Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:02 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Następna strona
 Dogmatyka katolicka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjanie: II Sobór Watykański to był Sobór Powszechny Kościoła katolickiego, czy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego?
Kiedy Pan wreszcie zrozmię ta podstawową zasadę, że Kościół katolicki działa tak, że nie może sobie samemu przeczyć w nauczaniu oficjalnym, to Pan zrozumie moje stanowisko. Narazie nic z tego.

Arwena napisał(a):
nie wiem, czy dobrze pojmuję ich sens ale imho znacza one , iż Bóg nie jest ograniczony w swoim działaniu, nawet przez siebie ustanowionymi ramami
Nie, takie przekonanie to jest islamizm, w którym Bóg (Allah) to czysta wola, może sobie sam zaprzeczać "bo nie jest zobowiązany nawet swoimi własnymi obietnicami". Bóg chrześcijański to Logos, porządek, Bóg chrześcijański tworzy przymierza, to znaczy, że jest wierny swojemu własnemu Słowu i obietnicom, które daje ludziom. Ustala ramy i ich przestrzega, jest racjonalny. Dlatego w chrześcijaństwie możemy pozwolić sobie na ufność Bogu, bo On przestrzega swoich deklaracji, w islamie nie ma tak naprawdę ufności, jest strach, dlatego między innymi islam był szerzony mieczem a za odejście z islamu jest kara śmierci, bez tego ich religia by się rozsypała w konfrontacji z chrześcijaństwem.


Wt kwi 28, 2020 2:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjanie: II Sobór Watykański to był Sobór Powszechny Kościoła katolickiego, czy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego?
Kiedy (...)

Zamiast zmieniać temat odpowiedz na pytanie:

II Sobór Watykański to był Sobór Powszechny Kościoła katolickiego, czy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego?


Wt kwi 28, 2020 2:17 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Barney - masz tutaj dowód, że ks. Glas mówił, że tylko w Kościele Katolickim można zostać zbawionym. Żebyś nie musiał tracić czasu na szukanie tej wypowiedzi, oglądnij urywek między 17:20 a 20:00 minutą:
https://www.youtube.com/watch?v=TptN3r4Thls

PeterW napisał(a):
Co Jezus nakazywał słuchaczom chcącym życia wiecznego?

Podaj mi aktualne dokumenty Kościoła, w których podane są warunki jakie musi spełnić protestanta czy prawosławny aby stać się uprawomocnionym katolikiem.


Wt kwi 28, 2020 2:40 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
[quote="Zuben Ninja"]Barney - masz tutaj dowód, że ks. Glas mówił, że tylko w Kościele Katolickim można zostać zbawionym. Żebyś nie musiał tracić czasu na szukanie tej wypowiedzi, oglądnij urywek między 17:20 a 20:00 minutą:
https://www.youtube.com/watch?v=TptN3r4Thls

Ja w tej wypowiedzi ks Glasa nie widzę niczego niezgodnego z nauczaniem KK.


Wt kwi 28, 2020 2:57 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Tonans napisał(a):
Ja w tej wypowiedzi ks Glasa nie widzę niczego niezgodnego z nauczaniem KK.

W swojej wypowiedzi daje do zrozumienia, że tylko w Kościele Katolickim można zostać zbawionym. Tym samym daje do zrozumienia, że wszystkich innych chrześcijan, którzy nie są katolikami czeka potępienie.


Wt kwi 28, 2020 3:34 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zuben Ninja napisał(a):
Tonans napisał(a):
Ja w tej wypowiedzi ks Glasa nie widzę niczego niezgodnego z nauczaniem KK.

W swojej wypowiedzi daje do zrozumienia, że tylko w Kościele Katolickim można zostać zbawionym. Tym samym daje do zrozumienia, że wszystkich innych chrześcijan, którzy nie są katolikami czeka potępienie.


Tylko w Kościele Katolickim można zostać zbawionym - to jest prawda., co nie znaczy, że z życia trzeba być formalnie w KK.
Moim zdaniem ks. Glas sugeruje jedynie to, że zbawienie innych chrześcijan jest trudne.
W swojej wypowiedzi cytuje zresztą św. Augustyna.


Wt kwi 28, 2020 3:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespazjanie

Nie jestem znawcą islamu ale z tego co się orientuję, to nie ma tam relacji wierzący - Bóg jak u nas Dziecko Boże - Bóg Ojciec, a zatem jakiekolwiek porównania tych relacji mijają się z celem , są nieadekwatne.

A odnośnie związania Boga - ustanowionymi przez siebie kanałami Łaski - sakramentami to w Katechizmie K.K. bodajze1257 jest napisane , iż Bóg sam nie jest związany swoimi sakramentami. Uznajesz to?


Wt kwi 28, 2020 4:22 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Tonans napisał(a):
Moim zdaniem ks. Glas sugeruje jedynie to, że zbawienie innych chrześcijan jest trudne.

Załóżmy, że zostajesz ochrzczony jako prawosławny - jesteś bardzo pobożnym i dobrym człowiekiem ale ktoś stwierdza, że i tak Twoja wiara jest bezużyteczna i nie zapewni Ci zbawienia tylko dlatego, że nie jesteś katolikiem.


Wt kwi 28, 2020 4:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Tonans napisał(a):
Tylko w Kościele Katolickim można zostać zbawionym - to jest prawda., co nie znaczy, że z życia trzeba być formalnie w KK.

Napisał Pan wzajemnie sprzeczne zdanie w rodzaju "Tylko nad morzem można zjeść świeżą flądrę, co nie znaczy, że trzeba być nad morzem by zjeść świeżą flądrę"

Arwena napisał(a):
A odnośnie związania Boga - ustanowionymi przez siebie kanałami Łaski - sakramentami to w Katechizmie K.K. bodajze1257 jest napisane , iż Bóg sam nie jest związany swoimi sakramentami. Uznajesz to?
Uznaję że Bóg nie jest związany sakramentami w swoim działaniu na wszystkich ludzi poprzez łaskę uczynkową (habitualną). Tłumaczyłem to bliżej tutaj: https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... 1#p1168211

Zuben Ninja napisał(a):
Załóżmy, że zostajesz ochrzczony jako prawosławny - jesteś bardzo pobożnym i dobrym człowiekiem ale ktoś stwierdza, że i tak Twoja wiara jest bezużyteczna i nie zapewni Ci zbawienia tylko dlatego, że nie jesteś katolikiem.
Niech Pan uważa na zbitkę "pobożny i dobry człowiek", bo co to znaczy - zależy od religii jaką się wyznaje. Dla przykładu: czy świadek Jehowy odmawiający transuzji krwii swojemu dziecku tak że umiera, to pobożny i dobry człowiek? Czy muzułmanin wysadzający się na targu w ramach świętej wojny z "niewiernymi" czy kościele pełnym ludzi odmiennej sekty czy religii to pobożny i dobry człowiek? Czy hindus traktujący z upodleniem drugiego hindusa z niższej kasty to pobożny i dobry człowiek? Niech Pan zauważy, że odpowiedzi na te pytania zależą od religii jaką kto wyznaje. Kto wie czy wybuch bolszewizmu nie był jakoś łatwiejszy w prawosławnej czyli schizmatyckiej Rosji ze względu właśnie na jakieś doktryny prawosławia? Prawosławie to religia poddana cesarzowi, carowi.


Wt kwi 28, 2020 4:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
bo co to znaczy - zależy od religii jaką się wyznaje. Dla przykładu: czy świadek Jehowy odmawiający transuzji krwii swojemu dziecku tak że umiera, to pobożny i dobry człowiek?

Jestem przekonany że na Sądzie Bóg nie będzie odpytywał z dogmatów.
Porównaj:
dzielny Świadek Jehowy poświęcający swe życie w męczeństwie (choć obiektywnie bezsensownym) z powodu braku transfuzji krwi dla Boga, jakkolwiek Go pojmuje,
a
niedzielny katolik nudzący się na cotygodniowej mszy?

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt kwi 28, 2020 5:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zuben Ninja napisał(a):
Tonans napisał(a):
Moim zdaniem ks. Glas sugeruje jedynie to, że zbawienie innych chrześcijan jest trudne.

Załóżmy, że zostajesz ochrzczony jako prawosławny - jesteś bardzo pobożnym i dobrym człowiekiem ale ktoś stwierdza, że i tak Twoja wiara jest bezużyteczna i nie zapewni Ci zbawienia tylko dlatego, że nie jesteś katolikiem.


Bo prawosławie nie zapewni Mi zbawienia.
Prawosławie ma w sobie tylko tyle dobrego ile zostało mu z KK (sukcesja apostolska , sakramenty, modlitwa,biblia, kazania itd.). Po za tym, Prawosławie nie ma żadnej wartości dzięki, której człowiek może zostać zbawiony. Wierze, że opisany przez Ciebie człowiek tuż przed śmiercią zostanie katolikiem (nawet jak formalnie w oczach żyjących do końca pozostanie prawosławnym) ale tylko dzięki łasce otrzymywanej za życia w tych okruchach, które Prawosławie zachowało z KK i pomimo tego, że życia człowiek ten był prawosławnym.
Nigdy, też nie wiadomo, czy człowiek taki nie znajduje się w stanie "niezawinionej ignorancji"


Śr kwi 29, 2020 9:31 am
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Skoro względem Twojej teorii rzekomo taki prawosławny nagle staje się katolikiem w momencie śmierci, to dlaczego Maria Simma w swojej książce "Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi" jasno daje do zrozumienia, że innowiercy mogą trafić do czyśćca (nawet tacy którzy w niego nie wierzyli), ale cierpią w nim mniej niż katolicy, ale osiągną tym samym niższy krąg w niebie? Maria Simma jasno daje do zrozumienia, że nie trzeba być katolikiem aby zostać zbawionym.


Śr kwi 29, 2020 4:13 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zuben Ninja napisał(a):
Skoro względem Twojej teorii rzekomo taki prawosławny nagle staje się katolikiem w momencie śmierci, to dlaczego Maria Simma w swojej książce "Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi" jasno daje do zrozumienia, że innowiercy mogą trafić do czyśćca (nawet tacy którzy w niego nie wierzyli), ale cierpią w nim mniej niż katolicy, ale osiągną tym samym niższy krąg w niebie? Maria Simma jasno daje do zrozumienia, że nie trzeba być katolikiem aby zostać zbawionym.

Wlaśnie dlatego, że moja "teoria" zadziałala albo inowiercy ci znajdowali sie w stanie nniezawinionej ignorancji. Dlatego mniej cierpią w czyścu.


Śr kwi 29, 2020 7:20 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zuben Ninja napisał(a):
Skoro względem Twojej teorii rzekomo taki prawosławny nagle staje się katolikiem w momencie śmierci, to dlaczego Maria Simma w swojej książce "Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi" jasno daje do zrozumienia, że innowiercy mogą trafić do czyśćca (nawet tacy którzy w niego nie wierzyli), ale cierpią w nim mniej niż katolicy, ale osiągną tym samym niższy krąg w niebie? Maria Simma jasno daje do zrozumienia, że nie trzeba być katolikiem aby zostać zbawionym.

A to jakiś dogmat czy może objawienia prywatne?
Oczywiście znasz różnice pomiędzy oficjalnym nauczaniem Kościoła a prywatnymi objawieniami nawet tymi zatwierdzonymi przez Kościół?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz kwi 30, 2020 8:49 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Tonans napisał(a):
Wlaśnie dlatego, że moja "teoria" zadziałala albo inowiercy ci znajdowali sie w stanie nniezawinionej ignorancji. Dlatego mniej cierpią w czyścu.

Ciekawe gdzie po śmierci znajdują się purpuraci, którzy zaczeli nauczać, że można dostąpić zbawienia także "poza widzialnymi ramami Kościoła katolickiego".


Cz kwi 30, 2020 9:46 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL