopodobnie wie także jaką drogą w życiu pójdziemy bo choć mamy wolną wole i to my możemy podejmować decyzje tak Bóg wie jak to sie skończy w końcu nie ogranicza go czas i miejsce, a więc jeszcze przed stworzeniem życia (mam na myśli narodziny dziecka) Bóg wie czy dana osoba trafi do nieba czy nie ponieważ wie jak bedzie wyglądać jej życie. I tutaj rodzi sie pytanie skoro Bóg wiedział że powstanie zło i wie też kto trafi do nieba lub na wieczne potępienie do piekła to dlaczego mimo to stworzył to wszystko. Nie chce mówić że Bóg stoi za powstaniem zła bo nie chce nikogo urazić ale takim prostym przykładem jeżeli przyjdzie do nas osoba która chce dokonać zemsty tak nie damy jej noża ani innej broni bo choć sami nie zrobimy czegoś tak przyczynimy sie do tego. A jeżeli Bóg nie wiedział ? to sprawia że nie jest też wszechmogący bo nie może przewidzieć przyszłości. Być może odpowiedź na to jest banalna nie mniej jednak bardzo nurtuje mnie ta myśl i nie daje spokoju choć staram się od jakiegoś czasu nawrócić... być może tutaj znajde odpowiedź


Wt gru 10, 2019 5:00 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Witam na forum.
Ten temat gdzieś już tu był poruszany, sam coś tam napisałem.
No ale w temacie wszechwiedzy i wszechmocy, pamuje przekonanie że umożliwiają one przewidzenie czegoś. No nie to nie takie proste. Wszechwiedza oznacza doskonałą znajomość dowolnej możliwości. Co nie oznacza przewidzenia czyjegoś zachowania, bo to wybór jednego z ogromu możliwości. To nie ten rodzaj zależności. Natomiast wszechmoc z kolei, to możność dowolnego działania bez ograniczeń. I teraz co? Bóg miał by mierzyć się z działaniami ludzi? Czy sobie zdajesz sprawę co by z tego wyszło? Wybacz że odpowiadam pytaniami. Lecz chodzi mi o to, by naprowadzić na skalę myślenia. Te rzeczy o które pytasz nie mają związku z przewidywalnością. Przynajmniej tak Bóg tego nie zaplanował. A tylko dlatego tak nie zaplanował, bo dał nam wolność. To sprawia że nie jesteśmy maszynami. Tylko wobec maszyn można mieć pewność ich zachowania. Tak to wygląda.


Wt gru 10, 2019 6:37 pm
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N gru 08, 2019 9:07 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Dziękuję za odpowiedź, nie spojrzałem na to z tej perspektywy mając trochę błędne pojęcie wszechwiedzy i wszwchmocy. Ta odpowiedź rozjaśniła w końcu mi moja zagwostke dziękuję


Wt gru 10, 2019 6:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Nawet ja jako ateista nie widzę problemu w nieznajomości przez Boga poczynań ludzi. Po prostu CHCIAŁ nie wiedzieć i dać im prawdziwie wolny wybór.

Z wszechwiedzą jest inny problem, a mianowicie problem matrixa - nie istnieje dowód, że znana rzeczywistość jest ostateczna. Dotyczy to też Boga, to go logicznie wyklucza z puli bytów możliwych. No chyba że jakiś wierzący zaakceptuje, że ponad Bogiem jest jeszcze wyższy byt (który btw. ma ten sam problem).
Matrix jest to zresztą całkiem słusznym argumentem teistów dotyczącym transcendecji i niewykrywalności Boga. Tylko że ten kij ma dwa końce i teiści trzymają za ten niewłaściwy ...

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Wt gru 10, 2019 7:55 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Tak, tak, akurat. Matrix jest wymysłem ludzi ograniczonych. I jest tu dokładna odwrotność, nie dotyczy on Boga. Inna sprawa to to, że są rzeczy ostateczne i nie ostateczne. A Irbisolowa logika może mówić to co chce, ma do tego prawo.


Wt gru 10, 2019 8:12 pm
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N gru 08, 2019 9:07 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Wracając do tematu tak aby utwierdzic się w tym że dobrze to rozumuje. Wszechwiedza nie oznacza tego że Bóg wie co my zrobimy? Tzn czytałem już o zależności wolnej woli od tego że Bóg wie co zrobimy i o tym że to my mamy wolna wolę a Bóg wie jakie będą nasze poczynania ale nie na odwrót że to my robimy to co Bóg chce. Czy to więc wyklucza ogólnie założenie jakoby Bóg znał nasza przyszłość? Czy to że mamy wolna wolę sprawia że zna on cała pulę możliwości ale nie wie co wybierzemy? Czy nadal rozumuje to źle


Wt gru 10, 2019 8:33 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Tak Bóg zna pólę naszych możliwości i wyborów. Natomiast nasza wolna wola sprawia, że Bóg czeka na nasz wybór. Bez tego Bóg niczego nie uczyni, poza tym co już uczynił, czy zawarł w tym świecie. Nie dlatego że nie potrafi, tylko dlatego, że nie miało by to sensu. Sam chyba reagujesz na zaistniałe wydarzenie, by twa reakcja miała sens. My jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Więc identycznie Bóg reaguje na to co się wydarzy.


Wt gru 10, 2019 8:57 pm
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N gru 08, 2019 9:07 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
A więc Bóg wie co możemy zrobić ale nie przewiduje która opcje wybierzemy ponieważ (jak się domyślam) mamy wolna wolę... I Bóg wie co się stanie gdy wybierzemy dana opcje ale sam czeka aż któraś z nich wybierzemy nie przewidując uprzednio że to właśnie będzie ta opcja?


Wt gru 10, 2019 9:16 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 01, 2017 8:51 pm
Posty: 319
Lokalizacja: Wielkopolska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Mnie zastanawia, dlaczego, jeśli Adam i Ewa zgrzeszyli, to ludzka natura jest skażona grzechem pierworodnym. A jak jest w przypadku aniołów, Lucyfer zgrzeszył i zgrzeszyli inni aniołowie pod wpływem Lucyfera. Dlaczego natura anielska nie jest "skażona" tym grzechem? Czy coś wiadomo na temat skażenia anielskiej natury, coś jakby analogia do ludzkiej natury?

_________________
Miłuj Boga i bliźniego


Wt gru 10, 2019 9:31 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Bóg jest poza czasem. O tym nie wolno zapominać w rozmowie o wszechwiedzy Boga i przewidywania co my zrobimy.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt gru 10, 2019 9:32 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N gru 08, 2019 9:07 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Mam już trochę metlik. To że Bóg jest ponad czasem oznacza że wie o tym która z opcji wybierzemy czy nie? Czy może jest to jeszcze bardziej skomplikowane? Bo skoro wie to czy mógłby stworzyć człowieka wiedząc że wybierze on z dostępnych opcji te złe i przez to zostanie skazany na potępienie?


Wt gru 10, 2019 9:47 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Stworzył bezrozumne zwierzeta żyjące w oparciu o instynkty. Człowiek został stworzony na obraz Boga. Otrzymał rozum, wolność i wynikającą z tego odpowiedzialność. Może wybrać przyjaźń z Bogiem (ma możliwość odnalezienia Go po śladach) lub samego siebie. Ma bowem taką pokusę, by być bogiem. To wiedza fundamentalna. Wynika to wlaśnie z tego unikatowego charakteru człowieka. Rozum powinien dać sobie radę z wyborem. Okolicznością zmniejszającą całkowitą odpowiedzialność jest niewiedza o charakterze nieprzezwyciężalnej. Ciebie nie dotyczy, ponieważ na rzeczony i interesujący cię temat mamy setki wypowiedzi w tym miejscu. A zadanie katolika jest ściśle określone: ma obowiązek szukania prawdy, czyli nie marnować życia


Wt gru 10, 2019 10:25 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Tak chodzi tu o nauczenie człowieka jak ma czynić. Współpracując z Bogiem, uczymy się tego. Tu werdykt potępiający czy uniewinniający należy do Boga, nie człowieka. Więc my tylko możemy starać się odpowiadać tak Bogu. A nie lękać się o ten werdykt. Mówiąc Bogu tak, to wszystko co od ciebie jest wymagane. Nie staraj się już teraz znać werdyktu Boga.

__________________________________

zb1024 napisał(a):
Mnie zastanawia, dlaczego, jeśli Adam i Ewa zgrzeszyli, to ludzka natura jest skażona grzechem pierworodnym. A jak jest w przypadku aniołów, Lucyfer zgrzeszył i zgrzeszyli inni aniołowie pod wpływem Lucyfera. Dlaczego natura anielska nie jest "skażona" tym grzechem? Czy coś wiadomo na temat skażenia anielskiej natury, coś jakby analogia do ludzkiej natury?

Aniołowie którzy sprzeciwili się Bogu, mają przechlapane, mówiąc po ludzku. Aniołowie nie mają dodatkowych lekcji, czy korypetycji. Zrobili źle, tak im to już pozostanie, to wiadomo.


Ostatnio edytowano Wt gru 10, 2019 10:56 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów



Wt gru 10, 2019 10:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
witoldm napisał(a):
Tak, tak, akurat. Matrix jest wymysłem ludzi ograniczonych.

A kim ty niby jesteś, by to oceniać. Matrix jest pełnowartościową hipotezą - zresztą tak naprawdę wasz Bóg wg was samych stworzył właśnie matrix.

Cytuj:
I jest tu dokładna odwrotność, nie dotyczy on Boga.

Bo?
Dotyczy każdego bytu - taka jest logika. Nie moja, tylko po prostu logika.
Ale jeżeli ją wypierasz, mnie nic do tego.
Dyskutujcie sobie dalej o tym, co chcecie od siebie usłyszeć.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Śr gru 11, 2019 12:03 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Z tym że matrix jest pełnowartościową hipotezą zgadzam się. I jak na hipotezy przystało, wymagają one uwierzenia w nie. A potem ich realizacji. Inaczej nigdy taki matrix nie zaistnieje na prawdę. Ja natomiast piszę tu wystarczająco długo, byś wiedział kim jestem. No ale nie kryję, że jestem obrońcą prawdy. A w niej nie ma miejsca na matrix. Bo prawda, to wszystko co istnieje, a nie jak w matrixsie, dopiero ma szansę zaistnieć. I nie zaistnieje bez uwierzenia i realizacji danej treści. Popularnie mowa jest o specyficznym planowaniu i niczym więcej. Specyficznym bo nie mającym nic wspólnego z życzywistością. To czysty wymysł, choć mający w danym zakresie sens. Dodałem realizmu twemu matrixowi jak by co.

Bóg istnieje na prawdę, nie dotyczą jednak jego obwarowania bytów fizyczmych. Piszesz o logice bytów fizycznych. Za to wierzysz w logikę bytów zmyślonych typu matrix. Teraz i ja wiem do czego zmierzasz. Dziękuję !


Śr gru 11, 2019 8:51 am
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 215 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL