Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:34 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
 Dogmatyka katolicka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Orfeusz napisał(a):
Ateisty tym nie przekonasz, bo jak dowiedziesz istnienia wiekuistej potęgi i bóstwa Boga - cokolwiek to jest?
Prośba, pozostańmy w temacie dogmatyki katolickiej i okolic. Ale krótko, Kościół naucza, że rozumem jak najbardziej można poznać, że Bóg jest. Więc ateista odrzucający Boga nie będzie miał żadnego usprawiedliwienia po śmierci, że "nie miał przyrodzonych narzędzi do poznawania Boga ani dowodów na jego istnienie".

Orfeusz napisał(a):
Cytuj:
Pius X w encyklice Acerbo nimis cytując wcześniejszego papieża stwierdza: "Stąd poprzednik nasz Benedykt XIV słusznie pisał: "Sądzimy, że wielka liczba potępionych na kary wieczne podlega zawsze temu nieszczęściu z przyczyny nieświadomości tajemnic wiary, które ludzie powinni zawsze umieć, aby byli zaliczeni do wybranych"".

Mogłbyś mi to wytłumaczyć?
Ludzie potępiają się ze względu nieznajomość prawd wiary. A nie znają ich, bo ich życie (nie)moralne i jakaś idolatria nie pozwoliły zasiać w nich ewangelicznego ziarnka gorczycy, które umożliwiłoby wzrost wiary i poznawanie prawd wiary. Kiedy się zna prawdy wiary to jest się pociąganym do życia sakramentalnego, które jest źródłem łaski uświęcającej koniecznej do zbawienia. Tak więc nie ma żadnej wymówki przed Bogiem: "ale ja nie wiedziałem", gdyby taki żył moralnie i podążał za prawem naturalnym to takie poznanie zostało podsunięte przez Opatrznosć Bożą. Dlatego nie ma żadnej "niezawinionej ignorancji" przed Bogiem. Tak to rozumiem.


Orfeusz napisał(a):
Grzech ciężki, czyli śmiertelny, polega na tak świadomym i dobrowolnym opowiedzeniu się człowieka po stronie zła, że całkowicie zostaje zniszczona jego miłość.
No dokładnie to jest opis samobójstwa.
Dlatego każdy samobójca idzie do piekła, bo ktoś kto chce się zabić robi to bo jest świadomy, że to co robi - pozbawi go życia, czyli zgrzeszy śmiertelnie przeciwko 5 przykazaniu a kto umiera w grzechu śmiertelnym idzie prosto do piekła. Kto wie ile ludzi księża by uratowali od piekła po samobójstwie, gdyby głosili jednoznacznie 5 przykazanie dekalogu i katechizmowe 1035.


Orfeusz napisał(a):
Masz silne mechanizmy obronne, aby uznać, że się możesz mylić. Podobnie reagują SJ, gdy im się dowodzi błędnośći ich nauk, czyli osoby o dogmatycznych poglądach. Dopuszczasz w ogole taką mozliwośc, że Twoja interpretacja nauki KK może być czasem błędna?
Pewnie, że dopuszczam swoje błędy, natomiast nie dopuszczam, że Kościół mógł się mylić w nauczaniu ex cathedra.


So maja 02, 2020 6:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
No to do skutku:

CZY UWAŻASZ SOBÓR WATYKAŃSKI II ZA HERETYCKI?

1) TAK - uważam ten Sobór za heretycki
2) NIE - nie uważam żeby był heretycki
Do skutku: viewtopic.php?p=1168695#p1168695


So maja 02, 2020 6:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wijesz się jak wąż, aby tylko uniknąć deklaracji na temat II Soboru Watykańskiego. Typowe dla kłamców, których przyłapano na tym, że ściemniają w żywe oczy.


Do moderacji:
Temat do zamknięcia. Miał służyć jedynie do ataków na Kościół


So maja 02, 2020 6:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2409
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
nie dopuszczam, że Kościół mógł się mylić w nauczaniu ex cathedra.

I bardzo slusznie. Kosciol nie myli sie w nauczaniu ex cathedra.
Moze problem jest w "ex cathedra". Np. w stwierdzeniu: gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych mozna dyskutowac czy papiez wypowiada sie jako pasterz wszystkich wiernych bo akurat robaczek jest jedynym ktory ma inne zdanie. Poza tym jakie sa gwarancje bycia "wiernym"?


So maja 02, 2020 6:23 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Skoro Wespecjan nie chce określić się to przyjmuje ze temat założył tylko po to aby atakować Kościół i tak jak zapowiadałem wcześniej zamykam

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So maja 02, 2020 7:13 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL